Przedszkole Kneippa: Co kryje się za koncepcją według Sebastiana Kneippa?

Świadoma dieta i dużo ruchu przyczyniają się do zdrowego stylu życia. Dlatego też dzieci powinny być jak najwcześniej zapoznawane z holistyczną koncepcją zdrowia. Wizyta w przedszkolu Kneippa jest pod tym względem bardzo dobrym rozwiązaniem. W …

Przedszkole Kneippa: Co kryje się za koncepcją według Sebastiana Kneippa?

Kneipp-Kindergarten-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Koncepcje pedagogiczne
  8. »
  9. Przedszkole Kneippa: Co kryje się za koncepcją według Sebastiana Kneippa?
Kto jest założycielem przedszkola Kneippa?

Za założyciela przedszkola Kneippa uważa się księdza i hydroterapeutę Sebastiana Kneippa.

Co sprawia, że przedszkole Kneippa jest wyjątkowe?

W centrum koncepcji znajduje się pięć następujących filarów: odżywianie, rośliny lecznicze, woda, ćwiczenia i porządek życia.

Co mogę zrobić, jeśli w pobliżu mnie nie ma przedszkola Kneippa?

Jeśli nie masz w pobliżu przedszkola Kneippa, możemy Cię uspokoić: Wiele zasad Kneippa, jak np. aplikacje wodne, można wykonywać również w domu.

Świadoma dieta i dużo ruchu przyczyniają się do zdrowego stylu życia. Dlatego też dzieci powinny być jak najwcześniej zapoznawane z holistyczną koncepcją zdrowia. Wizyta w przedszkolu Kneippa jest pod tym względem bardzo dobrym rozwiązaniem.

W naszym przewodniku wyjaśnimy Państwu, na czym polega przedszkole Kneippa i jakie warunki wstępne odgrywają ważną rolę. Ponadto damy Ci kilka wskazówek, jak możesz włączyć tę koncepcję do swojego codziennego życia.

[button]Więcej o Sebastianie Kneippie i jego metodach uzdrawiania[/button]

[kita_suche]Szukasz przedszkola Kneippa? Znajdź przedszkole w pobliżu siebie już teraz[/kita_suche]

1) Sebastian Kneipp jest uważany za twórcę modelu

Hydrotherapie
Znane wszystkim trekkingi wodne, zwane też Kneippem, służą hartowaniu i witalizacji.

Sebastian Anton Kneipp urodził się w Stephansried w 1821 roku i pracował jako bawarski ksiądz i hydroterapeuta. W wieku około 25 lat zachorował na gruźlicę. W wyniku tego opracował własną terapię, która dziś przekształciła się w znaną medycynę Kneippa.

W czasie ciężkiej choroby wpadła mu w ręce książka lekarza Johanna Siegmunda Hahna, traktująca o uzdrawiającej mocy zimnej wody. Według relacji, Kneipp kąpał się wtedy dwa lub trzy razy w tygodniu w lodowatej wodzie Dunaju, która jak twierdził, wyleczyła jego chorobę.

Wciągu następnych lat pogłębiał swoją wiedzę o uzdrawiającej mocy wody. Niedługo potem zaczęto ją stosować u chorych ludzi. Na przykład wyleczył kobietę, która cierpiała na cholerę. Dzięki sukcesom swoich zabiegów Kneipp stawał się coraz bardziej znany i popularny.

W latach 1855-1889 opracował holistyczną koncepcję zdrowia, która odnosi się zarówno do ciała, jak i umysłu. W późniejszym czasie Kneipp rozwinął się w znaną i popularną markę. Nawet dziś jego koncepcja terapii jest wykorzystywana w wielu dziedzinach.

2 Koncepcja podzielona jest na pięć filarów

Fastenzeit
W holistycznej koncepcji zdrowia ważną rolę odgrywa żywioł wody.

Koncepcja ta skupia się na bliskości z naturą i środowiskiem naturalnym. Celem jest, aby dzieci już w młodym wieku rozwijały zdrowy i naturalny styl życia. W celu podkreślenia leczniczego działania wody, element ten naturalnie odgrywa szczególnie ważną rolę.

Zasadniczo model przedszkola opiera się na następujących pięciu filarach:

  • Zdrowe odżywianie
  • Zioła lecznicze
  • Woda
  • Ruch
  • Porządek życia

Fundamenty zdrowego odżywiania kładzie się we wczesnym dzieciństwie. Dzieci powinny się nauczyć, że niezdrowe jedzenie może znacząco wpłynąć na zdrowie. W przedszkolu Kneippa istnieją różne oferty, które wprowadzają temat odżywiania. Na przykład podstawowym wymogiem jest to, że dzieci jedzą w przedszkolu tylko zdrowe jedzenie.

Rośliny lecznicze odgrywają również ważną rolę w terapii Kneippa. Preparaty ziołowe są obecnie uważane za „medycynę przyszłości”. Na przykład w przedszkolu Kneippa dzieci zbierają rośliny, kwiaty i liście, aby stworzyć herbatę ziołową.

W terapii Kneippa wszystkie pięć elementów ma centralne znaczenie. Najważniejszym elementem jest jednak woda. Dzięki niej możliwe są aplikacje, kąpiele i okłady. Celem jest pobudzenie określonych funkcji organizmu, na przykład wzmocnienie własnych sił obronnych. Element wody ma również tę zaletę, że jest szczególnie przyjemny dla dzieci.

Kuracja Kneippa

Kuracja ta jest środkiem medycznym, który przeprowadzany jest w uznanym uzdrowisku Kneippa. Leczy ona przede wszystkim choroby układu krążenia i zaburzenia wegetatywne.

Ruch jest niezbędny do aktywnego życia. Poprzez skakanie, bieganie i huśtanie się dzieci nabierają pewności siebie i radości życia. Ponadto można zredukować stres i nadwagę. W przedszkolu Kneippa jest więc szczególnie dużo działań, w których dzieci muszą się aktywnie poruszać.

Filar ładu życiowego jest bardzo ściśle związany z dobrostanem psychicznym. Zadaniem rodziców i wychowawców jest bycie dobrym wzorem do naśladowania dla dzieci. Należy więc dążyć do tego, aby w miarę możliwości unikać stresu i braku czasu.

3) FAQs – Ważne pytania i odpowiedzi

Kneipp-Kindergarten
Zdrową dietę można łatwo włączyć do codziennego życia.
Jakie są zalety przedszkoli Kneippa?

Największą zaletą jest to, że dzieci już w młodym wieku uczą się, że utrzymanie dobrego zdrowia jest ważne. Poprzez zapoznanie się z różnymi zastosowaniami i zasadami, uczą się również brać osobistą odpowiedzialność za zdrowe życie.

Jak mogę znaleźć przedszkole Kneippa w pobliżu mnie?

Kneipp-Bund e.V. oferuje na swojej stronie internetowej specjalną wyszukiwarkę. Można tam wybrać swój region i wyszukać konkretne placówki Kneippa w pobliżu.

Czy zasady Kneippa można wykonywać również w domu?

Oczywiście, wiele zasad można wykonywać również w domu. Należą do nich na przykład sesje w saunie lub inne zabiegi wodne. Pamiętaj jednak, aby dostosować te zastosowania specjalnie dla dzieci. Również zasada zdrowego odżywiania może być wspaniale włączona do codziennego życia.

4. Więcej o Sebastianie Kneippie i jego metodach leczniczych



Sebastian Kneipp. Biografie
  • Baumgarten, Alfred (Author)

Artykuły powiązane