Model naprzemienny jest w Niemczech mniej rozpowszechniony. Tylko 9 % wszystkich par w separacji polega na tym rodzaju równego rodzicielstwa.
W praktyce model naprzemienny wiąże się z pewnymi trudnościami, których rodzice czasem nie doceniają.
Precyzyjne ustalenia z partnerem, także w zakresie rodzicielstwa, to absolutna konieczność. Dalsze wymagania wyjaśniamy tutaj.
[button]Kup Poradnik na rozstanie z dziećmi[/button]
Gdy rodzice się rozstają, głównym problemem jest przyszłość wspólnego dziecka. Model naprzemienny to możliwość sprawowania w przyszłości opieki przez matkę i ojca.
Kiedy jednak model naprzemienny ma zastosowanie z perspektywy prawnej? W jakim stopniu daje korzyści, że dzieci mogą dorastać z obojgiem rodziców? I jakie problemy pojawiają się w tym kontekście?
W tym artykule dowiesz się, jakie możliwości modelu naprzemiennego przewiduje prawo rodzinne i dlaczego model ten nie zawsze ma sens, aby oddać sprawiedliwość dziecku.
Spis treści
1. model przemienny – najważniejsze fakty w skrócie
W ostatnich latach prawa ojców w zakresie wychowania znacznie się poprawiły. Mimo, że większość dzieci po separacji nadal mieszka z matką, istnieją jaśniejsze regulacje dotyczące prawa do kontaktów z dzieckiem.
Politycy uznali, że najważniejsze jest dobro dziecka i że dziecko powinno mieć zasadniczo prawo do kontaktu z obojgiem rodziców. Zarówno mama, jak i tata są ważnymi postaciami przywiązania, dlatego konieczne jest jasne uregulowanie.
W przypadku wspólnej opieki nad dzieckiem, dziecko może jednak mieszkać tylko z jednym rodzicem. Pomimo rozpowszechnionego modelu zamieszkania, dzieci mogą więc mieć kontakt z obojgiem rodziców.
Z kolei model naprzemienny przewiduje wyraźny podział miejsca zamieszkania i wyżywienia dziecka. W modelu naprzemiennym obowiązują następujące wymogi:
- dziecko spędza co najmniej 30% czasu z obojgiem rodziców (niekiedy wymagany jest również podział prawie 50%)
- dziecko przebywa w domu z obojgiem rodziców
- następuje stała zmiana opieki
W praktyce często model naprzemienny jest tak skonstruowany, że dziecko najpierw cały tydzień spędza z ojcem, a następnie cały tydzień z matką. Nie jest jednak wystarczające, aby dziecko spędzało tydzień z jednym rodzicem, a tylko weekend z drugim.
Zwłaszcza w przypadku malucha zazwyczaj mamy do czynienia z częstszymi zmianami, które odbywają się co dwa, trzy dni.
Wskazówka: Uwzględnij życzenia swoich dzieci przy podejmowaniu decyzji o miejscu pobytu i bądź otwarty na zmiany.
2 Warunki wstępne dla zastosowania modelu przemiennego
Orzeczenie Federalnego Sądu Najwyższego:
W decyzji wydanej w 2017 roku Federalny Sąd Najwyż szy stwierdził, że sąd rodzinny może zarządzić parytetowe ustalenie dostępu, czyli model naprzemienny, o ile leży to w najlepszym interesie dziecka. Ma to zapobiec jednostronnemu, preferencyjnemu traktowaniu.
Aby model naprzemienny w ogóle działał w praktyce, oboje rodzice powinni wspólnie podjąć decyzję w tej sprawie i w miarę możliwości włączyć w nią dziecko. Ponadto dziecko musi czuć się bardzo dobrze w towarzystwie matki i ojca.
Podstawowe kwestie dotyczące rodzicielstwa powinny być wcześniej omówione, aby dziecko nie było zdezorientowane i ciągle otrzymywało różne informacje.
Prawo do określenia miejsca zamieszkania dziecka należy do osoby, z którą dziecko w danym momencie mieszka.
Jeśli nie dogadujesz się dobrze z byłym partnerem, model naprzemienny jest możliwy, ale w praktyce często stanowi duże wyzwanie. Pewne rozluźnienie można stworzyć na przykład wtedy, gdy oboje rodzice muszą się jak najmniej widywać. Na przykład ojciec mógłby w poniedziałek rano odprowadzać dziecko do przedszkola, a matka odbierać je w poniedziałek po południu. W następnym tygodniu byłoby na odwrót.
Jeśli jednak w krótkim czasie nastąpią zmiany w planach lub problemy, zawsze pozostaje kontakt. Każdy, kto chce stosować model naprzemienny, powinien mieć tego świadomość.
3 Zalety i wady modelu przemiennego
Model naprzemienny nie jest całkowicie niekontrowersyjny. W niektórych krajach metoda ta jest wręcz normą, przez co rodziców, którzy w ten sposób wychowują swoje dzieci jest znacznie więcej.
Aby nieco rozjaśnić Wam sprawę, poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych zalet i wad:
- Dzieci mają możliwość doświadczyć codziennego życia z obojgiem rodziców
- rodzice mają często więcej czasu dla dziecka, ponieważ w ciągu jednego tygodnia są odciążeni od pracy
- Problemy mogą być szybciej odkryte dzięki różnym perspektywom
- częste zmiany powodują u niektórych dzieci stres (ważne są stałe rytuały)
- niektóre dzieci z trudem wyrażają swoje życzenia w obawie przed zdenerwowaniem rodziców
- w zależności od odległości, całe środowisko życia zmienia się raz po raz
- Środki wychowawcze są trudne do wyegzekwowania w praktyce
Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i inaczej reaguje na różne sytuacje. Podczas gdy model naprzemienny może być korzystny dla niektórych dzieci, dla innych może być stresujący i może nie sprzyjać szczęśliwemu dzieciństwu.
Zawsze przedkładaj własne potrzeby nad potrzeby dzieci.
4. ważne pytania i odpowiedzi – FAQ
Jak można obliczyć konserwację dla modelu zmiennego?
Co do zasady, alimenty na dziecko oblicza się na podstawie tabeli düsseldorfskiej. Jednak Tabela Düsseldorfska uznaje za standard model zamieszkania, przez co nie ma jednoznacznej regulacji w odniesieniu do alimentów w modelu naprzemiennym.
Zasadniczo każde z rodziców pokrywa swoją część utrzymania dziecka zgodnie z tabelą düsseldorfską, a więc w rzeczywistości nie byłoby konieczności płacenia alimentów. Jednak ze względu na różnice w dochodach oblicza się różnicę, tak że rodzic, który zarabia więcej, nadal musi płacić alimenty.
Ryczałtowy kalkulator alimentów nie ma w tym momencie większego sensu, ponieważ brane są pod uwagę liczne czynniki odliczające. Dodatkowo zależy to od dokładnego podziału modelu naprzemiennego. Jeśli np. nie ma całkiem równego podziału w stosunku 60 do 40, to zostanie to uwzględnione w kalkulacji alimentów.
Czy model przemienny może być ustalony już w umowie małżeńskiej?
Oprócz wyrównania emerytur i wielu innych rozwiązań finansowych, w umowie małżeńskiej można również uregulować kwestię wychowania dzieci, aby uniknąć niepotrzebnych problemów w przypadku rozwodu.
Należy jednak pamiętać, że w kontekście separacji należy wziąć pod uwagę aktualną sytuację.
W jakim stopniu model przemienny wpływa na klasę podatkową i wyrównanie emerytur?
Uzgodnienie modelu przemiennego nie zmienia podstawowych regulacji w przypadku rozwodu. Obszar ten dotyczy jedynie roszczeń alimentacyjnych wobec dzieci.
5. kup poradnik dotyczący separacji z dziećmi
- Lütkehaus, Isabell (Author)
- Nolde, Marianne (Author)
- Largo, Remo H. (Author)