Ruchowe przedszkole: Co powinieneś wiedzieć o koncepcji sportowej

Ruch odgrywa jedynie podrzędną rolę w codziennym życiu wielu osób. Współczesne możliwości w postaci różnorodnego programu telewizyjnego, rozmaitych konsol jak również stałego dostępu do internetu przyczyniają się do braku ruchu. Koncepcja przedszkola ruchowego zaczyna się …

Ruchowe przedszkole: Co powinieneś wiedzieć o koncepcji sportowej

Bewegungskindergarten-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Koncepcje pedagogiczne
  8. »
  9. Ruchowe przedszkole: Co powinieneś wiedzieć o koncepcji sportowej
Co to jest przedszkole ruchowe?

Przedszkole ruchowe koncentruje się na aktywności fizycznej. Celem jest przekazanie zrozumienia znaczenia ruchu w formie zabawy.

Jak zaprojektowane są pomieszczenia w przedszkolach ruchowych?

Sale, jak również duży dziedziniec, są przeznaczone do aktywnych działań, ale są też ciche pokoje do odosobnienia.

Kiedy przedszkole może nazywać się przedszkolem ruchowym?

Nie ma jeszcze jednolitych standardów dotyczących tego miana. Jednak większość placówek posiada odpowiednie certyfikaty państwowych związków sportowych.

Ruch odgrywa jedynie podrzędną rolę w codziennym życiu wielu osób. Współczesne możliwości w postaci różnorodnego programu telewizyjnego, rozmaitych konsol jak również stałego dostępu do internetu przyczyniają się do braku ruchu.

Koncepcja przedszkola ruchowego zaczyna się właśnie w tym momencie, aby wspierać dzieci w wypróbowaniu swoich możliwości fizycznych poprzez różne zabawy ruchowe.
[button]Kup książki o przedszkolu ruchowym online[/button]

1. wykorzystanie naturalnej chęci dzieci do ruchu

Turnen in der Kita
Ruch przychodzi dzieciom naturalnie

W przeciwieństwie do większości dorosłych, dzieci badają otoczenie wszystkimi zmysłami. Ostry kamień jest więc równie interesujący jak skacząca obok żaba czy lina, która zaprasza do wspinaczki.
Percepcja ciała u małych dzieci jest wszechstronna, tak że podczas ruchu pojawiają się znacznie intensywniejsze odczucia niż w przypadku dzieci ze szkoły podstawowej lub młodzieży.

Dzięki zastosowaniu ukierunkowanych zabaw ruchowych dzieci poznają swoje ciała i mogą rozwijać swoje zdolności motoryczne. W ramach gry nacisk kładziony jest oczywiście nie tylko na sport, ale także na wspieranie interakcji społecznych.

W przeciwieństwie do klasycznego przedszkola, w przedszkolu ruchowym jest jednak znacznie więcej okazji do raczkowania, biegania, skakania czy wspinania się. Siedzenie ma zdecydowanie zbyt duże znaczenie w późniejszym życiu i dlatego jest jedną z czynności, których należy unikać.
Wychowawcy wspierają dzieci w przedszkolu w jak najbardziej samodzielnym odkrywaniu danego zakresu ruchu, aby móc aktywnie się nim zajmować.

2. projekt sali w przedszkolu ruchowym

Co dziesiąte dziecko w przedszkolu jest za grube:

Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych wskazuje na ten alarmujący wynik. Dzięki ukierunkowanemu wychowaniu fizycznemu problem ten można rozwiązać już w przedszkolu.
Staje się to jednak o wiele bardziej skomplikowane i czasochłonne, gdy w szkole podstawowej po raz pierwszy pojawiają się wyzwania sportowe.

Przedszkole ruchowe różni się od innych placówek nie tylko swoją koncepcją. Już na pierwszy rzut oka można rozpoznać, że ruch jest na pierwszym planie.

Obok dużego terenu zewnętrznego z obszernym placem zabaw, który oferuje liczne możliwości zabawy i treningu, również układ pomieszczeń w przedszkolu został zaprojektowany z myślą o ruchu.
Znajdują się tu specjalne sale aktywności, jak również możliwości odpoczynku.

Koncepcja pomieszczeń charakteryzuje się zainstalowanym na stałe wyposażeniem oraz licznymi indywidualnymi możliwościami aranżacji.
Przykładem może być ścianka wspinaczkowa z matami lub linami zawieszonymi pod sufitem, na której przedszkolaki mogą spróbować swoich sił. Mała belka do balansowania daje możliwość wspierania zmysłu równowagi.

Jednak, aby dać dzieciom jak najwięcej swobody, w prawie wszystkich ruchomych przedszkolach można znaleźć różne przybory do wyp róbowania. Są to na przykład:

  • piłki różnego rodzaju (softballs, piłki do żonglowania, piłki lekarskie, a także piłki do koszykówki i piłki nożnej).
  • chusty, hula hoop, pachołki, kosze, liny do skakania, bramki i pudełka
  • ławki i maty (do balansowania, ślizgania się i ochrony)

Wiele przedszkoli ruchowych wyposażonych jest w ogrzewanie podłogowe, dzięki czemu dzieci mogą chodzić boso, przynajmniej w pomieszczeniach wewnętrznych. Naturalny sposób poruszania się ma na celu utrzymanie zdolności chwytnej stóp i zminimalizowanie uszkodzeń postawy.

Często dochodzi do ścisłej współpracy, dzięki której dzieci z przedszkola ruchowego mogą korzystać z sąsiedniej hali sportowej na określoną lekcję sportu.

3 Konkretne cele w przedszkolu ruchowym

Slackline Kita
Ruch i zabawa poprawiają równowagę

Koncepcja przedszkola ruchowego służy promocji zdrowia dzieci. Celem jest stworzenie możliwości odkrywania własnych zdolności.
Aby móc jak najpełniej doświadczać i rozumieć otoczenie, niezbędny jest rozwój różnych zdolności motorycznych.

W przedszkolu ruchowym nie kładzie się nacisku na rywalizację między sobą, jak to ma miejsce w wielu internatach sportowych. W centrum uwagi jest raczej umożliwienie słabszym dzieciom rozwoju w ramach ich możliwości. Poprzez wspólne doświadczenie młodsze lub mniej utalentowane dzieci uczą się od starszych i bardzo pewnych siebie dzieci, jak opanować pewne zadania. To nie tylko wzmacnia ich własną świadomość ciała.

Poprzez nowatorskie pomysły sportowe należy rozbudzić i jednocześnie zaspokoić ciekawość przedszkolaków. Z czasem dzieci nabierają wiary we własne możliwości i potrafią same ocenić, do jakich zadań są zdolne, a w jakich potrzebują wsparcia.

Rozwój koncentruje się na następujących podstawowych umiejętnościach:

  • utrzymaniu równowagi
  • poprawie czasu reakcji i szybkości
  • wyostrzeniu zmysłu orientacji

Aby nauczyć tych umiejętności, koncepcja przedszkola ruchowego często opiera się na ścieżkach ruchowych i wykorzystuje edukację przyrodniczą.
Dzieci poznają więc aktywnie różne sposoby wykorzystania własnego ciała. Najpierw raczkowanie, potem chodzenie, a później bieganie są w programie.
Ponadto dzieci w przedszkolu ruchowym uczą się skakać wysoko i daleko, rzucać lub robić salto.

[kita_suche]Szukasz przedszkola ruchowego? Znajdź przedszkole w pobliżu siebie już teraz!

4. brak standardów dla przedszkoli aktywności fizycznej

Jak dotąd nie ma jednolitych, ogólnokrajowych przepisów, do których muszą stosować się instytucje nazywające się przedszkolami ruchowymi.
Nie ma też organu, który monitorowałby przestrzeganie określonych standardów. Większość państwowych związków sportowych czuje się jednak zobowiązana do wydawania certyfikatów i tym samym daje do zrozumienia, że uznały dane przedszkole ruchowe.

W NRW przegląd uznanych przedszkoli ruchowych z Pluspunkt Ernährung można znaleźć na następującej stronie internetowej .
Inicjatywa rządu krajowego NRW oraz ustawowe kasy chorych aktywnie współpracują z Państwowym Związkiem Sportowym.

5. Ważne pytania i odpowiedzi – FAQs

Jakie są zalety i wady przedszkola ruchowego?

Ruchome przedszkole oferuje wiele zalet. Jednak, jak każda koncepcja, ma też wady, których nie należy ukrywać.

  • zabawowy rozwój umiejętności motorycznych
  • dużo ruchu na świeżym powietrzu
  • dobre wyposażenie, dzięki któremu dzieci mogą się wszechstronnie rozwijać
  • poprawa kondycji i ogólnego stanu zdrowia
  • ścisła współpraca z lokalnymi klubami sportowymi
  • zazwyczaj istnieje związek ze zdrowym odżywianiem
  • często istnieją grupy otwarte, które nie są tworzone dla każdego dziecka
  • ponieważ nacisk kładziony jest wyraźnie na ruch, inne obszary mogą być zaniedbane
  • wiąże się z wyższymi kosztami w zależności od oferowanych posiłków (istnieją duże różnice regionalne)

Czym różni się od leśnego przedszkola?

Sport Familie
Staraj się dawać dobry przykład

Przedszkole ruchowe realizuje podobną koncepcję. Rozwój umiejętności motorycznych jest ważną częścią obu koncepcji. W przeciwieństwie do przedszkola leśnego przyroda zajmuje jednak mniej centralne miejsce.

Najważniejszym kryterium wyróżniającym jest z pewnością to, że każde przedszkole ruchowe posiada normalny budynek, w którym dzieci mogą bawić się i realizować sportowe wyzwania nawet w zimie lub przy złej pogodzie.

Czy jako rodzic sam powinienem być wysportowany, aby posłać swoje dziecko do przedszkola ruchowego?

Jako rodzic musisz wspierać koncepcję przedszkola ruchowego. Oczywiście ma sens, abyś w czasie pobytu w domu był dla swojego dziecka wzorem do naśladowania w zakresie sportu i odżywiania.
Nie oznacza to jednak, że nie możesz zapisać dziecka do przedszkola ruchowego, jeśli sam nie jesteś aktywny sportowo.

Być może szczególnie zależy Ci na otwarciu perspektywy sportowej dla Twojego dziecka właśnie dlatego, że sama nie możesz mu jej zaoferować.

6. kup książki o ruchu przedszkole online

Artykuły powiązane