Istnieją różne ćwiczenia i metody ułatwiające filozofowanie z dziećmi. Tak naprawdę jednak prawie każde codzienne pytanie można podnieść na poziom filozoficzny.
Horyzonty dzieci są mniej ograniczone, więc filozofowanie z dziećmi może być znacznie swobodniejsze i bardziej produktywne niż zajmowanie się takimi tematami z dorosłymi.
Filozofując z dziećmi należy pamiętać, aby przejść do wspólnego poziomu rozmowy i nie mieć nadziei ani nie kłaść szczególnego nacisku na konkretny wynik.
[button]Dalszy materiał do filozofowania[/button]
Filozofując z dziećmi, podejmujecie wspólne poszukiwania naprawdę ważnych pytań w życiu. Na początku może to brzmieć nieco skomplikowanie, ale w praktyce jest to stosunkowo łatwe.
W przeciwieństwie do dorosłych, dzieci stale poszukują odpowiedzi. Istnieje niemal niezliczona ilość tematów, którymi można zainspirować dzieci w przedszkolu, szkole podstawowej, a nawet w szkole średniej.
Punktem ciężkości filozofowania z dziećmi jest wolność myśli. Dlatego nie stawiaj sobie żadnych ograniczeń i bądź otwarty na inny światopogląd.
Spis treści
1. filozofowanie z dziećmi – pytanie o sens
Większość dzieci w naturalny sposób zadaje niezliczone pytania „dlaczego”, aby odkrywać świat i poszerzać swoją wiedzę. Im mniejsze jest dziecko, tym bardziej polega na opiniach rodziców, wychowawców i nauczycieli, by stopniowo tworzyć swój własny obraz.
W ramach filozofii jednak przekazywanie wiedzy nie odgrywa roli. Chodzi tu raczej o to, aby dzieci uczyły się pogodzić ze sobą i ze światem. Klasyczne i centralne pytania filozofii: „Dlaczego tu jestem?” lub „Jaki jest sens życia?” skierowane są raczej do nieco starszych dzieci.
Jednak filozofowanie jest możliwe również w przypadku małych dzieci uczęszczających do przedszkola lub szkoły podstawowej. Ważne jest, aby warunki językowe były wystarczające, aby zająć się danym tematem na wspólnym poziomie.
Rada: Wykorzystaj tematy, które aktualnie szczególnie interesują dzieci i pozostań otwarty na wynik rozmowy.
2. Zastanawiaj się, zastanawiaj i pytaj – zapomnij o zasadach podczas filozofowania z dziećmi.
W zasadzie można filozofować z każdym na świecie. W przeciwieństwie jednak do dorosłych, dzieci mają wyjątkowy dar nie postrzegania świata w stałych strukturach, ale myślenia całkowicie swobodnego.
Wykorzystaj ten potencjał, by rozmawiać z dziećmi o przyrodzie, przyjaźni czy nawet sensie pracy lub zabawy.
Nie obawiaj się, że nie będziesz w stanie odpowiedzieć na konkretne pytania dzieci. W końcu filozofując z dziećmi, celem nie jest przekazywanie wiedzy, ale świadome zadawanie pytań, na które nie ma jednej właściwej odpowiedzi.
3. poszukiwanie tematów – wykorzystanie aktualnych okazji
Istnieją różne metody i sposoby, które można wykorzystać do filozofowania z dziećmi. Generalnie jednak nie trzeba korzystać z książek, aby rozmawiać z dziećmi w sposób otwarty.
Szczególnie na początek lekcji filozofii w przedszkolu nie trzeba planować dużo czasu. W ciągu kilku minut dzieci mogą się wiele nauczyć i podzielić swoimi pomysłami.
Dlatego wejdź na poziom oczu z dziećmi i przejdź do sedna bieżących pytań, oddając je.
Ostatecznie do filozofowania nadaje się niemal każdy temat. Aby jednak ułatwić Ci znalezienie pomysłów, poniżej podajemy kilka możliwych tematów do filozofowania z dziećmi:
- Dlaczego ma się przyjaciół? Czym charakteryzuje się przyjaźń? I czy wolno mi się kłócić z przyjacielem?
- Czy dzieciom w potrzebie wolno kraść? W którym momencie jest w porządku zabierać coś innym? Czy to sprawiedliwe, że inne dzieci są biedniejsze?
- Co to znaczy być szczęśliwym? Czy istnieje różnica między byciem szczęśliwym a byciem szczęśliwym? Czy szczęśliwsze są dzieci czy dorośli?
- Czy wykorzystywanie przyrody jest w porządku? Czy wolno nam jeść zwierzęta?
- Czy powinniśmy pomagać innym ludziom? Jak daleko powinna sięgać ta pomoc? Czy istnieje jakaś granica?
- Co byś zmienił, gdybyś mógł o wszystkim decydować?
Jak widać, bardzo wiele różnych tematów nadaje się do filozofowania z dziećmi.
Mały wgląd w świat filozofowania można uzyskać również w tym filmie na YouTube:
Wskazówka: Wykorzystaj obrazy lub historie, aby znaleźć tematy do filozofowania.
4. podejście do filozofowania z dziećmi – bądź otwarty
Ponieważ w filozofowaniu z dziećmi nie chodzi o edukację w klasycznym sensie, należy starać się nie wpływać na rozmowę filozoficzną poprzez wydawanie poleceń.
Oznacza to, że nie należy udzielać żadnych odpowiedzi, ale można zadawać konkretne pytania, aby nadać rozmowie filozoficznej określony kierunek.
Wykorzystaj poniższe pytania, aby zachęcić dzieci do dalszego myślenia:
- Czy jesteś pewien, że to prawda?
- Czy jest to ogólnie prawda, czy są wyjątki?
- Dlaczego uważasz, że tak jest?
- Czy jest możliwe, aby widzieć to inaczej?
- Czy istnieją jakieś przykłady potwierdzające Twoje założenie?
- Jak myślisz, dlaczego nikt jeszcze nie wpadł na ten pomysł?
Nacisk kładzie się na wspólny rozwój rozmowy. Przy filozofowaniu z dziećmi dorośli muszą jednak zrobić krok w tył i postawić się raczej w roli obserwatora i słuchacza.
W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo, że dzieci szybko przestaną, ponieważ są przyzwyczajone do tego, że dorosły zna odpowiedź.
Rada: Udawaj, że sam nie znasz odpowiedzi. To sprawia, że rozmowa jest interesująca i zachęca dzieci do dalszego myślenia.
5 Sens filozofowania z dziećmi
Materiał do filozofowania:
Federalna Agencja Kształcenia Obywatelskiego udostępnia tutaj materiały, które można wykorzystać jako wprowadzenie do filozofowania z dziećmi.
Dzieci muszą nauczyć się radzić sobie ze światem, w którym dorastają. Aby uzyskać głębokie zrozumienie sprawiedliwości, miłości, szczęścia i sensu życia, trzeba myśleć nieszablonowo.
Klasyczne przedmioty szkolne pozwalają na to tylko w ograniczonym stopniu. Co najwyżej w pracy semestralnej można zajrzeć nieco głębiej.
Na filozofii dzieci uczą się kwestionować rzeczy i aktywnie komunikować. Chodzi o prowadzenie dyskusji i zdobywanie podstawowych umiejętności z dala od systemu szkolnego.
Dzieci uczą się, że należy być ciekawym i nie przyjmować wszystkich informacji, ponieważ często warto zajrzeć za fasadę.
Rodzice mogą aktywnie słuchać swoich dzieci, aby lepiej poznać ich wewnętrzny świat myśli. Jednocześnie rozmowa filozoficzna otwiera możliwość spotkania rodziców i dzieci na innym poziomie.