Pedagogika Piklera: Metoda Emmi Pikler wyjaśniona

Pedagogika Piklera była w swoim czasie, w latach 30. ubiegłego wieku, rewolucyjna i zmieniła pogląd wielu ekspertów na to, jak postępować i wychowywać niemowlę lub malucha. Ale co dokładnie kryje się za tą koncepcją? Kim …

Pedagogika Piklera: Metoda Emmi Pikler wyjaśniona

Pikler-Pädagogik-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Koncepcje pedagogiczne
  8. »
  9. Pedagogika Piklera: Metoda Emmi Pikler wyjaśniona
Jaką szczególną rolę w edukacji Piklera pełnią zabawki?

Zabawki nie powinny być dostarczane maluchowi w obfitości, ale powinny być oparte na pewnej selekcji.

Co składa się na koncepcję?

Edukacja Piklera opiera się na trzech filarach. Można o nich przeczytać tutaj.

Na czym polega zasada działania edukacji Piklera?

Koncepcja ta wymaga wiele czasu, ponieważ charakteryzuje się przede wszystkim cierpliwością dla samodzielnego rozwoju dziecka.

Pedagogika Piklera była w swoim czasie, w latach 30. ubiegłego wieku, rewolucyjna i zmieniła pogląd wielu ekspertów na to, jak postępować i wychowywać niemowlę lub malucha.

Ale co dokładnie kryje się za tą koncepcją? Kim była założycielka Emmi Pikler? I jaki obraz dziecka przekazuje ten typ edukacji niemowląt?

W naszym poradniku wyjaśniamy koncepcję pedagogiczną, cele i stosowane metody.

[button]Dalsza literatura na ten temat[/button]

1. więcej nie zawsze znaczy lepiej

Pikler Dreieck Spielzeug
Według tej pedagogiki zbyt duża ilość zabawek nie jest zbyt przydatna w rozwoju.

Wiele dzieci już od okresu niemowlęcego otrzymuje niezliczoną ilość zabawek, książek i materiałów, które mają im pomóc w rozwoju i doskonaleniu umiejętności.
Jednak wiele z tych dostarczonych rzeczy nie pomaga w rozwoju dziecka.

Twórca pedagogiki Pikler podchodzi do tego inaczej, ponieważ tylko niektóre zabawki mają wartość dla dzieci i raczej kontakt z dzieckiem jest głównym punktem orientacji pedagogicznej.

Poziom komunikacyjny ma dla Emmi Pikler największe znaczenie. Intensywna komunikacja między rodzicami a dzieckiem jest możliwa już w wieku kilku miesięcy.
Z tego powodu pedagogika Pikler zaczyna się w obszarze wczesnego rozwoju dziecka.

2 Pedagogika Piklera składa się z trzech filarów

Założycielka:

Emmi Pikler urodziła się w Wiedniu w 1902 roku, a zmarła w Budapeszcie w 1984 roku. Pediatra pracowała z Elfriede Hengstenberg i szybko zorientowała się, że jest podejrzana wobec ówczesnego sposobu traktowania dzieci.

Pedagogika Pikler składa się zasadniczo z następujących trzech obszarów:

  • opieka relacyjna
  • samodzielny rozwój ruchowy
  • swobodna zabawa

Przy wszystkich punktach prawdą jest, że jako rodzice i wychowawcy powinniście wnieść ze sobą dużo czasu i cierpliwości. Szczególnie w pierwszych miesiącach i latach życia ważna jest opieka nad dziećmi, aby dać im możliwość swobodnego, samodzielnego rozwoju.

2.1 Opieka i komunikacja w jednym

Baby badet
Bliskość fizyczna daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa.

Podczas wielu codziennych czynności, takich jak kąpiel, karmienie, ubieranie czy rozbieranie, jako rodzice jesteście bardzo blisko dziecka.
Wykorzystajcie ten czas aktywnie, aby nawiązać z dzieckiem kontakt, który będzie charakteryzował się miłością i szacunkiem. W ten sposób wspieracie rozwój zaufania, które jest niezbędne dla późniejszego rozwoju.

Konkretnie wyraża się to przede wszystkim w obszarze komunikacji z dzieckiem. We wszystkich sprawach, które są konieczne, zwracajcie się bezpośrednio do dziecka. Udzielaj wyjaśnień, nawet jeśli na tym etapie nie jest w stanie ich zrozumieć.
Wskazuj na określone przedmioty, których chcesz użyć i daj dziecku możliwość przyjrzenia się im.

W miarę możliwości stawiaj na aktywną interakcję w edukacji. Dziecko powinno mieć możliwość zaangażowania się i pomagania Ci w wykonywaniu zadań.
Na przykład, dzieci mogą pomóc w ubieraniu się już w bardzo wczesnym wieku. Nawet jeśli na początku jest to trochę trudne i potrzebują dużo czasu, Twoje dziecko zyska poczucie osiągnięcia i kolejne próby będą znacznie łatwiejsze.

Pieluchowanie czy kąpiel to tak samo ważne czynności jak czas na zabawę. Twoje dziecko stale się uczy. Dlatego nie ma sensu dzielić dnia z dzieckiem na przyjemne rzeczy i obowiązki do wykonania.
Zamiast tego staraj się poświęcić dziecku swoją pełną uwagę w każdej sytuacji.

Wskazówka: Rutyna tworzy bezpieczeństwo. Dlatego w miarę możliwości staraj się podchodzić do pewnych czynności w tej samej kolejności, aby dziecko miało okazję się do nich dostosować.

2.2 Rozwój ruchowy wymaga czasu

Baby krabbelt
Daj dziecku czas na aktywny rozwój.

W dziedzinie ruchu pedagogika Piklera stawia na autonomiczne działanie dzieci. Obraz dziecka charakteryzuje się tym, że każde dziecko jest zdolne do samodzielnego rozwoju bez aktywnej pomocy z zewnątrz.

Każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju, które należy zaakceptować. Według Piklera niemowlęta przewracają się dopiero w momencie, gdy są do tego gotowe. To samo dotyczy raczkowania, wstawania czy stawiania pierwszych kroków.

W pierwszych miesiącach życia dzieci zajmują się głównie rękami i stopami, a lokomocja nie odgrywa jeszcze żadnej roli.
Stopniowo niemowlęta zaczynają siadać, obracać się i aktywnie poznawać otoczenie.

Mimo że wymaga to wiele cierpliwości, rodzice powinni dać dziecku niezbędną swobodę i nie przeszkadzać w rozwoju ruchowym.

Rada: Nawet jeśli rodzice lub wychowawcy nie powinni aktywnie wpływać na dziecko, podnosząc je do góry lub zmuszając do określonego ruchu, można stworzyć bodźce przyspieszające rozwój.
Można to zrobić np. za pomocą leżącej w pobliżu piłki, do której dziecko może dotrzeć tylko poprzez obrót.

2.3 Swobodna zabawa dla samorealizacji

Bauklötze in der Krippe
Materiały do zabawy, takie jak klocki, pobudzają wyobraźnię.

Często metoda swobodnej zabawy brzmi tak, jakby dzieci były pozostawione same sobie w ich rozwoju. Jednak, aby zabawa była udana, potrzebna jest intensywna obserwacja.

Dzieci potrzebują dobrego środowiska do zabawy, jak również możliwości rozwoju. Na przykład istnieją specjalne zabawki Pikler, które wspierają aktywną zabawę swobodną. W edukacji Piklera wykorzystywane są następujące przedmioty:

  • trójkąt Pikler
  • łuk do wspinania się
  • drabinka łukowa
  • tunel

Wszystkie te meble dostarczają dzieciom bodźców do odkrywania i rozwijania zdolności motorycznych.

Materiały takie jak klocki, szmatki czy piłki dają dzieciom możliwość rozwijania własnych pomysłów w ramach swobodnej zabawy.
Oczywiście nie ma nic złego w sugestiach i pomocy ze strony rodziców i wychowawców.
Wręcz przeciwnie, jest to dokładnie to, co jest pożądane, o ile dzieci nadal mają wystarczająco dużo wolnej przestrzeni w swoim rozwoju.

3 Najważniejsze zasady edukacji Piklera w skrócie

Mutter mit Kind
Intensywny kontakt z dziećmi jest bardzo ważny.

Każda osoba jest wyjątkowa w swoim rozwoju i należy dać jej czas potrzebny do rozwinięcia pewnych umiejętności. Szacunek dla dziecka wymaga zatem, abyśmy jedynie aktywnie towarzyszyli i wspierali jego samodzielny rozwój, ale nie interweniowali.

Należy pamiętać, że wszystkie wpływy dnia oddziałują na dziecko. Oznacza to, że należy poświęcić dziecku dużo czasu, aby traktować je z szacunkiem nie tylko w obszarze zabawy, ale także w takich rytuałach jak kąpiel czy karmienie. Poprzez intymny kontakt i pomoc wzmacnia się zaufanie dziecka i pozytywnie wpływa na rozwój.

Szczególnie ważne są wyraźne figury przywiązania, które mają dużo czasu dla dziecka. Oprócz rodziców mogą to być oczywiście także dziadkowie lub wychowawcy. Nie powinno jednak dochodzić do ciągłych zmian poprzez przekazywanie dziecka.

Możliwości dokształcania się w zakresie edukacji Piklera można znaleźć tutaj.

4. dalsza literatura przedmiotu




Artykuły powiązane