- Odpowiedź na pytanie „Ile kosztuje miejsce w przedszkolu?” nie może być udzielona w sposób blankietowy. Niektóre kraje oferują opiekę bezpłatnie, inne opierają się na dochodach rodziców. W każdym przypadku należy jednak opłacić koszt posiłków.
- Koszty opieki nad dzieckiem (ale nie koszty wyżywienia) można odliczyć od podatków, dlatego często warto wcześniej wrócić do pracy, aby nie stracić więzi zawodowych.
- W każdym stanie federalnym istnieją tabele, które dokładnie rozbijają, ile kosztuje miejsce w przedszkolu. Zależy to między innymi od dochodów rodziców oraz tego, czy jest to pierwsze czy drugie dziecko.
„Ile kosztuje miejsce w przedszkolu?” Takie pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy zastanawiają się nad tym, że być może wcześniej oddadzą swoje dziecko do przedszkola, aby móc wrócić do pracy. W rzeczywistości jednak nie zawsze jest to opłacalne finansowo, ponieważ dochody z pracy są mniej więcej takie same jak opłaty za opiekę.
W tym poradniku wyjaśniamy, jakich kosztów należy się spodziewać za miejsce w przedszkolu, czy istnieje dofinansowanie i na co zwrócić uwagę przy składaniu wniosku.
Spis treści
1. koszty przedszkola zależą od różnych czynników
To, jak wysokie są opłaty miesięcznie za miejsce w przedszkolu, zależy przede wszystkim od miejsca zamieszkania. Każda gmina otrzymuje inne dotacje, tak że w niektórych nie ma w ogóle kosztów przedszkola miesięcznie (na przykład w Nadrenii-Palatynacie), podczas gdy inni muszą płacić ponad 100 euro miesięcznie. Ze względu na ten niejednolity system nie można więc określić wysokości kosztów miejsc w przedszkolach w Niemczech w ujęciu całościowym.
Kolejnym czynnikiem jest dochód rodziców. W tym przypadku do obliczeń przyjmuje się miesięczny dochód brutto obojga rodziców (jednak nie we wszystkich krajach związkowych). Ma to tę zaletę, że np. samotna matka z niskim dochodem nie musi płacić tak samo wysokiej składki jak para z dobrym dochodem. Z reguły do obliczeń stosuje się dochód z ostatniego zeznania podatkowego.
Do dochodu zalicza się następujące pozycje, które służą do obliczania składek:
- Dochód z zatrudnienia lub samozatrudnienia.
- Wynagrodzenie z pracy na min.
- Dochód ze świadczeń społecznych, takich jak renty, zasiłki dla bezrobotnych itp.
- Dochód z wynajmu/dzierżawy lub aktywów kapitałowych
Wskazówka: Koszty miejsca w przedszkolu można odliczyć od podatku, a pracodawca może również wypłacać dotacje na opiekę nad dzieckiem. Ma to tę zaletę, że nie trzeba płacić z tego tytułu składek na ubezpieczenie społeczne ani podatku od wynagrodzeń – dotacja opłaca się więc zarówno pracodawcy, jak i rodzicom.
2. koszty przedszkola są podzielone na koszty opieki i wyżywienia
Działania twórcze kosztują!
W przedszkolu waldorfskim często (oprócz opieki) prowadzone są zajęcia twórcze. One również zazwyczaj wiążą się z dodatkowymi kosztami.
Ponieważ opłaty za opiekę nad dzieckiem można odliczyć od podatku, przedszkole musi w zrozumiały sposób rozbić koszty na miesiąc. Z jednej strony są to czyste koszty opieki, a z drugiej koszty poniesione na wyżywienie dziecka w danym miesiącu. Należą do nich np. wyżywienie i napoje.
W niektórych placówkach występują również dodatkowe koszty. Ponosi się je, jeśli przedszkole oferuje specjalne usługi (na przykład pomoc muzyczną lub regularne wypieki, do których trzeba kupić składniki). Wysokość kosztów wyżywienia może być więc różna w poszczególnych przedszkolach:
Model 1 | Model 2 | Model 3 |
---|---|---|
Rodzice sami dbają o „główne posiłki” i podają je dziecku każdego dnia. Przedszkole zapewnia jedynie napoje lub drobne przekąski. | Przedszkole dba o kompletne wyżywienie obejmujące pełne śniadanie i obiad wraz z napojami i przekąskami. | Masz wybór, czy chcesz przynosić dziecku jedzenie samodzielnie, czy przyjąć ofertę przedszkola. Niektóre przedszkola współpracują na przykład z dostawcami, którzy codziennie dostarczają świeże jedzenie. Jest to często najdroższa opcja. |
3. wniosek o pokrycie kosztów opłaca się nie tylko osobom pobierającym świadczenia społeczne.
Z reguły większość przedszkoli przyjmuje dzieci od 2 roku życia. Tak więc ci, którzy chcą szybko wrócić do pracy po urlopie wychowawczym lub uzgodnili to z pracodawcą, mają możliwość powrotu do pracy w pełnym wymiarze godzin z opieką nad dziećmi (także popołudniową).
Warto złożyć wniosek o przejęcie kosztów w Urzędzie ds. Młodzieży, szczególnie dla osób o niskich dochodach. Urząd ds. młodzieży pokrywa koszty za miejsce w przedszkolu proporcjonalnie lub w całości, jeśli dochody są zbyt niskie lub w ogóle ich nie ma (np. w przypadku osób bezrobotnych). Nie jest to jednak możliwe bez wniosku i odpowiedniej inicjatywy.
Zalety i wady miejsca w przedszkolu dla dzieci powyżej 2 roku życia
- Dziecko w młodym wieku uczy się interakcji społecznych z innymi dziećmi.
- Rodzic lub rodzic samotnie wychowujący dziecko jest w stanie szybko wrócić do pracy. Jest to szczególnie ważne dla bardzo młodych rodziców.
- Odciąża rodziców, jeśli w gospodarstwie domowym mieszka kilkoro dzieci lub jeśli mają oni inne obowiązki (np. opieka nad własnymi rodzicami).
- W przypadku minipracy z bardzo niskimi dochodami, koszty za przedszkole często przewyższają dochody.
- Nie wszystkie dzieci dobrze radzą sobie z koniecznością tak wczesnego pójścia do przedszkola.
4 (Prawie) Każde dziecko ma prawo do miejsca w przedszkolu.
Ile kosztuje miejsce w przedszkolu w prywatnej placówce, jeśli w publicznym przedszkolu nie ma wolnych miejsc? Tego pytania nie trzeba sobie w ogóle zadawać, ponieważ po ukończeniu przez dziecko drugiego lub trzeciego roku życia (w zależności od kraju związkowego) każde dziecko ma ustawowe prawo do miejsca w przedszkolu!
Trzeba się tylko upewnić, że spełnione są kryteria przedszkola. Na przykład instytucje kościelne są ostrożne, aby przyjmować tylko ochrzczone dzieci i dlatego odmawiają innym. Jest to zgodne z prawem, a w ostateczności także z korzyścią dla rodziców! Na co komu miejsce w przedszkolu, które kształci dziecko w stylu religijnym, jeśli w domu nie ma absolutnie żadnego związku z Kościołem?
Nie należy również zapominać, że samo prawo do miejsca w przedszkolu nie zawsze prowadzi do pożądanego rezultatu (np. jeśli ktoś chce w rezultacie podjąć pracę na pełen etat). To, ile godzin dziennie jest legalnie zapewniona opieka, jest regulowane w każdym kraju związkowym inaczej i jeśli przepisane jest tylko 5 godzin dziennie, to ledwie wystarcza to na pracę w pełnym wymiarze godzin!
5 Ważne pytania i odpowiedzi
5.1 Czy otrzymam dodatkowe świadczenia od władz, jeśli otrzymuję alimenty od ojca/matki dziecka?
Jeśli jedno z rodziców jest samotne i otrzymuje alimenty, osoba zobowiązana do płacenia alimentów musi również częściowo partycypować w kosztach za przedszkole. Warto wiedzieć, że każdy z rodziców musi zawsze zachować pewien limit odliczenia. Jeśli dochody są poniżej tej granicy, dany rodzic jest wspierany finansowo przez urząd i tylko drugi rodzic musi pokryć swoją część kosztów przedszkola, jeśli dochody są wystarczające kwotowo.
5.2 Ile kosztuje miejsce w przedszkolu w moim regionie lub gdzie mogę się tego dowiedzieć?
Ponieważ opłaty za miejsca w przedszkolu różnią się w zależności od gminy, należy sprawdzić w swoim lokalnym mieście. Dla każdego regionu istnieje tabela, która pokazuje, czy miejsce w przedszkolu jest darmowe, czy też jak wysokie są opłaty za miesiąc.
Często te strony informacyjne są wyposażone w dodatkowy kalkulator, który ułatwia wprowadzenie dochodów obojga rodziców, dzięki czemu od razu widać, jak wysoki jest udział dla Ciebie osobiście. Nawiasem mówiąc, rozróżnia się nie tylko dochody rodziców, ale także to, czy jest to pierwsze czy drugie dziecko. Za drugie dziecko często należą się mniejsze opłaty.