Fazy wrażliwości: Definicja i przegląd według Marii Montessori

Wychowanie dzieci nie zawsze jest łatwe zarówno dla rodziców jak i wychowawców. Istnieją różne style i koncepcje wychowania oparte na różnych normach i wartościach. Maria Montessori stworzyła alternatywną koncepcję edukacyjną, która skupia się na dziecku …

Fazy wrażliwości: Definicja i przegląd według Marii Montessori

sensible-phasen
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Koncepcje pedagogiczne
  8. »
  9. Fazy wrażliwości: Definicja i przegląd według Marii Montessori
Co należy rozumieć przez fazy wrażliwe?

Według wyjaśnień pedagoga Marii Montessori fazy wrażliwe to okresy, w których dzieci są szczególnie podatne na nabywanie pewnych umiejętności.

Jakie są fazy wrażliwe?

Istnieją w sumie cztery różne fazy wrażliwe, które obejmują różne okresy wiekowe. Każde dziecko przechodzi przez te fazy w odpowiedniej kolejności. Ponadto wszystkie fazy wrażliwości rozwijają się wzajemnie.

Jak rodzice i wychowawcy powinni sobie z tym radzić?

Rodzice i wychowawcy powinni zawsze dbać o to, aby jak najlepiej wspierać dzieci w poszczególnych fazach. Aby to zrobić, należy uważnie obserwować dziecko. Zaproponować odpowiednie zabawki lub odpowiednie materiały do nauki w zależności od fazy.

Wychowanie dzieci nie zawsze jest łatwe zarówno dla rodziców jak i wychowawców. Istnieją różne style i koncepcje wychowania oparte na różnych normach i wartościach.

Maria Montessori stworzyła alternatywną koncepcję edukacyjną, która skupia się na dziecku i indywidualności.

W tym artykule chcielibyśmy wyjaśnić Państwu, na czym polegają okresy wrażliwe według Marii Montessori. Przedstawimy Państwu przegląd poszczególnych okresów i pokażemy przykłady, jak rodzice i wychowawcy powinni najlepiej radzić sobie z poszczególnymi fazami.
[button]Dalsza lektura na ten temat[/button]

1. dzieci są szczególnie otwarte na pewne doświadczenia w fazach wrażliwych

Edukacja Montessori w Niemczech
W Niemczech ponad 600 świetlic i ponad 400 szkół pracuje obecnie zgodnie z zasadami edukacji Montessori. Większość z tych szkół jest prowadzona niezależnie i powstała z inicjatyw rodziców. Szkoły Montessori są szczególnie rozpowszechnione w Bawarii i Berlinie. Tutaj możesz dowiedzieć się, czy w pobliżu Ciebie znajduje się szkoła Montessori.

Maria Montessori była włoską lekarką, pedagogiem reformowanym i filozofem, która początkowo opowiadała się za specjalną edukacją dzieci słabych umysłowo. Ważną zasadą przewodnią edukacji Montessori jest: Pomóż mi zrobić to samemu.

W trakcie swojej pracy pedagog reformy rozpoznała zjawisko faz wrażliwych. Termin ten jest obecnie często używany przez pedagogów w psychologii rozwojowej.

Według definicji są to okresy, w których dziecko wykazuje szczególną receptywność, szczególną gotowość do nabywania określonych umiejętności. Pierwotnie termin ten pochodzi z biologii.

Po zakończeniu okresów wrażliwych receptywność również ustępuje, dlatego zdecydowanie należy wykorzystać ograniczony czas. Gdy tylko umiejętności zostaną opanowane, entuzjazm maleje i automatycznie pojawiają się nowe receptywności.

Mimo że poszczególne dzieci różnią się pod względem rozwoju, kolejność faz przebiega według wewnętrznej prawidłowości. Jeśli jakiś okres zostanie pominięty, późniejsze opanowanie odpowiednich umiejętności jest bardzo kłopotliwe.

Co oznacza wrażliwe fazy, można również ponownie zobaczyć w tym filmie:

2. fazy wrażliwe według Montessori – tak różnią się poszczególne okresy

Rozwój dziecka to przede wszystkim stawanie się coraz bardziej samodzielnym i możliwość pełnego rozwoju własnej osobowości.

Szczególnie w okresie niemowlęcym wrażenia z otoczenia i całego środowiska chłonie jak gąbka. Według pedagogiki Montessori fakt, że dzieci w ustalonym czasie stają się bardziej zainteresowane pewnymi rzeczami, wynika z istnienia poszczególnych faz.

W dalszej części chcielibyśmy przedstawić Państwu przegląd poszczególnych faz wrażliwości:

ein kind spielt mit einem drachen
Fazy wrażliwe występują w każdym wieku.

1. faza: porządek, ruch, język (0 do 3 lat)

  • Faza „chłonnego umysłu
  • pierwsza orientacja w życiu
  • Dzieci uczą się samodzielnego poruszania w przestrzeni
  • próbują prawidłowo klasyfikować obiekty z otoczenia
  • trenują koordynację ręka-oko, równowagę, a także drobne i grube umiejętności motoryczne
  • w tym czasie można łatwo i zabawnie nauczyć się języka
  • Powtarzające się rytuały, stałe sekwencje i reguły zapewniają bezpieczeństwo i stabilność.
  • pierwsze ważne podstawowe doświadczenia matematyczne

Faza druga: Świadomość i doskonalenie (3 do 6 lat)

  • Dokonane doświadczenia są porządkowane
  • nabyte umiejętności są udoskonalane i rozszerzane
  • poszerza się słownictwo
  • Rozwija się zainteresowanie pisaniem, czytaniem i liczeniem
  • Na pierwszy plan wysuwają się naturalne związki
  • Zadawane są pytania „dlaczego”.
  • Dzieci szukają kontaktów poza własną rodziną

Faza 3: Świadomość moralna i myślenie abstrakcyjne (6 do 12 lat)

  • Stabilna faza, w której nie ma większych zmian
  • Coraz więcej miejsca zajmują przyjaźnie i hobby
  • Poczucie sprawiedliwości jest w tym czasie szczególnie wyraźne
  • Rozróżnia się „dobro i zło” w społeczności.
  • Dzieci chcą odkrywać i dostrzegać powiązania

Faza 4: Nauka, społeczeństwo i polityka (12 do 18 lat)

  • Czas wstrząsów i reorientacji
  • Młodzi ludzie muszą znaleźć swoje miejsce w świecie
  • Dotychczasowe poglądy zostają zakwestionowane lub przewartościowane
  • Przyjaciele tworzą centrum życia
  • Młodzi ludzie są rozdarci między pragnieniem bezpieczeństwa a pragnieniem niezależności.

Wychowawcy i rodzice powinni jak najlepiej wykorzystać te fazy.

Aby dać dziecku dokładnie to, czego potrzebuje, rodzice i wychowawcy muszą je uważnie obserwować. W każdej wrażliwej fazie celem jest wzmocnienie dziecka i aktywne wspieranie jego rozwoju.

vater und sohn
Rodzice mogą pomagać dzieciom szczególnie w fazach wrażliwych.

W pierwszej fazie wrażliwej rodzice i wychowawcy powinni zadbać o to, aby dziecko miało możliwość swobodnego rozwoju ruchowego. Ponadto należy zapewnić przedmioty, które ćwiczą motorykę brutto i drobną dziecka. W tym okresie ważniejsze niż kiedykolwiek jest wprowadzenie stałych codziennych rutyn, struktur i zasad, na które dziecko może się zorientować. Piosenki, opowiadania i rozmowy służą poszerzaniu słownictwa.

Ponieważ dzieci w drugiej fazie chcą zrozumieć powiązania w świecie, należy dostarczyć jak najwięcej materiałów, które zapewniają odpowiednie spostrzeżenia. Dzięki odpowiednim materiałom do nauki można również stworzyć podstawy do późniejszego czytania, pisania i arytmetyki. Daj też dzieciom szansę zrobienia czegoś samodzielnie i zbudowania nowych relacji społecznych.

W wieku od 6 do 12 lat dzieci uświadamiają sobie, że są częścią wszechświata, dlatego jako rodzic powinieneś zadbać o to, aby nauczyć dziecko odpowiedzialności. Daj dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale też zachęcaj do swobodnego, samodzielnego zdobywania wiedzy. W szkole na pierwszy plan wysuwa się nauka interdyscyplinarna.

W czwartej fazie dzieci stały się nastolatkami, które zmagają się ze zmianami i odkrywają siebie na nowo. Jako rodzic powinieneś wspierać swoje dziecko w tym czasie, ale też być gotowym do odpuszczenia. W programie szkolnym przedmioty takie jak matematyka, języki czy nauki ścisłe mogą przyczynić się do kształtowania tożsamości.

4. dalsza literatura tematu

Bestseller No. 1
Montessori-Pädagogik: Einführung in Theorie und Praxis
76 Recenzje
Bestseller No. 3
Montessori-Pädagogik für zu Hause: 200 Aktivitäten von 0-12 Jahren
609 Recenzje

Artykuły powiązane