Samotny rodzic z dzieckiem: Oto co powinieneś wiedzieć jako samotna matka lub samotny ojciec

Pogląd, że rodzina składa się zasadniczo z ojca, matki i dziecka, już dawno przestał być rzeczywistością. Liczba osób samotnie wychowujących dzieci w Niemczech stale rośnie. Około 20% rodziców to obecnie osoby samotnie wychowujące dzieci. Ale …

Samotny rodzic z dzieckiem: Oto co powinieneś wiedzieć jako samotna matka lub samotny ojciec

Alleinerziehend-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Samotny rodzic z dzieckiem: Oto co powinieneś wiedzieć jako samotna matka lub samotny ojciec
W którym momencie człowiek kwalifikuje się jako samotny rodzic?

Matki lub ojcowie są uważani za samotnych rodziców, jeśli są samotni, owdowiali, w trwałej separacji lub rozwiedzeni. Centrum życiowe dziecka musi być przy jednym rodzicu.

Jakich świadczeń i wsparcia mogę oczekiwać?

Jako samotny rodzic otrzymujesz wsparcie od państwa. Ponadto zazwyczaj masz roszczenia wobec ojca lub matki dziecka.

Czy istnieją specjalne osoby kontaktowe, które opiekują się Tobą i pomagają Ci?

Tak, samotni rodzice powinni odwiedzać ośrodki doradcze, aby dowiedzieć się o swoim indywidualnym przypadku. Tylko w ten sposób mogą mieć pewność, że otrzymają najlepsze możliwe wsparcie finansowe.

Pogląd, że rodzina składa się zasadniczo z ojca, matki i dziecka, już dawno przestał być rzeczywistością. Liczba osób samotnie wychowujących dzieci w Niemczech stale rośnie. Około 20% rodziców to obecnie osoby samotnie wychowujące dzieci. Ale kiedy właściwie można zostać samotnym rodzicem? I co przysługuje rodzicowi samotnie wychowującemu dziecko?

W naszym poradniku dowiesz się, jak możesz otrzymać wsparcie jako samotny rodzic. Wyjaśniamy, jak ubiegać się o wsparcie i jaką pomoc możesz otrzymać od państwa. Podajemy również informacje, gdzie można uzyskać kompleksową poradę na temat wszystkich świadczeń.

Poinformujemy Państwa o Państwa prawach wobec ojca lub matki dziecka. Ponadto zapoznają się Państwo z różnymi formami alimentów.

[button]Dalsza literatura dla samotnych rodziców[/button]

1. samotne rodzicielstwo – co to znaczy

Ich bin alleinerziehend und kann nicht mehr
Odsetek samotnych ojców jest bardzo mały.

Liczba osób samotnie wychowujących dzieci w Niemczech wzrasta z każdym rokiem. Obecnie około 2,4 mln dzieci wychowuje się tylko z jednym rodzicem.

Rodzice samotnie wychowujący dzieci to tak zwane rodziny niepełne. Oznacza to, że jeden rodzic samotnie zajmuje się wychowaniem co najmniej jednego dziecka w wieku poniżej 18 lat. Ta definicja samotnego rodzica jest uregulowana w §21 ust. 3 SGB II (drugi kodeks socjalny).

Zgodnie z tym, rodzicami samotnie wychowującymi dzieci są matki i ojcowie, którzy

  • samotnie
  • owdowiali
  • w trwałej separacji lub
  • rozwiedziony

W Niemczech to głównie kobiety są samotnymi rodzicami. W 2014 roku było 1,5 mln samotnych matek i tylko 180 tys. samotnych ojców. W większości przypadków są to rozwody, w wyniku których dziecko ma centrum życiowe tylko z ojcem lub matką. W momencie, gdy dziecko spędza równą ilość czasu z matką i ojcem, osoby te nie są już uznawane za samotnych rodziców.

Jeśli jesteś samotnym rodzicem, nie jest to łatwe. Oprócz odpowiedzialności, jaką trzeba ponosić za dziecko w pojedynkę, dochodzą jeszcze aspekty finansowe. Samotnym rodzicom nie przysługuje bowiem w większości przypadków bardzo dużo pieniędzy. Według raportu o ubóstwie Paritätische Wohlfahrtsverband, prawie połowa wszystkich samotnych rodziców należy do kategorii „biednych”.

Oczywiście zależy to od tego, czy samotny rodzic otrzymuje świadczenia socjalne, ma pracę na pół etatu czy na cały etat. Abyś nie musiał żyć w ubóstwie ze swoimi dziećmi, istnieje pomoc finansowa dla samotnych rodziców. W kolejnym rozdziale pokażemy Ci, jakie świadczenia możesz otrzymać w takiej sytuacji.

2. jakie zasiłki otrzymują Państwo jako samotna matka/ojciec

Alleinerziehend was steht mir zu
Otrzymujesz wsparcie, jeśli jesteś samotnym rodzicem

Podobnie jak w przypadku małżeństw, rodzicom samotnie wychowującym dzieci przysługuje zasiłek rodzicielski. Oznacza to, że możesz otrzymywać zasiłek rodzicielski przez 14 miesięcy, jeśli samotnie opiekujesz się dzieckiem i chodzisz do pracy na mniej niż 30 godzin. Otrzymujesz również preferencyjne traktowanie, jeśli chodzi o opiekę nad dzieckiem. Na przykład czekasz krócej niż inne rodziny na miejsce w opiece nad dzieckiem.

Pary natomiast mają zazwyczaj o wiele łatwiej. Podczas gdy jeden rodzic może iść do pracy i przynosić do domu pieniądze, drugi rodzic może opiekować się i wychowywać dziecko lub dzieci. Oczywiście jest to uproszczone, bo nawet tam pieniądze nie wystarczają wielu rodzinom na przyzwoite życie.

Osoby samotnie wychowujące dzieci nie mają jednak od początku wyboru. Aby móc zapewnić dziecku lub dzieciom byt, nieuchronnie muszą iść do pracy. Jednocześnie jednak muszą też zadbać o to, by maluchy miały odpowiednią opiekę i pielęgnację. A to może kosztować wiele nerwów.

Aby uczynić tę sytuację bardziej znośną dla samotnych rodziców, istnieje pomoc państwa dla samotnych matek i ojców. W zależności od sytuacji życiowej można rozważyć różne formy pomocy.

2.1 Alimenty na dzieci i zaliczki na poczet alimentów

Sorgerecht alleinerziehende Mutter
Jeśli jesteś samotnym rodzicem, możesz otrzymać alimenty na dziecko lub zaliczkę na poczet alimentów.

Każde dziecko otrzymuje alimenty od swoich rodziców. W przypadku osób samotnie wychowujących dziecko, rodzic z którym dziecko nie mieszka musi płacić alimenty w formie pieniężnej. Natomiast rodzice samotnie wychowujący dziecko nie muszą nic płacić w tym sensie, że zajmują się dziećmi i je wychowują.

Nie ma stałej kwoty na te alimenty dla dzieci. Zależy ona od wielu różnych czynników. Aby obliczyć, jaka kwota jest należna w Twoim przypadku, możesz sięgnąć do tabeli düsseldorfskiej.

Niestety zdarza się, że ojciec lub matka, z którą dziecko nie mieszka, nie płaci alimentów. W takim przypadku istnieją zasiłki dla samotnych matek lub ojców. Taką zaliczkę alimentacyjną wypłaca Urząd do Spraw Młodzieży. Urząd ten wypłaca Państwu określoną kwotę, a z kolei dba o to, aby osoba zobowiązana do alimentacji zwróciła jej tę kwotę.

Wysokość zaliczki zależy od wysokości minimalnych alimentów. W przypadku, gdy dłużnik nie płaci minimalnych alimentów, Urząd do Spraw Młodzieży jest również gotów pozwać o nie w Państwa imieniu.

2.2 Kwota ulgi dla osób samotnie wychowujących dzieci

Z reguły osoby samotnie wychowujące dzieci zaliczane są do II klasy podatkowej. Jeśli jesteś osobą samotnie wychowującą dziecko, możesz otrzymać ulgę podatkową związaną z dziećmi. Oznacza to, że płacą Państwo mniejszy podatek niż normalnie.

Zmiana klasy podatkowej

Klasę podatkową można zmienić tylko raz w roku. Wniosek musi być zawsze złożony do 30 listopada!

W wielu przypadkach osoby samotnie wychowujące dzieci pracują tylko w niepełnym wymiarze godzin, ponieważ przez resztę czasu muszą zajmować się dziećmi. Aby ich nieco odciążyć, państwo wprowadziło kwotę ulgi w podatku dochodowym.

Wniosek składa się w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego. Każda samotna matka i ojciec musi złożyć zeznanie podatkowe, jeśli zarabia. W 2017 roku kwota ulgi wynosi 1.908 euro na pierwsze dziecko. Na każde kolejne dziecko kwota ta wzrasta o 240 euro.

Ważne jest, abyś jako samotny rodzic złożył w urzędzie skarbowym wniosek o przyznanie II klasy podatkowej. Tylko w ten sposób kwota ulgi może zostać uwzględniona!

Prawo do ulgi przysługuje tak długo, jak długo dziecko mieszka z Państwem w domu i uczy się. Tym samym uprawnienie to przysługuje również po ukończeniu 18 roku życia.

2.3 Pomoc społeczna i mieszkaniowa dla samotnych matek i ojców

[caption id="attachment_3336" align="alignright" width="300"]alleinerziehend mit 3 Kindern Pomoc dla samotnych kobiet i mężczyzn

Jeśli jesteś samotnym rodzicem i nie masz zatrudnienia, musisz osobiście zarejestrować się na bezrobociu w urzędzie pracy. Musisz jednak nadal aktywnie poszukiwać pracy. W tym czasie otrzymają Państwo zasiłek dla bezrobotnych I (ALG I). Wysokość zasiłku dla bezrobotnych jest zależna od oszacowanego wynagrodzenia. ALG I jest jednak wypłacany maksymalnie przez 12 miesięcy.

Jeśli ten okres upłynął lub nie masz prawa do ALG I, masz prawo do ALG II (potocznie zwanego Hartz IV) oraz zasiłku socjalnego na dziecko. Jeśli Twoje zarobki są niskie, możesz również w ten sposób „uzupełnić” swoje wynagrodzenie.

Zarówno samotna matka, jak i samotny ojciec otrzymują wsparcie w zakresie sytuacji mieszkaniowej. Nawet poszukiwanie mieszkania jest często bardzo trudne dla samotnych rodziców. Przy niskich dochodach nie stać ich przede wszystkim na wiele mieszkań.

Być może przysługuje Państwu nawet prawo do mieszkania socjalnego. W tej sprawie powinieneś skontaktować się z lokalnym biurem mieszkaniowym. Tam dowiesz się, czy możesz otrzymać niezbędne zaświadczenie o uprawnieniach mieszkaniowych. Z reguły preferowani są rodzice samotnie wychowujący dzieci.

Inną pomocą dla samotnych pracujących matek lub ojców może być dodatek mieszkaniowy. To, czy przysługuje Państwu prawo do niego, sprawdza się w urzędzie ds. dodatków mieszkaniowych. Decydującymi czynnikami są wysokość czynszu, wysokość dochodów i liczba członków rodziny.

3. roszczenia wobec drugiego rodzica

Rozstanie nigdy nie jest łatwe. Dotyczy to zarówno partnerów, jak i dzieci, które w naturalny sposób muszą ucierpieć w tej sytuacji. Dlatego ważne jest, abyście jako rodzice wcześnie uzgodnili ustalenia i sprawy pieniężne. W końcu samotna matka ma prawa wobec ojca, których powinna w każdym przypadku dochodzić. To samo dotyczy oczywiście drugiej strony.

3.1 Pierwszeństwo w dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych

hartz 4 alleinerziehend 1 kind
Rodzice samotnie wychowujący dziecko mają prawa względem ojca/matki dziecka.

Jak już wspomniano, prawo do alimentów na dziecko opiera się na Tabeli Düsseldorfskiej. Jeśli jesteś samotnym rodzicem z dzieckiem, możesz dochodzić tego roszczenia wobec ojca lub matki dziecka.

Obowiązek ten jest nadrzędny wobec wszystkich innych roszczeń, a więc ma pierwszeństwo. Ponieważ jako osoba samotnie wychowująca dziecko jest Pani uzależniona od wsparcia, może Pani również w razie potrzeby dochodzić przed sądem roszczenia o alimenty na rzecz dziecka.

W pierwszej kolejności postaraj się jednak dojść do polubownego porozumienia. Zaznacz jednak wyraźnie, że w razie potrzeby będziesz dochodził przed sądem przysługujących Ci roszczeń.

3.2 Alimenty w ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka

alleinerziehend mit Mann
Samotni rodzice mają prawo do alimentów na dziecko.

Zgodnie z § 1615 l BGB w ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka przysługuje Państwu dodatkowe roszczenie wobec rodzica nie sprawującego opieki nad dzieckiem. Prawo to wynika z faktu, że z reguły nie są Państwo w stanie pracować lub mogą pracować tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Aby mieć wystarczająco dużo pieniędzy do dyspozycji, nawet jeśli jest się samotnym rodzicem, ważne jest, aby znać sytuację dochodową drugiego rodzica.

Jeśli były partner odmawia ujawnienia tych informacji, można go do tego zmusić w sądzie w ramach powództwa o udzielenie informacji. Choć wysokość alimentów opiekuńczych jest podporządkowana alimentom na dziecko, to ich wysokość jest zazwyczaj znacznie wyższa niż roszczenie o alimenty na dziecko.
Im wyższe dochody rodzica nie sprawującego opieki, tym więcej pieniędzy Ci się należy.

Nie ma znaczenia, czy pozostawaliście w związku małżeńskim, czy nie.

3.3 Żądanie separacji i alimentów dla małżonków

[caption id="attachment_3348" align="alignright" width="300"]alleinerziehend Rechte Prawnik może doradzić Ci w sprawie alimentów dla małżonków.

Jeśli byliście Państwo w związku małżeńskim, możecie dodatkowo ubiegać się o alimenty z tytułu separacji. Oblicza się je według metody 3/7. Najprościej mówiąc, porównuje się wasze dwa dochody i otrzymujecie 3/7 różnicy.

Proszę jednak pamiętać, że jako podstawę przyjmuje się tylko dochód skorygowany. Państwa były partner może wcześniej odliczyć liczne pozycje od swoich dochodów.

Alimenty dla małżonkówsą zawsze wypłacane w przypadku rozwodu. Obliczenie odbywa się w taki sam sposób jak w przypadku alimentów za separację. Masz jednak większy obowiązek pracy. Jeśli masz możliwość pracy, musisz to robić.

Jako rodzic samotnie wychowujący dziecko można oczekiwać, że po ukończeniu przez dziecko około trzeciego roku życia pozostawi Pani opiekę nad dziećmi w rękach innych osób. Jednak zazwyczaj nie trzeba będzie pracować w pełnym wymiarze godzin pomimo opieki nad dzieckiem. W większości przypadków wystarczy praca na pół dnia, dzięki czemu nadal przysługuje Pani prawo do alimentów dla małżonków.

4. poradnictwo dla samotnych matek i ojców

beihilfen für alleinerziehende Mütter
Skorzystaj z porad dotyczących wsparcia dla samotnych matek lub ojców!

Ponieważ sytuacja prawna zmienia się co jakiś czas, zdecydowanie powinieneś zasięgnąć porady. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dzięki temu dowiesz się, co tak naprawdę przysługuje Ci w Twoim indywidualnym przypadku.

Możesz skontaktować się z.

  • lokalną agencją pracy
  • urzędem pracy lub
  • centrum doradztwa

kontakt.

W tych placówkach zostaną Ci przedstawione wszystkie możliwości poprawy Twojej sytuacji finansowej. Udzielą ci wskazówek, które mogą znacznie ułatwić ci codzienne życie. Na przykład zapytaj, czy możesz otrzymać dofinansowanie do wakacji dla samotnych rodziców. W niektórych krajach związkowych zasiłek ten jest przyznawany. Ponadto stowarzyszenia opieki społecznej oferują tanie ośrodki wakacyjne dla rodzin z jednym dzieckiem.

Inną opcją jest zajrzenie na forum dla samotnych rodziców. Tam możesz porozmawiać z innymi rodzicami o swojej sytuacji. Znajdziesz tam również cenne wskazówki, jak radzić sobie w codziennym życiu z dzieckiem.

5 Dalsze lektury dla samotnych rodziców

Artykuły powiązane