Dziecko nie przybiera na wadze: Przyczyny braku przyrostu wagi

Każde dziecko rośnie w innym tempie, więc przyrost wagi może być bardzo indywidualny. Jednak może się też zdarzyć, że dziecko nie przybiera na wadze lub przybiera tylko w niewielkim stopniu. Istnieje kilka możliwych przyczyn takiego …

Dziecko nie przybiera na wadze: Przyczyny braku przyrostu wagi

kind auf babywaage
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Po ciąży
  6. »
  7. Dziecko nie przybiera na wadze: Przyczyny braku przyrostu wagi
Dlaczego dziecko waży więcej w łonie matki niż kilka dni po urodzeniu?

Ponieważ w pierwszych dniach dziecko musi przyzwyczaić się do przyjmowania nowego pokarmu, może dojść do spadku wagi nawet o 10%. Jednak po około 10-14 dniach dziecko powinno odzyskać swoją wagę urodzeniową.

Moje dziecko nie przybiera na wadze. Co może być tego przyczyną?

Fakt, że dziecko nie przybiera na wadze może być spowodowany problemami z karmieniem piersią lub podawaniem niewłaściwych ilości pokarmu. Tylko w bardzo rzadkich przypadkach jest to poważna choroba.

Co mogę zrobić, jeśli moje dziecko nie przybiera wystarczająco na wadze?

W takiej sytuacji należy skontaktować się z pediatrą. On lub ona będzie w stanie określić przyczyny niedostatecznego przyrostu masy ciała i podjąć odpowiednie działania. Jeśli Twoje dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości pokarmu, zdecydowanie powinnaś zwiększyć ilość wypijanych płynów.

Każde dziecko rośnie w innym tempie, więc przyrost wagi może być bardzo indywidualny. Jednak może się też zdarzyć, że dziecko nie przybiera na wadze lub przybiera tylko w niewielkim stopniu. Istnieje kilka możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy.

W tym artykule dowiesz się, ile dziecko powinno przybierać w pierwszych tygodniach i miesiącach oraz jakie mogą być przyczyny problemów z przybieraniem na wadze. Ponadto otrzymasz wskazówki, co możesz zrobić, aby pomóc dziecku przybrać na wadze.

[button]Dalsze czytanie na temat karmienia piersią[/button]

1. dzieci początkowo tracą na wadze po urodzeniu

Waga urodzeniowa rośnie bardzo powoli

Według najnowszych badań, jedno na siedem dzieci jest nadal zbyt lekkie po urodzeniu. Rocznie wskaźnik ten maleje jedynie o około 1,23%. Sytuacja jest szczególnie trudna w Azji Południowej. Ale nawet w bogatych krajach nie ma zbyt dużego postępu.

Kiedy dziecko rodzi się zdrowe i szczęśliwe, rodzice są przede wszystkim zadowoleni, że ciąża i poród przebiegły bez komplikacji. Jednak w kolejnych tygodniach wiele matek i ojców martwi się, czy ich dziecko wystarczająco przybierze na wadze.

Warto wiedzieć, że niemowlę po urodzeniu początkowo traci na wadze i może stracić nawet do 10 % wagi urodzeniowej. Jest to całkowicie normalne i nie powinno Cię to w ogóle martwić. To, że dziecko traci na wadze jest spowodowane tym, że organizm musi najpierw przyzwyczaić się do tego, że pokarm jest teraz wchłaniany przez żołądek. Po około 2 tygodniach dziecko powinno odzyskać swoją wagę urodzeniową.

W kolejnych tygodniach i miesiącach zdrowe dzieci systematycznie przybierają na wadze. W pierwszych tygodniach życia przyrost wagi wynosi około 150 g na tydzień. Jeśli karmisz piersią, karmienie butelką nie jest zazwyczaj konieczne na początku. W wieku 3 miesięcy dzieci ważą średnio około 5,5-6 kg.

Dziecko jest ważone i mierzone podczas wszystkich badań kontrolnych. Wartości są zapisywane w książeczce U, aby można było je porównać z wartościami średnimi. Jeśli chcesz mierzyć wagę dziecka również w domu, powinnaś zadbać o to, aby pomiar odbywał się zawsze w tym samym czasie i przy użyciu tej samej wagi.

Uwaga: Jeśli dziecko traci więcej niż 10 % swojej wagi urodzeniowej, należy koniecznie zlecić wyjaśnienie tego faktu lekarzowi.

2. przyczyny, które mogą być odpowiedzialne za brak wzrostu

Oczywiście matka od razu jest zaniepokojona, gdy jej dziecko nie przybiera na wadze, mimo że ma dużo mleka i wypróżnień. Istnieje wiele różnych powodów, dla których dziecko nie przybiera na wadze. Większość przyczyn jest nieszkodliwa i można je dobrze leczyć.

Gdy tylko zauważysz, że Twoje dziecko nie przybiera wystarczająco na wadze, powinnaś zasięgnąć porady lekarza i podjąć odpowiednie kroki. Niedożywienie ma negatywny wpływ na rozwój dziecka i może mieć drastyczne konsekwencje.

2.1 Problemy z karmieniem piersią

mutter stillt ihr baby
Upewnij się, że Twoje dziecko prawidłowo zatrzaskuje się podczas karmienia piersią.

Jeśli Twoje dziecko nie przybiera na wadze, pierwszą rzeczą, którą należy podejrzewać, jest to, że nie otrzymuje wystarczającej ilości pokarmu. Z reguły w pierwszych tygodniach i miesiącach dzieci karmione piersią przybierają na wadze więcej niż dzieci karmione butelką.

Jednak trudno jest oszacować, ile dziecko zjada podczas karmienia piersią. Może to prowadzić do tego, że w dłuższej perspektywie dziecko pije zbyt mało i nie przybiera na wadze. Często można to rozpoznać po tym, że dziecko płacze i jest niespokojne krótko po karmieniu piersią.

Problemy z karmieniem piersią mogą pojawić się również wtedy, gdy dziecko nie przyjmuje piersi lub nie może dobrze uchwycić sutka. Jeśli w piersi jest za mało mleka, można różnymi sposobami stymulować jego wytwarzanie.

2.2 Nieprawidłowe ilości u dziecka karmionego butelką

babynahrung mit flaeschchen
Upewnij się, że trzymasz się zalecanych ilości
.

Z kolei z dzieckiem karmionym butelką mogą być zupełnie inne trudności. Dużą zaletą karmienia butelką jest to, że rodzice mogą na bieżąco kontrolować, ile pokarmu zjada dziecko.

Jednak ta zaleta może szybko stać się wadą. Jeśli rodzice nie zwracają uwagi na informacje zawarte na opakowaniu, bardzo szybko może dojść do niedożywienia lub przekarmienia. Ponadto dziecko nie powinno trzymać się określonych godzin posiłków, ale powinno być karmione wtedy, kiedy jest głodne.

2.3 Choroby, które prowadzą do objawów niedoboru

Jeśli Twoje dziecko nie przybiera na wadze pomimo tego, że ma dużo mleka, za ten problem może być odpowiedzialna również choroba failure to thrive. Jest to sytuacja, w której dziecko nie przybiera na wadze lub nawet traci na wadze z powodu niedoboru składników odżywczych.

Poniższe choroby mogą mieć negatywny wpływ na wchłanianie składników odżywczych:

  • Celiakia
  • Wrodzona choroba metaboliczna
  • Choroba autoimmunologiczna
  • Choroba refluksowa lub przewlekłe zapalenie jelit
  • Choroby narządów
  • Choroby neurologiczne
  • Problemy psychologiczne (stres, napięcie emocjonalne)

Te choroby tylko w bardzo rzadkich przypadkach są przyczyną zastoju w przybieraniu na wadze. Zazwyczaj istnieją nieszkodliwe przyczyny tego problemu.

3. skonsultuj się z pediatrą jeśli masz problemy

baby auf einer waage beim kinderarzt
Nie wahaj się iść do pediatry, jeśli Twoje dziecko nie przybiera wystarczająco na wadze
.

W pierwszych tygodniach i miesiącach życia ważne jest, aby obserwować wagę dziecka. Ponadto zwracaj uwagę na to, jak Twoje dziecko zachowuje się w ciągu dnia i jak rozwija się w czasie.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko nie przybiera wystarczająco na wadze, nie powinnaś czekać zbyt długo, ale jak najszybciej skonsultować się z pediatrą. Ponadto możesz sprawdzić aktualny sposób karmienia, aby znaleźć odpowiednią przyczynę.

O tym, czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka, można powiedzieć po ilości mokrych pieluszek. W ciągu jednego dnia powinnaś zużyć co najmniej pięć pieluszek. Jeśli tak się nie dzieje, zdecydowanie powinnaś zwiększyć ich ilość. Jeśli ilość mleka matki nie jest wystarczająca, w razie wątpliwości będziesz musiała podawać dziecku sztuczny pokarm.

Aby pobudzić wypływ mleka, możesz robić ciepłe, wilgotne okłady i regularnie wykonywać lekkie masaże piersi. Ponadto powinnaś częściej przystawiać dziecko do piersi i ewentualnie zmienić pozycję karmienia. Jeśli potrzebujesz porady dotyczącej karmienia piersią, zawsze możesz skontaktować się ze swoją położną.

4. dalsza literatura na temat karmienia piersią

Artykuły powiązane