Głównym celem wszystkich edukatorów przyrodniczych jest uwrażliwienie ludzi na środowisko naturalne. Tylko w ten sposób mogą działać zrównoważone działania.
Jak dotąd nie ma chronionego tytułu zawodowego, dlatego nie należy zbytnio ułatwiać sobie wyboru odpowiedniego dostawcy.
Osoby z wykształceniem w zakresie edukacji przyrodniczej są szczególnie mile widziane w instytucjach kochających przyrodę, przedszkolach leśnych lub organizacjach ochrony środowiska.
Przyroda i środowisko naturalne to z pewnością jedne z najważniejszych tematów XXI wieku. Mimo to w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach odgrywa to bardzo niewielką rolę.
Tym bardziej ważne jest, aby dzieci, młodzież i dorośli zrozumieli otaczającą nas przyrodę.
W tym właśnie miejscu pojawia się edukacja przyrodnicza, która jednak nie podąża klasyczną drogą czystego przekazywania wiedzy.
[button]Dalsza literatura na temat wycieczek przygodowych z edukacją przyrodniczą[/button]
Spis treści
1. przegląd celów edukacji przyrodniczej
Edukacja przyrodnicza i ekologiczna uznaje znaczenie działań ekologicznych i dlatego stara się za pomocą ukierunkowanych metod przekazać niezbędną wiedzę ludziom w różnym wieku.
Celem jest przede wszystkim to, aby dzieci i dorośli nauczyli się zwracać większą uwagę na środowisko i zachowywać się zgodnie z nim.
W przeciwieństwie do klasycznej edukacji ekologicznej, gdzie pojęcia i zjawiska muszą być jedynie wyjaśnione i wyuczone na pamięć, holistyczna edukacja przyrodnicza przyjmuje inne podejście.
Celem jest promowanie zrozumienia poprzez gry i doświadczenia w przyrodzie.
Doświadczenia z przyrodą, które powstają już w przedszkolu, są wyraźnie bardziej formatywne niż fakty poznawane później w szkole.
Zgodnie z definicją, edukacja przyrodnicza przekazuje wiedzę o przyrodzie poprzez zdobywanie praktycznych doświadczeń.
Konkretnie oznacza to:
- Przekazywanie niezbędnej wiedzy podstawowej w formie zabawy.
- Dostrzeganie wzajemnych powiązań różnych zjawisk przyrodniczych
- Klasyfikację człowieka w cyklu życia
- Kształtowanie postawy szacunku wobec przyrody (zrównoważony rozwój).
2. metody edukacji przyrodniczej – ustalenie relacji między człowiekiem a przyrodą
Coraz więcej dzieci ma tylko bardzo słaby związek z przyrodą. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy dzieci uczęszczają do przedszkola w wielkim mieście, a wycieczki do lasu, w góry czy na tereny podmokłe nie odbywają się nigdy lub przynajmniej bardzo rzadko.
Cierpi na tym związek z łąkami, drzewami, strumieniami i zwierzętami, tak że prawie nieuchronnie coraz bardziej traci się szacunek do przyrody.
W ramach edukacji w zakresie doświadczeń przyrodniczych dzieci nie tylko poznają różne drzewa i potrafią je rozróżniać, ale także mają możliwość sprawdzenia swoich możliwości w przyrodzie.
Balansowanie nad pniami drzew, wspinanie się na drzewo czy wspólne budowanie tamy to doświadczenia, które tworzą wyraźniejsze wspomnienia niż może to zrobić lekcja o lesie.
Świadome doświadczenie i bezpośredni związek z naturą powinny ułatwić dzieciom zaangażowanie się w ochronę przyrody i zrównoważone działanie.
Wskazówka: Nawet jeśli nie rozważasz studiowania lub szkolenia w zakresie edukacji przyrodniczej, staraj się dać dzieciom możliwość doświadczania przyrody z pierwszej ręki.
3. podstawowe, dalsze i zaawansowane kształcenie w zakresie edukacji przyrodniczej
W dziedzinie edukacji przyrodniczej istnieje wiele ofert. Niektóre z nich to krótkie kursy dokształcające, kursy trwające kilka dni lub pełne szkolenia.
Ponieważ termin „edukator przyrodniczy” nie jest chronionym tytułem zawodowym, poszczególni oferenci mają bardzo różne punkty ciężkości.
Jeśli więc planujesz szkolenie w zakresie edukacji przyrodniczej, najlepiej przyjrzyj się dokładnie harmonogramom kursów u różnych oferentów.
W zależności od realizacji, można zacząć od kursu weekendowego lub ukończyć szkolenie trwające rok lub dwa lata.
Jak może wyglądać takie szkolenie można zobaczyć na tym filmie na YouTube:
Tymczasem, jeśli szukasz uznawanego przez państwo tytułu zawodowego w dziedzinie edukacji przyrodniczej, możesz studiować na kierunku edukacja ekologiczna. Niestety, ten kierunek studiów jest obecnie oferowany tylko w Wiedniu (Austria), a nie w Niemczech.
Wskazówka: Jeśli chciałabyś/chciałbyś rozwijać się w swoim przedszkolu i realizować własne pomysły, najlepiej porozmawiaj bezpośrednio z dyrekcją, czy i w jakim stopniu byłaby skłonna sfinansować w całości lub częściowo działania edukacyjne.
4. Praca dla edukatorów przyrody – dodatkowe kwalifikacje mogą otworzyć drzwi
.
Ogólnie rzecz biorąc, szkolenie w zakresie edukacji przyrodniczej nie daje wyższych kwalifikacji niż tradycyjny edukator, ale pozwala wyróżnić się i ustawić na tle innych kandydatów.
Czy i w jakim stopniu wpłynie to na Twoje podanie do przedszkola, zależy jednak w decydującym stopniu od tego, jaką koncepcję realizuje dana placówka.
O ile w przedszkolu leśnym Wasze szanse są z pewnością duże, o tyle w przedszkolu miejskim mało kto jest zainteresowany Waszym kształceniem.
5. dalsza literatura dotycząca edukacji przyrodniczej podróże przygodowe
- Hanck, Nicole (Author)