Przedszkole dwujęzyczne: Info o opiece nad dziećmi dwujęzycznymi

Wczesna promocja języka stała się ogromnie ważna w dobie społeczeństwa wielokulturowego. Coraz więcej przedszkoli oferuje więc możliwość nauki drugiego języka obcego. Ale co to właściwie znaczy dwujęzyczny? Jakie języki są oferowane i jakie są koszty …

Przedszkole dwujęzyczne: Info o opiece nad dziećmi dwujęzycznymi

Bilingualer-Kindergarten-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Koncepcje pedagogiczne
  8. »
  9. Przedszkole dwujęzyczne: Info o opiece nad dziećmi dwujęzycznymi
Co to jest przedszkole dwujęzyczne?

W przedszkolu dwujęzycznym komunikacja odbywa się nie tylko w języku ojczystym, ale także bezpośrednio w innym języku, na przykład angielskim.

Jak dokładnie przebiega edukacja językowa w przedszkolu dwujęzycznym?

Za każdy język odpowiedzialny jest jeden wychowawca. Jeden nauczyciel rozmawia z dziećmi tylko po niemiecku, a drugi komunikuje się w danym języku obcym.

Dla kogo odpowiednie jest uczęszczanie do przedszkola dwujęzycznego?

Jeśli Państwa dziecko już we wczesnym wieku rozwinie w sobie poczucie i głębokie zainteresowanie językiem, to w przedszkolu dwujęzycznym może się ono rozwijać. Jeśli jednak dzieci mają trudności w nauce języka ojczystego, to edukacja dwujęzyczna nie będzie skuteczna.

Wczesna promocja języka stała się ogromnie ważna w dobie społeczeństwa wielokulturowego. Coraz więcej przedszkoli oferuje więc możliwość nauki drugiego języka obcego. Ale co to właściwie znaczy dwujęzyczny? Jakie języki są oferowane i jakie są koszty uczęszczania do dwujęzycznego przedszkola?

W naszym przewodniku wyjaśniamy wszystko na temat przedszkoli dwujęzycznych. Wyjaśniamy pojęcie i przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tych przedszkoli.

[button]Dalsza literatura na ten temat[/button]
[kita_suche]Szukasz przedszkola dwujęzycznego? Znajdź teraz przedszkole w swojej okolicy!

1. w przedszkolu dwujęzycznym dwa języki są promowane w równym stopniu

Leitbild Kindergarten Englisch
Angielski jest najważniejszym językiem współczesnego świata.

Obecnie w Niemczech jest bardzo dużo dzieci, które uczą się niemieckiego jako drugiego języka. Oznacza to, że w domu mówią w innym języku i dopiero z czasem uczą się niemieckiego. Dlatego szczególnie ważne jest, aby wsparcie językowe miało miejsce już w przedszkolu lub zerówce. W przeciwnym razie dzieci będą miały opóźnienia w szkole z powodu braku umiejętności językowych.

Przedszkoledwujęzyczne lub międzynarodowe jest specjalnie przystosowane do kształcenia dwujęzycznego. Możliwość nauki dodatkowego języka jest wzbogaceniem zarówno dla rozwoju osobistego, jak i dla dalszego życia. Oprócz talentu w dziedzinie językowej dzieci są często bardziej tolerancyjne wobec obcych kultur w życiu codziennym.

Przedszkole wielojęzyczne jest szczególnie potrzebne w miastach lub obszarach, gdzie reprezentowanych jest wiele różnych kultur. Według badań przeprowadzonych przez FMKS w 2014 roku było już 1035 dwujęzycznych przedszkoli. Zwłaszcza język angielski stał się najważniejszym językiem na świecie. Dzięki niemu ludzie wszystkich narodowości mogą się ze sobą porozumiewać.
W sumie rodzice w Niemczech mogą wybierać spośród ponad 20 języków. W dwujęzycznych Kitach najczęściej oferowane są następujące języki:

  • angielski (ok. 41 %)
  • francuski (ok. 30 %)
  • duński (około 5%)
  • hiszpański (około 5%)
  • turecki (nieco poniżej 4%)

Uwaga: Nie każde przedszkole, które przedstawia się jako wielojęzyczne, rzeczywiście uczy zgodnie z tą koncepcją. Decydujące jest to, że oba języki są używane z taką samą intensywnością.

[kita_suche]Szukasz przedszkola dwujęzycznego? Znajdź teraz przedszkole w pobliżu![/kita_suche]

2. przedszkole dwujęzyczne – jedna osoba, jeden język

Eingewöhnung
Każdy wychowawca jest odpowiedzialny za konkretny język.

W większości placówek dzieci uczą się tylko jednego języka obcego. Ten rodzaj nauczania języka nazywa się „immersją”. Termin ten pochodzi od angielskiego słowa „to immerse”, które oznacza zanurzenie. Oznacza to, że nauka drugiego języka odbywa się nie tylko w formie zabawy przy pomocy różnych tematów, ale także opiera się na zasadach przyswajania języka ojczystego.

Wsparcie językowe opiera się na tzw. zasadzie jednej osoby. Oznacza to, że za każdy język odpowiedzialny jest jeden nauczyciel dwujęzyczny. Jeśli drugim językiem w przedszkolu jest np. angielski, jeden wychowawca rozmawia z dziećmi tylko po niemiecku, a drugi działa tylko po angielsku. Ma to tę zaletę, że dzieci zawsze mogą rozpoznać, który język jest wymagany.

Przy pomocy tego rodzaju edukacji językowej możliwe jest włączenie poszczególnych języków do całej codziennej rutyny. Celem jest, aby dzieci uczyły się języka intuicyjnie, bez narażania się na presję uczenia się.

Niemiecki dla uchodźców

Zasada immersji sprawdziła się również w przypadku uchodźców. Poprzez szczególnie częsty kontakt z nowym językiem uczy się go znacznie szybciej.

Chociaż istnieje już wiele placówek wielojęzycznych, wiele z nich to wciąż projekty modelowe, ponieważ koncepcja ta nie jest jeszcze mocno ugruntowana. Punktem wyjścia dla edukacji językowej jest fakt, że dzieci są szczególnie podatne na naukę języka w pierwszych latach życia.

Placówki nie są skierowane wyłącznie do rodzin, które w życiu codziennym posługują się innym językiem niż niemiecki. Edukacja dwujęzyczna jest odpowiednia dla wszystkich, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom dobry start w wielokulturowe życie w zglobalizowanym świecie.

3. uczęszczanie do przedszkola dwujęzycznego nie jest właściwe dla każdego dziecka.

Partizipation
Nauka drugiego języka może być dla niektórych dzieci przytłaczająca.

Koncepcja wielojęzyczności staje się coraz bardziej popularna i niesie ze sobą również wiele korzyści. Niemniej jednak, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę zainteresowania i zdolności dziecka. Ponieważ ta konkretna koncepcja nie jest odpowiednia dla każdego dziecka.

Naprzykład, jeśli Twoje dziecko jest już przeciążone nauką języka ojczystego, nie ma sensu włączać kolejnego języka do codziennego życia. To spowodowałoby, że dziecko z czasem nie opanowałoby poprawnie ani jednego, ani drugiego języka.

Z drugiej strony może też brakować praktycznej realizacji placówki. Z powodu braku specjalistów lub niedostatecznej realizacji zasady może się zdarzyć, że dzieci będą znały kilka języków, ale żadnego z nich poprawnie.

Aby dać Ci ogólny obraz edukacji wielojęzycznej, poniżej zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze zalety i wady:

  • dzieci uczą się języków znacznie szybciej i łatwiej w pierwszych latach życia
  • wspierana jest kompetencja międzykulturowa dzieci
  • dobre wyposażenie podstawowe w odniesieniu do dalszej kariery szkolnej, pracy i całego życia
  • Koncepcja ta wspiera poczucie przynależności do innych języków.
  • dzieci mogą być przytłoczone i w końcu nie znają poprawnie żadnego z języków
  • brak kompetentnego personelu utrudnia realizację koncepcji.
  • Przyszłość placówek nie jest zabezpieczona ze względu na brak środków finansowych.

4) FAQS – ważne pytania i odpowiedzi

Spiele
W wielu przypadkach edukatorzy są native speakerami.

Jak wygląda codzienność w przedszkolu dwujęzycznym?

Wwiększości przypadków rutyna nie różni się od tej w innych przedszkolach. Dzieje się tak dlatego, że drugi język jest zintegrowany z codzienną rutyną, tak jak język ojczysty.

Jakie są koszty uczęszczania do wielojęzycznego przedszkola?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć w sposób ogólny, ponieważ koszty zależą od dochodów, miejsca zamieszkania, jak również od sponsorów. Koszty opieki są jednak często nieco wyższe niż w innych przedszkolach.

Jakie wykształcenie mają zatrudnieni specjaliści?

Koncepcja ta stawia szczególne wymagania wobec kadry pedagogicznej. Aby przestrzegać zasady immersji, większość świetlic zatrudnia wyłącznie wychowawców posługujących się językiem ojczystym. Inną możliwością jest zatrudnienie asystentów językowych z innych krajów europejskich.

Jak mogę znaleźć dwujęzyczne przedszkole w pobliżu mnie?

Na stronie internetowej FMKS (Frühe Mehrsprachigkeit an Kitas und Schulen – Wczesna Wielojęzyczność w Placówkach Opiekuńczo-Wychowawczych i Szkołach) możesz znaleźć odpowiednie przedszkole w swojej okolicy, wpisując swój kod pocztowy. Otrzymasz wtedy wszystkie dane potrzebne do kontaktu z placówką.

5 Dalsza literatura na ten temat

Artykuły powiązane