Karmienie klastrowe: co to jest i kiedy się kończy?

Matki, które decydują się na karmienie piersią, szczególnie cieszą się bliskością, jaka istnieje między nimi a dzieckiem podczas karmienia piersią. Jednak staje się ono wyczerpujące, gdy dziecko nie może otrzymać wystarczającej ilości mleka i godzinami …

Karmienie klastrowe: co to jest i kiedy się kończy?

cluster feeding
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Po ciąży
  6. »
  7. Karmienie klastrowe: co to jest i kiedy się kończy?
Co to jest karmienie klastrowe?

Karmienie klasterowe to faza karmienia piersią, kiedy dziecko chce karmić się niemal bez przerwy przy piersi matki. U wielu rodzin zjawisko to występuje o określonej porze dnia, na przykład wieczorem lub w nocy.

Dlaczego dziecko jest głodne przez cały dzień?

Jeśli dziecko „gromi”, nie oznacza to, że matka nie ma wystarczającej ilości mleka. Jednak żołądek noworodków jest tak mały, że można przyjąć tylko niewielką ilość pokarmu. Ponieważ jednak potrzeba dużo energii, po krótkim czasie uczucie głodu powraca.

Jaki jest najlepszy sposób na poradzenie sobie z tą sytuacją?

Karmienie klastrowe jest dla wielu matek bardzo stresujące. Aby zachować spokój, ważne jest, aby zapewnić sobie komfort i celowo wykorzystywać okresy odpoczynku. Należy również powstrzymać się od szczegółowego planowania posiłków dziecka.

Matki, które decydują się na karmienie piersią, szczególnie cieszą się bliskością, jaka istnieje między nimi a dzieckiem podczas karmienia piersią. Jednak staje się ono wyczerpujące, gdy dziecko nie może otrzymać wystarczającej ilości mleka i godzinami wisi na piersi. Zjawisko to nazywane jest karmieniem klasterowym.

Wyjaśniamy , co oznacza karmienie klasterowe, jakie są powody, dla których dziecko woli być cały czas karmione piersią i jak długo matki muszą zmagać się z tym zjawiskiem. Ponadto dajemy wskazówki, jak można nadal pozostać spokojnym.

[button]Dalsza literatura na temat karmienia piersią[/button]

1. karmienie klastrowe – gdy karmienie piersią staje się maratonem

mutter stillt ihr baby
Jeśli dziecko chce pić niemal bez przerwy przy piersi, może to być dla matek dużym obciążeniem
.

Dla wielu kobiet karmienie piersią jest nadal najlepszym sposobem karmienia noworodka. Mleko matki zawiera wszystkie ważne składniki odżywcze, których dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Większość matek karmi dziecko piersią przez trzy do dwunastu miesięcy.

Jednak nowa mama podczas karmienia piersią również napotyka na pewne trudności i wyzwania. W ankiecie Lansinoh Breastfeeding Survey z 2017 roku 10,3% badanych kobiet stwierdziło, że nie doceniają czasu trwania i częstotliwości karmienia piersią.

Karmienie klasterowe to również wyzwanie, na które wiele kobiet nie jest przygotowanych. Termin ten składa się z dwóch angielskich słów „to cluster” oznaczającego „gromadzić się” oraz „feeding” oznaczającego „karmić”. Słowo to opisuje fakt, że dziecko chce pić niemal bez przerwy przy piersi.

Większość matek zgłasza, że ich noworodek wykazuje takie zachowanie o określonej porze dnia. W wielu przypadkach są to godziny wieczorne. Jest to jednak tylko faza, która minie. Jednak to, kiedy karmienie klastyczne ustaje, różni się w zależności od dziecka.

Wskazówka: Wiele matek czuje się bardzo niepewnie w kwestii karmienia piersią. Dlatego nie bój się zapytać swojej położnej, jeśli pojawią się jakieś wątpliwości.

2. żołądki niemowląt są na początku jeszcze bardzo małe

baby wird von seiner mutter gestreichelt
Żołądek noworodka nie może jeszcze przyjąć tak dużej ilości pokarmu na raz.

Szczególnie matki, które dopiero co urodziły swoje pierwsze dziecko, martwią się, gdy ich maluch zaczyna się „grupować”. Obawiają się, że dziecko jest chore lub że nie produkują wystarczająco dużo mleka. Tymczasem karmienie gromadne jest całkowicie nieszkodliwe i ma całkowicie naturalne przyczyny.

Karmienie klasterowewystępuje zazwyczaju noworodków, ponieważ żołądek dziecka jest jeszcze bardzo mały i może wchłonąć tylko niewielkie ilości pokarmu. Mleko matki nie wymaga jednak długiego trawienia, dlatego dzieci już po krótkim czasie są ponownie głodne.

Głód dziecka jest początkowo kontrolowany przez hormon cholecystynę (CCK). Już po 20 minutach karmienia piersią sygnalizuje on organizmowi, że jest najedzony. Po około 10 minutach jednak to uczucie znów znika, więc głód pojawia się ponownie. Taka sytuacja może się powtarzać, aż dziecko będzie naprawdę pełne.

Zakłócenie tego naturalnego procesu poprzez podanie dziecku smoczka zamiast piersi może całkowicie rozwalić ten system. Aby uniknąć zamieszania związanego ze ssaniem, ważne jest, aby było to stosowane naprawdę tylko w sytuacjach awaryjnych.

Ponadto dziecko potrzebuje dużo energii, aby się rozwijać. Dlatego też karmienie klastrowe często pojawia się w okresie skoku rozwojowego.

Na początku karmienia piersią ważne jest również częste i częste przystawianie dziecka do piersi, aby pobudzić produkcję mleka w piersi.

Ponieważ jednak wiele matek uważa, że karmienie klastyczne wynika z niewystarczającej ilości mleka, dodatkowo karmi dziecko butelką. Może to jednak przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Jeśli dziecko nie ssie już wystarczająco często piersi, produkcja mleka może zostać zahamowana.

3. Wskazówki, jak zachować spokój mimo karmienia zbiorowego

mutter stillt ihr baby in einem gemuetlichen sessel neben dem weihnachtsbaum
Zadbaj o wygodę podczas karmienia dziecka piersią

Ciągłe karmienie piersią i późniejsze wypluwanie pokarmu może na dłuższą metę bardzo nadwyrężyć Twoje nerwy. Jeśli ciągnie się to godzinami, wiele matek zastanawia się „Kiedy to się skończy?”. Zamiast ciągle zadawać sobie pytanie, kiedy to się skończy, powinnaś być jak najbardziej zrelaksowana w tej sytuacji.

W dalszej części artykułu chcielibyśmy dać Ci kilka wskazówek, jak możesz przejść przez tę fazę z dużym spokojem i opanowaniem.

  • Nie spieszsię: Oczywiście w codziennym życiu nie zawsze jest możliwe prowadzenie karmienia klastycznego przez dłuższy czas. Jeśli jednak zjawisko występuje zawsze o tej samej porze dnia, możesz uwzględnić to w swoim planowaniu. Umów się na spotkania w innych godzinach lub wykonaj jak najwięcej zadań przed lub po.
  • Nie dopuść do powstania maratonu: Niektóre matki zgłaszają, że karmienie piersią nie ma końca. Aby tego uniknąć, powinnaś co jakiś czas przerywać karmienie piersią, gdy czujesz, że Twoje dziecko nie pije prawidłowo. W ten sposób możesz dać sobie czas na poruszanie się lub zmianę miejsca.
  • Wykorzystaj tenczas jak najlepiej: Karmienie piersią może być jednak nie tylko przeszkadzające, ale nawet relaksujące. Zadbaj więc o przytulne miejsce, mając przygotowane poduszki i koce. Przeczytaj miłą książkę, obejrzyj ulubiony serial i upewnij się, że masz wystarczająco dużo jedzenia i napojów. Aby uniknąć konieczności wstawania w nocy, weź dziecko do łóżka razem z Tobą podczas tej fazy.
  • Leczenie obolałych sutków: W niektórych przypadkach karmienie klastrowe może spowodować, że sutki będą bolały, a nawet krwawiły. W takim przypadku powinnaś posmarować je maścią i pozostawić na powietrzu tak długo, jak to możliwe. Sprawdź również, czy dziecko dobrze trzyma się sutka.

4 Dalsza literatura na temat karmienia piersią

Artykuły powiązane