Oglądanie książek obrazkowych w przedszkolu: realizacja i cele metody

Prawie wszyscy rodzice mają w domu różne książki z obrazkami. Jest to pierwszy krok w kierunku rozwoju językowego. Jednak oglądanie książek obrazkowych w żłobku czy przedszkolu różni się czasem bardzo od pracy z książkami w …

Oglądanie książek obrazkowych w przedszkolu: realizacja i cele metody

bilderbuchbetrachtung
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Koncepcje pedagogiczne
  8. »
  9. Oglądanie książek obrazkowych w przedszkolu: realizacja i cele metody
Dlaczego nie wystarczy, aby dzieci same przeglądały książki z obrazkami?

Nie ma nic złego w założeniu odpowiedniego kącika z książkami obrazkowymi dla dzieci. Jednak, aby zachęcić do dialogu, odpowiednia jest dyskusja w grupie.

Dlaczego pytania są tak ważne w dyskusji o książkach obrazkowych?

Pytania są doskonałym sposobem, aby skłonić dzieci do zastanowienia się nad pewnymi aspektami opowieści. Dzielenie się historią poprawia również umiejętności językowe.

Czy wszystkie książki obrazkowe nadają się do oglądania?

W zależności od celu, do którego dążysz, można wziąć pod uwagę bardzo różne książki obrazkowe. Istnieją jednak książki, które są bardziej odpowiednie.

Prawie wszyscy rodzice mają w domu różne książki z obrazkami. Jest to pierwszy krok w kierunku rozwoju językowego. Jednak oglądanie książek obrazkowych w żłobku czy przedszkolu różni się czasem bardzo od pracy z książkami w domu.

W naszym artykule pokażemy, jakie są cele oglądania książek obrazkowych, jak można je przeprowadzić i jakie treści są szczególnie wskazane.

[button]Kup odpowiednie książki obrazkowe[/button]

1. cele oglądania książek obrazkowych w przedszkolu

kleinkind haelt ein bilderbuch in den haenden
Przydatne jest również samodzielne zaangażowanie w pracę z książkami obrazkowymi.

Historia, którą dziecko może zrozumieć bez języka tylko poprzez oglądanie obrazków, ma ogromny potencjał. Książki obrazkowe dają dobrą okazję do wzajemnej komunikacji i dzielenia się własnymi przemyśleniami z innymi.
Język jest środkiem, dzięki któremu dzieci mogą porozumiewać się z innymi dziećmi i wychowawcą.

Oglądając książki obrazkowe w dialogu, dzieci automatycznie uczą się nowych słów i w ten sposób stopniowo poszerzają swoje słownictwo.

Jeśli wybrana książka jest również atrakcyjna pedagogicznie, dzieci mogą pogłębić swoją wiedzę na dany temat.

Aby oglądanie książek obrazkowych przyniosło odpowiedni efekt, wszystkie dzieci muszą być bardzo skoncentrowane i uważnie przyglądać się poszczególnym obrazkom.
W ten sposób wspiera się uwagę i zdolność do szybkiego przyswajania nawet skomplikowanych obrazów.

2. Sposób oglądania książki obrazkowej decyduje o jej sukcesie

drei kinder mit der erzieherin bei der bilderbuchbetrachtung
Upewnij się, że wszystkie dzieci mogą zajrzeć do książki.

Z pewnością danie dzieciom możliwości przeglądania książek obrazkowych w pierwszej kolejności jest już dobrym pomysłem. Jeśli jednak celem jest dialogowe oglądanie książek obrazkowych, nie należy zaniedbywać planowania.

Ogólnie rzecz biorąc, dla najlepszej wymiany zaleca się małą grupę, ponieważ daje to każdemu dziecku możliwość oglądania obrazków książki z bliska.
Dlatego należy usiąść na podłodze lub na wygodnej kanapie, aby wszystkie dzieci dobrze widziały.

Ewentualnie, w przypadku większych grup, można również pracować z nośnikami takimi jak rzutnik lub rzutnik pisma, aby każde dziecko mogło aktywnie śledzić historię obrazkową.

Aby jednak móc rozmawiać o historii w trakcie lub po jej zakończeniu, dobrym pomysłem są małe grupy liczące od 4 do 6 dzieci.
Możliwe jest również podzielenie większej grupy na krótki czas.

Wskazówka: W przypadku małych dzieci należy skupić się na krótkich historiach lub wybrać pojedyncze wypowiedzi.
W przypadku dzieci w wieku 3 do 4 lat opowiadanie nie powinno trwać dłużej niż 10 do 15 minut, w przeciwnym razie znacznie spada koncentracja.

2.1 Zadawaj pytania, aby zachęcić do dialogu

erzieherin stellt kindern fragen
Pytania pomagają w wymianie myśli.

Zazwyczaj nie jest problemem, że dzieci zadają pytania w trakcie opowieści. Jednak przy metodzie oglądania książki obrazkowej można również samemu pomóc w rozwijaniu umiejętności dzieci, zadając grupie konkretne pytania.

Jeśli jesteś jeszcze w trakcie szkolenia nauczycieli, znalezienie odpowiednich pytań może być mniej łatwe. W takim przypadku sensowne jest, aby już w ramach przygotowań pomyśleć o kilku pytaniach.
Generalnie najlepsze są pytania otwarte, dzięki którym dzieci nie muszą odpowiadać monosylabami, ale mają możliwość dotarcia do sedna sprawy.

Zamiast pytania „Czy wilk jest szary?”, można zadać pytanie „Jak myślisz, dlaczego wilk jest szary?
Automatycznie można porozmawiać o kolorach w przyrodzie, o kamuflażu lub o innych zwierzętach o bardzo efektownych kolorach.

Oczywiście pytania nie zawsze muszą prowadzić do dłuższej rozmowy, ale można też odpowiadać krótko i zwięźle. Zawsze jednak należy pamiętać, aby dać dzieciom w przedszkolu trochę czasu na odpowiedź.

2.2 Praca z książką obrazkową – tak można obejść się bez jakichkolwiek pytań

Kiedy czytasz na głos książkę obrazkową, możesz również w inny sposób poprowadzić dialog. Wykorzystaj nie tylko swój głos, ale całą mimikę twarzy, aby oddać nastrój książki.

Proste komentarze na temat obrazka i odniesienia do konkretnych szczegółów na stronie często wystarczą, aby rozpocząć rozmowę.

Uwaga: W przeciwieństwie do pytań, ten wariant daje znacznie szersze pole do popisu, jeśli chodzi o odpowiedzi. Należy więc uważać, aby przeciwdziałać wypowiedziom, które prowadzą zbyt daleko.

3 Ćwicz czytanie na głos i opowiadanie

Nie każdy szkolony nauczyciel przedszkola jest przyzwyczajony do czytania na głos. Mimo że dzieci w przedszkolu są wdzięczną publicznością, należy czytać jak najlepiej.
Zwróć szczególną uwagę na ogólny nastrój książki obrazkowej. Czytaj szybko i głośno w niektórych miejscach, a w innych tylko szeptem. Upewnij się, że wymawiasz każde słowo bardzo wyraźnie i dajesz wystarczające przerwy, aby dać dzieciom możliwość przyjrzenia się obrazkom w książce.

Niektóre książki obrazkowe nie mają w ogóle tekstu, więc trzeba wymyślić historię. Jest to nieco trudniejsze, ale prawdopodobnie łatwiej będzie Ci zrozumieć akcenty i oddać nastrój opowieści.

Rada: Krótkie zdania i prosty dobór słów ułatwiają dzieciom słuchanie.

4. analiza merytoryczna – sprawdzenie uwagi

bilderbuchbetrachtung auf einer gruenen wiese
Każde dziecko powinno wynieść coś z oglądania książki obrazkowej.

Na koniec każdego oglądania książki obrazkowej wszystkie dzieci powinny zrozumieć, o czym była dana historia.
Poprzez czytanie dialogów można to czasem wyjaśnić w trakcie opowiadania, ale sprawdzenie jest szczególnie przydatne, ponieważ zazwyczaj nie wszystkie dzieci wnoszą równy wkład.

W tym momencie mają Państwo do wyboru wiele opcji. Można na przykład porozmawiać bezpośrednio o znaczeniu opowiadania.
Można też włączyć opowiadanie do odgrywania ról lub narysować obrazek pasujący do opowiadania.
Zawsze jednak ważne jest, aby dzieci otrzymały konkretne instrukcje dotyczące działania.

5. Książki z obrazkami, które nadają się do oglądania na ekranie

Istnieje wiele różnych książek obrazkowych, które otwierają bardzo różne możliwości. Dlatego najlepiej jest oprzeć swój wybór na aktualnych tematach w przedszkolu lub celu pedagogicznym.

W poniższych liniach wymieniliśmy jednak kilka dobrych książek dla dzieci, które można wykorzystać w kontekście oglądania książek obrazkowych w przedszkolu:

  • The Little Caterpillar Neverending – Eric Carle
  • Zielony Goblin – Julia Donaldson
  • Frederick – Leo Lionni
  • Przyjaciele nieudacznicy! – Katja Reider
  • Mały buczek i jego przyjaciele – Friederun Reichstetter
  • Kraina pod zoo – Tea Topuria

Więcej wskazówek dotyczących czytania można znaleźć na stronie Stiftung Lesen.

6. kupić odpowiednie książki z obrazkami


Frederick
1,387 Recenzje
Frederick
  • Lionni, Leo (Author)

Artykuły powiązane