Dziecko nie chce spać samo: przyczyny i wskazówki, jak sobie z tym radzić

Wreszcie przespana noc i całe łóżko dla siebie – o tym marzy wielu nowych rodziców. Niestety, nie jest rzeczą oczywistą, że dzieci czują się we własnym łóżku bezpośrednio jak w domu. Ale dlaczego tak właściwie …

Dziecko nie chce spać samo: przyczyny i wskazówki, jak sobie z tym radzić

Kind will nicht alleine schlafen
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Dziecko nie chce spać samo: przyczyny i wskazówki, jak sobie z tym radzić
Dlaczego dzieci szukają schronienia w łóżku rodziców?

Dzieci automatycznie szukają bliskości rodzica. Dzieje się tak również w nocy, aby czuć się bezpiecznie.

Dlaczego spanie we własnym łóżku jest takim wyzwaniem, zwłaszcza dla dzieci w wieku przedszkolnym?

W wieku przedszkolnym wyobraźnia dzieci jest szczególnie rozwinięta, przez co dochodzi nie tylko do odgrywania ról, ale także do wyobrażania sobie potwora pod łóżkiem.

Jak pomóc dziecku zasnąć i przespać całą noc?

Wiele dzieci w wieku przedszkolnym uważa, że pomocne jest światło, przy którym mogą zasnąć, a także pewność, że w razie potrzeby mogą uciec do łóżka rodziców.

Wreszcie przespana noc i całe łóżko dla siebie – o tym marzy wielu nowych rodziców. Niestety, nie jest rzeczą oczywistą, że dzieci czują się we własnym łóżku bezpośrednio jak w domu.

Ale dlaczego tak właściwie jest? Jak to się dzieje, że dziecko nie chce spać samo? I jakie są możliwości, aby to zmienić? W naszym artykule nie tylko zagłębiamy się w przyczyny problematycznego zachowania niektórych dzieci podczas snu, ale także pokazujemy sposoby, dzięki którym można powoli, ale skutecznie przyzwyczajać maluchy do samodzielnego zasypiania.

[button]Środki wspomagające zasypianie dla dzieci[/button]

1. winna jest natura

Mutter mit schlafendem Säugling auf dem Arm
Niemowlęta zasypiają szczególnie dobrze, gdy są fizycznie blisko siebie.

Dzieci mają bardzo szczególną więź z rodzicami. To dobrze, ale czasem może to być nieco stresujące, gdy nieustannie szukają miłości i bliskości i nie dają się przekonać, nawet w nocy, że odrobina dystansu ma sens.

Jeśli Twoje dziecko nie śpi samo, to jest to właściwie całkiem logiczne. Twoje dziecko jest stale zależne od Ciebie. Dlatego podczas snu musisz mieć pewność, że ktoś czuwa. Ponieważ Twoje dziecko jest inaczej bezbronne, szybko się przestraszy i nie jest w stanie samodzielnie zasnąć.

Częstym rytuałem na dobranoc w wielu rodzinach jest to, że matka lub ojciec trzymają wieczorem córkę lub syna w ramionach i czekają, aż sen powoli ich ogarnie.
Ten mały pomoc zasypiać robi sens dla berbeci, ale ja może zostać problemem opóźniony.

Jeśli Twoje dziecko obudzi się po kilku minutach lub miejmy nadzieję godzinach i zostanie samo w pokoju, zazwyczaj zacznie płakać. Jeśli jesteś w pobliżu, szybko się tam znajdziesz i weźmiesz dziecko w ramiona, sytuacja zazwyczaj szybko się rozluźnia i może ono dalej spać. Dlatego wiele dzieci zasypia podczas karmienia piersią.

Wskazówka: Jeśli Twoje dziecko nie śpi samodzielnie, jest to całkowicie normalne. Jednak dzięki kilku wskazówkom możesz ułatwić sobie przejście do własnego łóżeczka.

2. Odpowiedni wiek do samodzielnego spania

Kind weint im eigenen Bett
Dzieci najpierw muszą się przyzwyczaić do zmiany.

To zrozumiałe, że dziecko na początku nie chce spać samo. Jednak gdy stopniowo zrozumie, że mama i tata są obok i nie ma żadnego zagrożenia, czas na ćwiczenia.

Dla wielu dzieci pomocne jest posiadanie swego rodzaju towarzysza snu, przy którym stopniowo uczą się, że są bezpieczne. Nie spiesz się z tym krokiem i nie zaczynaj zbyt wcześnie, ale też nie czekaj zbyt długo.

Chociaż rozwój jest bardzo zróżnicowany w zależności od dziecka, to raczej nietypowe jest pozwalanie dzieciom spać samodzielnie w pierwszym roku życia.
Później to już od Ciebie zależy, czy znajdziesz swoją własną granicę. Jednak już 4-letnie dziecko powinno móc spać samodzielnie. Jeśli 6-letnie dziecko nie jest jeszcze w stanie spać samodzielnie, jest to raczej nietypowe i w większości przypadków wynika ze stylu wychowania.

Rada: Nie ma optymalnego wieku, w którym dzieci powinny spać same. Zwróć jednak uwagę także na swoje potrzeby jako pary, które nie powinny zejść na dalszy plan.

3. wskazówki dotyczące nauki zasypiania we własnym łóżku

Kiedy dzieci przyzwyczają się do zasypiania na ramieniu mamy lub taty, osiągnięcie niezbędnego bezpieczeństwa w inny sposób może zająć dużo czasu.
Połóż dziecko wieczorem we własnym łóżeczku i przyzwyczajaj do wspólnego rytuału zasypiania. Początkowo pozostań w pobliżu, aż dziecko faktycznie zaśnie.

Kind liegt mit einem Kuscheltier im Bett
Zasypianie jest zwykle lepsze z przytulankami.

Bezpośredni kontakt fizyczny nie jest konieczny. Dziecko zauważy, że jesteś w pobliżu i że jest bezpieczne.

Wymyśl swój własny wieczorny rytuał lub skorzystaj z poniższych wskazówek:

  • wspólne czytanie
  • wspólne śpiewanie piosenki
  • krótkie przytulanie

Krótkie chwile zabawy, jak bieganie do szafy co wieczór, to dobry sposób na rozjaśnienie nastroju. Uważaj jednak, by nie przedłużać zbytnio tego rytuału. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że dziecko będzie bardzo pobudzone i nie zdąży się zmęczyć.

Uwaga: Dzieci potrzebują średnio od jednego do dwóch tygodni, aby przyzwyczaić się do zmiany. Bądź więc cierpliwa, jeśli w pierwszych dniach nic się nie poprawi.

3.1 Przytulanki i piosenki na dobranoc

Jeśli zasypianie staje się coraz łatwiejsze, powoli skracaj wieczorne rytuały. Po pewnym czasie pocałunek na dobranoc powinien być wystarczającym sygnałem dla dziecka, że zasypianie jest bezpieczne.

Ponieważ dzieciom najlepiej i najłatwiej zasypia się przy kołysankach i przytulankach, połączenie tych dwóch narzędzi jest oczywiste. Pomyślał o tym również start-up Rock my Sleep. Ta sympatyczna firma ze Stuttgartu opracowała„pozytywkę w fajnym stylu”, która zawiera ponad 600 piosenek ułatwiających zasypianie i wygląda jak uroczy pluszak. Te pozytywki można zamówić w sklepie internetowym Rock my Sleep.

4 Gdy dzieci nie mogą już spać same

Hand kommt unter dem Bett eines Kindes hervor
Wyobraźnia dziecka czasem utrudnia samodzielne zasypianie.

Nie tylko przejście z łóżka rodziców, lub kołyski tuż obok, do spania we własnym pokoju stanowi dla dzieci wyzwanie.

Wiele dzieci, które już wcześniej potrafiły dobrze spać samodzielnie, w latach przedszkolnych znów ma z tym problemy. Jeśli Twoje dziecko nie chce już spać samo, często jest to spowodowane silną wyobraźnią. W tej fazie dzieci nagle rozwijają lęki przed ciemnością, myślą o potworze w szafie lub boją się cieni na ścianie.

Jest to zupełnie normalny czas. Porozmawiaj z dzieckiem na ten temat, zajrzyj pod łóżko i do szafki i przekonaj się razem z dzieckiem, że nic się tam nie czai.

Teraz zostań trochę dłużej przy łóżku i daj dziecku szansę na zaśnięcie. Jak tylko to znów zacznie działać lepiej, możesz powoli zwiększać odległość.

Szczególnie ważne jest jednak, aby dziecko czuło się bezpiecznie przychodząc do Ciebie. Nawet duże dzieci mają czasem lęki.

Uwaga: zmuszanie dziecka do samodzielnego zasypiania lub pozwalanie mu na płacz w nocy zwykle znacznie zwiększa problemy. Dodatkowo cierpi na tym zaufanie, że ktoś jest zawsze blisko.

Zawsze pamiętaj, że rodzicielstwo jest zawsze sprawą indywidualną. Jeśli uważasz, że samodzielne spanie dziecka nie jest korzystne dla jego zdrowia, nie czuj się zobowiązany do egzekwowania tego, nawet jeśli niektórzy badacze widzą to inaczej i zakładają, że dzieci powinny spać same.

Rada: Z czasem długość snu znacznie się zmniejsza. Dlatego stopniowo skracaj drz emkę lub pomiń ją całkowicie, jeśli występują trudności z zasypianiem.
Po kilku dniach większość dzieci przyzwyczaja się do zmienionego rytmu.

5. Środki nasenne dla dzieci

snuutje Pomoc w zasypianiu dla dzieci i dorosłych (metronom świetlny, naturalny dźwięk lub biały szum do szybszego zasypiania, z timerem), kolor biały
  • To inteligentne urządzenie łączy w sobie dwie udane metody, aby szybciej i zrelaksować się zasypiać – bez leków lub skutków ubocznych. Nadaje się dla dorosłych, dzieci, a nawet niemowląt
  • Metronom: łagodna pulsująca projekcja światła na suficie w celu spowolnienia oddychania (poprzez dostosowanie do zmniejszającego się rytmu światła) i pozbywania się negatywnych myśli
  • Wytwarzanie dźwięku: uspokajające dźwięki naturalne lub biały szum wspierają relaks. Dźwięk wybiera się za pomocą sześciu przycisków symboli, regulacja głośności za pomocą jednego przycisku
  • Światło i dźwięk są wyposażone w funkcję timera (10/30/60 minut) do automatycznego wyłączania. Dzięki wbudowanemu akumulatorowi można go również używać w podróży lub w hotelu. Ładowanie przez USB
  • Wymiary: Ø 9,5 cm x 5,6 cm. Idealne rozwiązanie dla osób z problemami z zasypianiem. Również małe dzieci zasną dzięki uspokajającemu odgłosom natury. Pomoc w zasypianiu nie jest produktem medycznym


TOPERSUN Lampka nocna LED dla dzieci, 9 kolorów, pilot zdalnego sterowania, lampka nocna dla niemowląt, lampka nocna z silikonu z dotykowym - przenośna, dekoracja na prezent
  • Wspaniałe zmiany LED: światło misia ma 9 kolorów. Po naciśnięciu przełącznika dotknij misia lub użyj pilota zdalnego sterowania, aby zmienić kolor lampy
  • Pilot zdalnego sterowania: można ustawić jasność światła i w zależności od potrzeb przełączać pomiędzy 10 poziomami jasności. (Wskazówka: przed użyciem należy usunąć małą plastikową kartę z pilota zdalnego sterowania. Jasność światła można regulować tylko za pomocą pilota zdalnego sterowania.)
  • Timing: pilot zdalnego sterowania jest wyposażony w 3 funkcje czasowe: 15 minut, 30 minut i 60 minut. Wybierz żądany czas, a zostanie automatycznie zamknięty po upływie ustawionego czasu
  • Ciepła atmosfera: może być używana jako światło do pokoju dziecięcego, przedszkola, sypialni itp., tworząc przyjemną atmosferę. Może być również stosowany jako oświetlenie podczas poruszania się w nocy. Miękkie światło nie budzi śpiących rodzin
  • Bezpieczeństwo dzieci: uroczy miś jest wykonany z bardzo miękkiego silikonu ABS. Może być używany jako zabawka do wyciskania i ugniatania przez dzieci. Jest to idealny prezent bożonarodzeniowy dla dzieci, rodzin i przyjaciół

Artykuły powiązane