Edukacja międzykulturowa charakteryzuje się szacunkiem i otwartością.
Wiele niemieckich dzieci chodzi do przedszkola razem z dziećmi obcokrajowców, więc międzykulturowość jest na porządku dziennym.
W kontekście edukacji międzykulturowej ważną rolę odgrywa uznanie innych punktów widzenia.
W Niemczech żyjemy w heterogenicznym i pluralistycznym społeczeństwie. Globalizacja przyczynia się do tego, że wzajemne powiązania między różnymi kulturami są coraz większe i wymagana jest kompetencja międzykulturowa.
Aby jak najlepiej zapoznać dzieci z wartościami akceptacji, otwartości i szacunku, ważną rolę odgrywa edukacja międzykulturowa.
Ale co dokładnie kryje się za tym terminem? Jakie są zalety i wady tej koncepcji?
W naszym poradniku zdradzamy, jak radzić sobie z różnorodnością kulturową w przedszkolu, aby osiągnąć cel, jakim jest pokojowe współistnienie.
[button]Kup książki o edukacji międzykulturowej online[/button]
Spis treści
1. balansowanie między indywidualnością a równością
Edukacja międzykulturowa zakłada zaangażowanie w różne kultury. Nie chodzi jednak o naśladowanie edukacji z innych krajów, ale raczej o wypracowanie wspólnych podstaw.
W istocie edukacja międzykulturowa charakteryzuje się dwoma podstawowymi stwierdzeniami:
- Wszyscy ludzie są równi!
- Każdy człowiek ma swoje indywidualne pomysły, które należy szanować!
Równość w tym kontekście oznacza, że każdy człowiek powinien być traktowany jak człowiek bez względu na swoje pochodzenie, poglądy religijne, kulturowe czy orientację seksualną.
Wartości poszczególnych kultur powinny być oczywiście uwzględniane, ale tylko o tyle, o ile można je pogodzić z nadrzędnymi wartościami określonymi w niemieckiej Ustawie Zasadniczej.
Ale co właściwie stanowi kulturę?
W zasadzie kultura przenika wszystkie aspekty życia społecznego. Zewnętrznie, to przede wszystkim następujące obszary sprawiają, że kultura jest widoczna dla innych:
- Festiwale i święta
- Religia
- Muzyka
- Tradycje
- Edukacja
- Odzież
Wskazówka: Celem międzykulturowej edukacji dzieci jest zawsze okazywanie szacunku dla indywidualnych wartości, ale jednocześnie angażowanie się w inne idee kulturowe, aby je zrozumieć i znaleźć wszelkie wspólne płaszczyzny, które mogą istnieć, a także zmniejszyć uprzedzenia.
https://www.youtube.com/watch?v=-B3b_53ui7E
2. żywa edukacja międzykulturowa w przedszkolu
Liczba naturalizacji znów wzrosła:
Czy wiesz, że tylko w 2017 roku w Niemczech naturalizowano 112 200 obcokrajowców? Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego gwałtownie wzrosła zwłaszcza liczba imigrantów z Wielkiej Brytanii.
W dziedzinie opieki nad dziećmi coraz częściej dochodzi do mieszania się dzieci niemieckich, dzieci o pochodzeniu migracyjnym, a także obcokrajowców, którzy zmagają się z barierą językową. Dlatego zrozumienie międzykulturowe stało się koniecznością. Jednak stopień, w jakim poszczególne kultury są uwzględniane w przedszkolu, jest bardzo zróżnicowany.
Niema prawie żadnego przedszkola, szkoły podstawowej ani nawet szkoły średniej, która całkowicie zrezygnowałaby z obszaru międzykulturowych metod kształcenia.
W wielu przypadkach festiwale czy święta są wykorzystywane jako okazja do bliższego przyjrzenia się innej kulturze.
W przedszkolu wyraża się to na przykład poprzez:
- międzynarodowy obiad (od kuchni indyjskiej przez marokańską i syryjską po angielską czy włoską)
- wspólne pieczenie w czasie świąt Bożego Narodzenia według różnych przepisów
- świętowanie różnych wydarzeń kulturalnych w Turcji, Grecji, Polsce lub Afganistanie
- włączanie tradycyjnych gier z różnych kultur
- ćwiczenie piosenek dla dzieci w różnych językach
Im bardziej naturalnie poszczególne działania są włączone w codzienne życie przedszkola, szkoły podstawowej lub gimnazjum, tym łatwiej jest osiągnąć zrozumienie różnych perspektyw. Każde dziecko otrzymuje możliwość przedstawienia kultury własnej rodziny, ale także poznania innych kultur w formie zabawy.
3. łączenie wspólnych doświadczeń
Edukacja międzykulturowa charakteryzuje się przede wszystkim tym, że pracuje konkretnie nad tym, aby nie dopuścić do rozwoju uprzedzeń. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest spędzanie przez dzieci codziennego życia z dziećmi z innych środowisk.
W pierwszych latach życia żadne dziecko nie zwraca uwagi na to, czy partner do zabawy ma inny kolor skóry, mniejsze oczy czy kręcone włosy. Raczej chemia między dziećmi polega na tym, że wspólna zabawa jest fajna.
Podczas wykonywania prac ręcznych, wspinaczki i zabawy inna kultura nie jest ważna. Edukacja międzykulturowa skupia się więc na uwzględnianiu różnych kultur, ale także na pokazaniu, że odmienne postawy nie muszą mieć wpływu na resztę życia.
Różnorodność wpływów jest postrzegana jako szansa, z której mogą skorzystać wszystkie dzieci, niezależnie od tego, czy mają niemieckie czy obce pochodzenie. Jeśli w kontaktach z dziećmi pojawiają się trudności wynikające z odmiennych wartości, zadaniem pedagoga jest uregulowanie różnic i rzucenie światła na odmienne tła kulturowe.
Otwartość i szacunek to najważniejsze wartości, które powinny być wpajane nie tylko w przedszkolu, ale także w rodzinie w domu.
4. ważne pytania i odpowiedzi – FAQ
Czy istnieją podobne style wychowania do edukacji międzykulturowej?
Czasami edukacja międzykulturowa nazywana jest również edukacją międzynarodową, ponieważ w centrum koncepcji znajdują się różne kultury. Model edukacji transkulturowej odróżnia się od edukacji wielokulturowej i międzykulturowej, ponieważ rdzeń skupia się na mieszaniu kultur.
Twórca teorii, Wolfgang Welsch, uważa takie mieszanie za konieczne, ponieważ każdy człowiek ma swoją wewnętrzną transkulturowość.
Czym różni się edukacja dla obcokrajowców od edukacji międzykulturowej?
W ostatnich latach obserwuje się odejście od pedagogiki cudzoziemców na rzecz pedagogiki międzykulturowej.
Zasadniczo te dwa kierunki pedagogiczne różnią się tym, że pedagogika cudzoziemców kładzie nacisk na adaptację, natomiast pedagogika międzykulturowa preferuje uznanie inności.
Czy edukacja młodych ludzi zaczyna się za późno?
Ostatecznie istnieje możliwość i konieczność rozwijania rozumienia międzykulturowości w każdym wieku.
Jeśli dzieci już w przedszkolu doświadczają różnych oblicz różnych kultur, to znacznie łatwiej jest im to wdrożyć w późniejszym życiu.
Nawet jeśli edukacja międzykulturowa zaczyna się już w przedszkolu, nie powinna się na tym kończyć, ale nadal odgrywać ważną rolę w szkołach.
5. kup książki o edukacji międzykulturowej online
- Nieke, Wolfgang (Author)