Przedszkole z edukacją kuratoryjną: co powinieneś wiedzieć o koncepcji

Wmomencie, gdy dziecko jest już na tyle dorosłe, by uczęszczać do przedszkola, automatycznie pojawia się pytanie, do którego żłobkapowinno pójść. Istnieje mnóstwo przedszkoli, które skupiają się na różnych obszarach i czasami mają bardzo różne pomysły …

Przedszkole z edukacją kuratoryjną: co powinieneś wiedzieć o koncepcji

  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Koncepcje pedagogiczne
  8. »
  9. Przedszkole z edukacją kuratoryjną: co powinieneś wiedzieć o koncepcji
Jaka jest misja kuratoryjnego przedszkola oświatowego?

Żłobek kuratorski pomaga dzieciom z problemami rozwojowymi.

Jak zorganizowane są żłobki kuratoryjne?

Wiele placówek kształcenia kuratoryjnego wyposażonych jest w sposób integracyjny, dzięki czemu dzieci pełnosprawne bawią się razem z dziećmi niepełnosprawnymi.

Jak kosztowna jest ta opieka?

Na niepełnosprawność dziecka nie można wpływać. Dlatego przedszkola kuratoryjne są dotowane przez państwo, dzięki czemu rodzice nie muszą do nich dopłacać.

Wmomencie, gdy dziecko jest już na tyle dorosłe, by uczęszczać do przedszkola, automatycznie pojawia się pytanie, do którego żłobkapowinno pójść.

Istnieje mnóstwo przedszkoli, które skupiają się na różnych obszarach i czasami mają bardzo różne pomysły na koncepcje edukacyjne.

Przedszkole kuratoryjne pomaga dzieciom, które mają niepełnosprawność lub problemy rozwojowe, którymi nauczyciele w zwykłej placówce nie mogą się odpowiednio zająć.

[button]Kup książki o koncepcji wychowania kuratoryjnego online[/button].

1. nauka życia ze słabością

Lebensjahr
W przedszkolu z edukacją leczniczą dzieci uczą się żyć ze swoimi słabościami.

Każdy rodzic naturalnie chce, aby jego dziecko urodziło się zdrowe. Niestety nie zawsze tak jest i pojawiają się mniej lub bardziej poważne powikłania, które ograniczają życie.
Nie tylko Wy jako rodzice macie przed sobą zadanie, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Każde dziecko, które potrzebuje nieco więcej wsparcia, musi sobie radzić z tym ograniczeniem w codziennym życiu.

Słabość nie jest niczym, czego Wy lub Wasze dzieci powinny się wstydzić. Ważne jest raczej zaakceptowanie jej i praca nad nią z wczesnym wsparciem, aby jak najlepiej zrekompensować słabość.

Przedszkole lecznicze rozpoczyna właśnie w tym momencie swoją działalność w zakresie wczesnej interwencji, aby pomóc dzieciom w terapiach, które nie mogłyby być prowadzone w zwykłym przedszkolu.

Rada: Im wcześniej rozpocznie się współpracę z terapeutą, tym szybciej można osiągnąć wielkie sukcesy. W wielu przypadkach kształcenie rewalidacyjne pomaga w tym, aby dzieci po przedszkolu mogły uczęszczać do zwykłej szkoły.

[kita_suche]Szukasz przedszkola z edukacją leczniczą? Znajdź przedszkole w pobliżu siebie już teraz!

2. możliwości i ograniczenia edukacji leczniczej

Zusammenarbeit
Fizjoterapeuci i terapeuci zajęciowi uzupełniają zespół w placówce wychowania leczniczego.

Podstawową różnicą między klasycznym żłobkiem a przedszkolem leczniczo-wychowawczym jest wielkość grup.
Ogólnie rzecz biorąc, w Niemczech istnieją duże różnice w odniesieniu do liczby wychowawców. Podczas gdy niektórzy wychowawcy odpowiadają tylko za czworo dzieci, wychowawcy w innych placówkach muszą być odpowiedzialni średnio za dziesięcioro dzieci.

Ponieważ kształcenie specjalne wymaga szczególnej uwagi w przedszkolu, możliwa jest praca tylko w małych grupach. Średnio nauczyciel kuratoryjny zajmuje się nie więcej niż pięcioma do sześciu dzieci jednocześnie.

Ponadto, terapeuci zajmują się indywidualnymi problemami każdego dziecka.
Na przykład, odwiedzają

  • logopedów,
  • terapeutów zajęciowych
  • fizjoterapeutów i motopedagogów, lub
  • lub doradców psychologicznych

przedszkole lecznicze w regularnych odstępach czasu.

Ważne jest, abyście jako rodzice dostrzegli możliwości tego typu edukacji, ale jednocześnie nie powinniście oczekiwać cudów. Edukacja lecznicza ma na celu zapewnienie dzieciom normalnego startu w życiu.
Jednak w zależności od rodzaju ograniczenia jest to możliwe tylko w ograniczonym zakresie.

3. obiekty integracyjne jako klucz do sukcesu

Wiele przedszkoli leczniczych przyjmuje nie tylko dzieci z problemami rozwojowymi. Placówki te za bardzo ważną uznają raczej integrację dzieci niepełnosprawnych z codziennym życiem dzieci pełnosprawnych.

Ponieważ duża część pracy w dziedzinie edukacji specjalnej odbywa się w zespole, rodzice dzieci pełnosprawnych nie muszą się obawiać, że ich dzieci otrzymają zbyt mało uwagi.
Raczej już w młodym wieku uczą się one interakcji społecznych. Dzięki temu możliwy jest kontakt na zupełnie innej płaszczyźnie, której wielu osobom odmawia się przez całe życie.

Edukacja w przedszkolu leczniczym ma na celu w miarę możliwości wyrównywanie indywidualnych słabości dzieci i wspieranie istniejących mocnych stron. Dzięki holistycznej koncepcji wiele dzieci znacznie łatwiej odnajduje swoją drogę w późniejszym życiu.

4. duże sale i indywidualna opieka

Bildung Kita
Pomieszczenia w świetlicy opiekuńczo-wychowawczej są szczególnie obfite.

Zwłaszcza dzieci z problemami rozwojowymi potrzebują dużo miejsca, aby wyrazić siebie i nie czuć się stłamszone.
Z tego powodu placówki stawiają na stosunkowo małe grupy liczące maksymalnie od ośmiu do dwunastu dzieci i stosunkowo duże pomieszczenia.

Poszczególne dzieci powinny mieć możliwość wycofania się w każdej chwili, jeśli okaże się to konieczne. W przedszkolach leczniczych często znajdują się dodatkowe ciche pomieszczenia, aby dać dzieciom kolejne miejsce odosobnienia.

Dzięki pracy zespołowej i silnej relacji z poszczególnymi dziećmi wychowawcy placówki są w stanie znacznie lepiej radzić sobie konkretnie ze słabościami i mocnymi stronami każdego dziecka.

Rada: Ważne jest, aby rodzice skorzystali z tej pomocy, gdy tylko zorientują się, że ich dziecko nie rozwija się zgodnie z oczekiwaniami.

[kita_suche]Szukasz przedszkola z edukacją leczniczą? Już teraz znajdź przedszkole w pobliżu siebie!

5. Ważne pytania i odpowiedzi – FAQs

Fahrdienst zur Heilpädagogik
Większość placówek oferuje specjalną usługę podwożenia.

Czy przedszkole lecznicze wiąże się ze zwiększonymi kosztami?

Placówki kształcenia kuratoryjnego to takie, które otrzymują dofinansowanie z budżetu państwa. W związku z tym nie ma odrębnych kosztów dla Państwa jako rodziców.
Nie oznacza to jednak, że Urząd do Spraw Młodzieży zawsze przejmie całość kosztów. Z reguły jest to związane z Państwa indywidualną sytuacją dochodową.

Gdzie mogę znaleźć regulację prawną dotyczącą opieki dziennej nad dziećmi niepełnosprawnymi?

Ten rodzaj pomocy życiowej to tzw. pomoc integracyjna, która jest uregulowana w paragrafie 53 SGB XII. Ten rodzaj pomocy integracyjnej kończy się automatycznie wraz z przejściem do szkoły.

Co się stanie, jeśli nie mieszkam w pobliżu przedszkola prowadzącego kształcenie kuratorskie?

Dla rodzin, które nie mieszkają w pobliżu, placówki zazwyczaj oferują osobną usługę transportową. Koszty są zazwyczaj w całości pokrywane przez odpowiedzialną agencję opieki społecznej.

6. Kupić książki o koncepcji wychowania leczniczego online



Artykuły powiązane