Podejście antyprzemocowe: Pedagogika świadoma uprzedzeń w ośrodku opieki dziennej

[button]Tutaj znajdziesz poradniki dotyczące podejścia antybiasowego[/button]. Zasadniczo żyjemy w kraju, w którym wszyscy ludzie mogą i powinni się swobodnie rozwijać. Niemniej jednak w naszym społeczeństwie nadal istnieją grupy osób, które są dyskryminowane. Aby przeciwdziałać tej …

Podejście antyprzemocowe: Pedagogika świadoma uprzedzeń w ośrodku opieki dziennej

Anti-Bias-Ansatz
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Koncepcje pedagogiczne
  8. »
  9. Podejście antyprzemocowe: Pedagogika świadoma uprzedzeń w ośrodku opieki dziennej
Co składa się na podejście antybiasowe?

Istnieją cztery podstawowe cele w pracy antyobiektywnej. Zasadniczo chodzi o zmniejszenie uprzedzeń i traktowanie innych ludzi z szacunkiem.

Gdzie jest ono stosowane?

Podejście antybiasowe jest jednym z najważniejszych podejść w pracy nad różnorodnością i edukacją antydyskryminacyjną.

Jak wygląda to podejście w praktyce?

W świetlicach i szkołach istnieje wiele projektów i ofert, których celem jest uwrażliwienie dzieci na dyskryminację i uświadomienie im ich własnych uprzedzeń.

[button]Tutaj znajdziesz poradniki dotyczące podejścia antybiasowego[/button].

Zasadniczo żyjemy w kraju, w którym wszyscy ludzie mogą i powinni się swobodnie rozwijać. Niemniej jednak w naszym społeczeństwie nadal istnieją grupy osób, które są dyskryminowane. Aby przeciwdziałać tej dyskryminacji wymyślono podejście antybiasowe.

Termin anti-bias składa się z angielskich słów i można go przetłumaczyć jako „świadomy uprzedzeń”. Koncepcja ta polega na odkrywaniu dyskryminacji w społeczeństwie i w rezultacie jej ograniczaniu. Mimo, że podejście anti-bias skierowane jest do wszystkich ludzi, to konfrontacja z dyskryminacją i rasizmem powinna mieć miejsce przede wszystkim w przedszkolu i szkole.

1. podejście antyprzemocowe jako podstawa pedagogiki świadomej uprzedzeń

Hand pickt eine Figur aus einer Menge
Dyskryminacja może mieć miejsce na wielu różnych poziomach.

Edukacja jest najwyższym dobrem w wielu krajach. Dlatego ważne jest, aby wykorzystywać edukację do wskazywania uprzedzeń i żalów w społeczeństwie. W odniesieniu do pracy edukacyjnej, w ostatnich latach coraz większego znaczenia nabiera podejście antyprzemocowe.

Anti-bias składa się ze słowa „anti” oznaczającego „przeciw” oraz „bias” oznaczającego „uprzedzenie”. Zgodnie z definicją, podejście antybias polega na odkrywaniu dyskryminacji w społeczeństwie i redukowaniu uprzedzeń na poziomie interpersonalnym i społeczno-kulturowym. Ludzie powinni nauczyć się radzić sobie z różnorodnością i odmiennością oraz doceniać je.

Podejście anti-bias powstałow latach 80. w USA. Pod koniec lat 90-tych dotarło w końcu do Niemiec. Jest ono zasadniczo skierowane przeciwko wszelkim formom dyskryminacji, wykluczenia i opresji.

Niestety, nierówne stosunki władzy, dyskryminacja i uprzedzenia są dziś nadal powszechne. Według badań Federalnej Agencji Antydyskryminacyjnej około jedna trzecia ankietowanych doświadczyła w ciągu ostatnich 24 miesięcy dyskryminacji.

Dyskryminacja może mieć miejsce na różnych poziomach. Należą do nich na przykład:

  • Płeć
  • Seksualność
  • kolor skóry/pochodzenie
  • religia
  • status społeczny
  • zdolności fizyczne

Na czym polega podejście antybiasowe można też zobaczyć na poniższym filmie:

2 Koncepcja ta ma cztery podstawowe cele

viele verschiedene Fingerabdrücke
Celem jest, aby dzieci nauczyły się cenić różnorodność w społeczeństwie.

Podejście to ma na celu uwrażliwienie ludzi we wszystkich dziedzinach na problem dyskryminacji. W ten sposób ludzie powinni krytycznie kwestionować swoje własne uprzedzenia i uczyć się o alternatywnych podejściach do działania.

W przypadku pracy z dziećmi pedagogika świadoma uprzedzeń skutkuje następującymi czterema celami:

  • Wzmocnienie tożsamości: dzieci muszą najpierw nauczyć się cenić siebie. W tym kontekście należy dać do zrozumienia, że własna osobowość jest uznawana, a także szanowana przez innych.
  • Aktywne doświadczanie różnorodności: Aby pokonać uprzedzenia, dzieci muszą mieć wiele różnych doświadczeń z różnymi ludźmi. Tylko ci, którzy mają związek z innymi kulturami, religiami lub preferencjami seksualnymi, mogą rozwinąć empatię i uznanie dla różnorodności.
  • Stymulowanie krytycznego myślenia: Aby uświadomić dzieciom, że uprzedzenia i dyskryminacja mogą być krzywdzące, pomocna może być zmiana perspektywy. Wychowawcy i rodzice muszą jasno określić, co jest sprawiedliwe, a co niesprawiedliwe.
  • Aktywne przeciwdziałanie niesprawiedliwości: Ostatnim krokiem jest podjęcie działań przeciwko tym niesprawiedliwościom i aktywność. Na przykład, jeśli dziecko jest wykluczane ze względu na swoje pochodzenie lub kolor skóry, celem jest, aby inne dzieci przeciwstawiły się tej niesprawiedliwości.

3. stosowanie podejścia antyprzemocowego w praktyce

Zestaw metody MIKA

Zestaw metody MIKA to zbiór gier, ćwiczeń i metod, które zostały specjalnie opracowane do nauczania w szkołach. Celem tych materiałów jest wzmocnienie pozycji dzieci i promowanie wzajemnego szacunku.

W połączeniu z władzą, uprzedzenia mogą prowadzić do zachowań dyskryminacyjnych. Nikt nie jest wolny od uprzedzeń. Dlatego autorefleksja jest podstawowym elementem edukacji świadomej uprzedzeń.

Podejścieantyprzemocowe jest dobrym i innowacyjnym pomysłem na wprowadzenie dzieci i dorosłych do tematu dyskryminacji. Początki tego podejścia tkwią już w edukacji wczesnoszkolnej. Jeśli ma nastąpić redukcja uprzedzeń, wychowawcy muszą położyć kamień węgielny już w przedszkolu. Tylko poprzez wychowanie wolne od uprzedzeń możliwe jest podjęcie działań przeciwko dyskryminacji w społeczeństwie.

Już w wieku około trzech lat dzieci zaczynają wyrabiać sobie przekonania. Wiadomości te otrzymują z obserwacji otoczenia. Sprawdzają je w grupach pod kątem ich zawartości prawdy. Aby móc przeciwdziałać, dzieci muszą zrozumieć, że między różnymi grupami ludzi istnieją zarówno różnice, jak i podobieństwa.

Pracownicy pedagogiczni są w tym momencie ważnymi wzorcami, którzy muszą wskazywać na sprawiedliwość i równość. Jeśli pojawi się sytuacja, w której grupa dzieci w oczywisty sposób dyskryminuje inne dziecko, wychowawca powinien działać natychmiast. W tym momencie profesjonaliści muszą jasno powiedzieć, że dyskryminacja i wykluczenie nie są akceptowane w placówce.

Bardzo ważna jest jednak także współpraca z rodzicami. Aby wspierać wymianę międzykulturową, konieczna jest ścisła współpraca pomiędzy kadrą pedagogiczną a rodzicami.

4. tutaj można znaleźć przewodniki na temat podejścia antyobiektywnego

Artykuły powiązane