Większość z nas wie, że częste pranie niekoniecznie jest dobre dla środowiska. Ale w gospodarstwie domowym z dziećmi często nie da się uniknąć prania w pralce. Pokazujemy, jak można prać w sposób zrównoważony i udzielamy wskazówek, które mogą zaoszczędzić na praniu w pralce lub dwóch.
Spis treści
1. dlaczego pralki mogą szkodzić środowisku
Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego częste pranie w pralce może być szkodliwe dla środowiska?
Dla jednego są to powody oczywiste: Pralka zużywa dużo energii i wody, a ich dostarczanie często generuje odpady, które są szkodliwe dla środowiska i zdrowia.
Po drugie, detergenty i środki do zmiękczania tkanin, które dostają się do ścieków za pośrednictwem pralki, mogą zatruwać organizmy wodne w morzach, rzekach i jeziorach.
Surfaktanty, enzymy i substancje zapachowe w detergentach są szczególnie problematyczne, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, ponieważ trudno je zdegradować. Jednak dzięki produktom wytworzonym z surowców pochodzenia biologicznego możesz wnieść swój wkład w ochronę środowiska. Ponadto istnieje wiele innych sposobów na zrównoważone pranie tekstyliów, takich jak koszulki, swetry, ręczniki i dżinsy, które przedstawiamy poniżej.
2. 3 Podstawy zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska prania
Aby prać ubrania w sposób zrównoważony, już przy wyborze pralki należy wziąć pod uwagę pewne podstawy, które w dłuższej perspektywie będą chronić nie tylko środowisko, ale także Twój portfel. Poniższa tabela zawiera przegląd niektórych kategorii, o których powinieneś pamiętać:
Kategoria | Wskazówka dotycząca zrównoważonego rozwoju |
---|---|
Klasa efektywności energetycznej pralki |
|
Programy pralek |
|
Wielkość bębna pralki |
|
Ponadto uruchamiaj pralkę tylko wtedy, gdy jest w pełni załadowana i najlepiej przy niskiej temperaturze prania lub na programie energooszczędnym. Przy dozowaniu środka piorącego należy przestrzegać wskazówek producenta, aby zmniejszyć wpływ na środowisko i jednocześnie nie zużywać niepotrzebnie szybko produktu.
W przypadku lekko i normalnie zabrudzonych tkanin zazwyczaj wystarczy program w temperaturze 30°C; w przypadku białego prania wystarczy 40°C. Pamiętaj również, że nie każda sztuka odzieży musi być prana w pralce po jednorazowym założeniu, a zmniejszenie częstotliwości prania sprawi, że będziesz o wiele bardziej świadomy ekologicznie.
Wskazówka: Mimo że do prania tekstyliów wystarcza zazwyczaj temperatura do 40 °C, raz w miesiącu należy wyprać je w temperaturze 60 °C z użyciem mocnego detergentu, aby zapobiec powstawaniu zarazków i przedłużyć żywotność pralki.
3 Alternatywy dla konwencjonalnego detergentu i płynu do płukania tkanin
Ponieważ detergenty i środki do zmiękczania tkanin stanowią dużą część wpływu prania na środowisko, chcielibyśmy przedstawić Ci alternatywy dla popularnych produktów, których możesz użyć, aby prać w sposób zrównoważony.
3.1. 3 domowe sposoby, których możesz użyć zamiast płynu do zmiękczania tkanin
Konwencjonalny płyn do zmiękczania tkanin sprawia, że na początku tekstylia cudownie pachną i są miękkie, ale sprawia też, że pranie z czasem traci swoje pierwotne właściwości i na przykład traci się chłonność lub oddychalność tkanin.
Przyjazne dla środowiska i tekstyliów warianty zmiękczania prania można zwykle znaleźć w każdym gospodarstwie domowym, są tańsze niż zmiękczacze tkanin i mają jednocześnie działanie czyszczące:
- Cytrynylub pomarańcze: Skórki z pomarańczy lub cytryny włóż do woreczka na pranie i umieść w bębnie przy następnym cyklu prania.
- Ocet: Wystarczy wlać biały ocet (o maksymalnie 5% kwasowości lub rozcieńczoną esencję octową) do komory płynu do zmiękczania tkanin w pralce.
- Soda lub soda oczyszczona: Rozpuść dwie łyżeczki sody oczyszczonej w 100 ml wody i dodaj do komory płynu do zmiękczania tkanin. Uwaga: Roztwór nie powinien być stosowany na włóknach zwierzęcych.
3.2 Zrównoważone pranie z wykorzystaniem alternatywnych środków piorących
Orzechy mydlane zamiast detergentu
W sklepach ze zdrową żywnością lub w drogeriach można kupić orzechy mydlane, które pękają przed praniem i są umieszczane w worku w bębnie razem z ubraniami. Zawierają one substancje piorące i czyszczą tkaniny w szczególnie naturalny sposób.
Obecnie w supermarkecie lub drogerii można również znaleźć szeroki wybór ekologicznych detergentów z mniej wątpliwymi składnikami.
Jeśli nadal chcesz używać bardziej przyjaznych dla środowiska alternatyw, możesz kupić kulę piorącą wypełnioną ceramicznymi lub mineralnymi kulkami, które uwalniają jony ujemne w kontakcie z wodą.
Dzięki temu woda staje się alkaliczna, a brud może zostać usunięty z tekstyliów. Kule piorące są nieco droższe, ale można je ponownie wykorzystać nawet do 1000 razy.
Proszek do pieczenia, soda i zsiadłe mleko lub mydło żółciowe są nie tylko uniwersalne, jeśli chodzi o pojedyncze plamy – można je również wykorzystać do ekologicznego i ekonomicznego czyszczenia bielizny.
Oba te środki wystarczy dodać do bębna przed rozpoczęciem cyklu prania. Mydło w postaci stałej należy najpierw rozbić na drobne płatki i dodać do prania w ilości około 15g.
Mówi się, że bluszcz i kasztany również mają działanie oczyszczające. Do bębna można dodać około dziesięciu liści bluszczu w woreczku do prania. Kasztany należy wcześniej umyć, pokroić i namoczyć w wodzie na noc. Następnie można użyć płynu jak zwykłego płynnego detergentu.
Wskazówka: W przypadku silnych zabrudzeń należy uzupełnić te naturalne alternatywy o trochę sody piorącej, aby zapewnić usunięcie plam.
4. Leczenie plam zamiast czyszczenia maszynowego
Aby uniknąć częstszego prania w pralce w ogóle, należy częściej uciekać się do ukierunkowanego leczenia plam, jeśli jest to opcja. Szczególnie w przypadku ubrań dziecięcych i niemowlęcych, w których często występują plamy po bieganiu na dworze, malowaniu farbami lub po jedzeniu, czyszczenie pojedynczych plam jest często bardziej skuteczne.
Skuteczneokazały się również domowe środki takie jak ocet, soda oczyszczona i sok z cytryny. W zależności od stopnia zabrudzenia płyn należy pozostawić na jakiś czas do wsiąknięcia, a następnie wyprać – często jednak wystarczy wypranie odpowiedniego obszaru.