Podstawowe kroki można zazwyczaj opanować w ciągu kilku minut. Aby jednak móc bezpiecznie jeździć na łyżwach, początkujący potrzebują kilku godzin ćwiczeń.
Ochrona ma sens do pewnego stopnia. Nie wykracza ona jednak poza kask i rękawice.
Początkowo procedura jest dość podobna. Po pierwszych próbach stania i chodzenia następują manewry pokonywania zakrętów i hamowania.
Jazda na łyżwach przychodzi wielu osobom naturalnie. W zależności od warunków lokalnych jest to jednak mniej łatwe, ponieważ nie zawsze w najbliższej okolicy znajduje się lodowisko. Nauka jazdy na łyżwach powinna być jednak możliwa dla każdego dziecka. W ten sposób trenuje się koordynację i można szybko zaplanować kolejne wyjście w złą pogodę.
Aby ułatwić dzieciom (i oczywiście także dorosłym początkującym) osiągnięcie sukcesu na lodzie, zebraliśmy różne ćwiczenia dla dzieci (i dorosłych).
[button] Zamów łyżwy dla dzieci [/button]
Spis treści
1. podstawowe wyposażenie: Jaki sprzęt jest niezbędny do nauki jazdy na łyżwach?
Jeśli dzieci chcą nauczyć się jeździć na łyżwach, powinny dysponować pewnym podstawowym wyposaż eniem. Składa się on z następujących elementów:
- Łyżwy: Warianty dla dzieci dostępne są w wielu kolorach. Dlatego najlepiej wybrać wspólnie wybrany model.
- Rękawice (najlepiej odporne na przecięcia): Noszenie rękawiczek to nie tylko ochrona przed zimnem, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, ponieważ krawędzie łyżew są niezwykle ostre. Wysokiej jakości rękawice zimowe mogą więc wnieść cenny wkład w ochronę palców.
- Kombinezon narciarski: Ponieważ na lodowisku może być dość zimno, dobrym pomysłem są kompletne kombinezony narciarskie. Połączenie kurtki i spodni ma tę zaletę, że dzieci nie marzną tak szybko podczas nauki jazdy na łyżwach, ponieważ nie ma zimnego mostka.
- Kask: Kask jest koniecznością, zwłaszcza dla początkujących. Chroni on głowę nawet wtedy, gdy podczas nauki jazdy na łyżwach dzieci upadną do tyłu i uderzą o lód.
Nie należy lekceważyć zwłaszcza sprzętu ochronnego, ponieważ dzieci najpierw muszą nauczyć się techniki podczas jazdy na łyżwach i dlatego na początku częściej upadają.
Wskazówka: W hali sportów zimowych mają Państwo również możliwość wypożyczenia łyżew. Często jednak pasują one tylko w umiarkowanym stopniu. Za każdym razem trzeba też uiścić opłatę za wypożyczenie. Posiadanie własnych łyżew jest też dla większości początkujących dodatkową motywacją, aby tak szybko się nie poddawać.
W jakim wieku dzieci mogą uczyć się jazdy na łyżwach?
Nauka jazdy na łyżwach w plenerze z dziećmi:
Z pewnością miłym pomysłem jest ćwiczenie na zamarzniętym jeziorze. W praktyce jednak okazuje się to dobrym pomysłem tylko w niezwykle rzadkich, wyjątkowych przypadkach, ponieważ warstwa lodu o grubości mniejszej niż 15 cm może szybko się załamać i tym samym stać się groźną dla życia pułapką.
Indywidualny rozwój dzieci jest bardzo zróżnicowany, dlatego nie ma ogólnej granicy, przy której dzieci mogą uczyć się jazdy na łyżwach.
Najlepiej jednak rozpocząć ją w wieku około 4 lat. Jeśli jednak zdolności motoryczne dziecka są już bardzo zaawansowane, nie ma powodu, dla którego nie powinno ono spróbować jazdy na łyżwach w wieku 2 lub 3 lat.
Z kolei dzieci, nastolatki, a nawet dorośli mogą oczywiście nauczyć się jeździć na łyżwach w dowolnym momencie.
Jednak podstawową radą jest rozpoczęcie nauki jak najwcześniej, aby poznać technikę i w ten sposób lepiej ją zinternalizować.
3. Nauka jazdy na łyżwach: te ćwiczenia są odpowiednie dla dzieci
Najlepiej jest zacząć od kilku prostych ćwiczeń dla dzieci. Postępuj w następujący sposób:
- Zaraz po założeniu łyżew można ćwiczyć stanie na lodzie. Tutaj pomocne jest przesunięcie środka ciężkości do przodu, na boki i do tyłu, aby uzyskać wyczucie podniesionej postawy.
- Natychmiast po tym następują pierwsze kroki z waty. Stopy tworzą kształt litery V, a kolana są lekko ugięte. Ruch odbywa się z jednej stopy na drugą, przy czym można coraz bardziej wydłużać czas przebywania na danej stopie, aż do uzyskania pewnego rodzaju ślizgu. Na początku ruchy ramion mogą pomóc w utrzymaniu równowagi.
- Jak tylko pierwsze kroki watahy odniosą sukces, dzieci mogą postawić nogi obok siebie podczas jazdy na łyżwach, aby ślizgać się po powierzchni lodu.
- Jeśli pierwsze podstawowe ćwiczenia zakończą się sukcesem, następują pierwsze mniejsze ruchy kierownicze. Są one bardzo łatwe do wykonania na lodzie przy minimalnym przesunięciu ciężaru ciała. Początkujący mogą zacząć od lekkiego pochylenia głowy w kierunku, w którym chcą iść. Ciało automatycznie podąża za spojrzeniem, dzięki czemu możliwe jest łatwe pokonywanie zakrętów.
- Na większości kursów ćwiczenia te wykonuje się zarówno chodząc, jak i stojąc równolegle (czyli szybując). Poświęć trochę czasu, bo szczególnie tutaj ważne jest wypracowanie wyczucia naturalnego ruchu kierowniczego. Dopiero gdy to zostanie dane, można świadomie obrócić górną część ciała, aby umożliwić mocniejszy i szybszy ruch kierow niczy.
- Jeśli chcesz nauczyć się jeździć na łyżwach, musisz również wiedzieć, jak hamować. Na początku jest to jednak dość trudne. Dlatego dzieci powinny najpierw przez pewien czas ćwiczyć jazdę na łyżwach na jednej nodze. Jeśli to się przynajmniej w pewnym stopniu uda, stopę, która jest w powietrzu, można odstawić do tyłu i ustawić pod kątem. W ten sposób można rozpocząć mniej lub bardziej bezpośrednie hamowanie.
Wskazówka: Wiele lodowisk oferuje kursy, na których dzieci uczą się jeździć na łyżwach razem. Warto więc rozważyć tę opcję, ponieważ nauka w grupie jest zazwyczaj świetną zabawą, a dzieci mogą przy okazji poznać nowych przyjaciół.
4. Porady i sztuczki dotyczące jazdy na łyżwach: Cierpliwość jest kluczem
Istnieją różne sposoby, aby dzieci nauczyły się prawidłowo jeździć na łyżwach. Jednak zawsze najważniejsze jest, abyś jako trener pozostał zrelaksowany przez cały czas. Dotyczy to niemal każdej sytuacji:
- Marudzenie i poddawanie się: Nie każde dziecko od razu staje w ogniu. Jednak właśnie w tym przypadku ważna jest wytrwałość. Nie oznacza to jednak, że należy zmuszać dziecko, ale samemu wziąć głęboki oddech. Zanotuj uczucie i spróbuj ponownie kilka minut później. Czasami pomaga również samodzielne wykonanie krótkiego ślizgu po lodzie, aby zyskać trochę dystansu.
- Akceptuj upadki: Każdy początkujący, który po raz pierwszy staje na lodzie, nieuchronnie upada raz lub dwa razy, zanim pierwsze dobre okrążenie na lodzie zakończy się sukcesem. Dlatego najlepiej zawczasu pokazać dzieciom, jak najlepiej się złapać, by uniknąć kontuzji. Uderzenie w ramię jest zwykle lepszym wyborem niż próby podpierania się ręką przez dzieci.
- Ochrona jest dobra, ale zbyt duża stanowi przeszkodę: kask i rękawice są pomocne. Ochraniacze kolan, łokci i nadgarstków zbytnio ograniczają jednak swobodę ruchów.
Czasami oferowane są pomoce naukowe, których dzieci mogą się trzymać. Generalnie jednak nie polecamy tych pomocy dydaktycznych, gdyż przekazują one fałszywe poczucie bezpieczeństwa.
5. zamów łyżwy dla dzieci tanio online
- Garff, Marianne (Author)
- Trwałe łyżwy dziecięce (dziewczęta) z łatwą w obsłudze regulacją rozmiaru za pomocą zewnętrznego, stabilnego pokrętła (Roces Patent). Regulacja rozmiaru miseczki w 5 rozmiarach europejskich.
- Prawdziwa twarda obudowa Roces – wytrzymała konstrukcja nylonowa HQ o niskiej konstrukcji monoramowej zapewnia absolutnie stabilne i bezpieczne ustawienie, szczególnie w przypadku małych dzieci.
- Izolowany cieplnie, wyjmowany i anatomicznie wyściełany but wewnętrzny ze specjalnym dopasowaniem dziecięcym
- Dziecinnie łatwe zakładanie i zdejmowanie dzięki funkcji wsuwania bez sznurków i zamocowaniu stopy za pomocą dwóch precyzyjnie regulowanych sprzączek z funkcją pamięci. (możliwość zawieszenia na klamrze)
- Wstępnie szlifowana szyna ze stali węglowej w stylu bieżnika z przednimi zębami