Z reguły jest to wytyczna. Jeśli dziecko wyprzedza swój wiek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszło na spektakl dla nieco starszych dzieci.
Teatr, teatr lalek, musical i kino mają różne zalety i wady. Zapoznaj się wcześniej z daną historią i zastanów się, czy odpowiada ona Twojemu dziecku.
Przedyskutujcie z dzieckiem, jak należy zachowywać się w teatrze. Przyjazna dla dziecka książka na ten temat może również pomóc w zrozumieniu tego, co się mówi i zwiększyć oczekiwania.
Opowieści mogą wywoływać u dzieci wiele emocji. Radość i ekscytację, ale także złość i smutek może wywołać u maluchów dobrze opowiedziana przygoda. Ale w którym momencie dziecko jest gotowe na przeżycie takiej historii na scenie lub ekranie? I jak wprowadzić swoje potomstwo w to doświadczenie?
W naszym poradniku podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie wydarzenie, kiedy dziecko rozumie pokazane powiązania i jak je przygotować do wydarzenia.
Spis treści
1. kiedy dziecko jest gotowe na wyjście do teatru?
Oczywiście nie ma jednoznacznej granicy wieku dla pierwszej wizyty w teatrze czy musicalu. To, czy dziecko jest w stanie śledzić przebieg spektaklu i czy sprawia mu on przyjemność, zależy w dużej mierze od odpowiedniego etapu rozwoju dziecka oraz od treści i sposobu przedstawienia samej sztuki.
W przypadku większości przedstawień teatralnych i muzycznych istnieje jednak zalecenie dotyczące wieku. Zwykle można to znaleźć dość szybko przy krótkim wyszukiwaniu. Często jednak informacja ta jest również wydrukowana w książeczce programowej. Nie trzeba dokładnie przestrzegać zaleceń wiekowych, są to zazwyczaj wskazówki, z którymi dyrektorzy teatrów mają dobre doświadczenia.
Wskazówka: Jeśli dziecko jest już bardzo zaawansowane jak na swój wiek i rozumie wiele kontekstów, można oczywiście zabrać 4-letnie dziecko na sztukę dla osób w wieku od 5 lat wzwyż.
Oprócz zrozumienia kontekstu, Twoje dziecko powinno być w stanie skupić się na akcji przez pewien czas. Zwłaszcza dla mniejszych gości lub dzieci o silnym pędzie do ruchu, przedstawienie trwające 60 minut może po pewnym czasie stać się bardzo męczące. Dobre przedstawienie, w którym dzieci są uważne przez długi czas, rzadko przekracza więc granicę godziny i zwykle jest to raczej 30-50 minut. W tym przypadku należy realistycznie ocenić spektakl i dziecko, aby uniknąć stresu podczas przedstawienia.
Jak wybrać odpowiednie przedstawienie?
Jeśli szukasz teraz odpowiedniego przedstawienia, powinieneś rozważyć dwa czynniki: Który rodzaj imprezy oferuje mojemu dziecku najwięcej i która historia jest dla niego fajna?
2.1 Odpowiedni rodzaj imprezy
Przede wszystkim należy zdecydować się na rodzaj imprezy. Oprócz klasycznego teatru, odpowiednimi opcjami są również teatr lalkowy, musical i kino, wszystkie one oferują przedstawienia przyjazne dzieciom. Przedstawimy Państwu krótki przegląd różnych rodzajów rozrywki dla dzieci wraz z ich zaletami i wadami:
Rodzaj imprezy | Cechy |
---|---|
Teatr |
|
Teatr lalek |
|
Muzyczne |
|
kino |
|
2.2 Właściwa historia
.Oferta programów dla dzieci jest ogromna i dokonanie właściwego wyboru nie jest łatwe. Zwłaszcza kino i musicale oferują Twojemu dziecku możliwość zanurzenia się w światach, które już zna. Ale teatr i teatr lalek również oferują duży potencjał udanej rozrywki z nowymi historiami dostosowanymi do dzieci.
Przede wszystkim zastanów się, czym interesuje się Twoje dziecko. Bajki, przygoda czy balet mogą wszystkie opowiadać piękne historie i przekazywać ważne treści. Jeśli jednak dziecko jest tylko połowicznie zainteresowane, wszyscy zaangażowani raczej nie będą mieli dobrego wspólnego wieczoru.
Porozmawiajcie wcześniej z dzieckiem, aby wspólnie znaleźć coś odpowiedniego. Może nawet przejrzyjcie wspólnie program, ponieważ w ten sposób najprawdopodobniej znajdziecie coś, z czego wszyscy będą zadowoleni.
Uwaga: Unikaj zabierania dzieci na spektakl, który nie jest przeznaczony dla dzieci. Nawet jeśli nie macie pod ręką opiekunki, nie zrobicie sobie przysługi, zabierając 4-latka na McBeth.
Jak sprawić, by wizyta w teatrze była przyjemna dla wszystkich?
Aby uniknąć marudzących dzieci podczas przedstawienia, przygotuj się do wizyty w teatrze. Omów z dzieckiem, czego można się spodziewać w ciągu kilku godzin i jak należy się tam zachowywać. Przyjazna dziecku książka o teatrze może również pomóc uniknąć przytłoczenia i znudzenia, a jednocześnie podsycić oczekiwanie na nadchodzące przeżycia.
Jednocześnie jako rodzic powinieneś zadbać o to, aby Twoje dziecko poszło na spektakl zadowolone. Wszyscy rodzice wiedzą, że zmęczone lub głodne dzieci nie nadają się do jedzenia. Spakuj przekąski i coś do picia (jeśli jest to dozwolone na spektaklu) i odpocznij przed wyjściem.
Podczas przedstawienia upewnij się, że Twoje dziecko ma dobry widok na scenę i że żadna głowa ani filar nie blokuje tego doświadczenia. Jeśli Twoje dziecko jest wrażliwe na hałas, nauszniki redukujące hałas mogą znacznie zmniejszyć jego poziom.