Dziecko nie chce iść do przedszkola: przyczyny i wskazówki dla rodziców

Do wczoraj wszystko było w porządku, ale nagle dziecko nie chce już chodzićdo przedszkola – tak czuje się wielu rodziców. Inne dzieci od samego początku mają trudności z samodzielnym chodzeniem do przedszkola. Ale jakie są …

Dziecko nie chce iść do przedszkola: przyczyny i wskazówki dla rodziców

Kind will nicht in den Kindergarten
  1. Magazyn
  2. »
  3. Rodzice
  4. »
  5. Edukacja dzieci
  6. »
  7. Dziecko nie chce iść do przedszkola: przyczyny i wskazówki dla rodziców
Dlaczego dziecko zazwyczaj dopiero po kilku miesiącach chce iść do przedszkola?

Niektóre dzieci w pierwszych tygodniach bardzo się starają, aby się zadomowić i poznać nową codzienną rutynę. Jednak po zakończeniu tej fazy dzieci nagle zdają sobie sprawę, że rodzice opuszczają je na kilka godzin.

Jakie są możliwe przyczyny takiego zachowania?

Coraz częściej można wskazać na czynniki takie jak: poczucie opuszczenia lub zaniedbania, kłótnie z innymi dziećmi, znudzenie lub przytłoczenie.

Czy time-out z przedszkola jest przydatny?

W większości przypadków jest to mniej pomocne. Jednakże, jeśli dziecko cierpi poważnie lub przez dłuższy okres czasu, może to być rozwiązaniem.

Do wczoraj wszystko było w porządku, ale nagle dziecko nie chce już chodzićdo przedszkola – tak czuje się wielu rodziców. Inne dzieci od samego początku mają trudności z samodzielnym chodzeniem do przedszkola.

Ale jakie są tego przyczyny? Czy istnieją sensowne sposoby na rozwiązanie problemu, czy też po jakimś czasie zniknie on sam?

W naszym artykule docieramy do sedna problemu i wyjaśniamy, jakie opcje mogą Ci pomóc.

[button]Książki przyjazne dzieciom o przedszkolu[/button]

1. osiedlenie się w świetlicy nie jest łatwe

mutter holt kind ab anziehen
Z zadomowieniem się w przedszkolu nie zawsze udaje się od razu.

Pierwsza wizyta w przedszkolu to dostosowanie dla całej rodziny. Mimo, że wiele dzieci z niecierpliwością czeka na przedszkole, to nieznana im rozłąka z mamą i tatą nie jest łatwa.
Pozostawanie samemu przez kilka godzin lub brak możliwości oparcia się na znajomych opiekunach to prawdziwe wyzwanie dla maluchów.

Co ciekawe, niemal wszystkie dzieci opanowują to wyzwanie po kilku dniach lub tygodniach. Nie oznacza to jednak, że proces aklimatyzacji jest już całkowicie zakończony. To, że dziecko nie chce już przedszkola to częsty problem, który często pojawia się dopiero po kilku miesiącach.

Większość rodziców uważa w tym momencie, że ich dziecko dobrze się zadomowiło i dotarło do Kity. Niektóre dzieci w pierwszych tygodniach bardzo się starają, aby się zadomowić i poznać nową codzienną rutynę.
Jednak po zakończeniu tej pierwszej fazy dzieci nagle zdają sobie sprawę, że rodzice opuszczają je na kilka godzin. Niektóre dzieci są po prostu przytłoczone, ponieważ trudno im się pogodzić z nowym rytmem dnia.

Rada: Wyjaśnij dziecku jak najdokładniej, dlaczego idzie do przedszkola i że po wszystkim odbierzesz je ponownie. Zadbaj o powtarzające się rytuały, które ułatwią pożegnanie.

2. dziecko nie chce iść do przedszkola – powodów jest wiele

Jeśli dziecko nie chce iść do przedszkola, to logicznym pytaniem jest, jakie są tego przyczyny. Niestety, nie zawsze łatwo jest dowiedzieć się, dlaczego dziecko nie chce iść do przedszkola.

kind behandelt als Arzt Teddy
Odgrywanie ról pomaga dzieciom ujawnić swoje uczucia.

Rozmowa nadaje się dla nieco starszych dzieci. Zapytaj wprost, co jest problemem w przedszkolu. Pamiętaj, aby być otwartym i starać się najpierw wysłuchać, nie wyrażając bezpośrednio własnego zdania. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że poznasz tylko część problemu, a nie przybliżysz się znacząco do jego rozwiązania.

W przypadku młodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze dobrze się wypowiadać, pomocne jest odgrywanie ról. Wiele dzieci przenosi dużą część swoich doświadczeń na rolę, dzięki czemu pośrednio uzyskuje się wrażenie o przyczynach odmowy.

Następujące powody są szczególnie częstymi wyzwalaczami chęci pozostania w domu przez dzieci:

  • Poczucie bycia opuszczonym lub zaniedbanym: Niektóre dzieci uważają, że nie jest się już mile widzianym w domu. Jest to szczególnie trudne, gdy rodzeństwo nie chodzi jeszcze do przedszkola, więc ma prawo spędzać cały czas w domu.
  • Kłótnie z innymi dziećmi: W trakcie rozwoju raz po raz dochodzi do nieporozumień z innymi dziećmi. Jeśli kolega nagle nie chce się już bawić z własnym dzieckiem, wyzwala to silne emocje.
  • Nuda: Jest to szczególnie częste u dzieci, które już od dłuższego czasu przebywają w przedszkolu. Jeśli dziecko ma 5 lat i powoli, ale nieubłaganie zbliża się do szkoły, może czuć się zbyt stare i niedociągnięte.
  • Nadmierne obciążenie: Dla niektórych dzieci spędzanie każdego dnia z wieloma innymi dziećmi, a także wychowawcami, jest po prostu zbyt męczące. Jeśli dziecko jest szczególnie wrażliwe, może to stać się prawdziwym problemem.
    Oprócz przezwyciężenia tego problemu, skrócenie czasu spędzanego w przedszkolu jest również rozwiązaniem, o ile można to zrealizować.

3. rozwiązania przeciwko postawie odmowy

mutter motiviert kind
Zachęcaj dziecko

Kiedy Twoje dziecko płacze i nie chce iść do przedszkola, rodzicielstwo jest naprawdę trudne. Choć nie jest miło zostawić płaczące dziecko, to zazwyczaj jest to najlepsze rozwiązanie.

Zapewnij dziecko, że wrócisz i że pobyt w przedszkolu jest konieczny. Nawet jeśli w tej chwili wydaje się to mało pomocne, dziecko może się tego trzymać.
Z reguły łzy wysychają w krótkim czasie po wyjściu z przedszkola. Ważne jest, aby dzieci zaakceptowały nauczyciela przedszkola jako kolejną osobę, z którą mogą się związać. Dzięki temu łatwiej jest się pożegnać.

Motywuj swoje dziecko do uczęszczania do przedszkola. Wspomnij o wspaniałych rzeczach, które dziecko już raz lub dwa razy zachwycało się. „Jestem pewna, że dziś znów możesz bawić się na dworze na ramie wspinaczkowej” lub „Czy nie mówiłeś mi, że w tym tygodniu dostaniesz swoje ulubione jedzenie?” to zwroty, które mogą zdziałać cuda.

Uważaj jednak, by nie przesadzić, a jedynie wspomnieć o rzeczach, które są realistyczne.

Jeśli dziecko widzi cię jako wzór do naśladowania, możesz to wykorzystać na swoją korzyść. „Ja też nie zawsze mam ochotę iść do pracy. Nie mogę jednak tego wybrać, bo jestem już dorosły”. Ty jeszcze nie jesteś dorosła, dzięki Bogu, a może jesteś mała?”.
Spróbuj w nieco prowokacyjny sposób. Z niektórymi dziećmi uzyskujesz w ten sposób doskonałe rezultaty.

Wskazówka: Małe niespodzianki pomagają również sprawić, że dzieci chcą wrócić do przedszkola.

4. Ważne pytania i odpowiedzi – FAQ

Czy czas poza przedszkolem ma sens?

W większości przypadków jest to mniej pomocne. Jednak jeśli dziecko bardzo źle lub długo cierpi, może to być jakaś opcja.
Staraj się nie uatrakcyjniać zbytnio wspólnego czasu, aby dziecko zdało sobie sprawę, że przedszkole ma również swoje zalety.

mutter spielt mit kind buch
Pokaż dziecku, że Ty też masz obowiązki

W jakich przypadkach time out jest odpowiedni?

Ogólnie rzecz biorąc, time out jest bardziej odpowiedni dla małych dzieci. Więź jest bardzo silna, więc niektóre dzieci są niezwykle wygodne dzieląc się z Tobą.
Z drugiej strony, w przypadku starszych dzieci, od 3 lub 4 roku życia, bardziej odpowiednie jest zachowanie rutyny. Spróbuj jednak dowiedzieć się, dlaczego Twoje dziecko nie chce iść do przedszkola.

Kto powinien zaprowadzić dziecko do przedszkola?

Zarówno mamy, jak i tatusiowie mogą zaprowadzić swoje dzieci do przedszkola. Najlepiej jednak powierzyć to zadanie osobie, której nieco łatwiej jest się z nim pożegnać.
Jeśli masz pozytywne odczucia, to przeniosą się one również na dziecko. Rodzice, którzy zmagają się ze sobą i sytuacją, często mimowolnie pogłębiają problem.

Czy rozpoczynanie opieki dziennej w młodym wieku ma sens?

Badania pokazują, że dzieci, które spędzają więcej czasu w przedszkolu, potrafią później lepiej się zachować i są przy tym bardziej sumienne. Z pewnością jednak zależy to w dużym stopniu od danej placówki, osobowości dziecka, a także wsparcia w domu.

5. przyjazne dzieciom książki o przedszkolu

Wieso? Weshalb? Warum? junior, Band 24: Mein Kindergarten
  • Idealne przygotowanie na start w przedszkolu lub do żłobka.
  • Łącznie z tematem przedszkola leśnego
  • Emocjonalne, a mimo to pełne informacji rzeczowych dla dzieci w wieku od 2 lat.
  • Rübel, Doris (Author)

Artykuły powiązane