Przeżywajcie razem przygody, bawcie się i próbujcie nowych rzeczy – aktywny urlop z dziećmi można zorganizować na wiele sposobów. Od wypoczynku na plaży, przez wędrówki po górach, aż po urlop na wsi – wiele rzeczy jest możliwych.
Spis treści
1. wakacje nad morzem: akcja, zabawa i sporty wodne
Wielu osobom wakacje nad morzem kojarzą się z opalaniem, pływaniem i relaksem. Istnieje jednak wiele możliwości uprawiania sportów wodnych, z których może korzystać cała rodzina.
1.1 Nurkowanie
Podwodny świat od zawsze wzbudzał w ludziach wielką fascynację. Jednak zanim będzie można wybrać się na wakacje na nurkowanie, najpierw trzeba nauczyć się nurkować. Wiele krajów oferuje kursy dla rodzin. W przypadku dzieci Niemieckie Stowarzyszenie Nurkowania (VDST) określa minimalny wiek na osiem lat. Niektórzy lekarze zalecają nawet rozpoczęcie nauki od 12 roku życia.
Dzieci nie powinny rozpoczynać nurkowania przed tym wiekiem. Ponadto, wstępne badanie lekarskie powinno być obowiązkowe. Zalecenia lekarza powinny być brane pod uwagę. Kursy nurkowania z dziećmi są dostępne na przykład w Turcji, Egipcie i na Malediwach.
1.2 Surfing
A może by tak kurs surfingu? Również w przypadkuurlopu z dziećmi istniejewiele miejsc docelowych. W wielu przypadkach w różnych krajach oferowane są kursy dla dorosłych i specjalne kursy dla dzieci w wieku od sześciu lub siedmiu lat. Powinny one już umieć pływać. Pierwsze próby surfowania odbywają się zazwyczaj w płytkiej wodzie i blisko brzegu, więc rodzice nie muszą się martwić o swoje dzieci.
Wskazówka: Nauka surfowania jest jeszcze przyjemniejsza na kursie rodzinnym. Każdy może wystawić swoje umiejętności na próbę. Kto dłużej wytrzyma na desce, tata czy dzieci?
2. Urlop w górach: wędrówki, wspinaczka i rozrywka
Zabawa dla całej rodziny jest gwarantowana również w górach. Na przykład w Alpach, w zależności od pory roku, istnieje wiele możliwości spędzania wolnego czasu.
2.1 Letni urlop w górach
W ciepłej porze roku urlop w górach ma wiele do zaoferowania: Wycieczki do jaskiń, rozległe wędrówki i wyprawy wspinaczkowe. Osoby szukające wyjątkowego wyzwania mogą zarezerwować spływ białą wodą lub wybrać górską trasę rowerową.
Wycieczka na białej wodzie przez góry jest szczególnie popularna wśród nastoletnich dzieci. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, jak w przypadku wszystkich aktywności. Najważniejszymi wymogami są: renomowany organizator wycieczki, dobrze wyszkolony przewodnik i odpowiednie wyposażenie. W skład tego wchodzą:
- kamizelka ratunkowa,
- kask
- i kombinezon neoprenowy,
które są zazwyczaj zapewniane przez organizatora.
Dzieci powinny umieć bezpiecznie pływać i nie mieć lęku przed wodą. Następnie rusza się: w nadmuchiwanej łodzi z dużą prędkością przez krystalicznie czystą wodę i imponujące wąwozy. Wycieczki raftingowe są dostępne na przykład w regionach wypoczynkowych Francji, Austrii i Niemiec.
Również jazda na rowerze w górach stanowi szczególne wyzwanie. W regionie alpejskim istnieje obecnie wiele oznakowanych tras dla rowerzystów. Sprawdź wcześniej, czy trasy te są odpowiednie dla dzieci. Powinny one również oferować wystarczająco dużo możliwości przerw. Szczególnie w górach jazda na rowerze staje się uciążliwa dla małych rowerzystów.
2.2 Ferie zimowe w górach
Zimą Alpy są praktycznie predestynowane do wyjazdu na narty. Ale nawet dla tych, którzy nie lubią nart, góry mają urozmaicony program zimowy z atrakcjami dla całej rodziny.
Jeśli latem lubisz wędrówki po górach, to zimą nie powinieneś przegapić wędrówki na rakietach śnieżnych. Wiele miejsc oferuje wycieczki z przewodnikiem, które prowadzą przez nietknięte śnieżne krajobrazy. Są one zdecydowanie polecane dla niedoświadczonych piechurów w rakietach śnieżnych. Ci, którzy nie mają własnych rakiet śnieżnych, mogą zazwyczaj wypożyczyć odpowiednie buty na miejscu. Ponadto wędrowcy powinni wyposażyć się w inne niezbędne zimą (podobnie jak latem) wyposażenie oraz przestrzegaćobowiązujących zasad i zaleceń podczas wędrówek.
Osoby, które lubią nieco więcej akcji, może zainteresowaćzimowy trend sportowy „snowtubing”, który wywodzi się z Ameryki. Na specjalnym torze saneczkowym opony wypełnione powietrzem prowadzą w dół góry po stromych zakrętach. Niektórzy cieszą się szybką jazdą na stojąco, inni na leżąco. Dzieci do lat sześciu jeżdżą razem z rodzicami w oponie. Starsze dzieci mogą również jeździć same. Następnie specjalna kolejka wyciąga „tubersów” wraz z oponą z powrotem na górę. Ze względu na dużą prędkość „saneczkowania na oponach” obowiązkowe jest noszenie kasku.
3. urlop na wsi: przygoda, relaks i czysta natura
Wakacje na wsi to przeżycie przede wszystkim dla rodzin z miasta. To, co dla dzieci dorastających na wsi jest naturalne, często budzi wątpliwości dzieci z miasta. Wakacje na wsi to zatem nie tylko odpoczynek i relaks. Dla wielu dzieci to także wielka przygoda. Tutaj mają one możliwość samodzielnego odkrywania przyrody.
Aby doświadczyć, jak wygląda życie na wsi, zaleca się urlop w gospodarstwie rolnym. W Niemczech znajduje się wiele gospodarstw wakacyjnych. Znajdują się one w różnych regionach wypoczynkowych, które zapraszają do wędrówek po okolicznych górach lub do odwiedzenia muzeum.
W gospodarstwie rolnym dzień zaczyna się dość wcześnie, ponieważ jest wiele do zrobienia. Rolnik wymywa stogi, zanim zwierzęta dostaną świeże siano. Krowy trzeba wydoić, a konie wyprowadzić na padok. Mali goście są mile widziani, aby pomóc w codziennym karmieniu zwierząt, czy to kurczaków, królików czy świnek. W ogrodzie warzywnym i owocowym żona rolnika wyjaśnia wakacyjnym gościom, które warzywa i owoce są dojrzałe i w jakim czasie można je zbierać.
Podczas gdy dzieci się czegoś uczą, wakacje na wsi są dla mamy i taty dobrą okazją do odpoczynku od zgiełku dnia codziennego. Świeże powietrze, śpiew ptaków na drzewach i szum małego strumyka w pobliżu pomagają zwolnić i naładować baterie. Wieczorem wszyscy siadają razem przy ognisku i cieszą się domowym chlebem z kijkami.
Apropos, w całych Niemczech istnieją już nawet przedszkola rolnicze. W takim przedszkolu dzieci spędzają większość czasu na łonie natury i poznają ją we wszystkich jej aspektach. Celem edukacyjnym przedszkola rolniczego jest nauczenie dzieci, jak bardzo człowiek jest zależny od przyrody i żyjących w niej zwierząt.