Włączenie do przedszkola: Co to oznacza dla opieki nad dziećmi

Włączanie zaczyna się już w przedszkolu. Ale o co właściwie chodzi? Jakie są cele włączenia? W naszym krótkim poradniku dowiesz się, jakie specjalne wymagania są konieczne, aby inkluzja mogła funkcjonować w przedszkolu. Ponadto omawiamy zalety …

Włączenie do przedszkola: Co to oznacza dla opieki nad dziećmi

Inklusion-Kindergarten-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Koncepcje pedagogiczne
  8. »
  9. Włączenie do przedszkola: Co to oznacza dla opieki nad dziećmi
Co oznacza pedagogika włączająca?

Krótka definicja pedagogiki włączającej z góry: Każde dziecko ma talent, który należy pielęgnować. Pedagogika włączająca ma na celu urzeczywistnienie tej zasady.

Jakie są problemy związane z włączaniem?

Teoria i praktyka czasami bardzo się od siebie różnią.

Jak należy zapobiegać codziennym przeszkodom?

Asystenci integracji pomagają w tym, by codzienne życie było jak najbardziej pozbawione barier.

Włączanie zaczyna się już w przedszkolu. Ale o co właściwie chodzi? Jakie są cele włączenia?

W naszym krótkim poradniku dowiesz się, jakie specjalne wymagania są konieczne, aby inkluzja mogła funkcjonować w przedszkolu. Ponadto omawiamy zalety i wady tej koncepcji.
[button]Kup książki o włączaniu w przedszkolu online [/button]

1. równe szanse dla wszystkich dzieci

lernen Inklusion
Placówki integracyjne muszą być pozbawione barier.

Każde dziecko ma indywidualne mocne i słabe strony. Jest to szczególnie widoczne w klasie integracyjnej, ponieważ dzieci niepełnosprawne uczą się razem z dziećmi pełnosprawnymi.
Aby inkluzja została uwieńczona sukcesem, dzieci powinny już w przedszkolu przyzwyczaić się do wspólnej zabawy i nauki.

Aby otworzyć przedszkole lub szkołę integracyjną, placówki te muszą być wyposażone bez barier. W przeciwieństwie do specjalnego przedszkola dla dzieci niepełnosprawnych, przedszkola integracyjne skupiają się na edukacji grup mieszanych.

Daje to wiele korzyści dla wszystkich, ponieważ mogą oni uczyć się od siebie nawzajem. Im wcześniej rozpocznie się integracja w społeczeństwie, tym szybciej można przełamać bariery istniejące tylko w umyśle.

2. include helper jako link

Liczba osób niepełnosprawnych rośnie:

Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny, liczba osób niepełnosprawnych w Niemczech wzrosła obecnie do nieco ponad 10 milionów, co oznacza, że problem ten dotyczy co ósmego Niemca.

Zwykłe placówki stawiają na dodatkowy personel integracyjny przydzielony do dziecka, aby wspierać integrację. Dzięki temu dzieci niepełnosprawne mogą uczestniczyć w zajęciach w „normalnym” środowisku.

W wielu przypadkach nie występują podstawowe problemy rozwojowe, które dotyczą wszystkich obszarów. Poszczególne dzieci potrzebują jedynie pomocy, np. przy chodzeniu do toalety lub nauce życia z zaburzeniem autystycznym.

Ponieważ wychowawcy mogą zająć się każdym dzieckiem tylko w ograniczonym zakresie, asystenci włączający wspierają pracę pedagogiczną w przedszkolu.

Jeśli po wizycie w przedszkolu dziecko może uczęszczać do zwykłej szkoły zamiast do szkoły specjalnej, to znaczy, że dokonano już wielkiego wkładu w integrację.
Szczególnie w szkołach podstawowych nadal korzysta się z pomocy asystentów szkolnych, którzy dokładają szczególnych starań, by opiekować się indywidualnym dzieckiem.

Wysiłek ten opłaca się, gdyż wiele dzieci może uczęszczać do zwykłej szkoły.

3 Rzeczywistość i koncepcja są częściowo różne

Was ist Integration im Kindergarten
Włączenie może stać się w praktyce problemem ze względu na czynniki zewnętrzne

Definicja inkluzji jest prosta: w skrócie chodzi o akceptację każdego człowieka, bez względu na jego słabości i mocne strony.
Definicja inkluzji nie pomaga jednak zbytnio w praktyce, ponieważ osoby niepełnosprawne wykazują niekiedy wyraźne deficyty w niektórych obszarach. Oznacza to, że edukacja łączona osiąga swoje granice.

W żadnym wypadku koncepcja ta nie jest zła czy wątpliwa. Jednak w praktycznej realizacji często brakuje wystarczającej kadry. Tym samym trudno jest zaspokoić potrzeby wszystkich dzieci w świetlicy.

Potrzebne są większe pomieszczenia, dostosowane materiały i przeszkolony personel, aby integracja mogła być realizowana w praktyce.
Ponadto granice inkluzji osiągane są w momencie, gdy poziom rozwoju poszczególnych dzieci różni się zbytnio.

Nie jest problemem, jeśli szczególnie zdolne dzieci uczą czegoś mniej zdolne dzieci. Cała sprawa staje się jednak problemem, gdy różnice w zdolnościach stają się tak duże, że próby ich wyjaśnienia są skazane na niepowodzenie.
Zadaniem przeszkolonych wychowawców i asystentów integracji w przedszkolach powinno być właśnie rozpoznawanie tych różnic i w razie potrzeby interweniowanie.

4 Mała, ale subtelna różnica między włączeniem a integracją

Besonderheiten Inklusion
Przy integracji podkreśla się tylko różnice

Włączenie a integracja – te dwa terminy nie mogłyby się bardziej różnić. Termin integracja podkreśla istniejące różnice między jednostkami, które w związku z tym powinny być aktywnie zintegrowane ze społeczeństwem.

Natomiastw ramach integracji nie zwraca się uwagi na różnice, lecz na pierwszy plan wysuwa się pluralizm społeczeństwa. W związku z tym pojedynczy człowiek nie musi się dopasować. Zamiast tego należy zmienić system. Musi on zostać tak zaprojektowany, aby każda osoba mogła uczestniczyć w życiu społecznym pomimo swoich indywidualnych mocnych i słabych stron.

Pomimo tych zasadniczych różnic, oba terminy są często używane synonimicznie. W wielu przypadkach istnieje jedynie różnica językowa. Oznacza to, że w praktycznym zastosowaniu prawie nie ma rozróżnienia między integracją a włączeniem. Ostatecznie musi chodzić o to, by ludzie współdziałali ze sobą, niezależnie od tego, czy ktoś jest niepełnosprawny, czy nie.

5. kup książki o włączeniu w przedszkolu online



Artykuły powiązane