Dziecko śpi niespokojnie? Przyczyny i wskazówki dotyczące niespokojnego snu

Większość nowych rodziców zna ten problem: kładą dziecko do łóżka, cieszą się na kilka relaksujących godzin na kanapie lub w łóżku, a po krótkim czasie z pokoju dziecinnego dobiega płacz. I to jest właśnie to, …

Dziecko śpi niespokojnie? Przyczyny i wskazówki dotyczące niespokojnego snu

baby schlaeft unruhig
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Po ciąży
  6. »
  7. Dziecko śpi niespokojnie? Przyczyny i wskazówki dotyczące niespokojnego snu
Kiedy niemowlęta zaczynają mieć ustalony rytm snu?

W pierwszych trzech miesiącach życia dzieci najpierw muszą przyzwyczaić się do rytmu dzień-noc. Do tego czasu sen jest podzielony na wiele małych faz snu. Od około sześciu miesięcy około połowa wszystkich dzieci może spać przez całą noc.

Co powoduje, że niemowlęta śpią niespokojnie?

Może być wiele różnych powodów, dla których dziecko śpi niespokojnie. W większości przypadków dziecko nie ma jeszcze ustalonego rytmu snu. Ale głód, zbyt wiele bodźców i choroby również mogą prowadzić do niespokojnego snu.

Jak mogę pomóc mojemu dziecku lepiej spać?

Aby dziecko mogło spokojnie spać, potrzebuje regularnej rutyny, stałych pór posiłków i rytuałów na dobranoc. Zadbaj również o to, aby dziecko nie było przemęczone i miało przyjemną atmosferę do spania.

Większość nowych rodziców zna ten problem: kładą dziecko do łóżka, cieszą się na kilka relaksujących godzin na kanapie lub w łóżku, a po krótkim czasie z pokoju dziecinnego dobiega płacz. I to jest właśnie to, jeśli chodzi o relaks. Teraz chodzi o to, by dziecko jak najszybciej znów się wyciszyło.

Niespokojny sen nie jest rzadkością u noworodków. Często zdarza się, że niemowlęta mają problemy z zasypianiem, często budzą się w nocy i nie potrafią samodzielnie odpoczywać. Wyjaśnimy Ci, jak bardzo jest to normalne i jakiemożliwe przyczyny. Damy Ci również wskazówki, co możesz zrobić, jeśli Twoje dziecko śpi niespokojnie.

[button]Dalsza literatura na ten temat[/button]

1. niemowlęta najpierw muszą przyzwyczaić się do rytmu snu

Bezsenne noce

Nie jest zaskakujące, że nowi rodzice mniej śpią. Jednak według badań przeprowadzonych przez University of Warwick, rodzice nadal śpią o 15 do 20 minut mniej na noc, gdy ich dziecko ma od czterech do sześciu lat.

Kiedy rodzi się dziecko, nie tylko wszystko zmienia się dla rodziców, ale noworodek również staje przed wielkimi wyzwaniami. Podczas gdy przez dziewięć miesięcy nie ma konkretnego rytmu, teraz musi przyzwyczaić się do zmiany dzień-noc.

W pierwszym okresie dziecko śpi około 16 do 18 godzin na dobę. Sen jest nadal podzielony na wiele małych faz snu. Podczas gdy fazy czuwania trwają jednorazowo od jednej do dwóch godzin, niemowlęta śpią średnio od jednej do pięciu godzin.

Wielu rodziców uważa, że większość snu jest rozłożona w ciągu dnia, tak że dziecko prawie nie śpi w nocy. Po około trzech miesiącach jednak stopniowo się to zmienia. Powoli, ale pewnie, główny czas snu przesuwa się na noc.

Jeśli dzieci są jeszcze bardzo małe, ich sen jest również bardzo niespokojny. Dziecko często więc budzi się, ale też szybko ponownie zasypia. Jest to całkowicie normalne i nie stanowi powodu do niepokoju. W wieku około sześciu miesięcy niemowlęta są w stanie spać jednorazowo tylko około 5 godzin.

2. przyczyny niespokojnego snu

baby schreit in seinem bettchen
Wiele niemowląt budzi się w nocy, ponieważ są głodne.

Niespokojny sen to jeden z najczęstszych problemów zgłaszanych przez nowych rodziców. O ile, jak już wspomniano, jest to całkowicie normalne w pierwszych tygodniach i miesiącach, o tyle po pewnym czasie dziecko powinno mieć regularny rytm snu.

Jeśli dziecko śpi bardzo niespokojnie i odwraca głowę w przód i w tył, może to mieć bardzo różne przyczyny. Jednak tylko w najrzadszych przypadkach kryje się za tym prawdziwe zaburzenie snu. W wielu przypadkach niespokojny sen świadczy o tym, że dziecko nie nauczyło się jeszcze odpoczywać. Doświadczenia dnia są tak ekscytujące, że wiele dzieci ma trudności z przetworzeniem wszystkiego.

Wielu rodziców informuje również, że problemy istnieją od czasu karmienia uzupełniającego. Dzieje się tak głównie dlatego, że dzieci często mają gwałtowny wzrost około 17 tygodnia życia, kiedy rozpoczyna się karmienie uzupełniające. To powoduje, że budzą się w nocy, bo są głodne.

Jeśli dziecko śpi niespokojnie, odkąd potrafi się obracać, to często dlatego, że dzieci czują się niekomfortowo, gdy nie mają granic. W tym przypadku może pomóc poduszka do karmienia piersią, która jest umieszczona w łóżeczku. W ten sposób dziecko nie może się już tak bardzo poruszać, dzięki czemu może lepiej odpocząć.

Kiedy dziecko przechodzi z jednej fazy snu do następnej, może się również zdarzyć, że dziecko płacze przez sen. W takiej sytuacji nie należy budzić dziecka, ale po prostu pozwolić mu dalej spać. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że się przestraszy i sytuacja się pogorszy.

Niemowlęta śpią również niespokojnie, gdy są chore. Jeśli dziecko cierpi z powodu bólu, ma problemy z zasypianiem i często się budzi. Taka sytuacja ma często miejsce, gdy niemowlęta zaczynają ząbkować.

3. Wskazówki, jak zapewnić spokojny sen niemowlętom

mutter kuschelt mit ihrem baby
Rytuały związane ze snem pomagają niemowlętom szybciej zasnąć

Abyście jako rodzice mogli się zrelaksować i wyspać, bardzo ważne jest, aby niemowlęta nauczyły się spać. Najlepiej sprawdza się to poprzez regularną codzienną rutynę, rytuały i poczucie bezpieczeństwa.

W dalszej części artykułu chcielibyśmy udzielić Wam kilku wskazówek, jak możecie zapanować nad problemami ze snem Waszego dziecka:

  • Regularna codzienna rutyna: Na początku noworodki potrzebują pewności i bezpieczeństwa. Najlepszym sposobem na przekazanie tego dziecku jest stworzenie regularnej codziennej rutyny. Poprzez powtarzalne struktury, niemowlę po krótkim czasie odnajdzie rytm. Dzięki temu dziecko będzie coraz łatwiej zasypiać samodzielnie.
  • Rytuały: Aby pomóc dziecku w nastroju do snu, sensowne jest wprowadzenie rytuałów na dobranoc na samym początku. Mogą to być opowiadania, kołysanki, wspólne przytulanie lub masaż ciała.
  • Przyjemna atmosfera do spania: Dzieci śpią najlepiej, gdy czują się komfortowo i bezpiecznie. Dlatego dużą rolę odgrywa również otoczenie. Pokój dziecięcy powinien być zaciemniony i dobrze temperowany. Upewnij się również, że łóżko dziecka nie jest pełne wypchanych zwierząt i zabawek.
  • Środki wspomagające sen: Popularne środki wspomagające zasypianie, takie jak przytulanka czy pozytywka, są dobrym sposobem na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa lub doprowadzenie go do stanu spoczynku. Istnieją jednak również pomoce senne, które na dłuższą metę mogą stać się obciążeniem. Należą do nich na przykład zasypianie na rękach lub ciągłe noszenie na rękach.
  • Dostosujpory posiłków: Dziecko nie może spać na pusty żołądek. To samo dotyczy jednak zbyt pełnego żołądka. Unikaj karmienia dziecka piersią tuż przed snem. Między ostatnim posiłkiem a snem powinno upłynąć co najmniej pół godziny.
  • Unikaj przemęczenia: Dzieci, które są narażone na zbyt wiele bodźców i w zamian otrzymują zbyt mało odpoczynku, są bardziej narażone na problemy ze snem. Dlatego zadbaj o to, aby zaoferować dziecku odpowiednią ilość przestojów.

Nie bój się poprosić o radę swoją położną lub pediatrę, jeśli sytuacja staje się zbyt stresująca. Razem możecie wypracować możliwe rozwiązania, aby poprawić sytuację.

Więcej wskazówek dotyczących spokojniejszego snu można zobaczyć w tym filmie:

4. dalsza literatura przedmiotu

Artykuły powiązane