Świętowanie Bożego Narodzenia z dziećmi: wskazówki i pomysły dla rodziców

Dobry czas świąteczny z dziećmi z pewnością wiąże się z czymś więcej niż „tylko” licznymi prezentami pod choinką. Chodzi przecież o wspólne spędzanie czasu, z którego mogą cieszyć się wszyscy członkowie rodziny. Przedstawimy Wam wskazówki, …

Świętowanie Bożego Narodzenia z dziećmi: wskazówki i pomysły dla rodziców

weihnachten kinder
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Działalność rekreacyjna
  6. »
  7. Świętowanie Bożego Narodzenia z dziećmi: wskazówki i pomysły dla rodziców
Jak stworzyć wspaniały okres przedświąteczny z dziećmi?

Jest wiele sposobów na rozbudzenie w dzieciach oczekiwania podczas adwentu, np. wspólne wykonywanie rękodzieła, pieczenie czy dekorowanie.

Co jest ważne, aby rodzice również dobrze się bawili?

Przy wszystkich świątecznych przygotowaniach warto pomyśleć także o sobie. Dobre planowanie i odrobina czasu wolnego są tego częścią.

Czego jeszcze pragną dzieci w okolicach świąt?

Święta z dziećmi można wykorzystać także po prezentach i w przerwie między nimi na wspólne działania.

Dobry czas świąteczny z dziećmi z pewnością wiąże się z czymś więcej niż „tylko” licznymi prezentami pod choinką. Chodzi przecież o wspólne spędzanie czasu, z którego mogą cieszyć się wszyscy członkowie rodziny. Przedstawimy Wam wskazówki, jak spędzić okres przedświąteczny i Święta Bożego Narodzenia z dziećmi, abyście mogli wspólnie cieszyć się wspaniałymi i niezapomnianymi świętami.

1. Adwent i Boże Narodzenie: Jak dzieci postrzegają ten czas w zależności od wieku

baby an weihnachten
Twoje pierwsze święta z dzieckiem powinny być uwiecznione na zdjęciu, nie degenerując się w sesję fotograficzną.

To, co dzieci myślą o świętach i czego chcą na święta, zależy przede wszystkim od ich wieku:

  1. Niemowlęta będą szczególnie podekscytowane migoczącymi światełkami i nowymi wrażeniami. Jednocześnie maluchy zauważają również, gdy wokół nich robi się gwarno. Dlatego na pierwsze Boże Narodzenie z ukochaną osobą należy poświęcić dużo czasu i zadbać o spokojną atmosferę. Ty, Twoi krewni i przyjaciele nie powinniście jednak przesadzać z prezentami – w końcu dziecko tak naprawdę jeszcze ich nie dostaje.
  2. Maluchy w wieku dwóch, trzech lat są już znacznie bardziej świadome wydarzeń. Z pewnością nie rozumieją jeszcze, o co chodzi w świętach. Niemniej jednak Twoje potomstwo z pewnością ucieszy się z oczekiwania i rytuałów. Jednocześnie przygotowania i spotkania powinny być jak najbardziej zrelaksowane, nie zapominając o zabawie.
  3. Najpóźniej od piątego lub szóstego roku życia dziecko ma dość jasne życzenia dotyczące tego, jak powinno wyglądać Boże Narodzenie. Oczekuje pysznych świątecznych ciasteczek, udekorowanej choinki i oczywiście wielu prezentów. Co najmniej równie ważny dla Twojego małego ulubieńca jest czas spędzony z Tobą: zabawa, śmiech lub po prostu przytulenie i rozmowa.
  4. Nastolatki w wieku 13 lub 14 lat często nie są zainteresowane rodzinnym świętowaniem Bożego Narodzenia i lubią się czasem buntować w tym okresie. Ważne jest, aby wcześniej wyjaśnić, jakie są pomysły nastolatka na święta. Sensowne jest znalezienie tutaj kompromisów i zachowanie poczucia humoru na wypadek „buntu”.

Od około półtora roku maluch może już samodzielnie rozpakowywać prezenty – i ma przy tym zagwarantowaną świetną zabawę.

2. sezon adwentowy: wspólne oczekiwanie to podwójna radość

2.1 Świąteczne prace ręczne i dekoracje

Im więcej radości sprawią Twojemu potomstwu przedświąteczne zajęcia, tym bardziej dzieci będą kojarzyć Boże Narodzenie z czymś pozytywnym w przyszłości. Dla wielu dzieci wspólne wykonywanie prac ręcznych jest najważniejszym punktem okresu świątecznego.

Jest to również wartościowe pedagogicznie, ponieważ promuje kreatywność dzieci i drobne umiejętności motoryczne. Projekty, które można wykonać z dziećmi, obejmują dekoracje okien lub stołu oraz ozdoby choinkowe. Wskazówki i instrukcje, jak to zrobić, znajdziesz w naszym artykule Rękodzieło na Boże Narodzenie.

basteln in der vorweihnachtszeit
Wspólne robienie kartek świątecznych i wybieranie najpiękniejszych wzorów to świetna zabawa.

Wspólne projektowanie osobistych kartek świąte cznych to również świetna zabawa. Istnieją portale takie jak Planeta Kartek, które oferują kartki świąteczne, które możecie sami indywidualnie zaprojektować. Razem z dzieckiem wybierzcie najpiękniejsze rodzinne zdjęcia lub obrazki pasujące do motywu świątecznego, a następnie wybierzcie spośród oferowanych wzorów – na przykład kartki z migoczącymi poinsecjami, błyszczącymi gałązkami lub w kształcie serca.

Popularnym klasykiem jest również samodzielnie wypełniony kalendarz adwentowy. Całość udaje się szczególnie dobrze, jeśli wykona się go samemu i wypełni indywidualnie. Wiele pomysłów znajdziesz w naszym szczegółowym artykule na temat „Wypełnianie kalendarza adwentowego”. Kilka pomysłów znajdziesz również w tym filmie:

2.2 Pomysły na święta: Opowiadanie, pieczenie i dekorowanie z dziećmi

Oprócz projektów DIY, dobrym pomysłem jest również granie w różne gry świąteczne. W poniższej tabeli zebraliśmy więcej pomysłów na to, jak stworzyć wspaniały przedświąteczny czas z dziećmi.

Pomysł na Boże Narodzenie Zdjęcie Porady
Czytanie lub opowiadanie historii geschichten im advent vorlesen
  • Rodzice lub dziadkowie czytają świąteczną opowieść lub część opowieści każdego wieczoru od 1 Adwentu.
  • Możesz też opowiedzieć o swoich własnych świątecznych wspomnieniach z dzieciństwa.
Pieczenie ciastek kinder an weihnachten
  • Wybieraj proste przepisy, przy których Twoje dziecko może zrobić jak najwięcej samodzielnie.
  • Młodsze dzieci mogą skupić się na dekorowaniu.
Udekoruj choinkę weihnachtsbaum schmücken mit kindern
  • Nawet wspólne kupowanie choinki jest prawdziwym wydarzeniem.
  • Teraz możecie wspólnie postawić ozdoby choinkowe, które być może wcześniej wykonaliście.

3. Bezstresowe święta z dziećmi – pomyślcie też o sobie

Teraz otrzymałeś kilka wskazówek, jak uczynić Adwent ekscytującym dla swojego potomstwa. Ale czy pomyśleliście również o sobie? Teraz możesz dowiedzieć się, na co rodzice powinni zwrócić uwagę, aby samemu dobrze się bawić:

  • auszeit für die eltern
    Jako rodzice dajcie sobie odpocząć od świętowania w czasie Bożego Narodzenia.

    Planowanie jest wszystkim: zacznij przygotowania do świąt odpowiednio wcześnie – to oznacza kupowanie prezentów, ubieranie choinki, pieczenie ciastek itp. Jeśli robisz wszystko w ostatniej chwili, może to stać się stresujące.
  • Brak presji: Nie stawiaj sobie nadmiernych wymagań co do siebie i „przywiązania” do świąt. To tylko sprawi, że będziesz pod presją i ostatecznie doprowadzi do stresu. Powiedz sobie „Nie ma czegoś takiego jak idealne święta i nikt nie oczekuje, że je zrobię”.
  • Deleguj zadania: Każdy w rodzinie powinien wbić się w przygotowania – dzieci często nawet chcą. Podziel więc poszczególne zadania i zaakceptuj, że po drodze mogą zdarzyć się małe wpadki.
  • Odważ się spróbować czegoś nowego: Być może do tej pory wykonywałeś pewien świąteczny rytuał tylko z przyzwyczajenia, nie mając na to ochoty ani ty, ani twoja rodzina. Najlepiej zawczasu porozmawiać z partnerem i dziećmi o tym, co najbardziej chcieliby robić w święta. Z pewnością znajdziecie mnóstwo zajęć, które spodobają się wszystkim.
  • Czas dla siebie: Pozwól sobie na trochę wolnego czasu – dziadkowie z pewnością chętnie zabiorą Twojego małego ulubieńca na pół lub cały dzień w wakacje lub w przerwie międzylekcyjnej. Zrób coś ze swoim partnerem lub – jako samotny rodzic – z przyjacielem. Wiele rzeczy jest możliwych: od kojącej kąpieli, przez wizytę w saunie lub restauracji, po krótką jednodniową wycieczkę.

Uwaga: Przedyskutuj z dziadkami i ewentualnie innymi krewnymi z wyprzedzeniem, kto kogo i o której godzinie będzie odwiedzał. Nie organizuj wizyt zbyt blisko siebie, w przeciwnym razie Ty lub Twoje dzieci możecie się łatwo zestresować. Ze względu na zalew prezentów, Boże Narodzenie może również szybko stać się zbyt dużym obciążeniem dla dzieci – zwłaszcza gdy są jeszcze małe.

4. Po prezentach: czas na wspólne gry i zabawy

weihnachtsspiele im schnee
Saneczkarstwo, budowanie bałwanów, walki na śnieżki, jazda na łyżwach – świetne zajęcia w czasie świąt lub w okresie międzyświątecznym
.

W tym roku również nadszedł ten czas: prezenty zostały wręczone, kolacja wigilijna zjedzona, a wszystkie prezenty świąteczne rozpakowane. Aby uniknąć nudy i jak najlepiej wykorzystać wspólny czas, warto mieć gotowy mały zbiór pomysłów. Oczywiście chętnie w tym pomożemy:

  • Dzieci uwielbiają gry – możecie więc wspólnie wypróbować nowe zabawki albo przynieść na stół sprawdzone gry planszowe lub karciane.
  • Jeśli zima jest dla Was łaskawa w okresie Bożego Narodzenia może pojawić się śnieg – dobry powód do radosnego rodzinnego spaceru.
  • W okresiemiędzyświątecznym z pewnością czynny będziebasen z przygodami, lodowisko lub pobliskie kino – możecie też wspólnie obejrzeć w domu film przyjazny dzieciom.

Artykuły powiązane