Miłość rodzeństwa: jak wspierać harmonijne relacje między rodzeństwem

Każdy, kto ma rodzeństwo wie, że może to być błogosławieństwo, ale czasem też przekleństwo. Bo choć rodzeństwo w większości przypadków się kocha, to rywalizacja między nimi jest często wielka. Ale co dokładnie oznacza miłość do …

Miłość rodzeństwa: jak wspierać harmonijne relacje między rodzeństwem

geschwisterliebe
  1. Magazyn
  2. »
  3. Rodzice
  4. »
  5. Edukacja dzieci
  6. »
  7. Miłość rodzeństwa: jak wspierać harmonijne relacje między rodzeństwem
Jak można scharakteryzować relacje między rodzeństwem?

Relacje między rodzeństwem zazwyczaj charakteryzuje miłość i nienawiść. O ile z jednej strony dzieci są najbliższymi powiernikami, o tyle z drugiej strony jest wiele konkurencji i rywalizacji.

Jak długo utrzymuje się miłość rodzeństwa?

Miłość rodzeństwa to więź, która trwa przez całe życie. Częściej jednak zdarza się, że w między czasie rodzeństwo traci ze sobą kontakt.

Jak rodzice mogą wzmocnić relację między rodzeństwem?

Aby promować miłość między rodzeństwem, rodzice powinni zawsze być dobrym wzorem do naśladowania. Zasady i rytuały mogą wzmocnić relacje między nimi.

Każdy, kto ma rodzeństwo wie, że może to być błogosławieństwo, ale czasem też przekleństwo. Bo choć rodzeństwo w większości przypadków się kocha, to rywalizacja między nimi jest często wielka. Ale co dokładnie oznacza miłość do rodzeństwa? I jak daleko może się ona posunąć?

W naszym poradniku chcielibyśmy oświecić Cię w temacie miłości do rodzeństwa. Przedstawiamy, czym jest miłość między rodzeństwem i jak rodzice mogą ją aktywnie wspierać. Na koniec chcielibyśmy omówić szczególny przypadek chowu wsobnego.

[button]Kup przyjazne dziecku książki na temat rodzeństwa[/button]

1. rodzeństwo to często najbliżsi powiernicy

Bruder und Schwester streiten
Spory między rodzeństwem mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój społeczny.

Rodzina daje nam bezpieczeństwo i ciepło. Pochodzi ono jednak nie tylko od rodziców, ale także od rodzeństwa. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego 81% dziesięcioletnich dzieci w Niemczech dorasta z rodzeństwem.

Miłość wśród rodzeństwa jest bardzo interesującym tematem dla psychologii. Ponieważ żaden związek nie jest tak silnie nacechowany miłością-nienawiścią, jak relacja między rodzeństwem.

Z jednej strony, wiele rodzeństw jest bratnimi duszami. Z żadną inną osobą nie spędzają tyle czasu, co z własnym bratem lub siostrą. Rodzeństwo zna się na wylot. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli brat lub siostra jest tylko nieznacznie młodszy lub starszy.

Miłość rodzeństwa wiąże się jednak nieuchronnie z nienawiścią rodzeństwa. Fakt, że dzieci są stale porównywane ze sobą, często prowadzi do rywalizacji. Zazdrość i zazdrość są również uczuciami, które są często związane z siostrą lub bratem.

Miłość rodzeństwa w bajkach i opowiadaniach

Również w wielu książkach, na przykład w bajkach braci Grimm, często to właśnie rodzeństwo jest w centrum uwagi i razem stają się bohaterami.

Zazdrość pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy jedynak po kilku latach otrzymuje rodzeństwo. Nawet jeśli cieszą się z narodzin dziecka, w wielu codziennych sytuacjach muszą teraz zejść na drugi plan, ponieważ matka musi teraz przede wszystkim zająć się małym niemowlęciem. A to nie jest takie łatwe dla dziecka. Z powodu całej złości i smutku, negatywne uczucia przenoszone są na brata lub siostrę.

Jednak to, że dzieci często się ścierają, ma też dobre strony. Podczas gdy z jednej strony uczą się one asertywności, z drugiej strony muszą nauczyć się kompromisu. Ma to pozytywny wpływ na zachowania społeczne. Rodzeństwo jest, że tak powiem, pierwszą grupą społeczną, do której musimy się dostosować.

W poniższym filmie można uzyskać mały wgląd w rodzinę z trójką rodzeństwa:

https://www.youtube.com/watch?v=VknwU0y74nk

2. miłość między rodzeństwem często trwa całe życie

zwei schwestern umarmen sich
Rodzeństwo łączy bardzo szczególna więź.

W psychologii miłość do rodzeństwa często ma negatywną konotację. Istnieje wiele książek, które pogłębiają negatywny obraz tej szczególnej relacji. Niestety, zbyt często pomija się pozytywne strony relacji między rodzeństwem.

Bliskość i więź między rodzeństwem rozwija się już w momencie narodzin. Rodzeństwo staje się sojusznikami, którzy muszą wspólnie opanować codzienne życie. Więź między rodzeństwem jest tak bliska również dlatego, że przeżywają wszystko razem i rozpoznają się trochę w drugim.

Z biegiem czasu rodzeństwo może rozwijać się bardzo różnie. Często więc zdarza się też, że w dorosłym życiu tracą się z oczu. Różne zawody, założenie rodziny, niekochany partner drugiego – wszystko to może prowadzić do tego, że miłość rodzeństwa cierpi.

Jednak w wielu przypadkach jest to tylko etap, który w pewnym momencie się kończy. Relacja między rodzeństwem to więź, której nie da się zakończyć i dlatego trwa przez całe życie. W wielu przypadkach rodzeństwo zrasta się ponownie w starszym wieku.

W niektórych przypadkach jednak rodzeństwo jest najlepszymi przyjaciółmi na całe życie. Miłość brata lub siostry może być tak silna, że wszystko inne blednie na tle. Wspólne wspomnienia tworzą więź, która nigdy nie pęka.

Z rodzeństwem dzieci mogą dzielić najpiękniejsze doświadczenia swojego życia. Jednocześnie mają kogoś, kto pocieszy je w trudnych chwilach.

3. rodzice mogą zachęcać do miłości rodzeństwa

glückliche Familie geht im Wald spazieren
Wspólne wyjścia i zajęcia wzmacniają poczucie wspólnoty.

Szczególnie dzieci pierworodne cierpią, gdy mają rodzeństwo. Stawiają się przed faktem, że teraz nie są już jedynym centrum zainteresowania rodziny. Jednak mają też wiele zalet. Amerykańskie badania wykazały, że rodzice spędzają znacznie więcej czasu z pierworodnym dzieckiem.

Rodzice odgrywają kluczową rolę w tym, aby rodzeństwo dobrze się ze sobą dogadywało. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy dzieci są już dorosłe.

Oczywiście nie jest możliwe, aby rodzeństwo było traktowane w 100% równo. Jednak bardzo nierówne traktowanie może doprowadzić do jeszcze większej rywalizacji między rodzeństwem. Dlatego zdecydowanie należy zadbać o to, aby nauczyć dzieci odczuwania troski o siebie nawzajem.

W dalszej części artykułu chcielibyśmy przedstawić Wam kilka wskazówek, jak pielęgnować relacje między dziećmi:

  • Ustalcie zasady, które określają, jak członkowie rodziny powinni traktować się z szacunkiem.
  • Wzmocnij poczucie wspólnoty poprzez wprowadzenie rytuałów i robienie wielu rzeczy razem.
  • Unikaj porównywania dzieci ze sobą.
  • Zaoferuj każdemu dziecku możliwość spędzenia czasu sam na sam z Tobą.
  • Daj jasno do zrozumienia, jak ważna jest umiejętność dzielenia się.
  • Zadbaj o to, by dzieci miały wspólne poczucie osiągnięć.
  • Bądź dobrym wzorem do naśladowania, samemu utrzymując dobre relacje z rodzeństwem.

4 Miłość do rodzeństwa – kiedy miłość prowadzi do chowu wsobnego

Paar am See
Miłość między rodzeństwem w żadnym wypadku nie powinna iść za daleko
.

Miłość międzyrodzeństwem w niektórych przypadkach może jednak pójść za daleko. Dzieje się tak, gdy rodzeństwo staje się ze sobą parami. Zdarza się to szczególnie często, gdy dzieci spędziły dzieciństwo osobno i spotykają się ponownie w okresie dojrzewania.

Dzieje się takdlatego, że według twierdzeń antropologicznych dzieci, które dorastają razem, nie mogą uznać siebie nawzajem za atrakcyjne seksualnie. Sama myśl o tym jest dla większości ludzi niezwykle odpychająca. Niechęć wynika z natury ludzkiej, która nie chce powodować wad genetycznych.

Zgodnie z definicją, chów wsobny ma miejsce wtedy, gdy bliscy krewni rozmnażają się ze sobą. Jeśli rodzeństwo odbywa jedynie stosunki seksualne, nie dając przy tym dziecka, nazywa się to kazirodztwem.

WNiemczech kazirodztwo jest już zakazane. Jeśli chodzi o karalność, zawsze odbywają się debaty, w których zakaz kazirodztwa jest krytykowany. Głównym argumentem jest to, że akty seksualne, które nie dają potomstwa, nie mogą być zakazane.

Uwaga: W największym jak dotąd badaniu dotyczącym dzieci z kazirodztwa czeski badacz stwierdził, że 44% dzieci z tych związków jest upośledzonych umysłowo.

5. kupuj przyjazne dzieciom książki na temat rodzeństwa

Bestseller No. 1
Siblings
  • Reimann, Brigitte (Author)
Bestseller No. 3
Siblings: Sex and Violence
  • Mitchell, Juliet (Author)

Artykuły powiązane