O wiele więcej niż dada i woof: odkrywanie języka dziecka

Nawet jeśli niemowlęta nie mówią jeszcze w naszym języku, nieustannie się komunikują. Jako dorośli musimy indywidualnie interpretować język niemowląt. Przy odrobinie praktyki wychodzi to lepiej. Nauka rozumienia dźwięków i sygnałów rąk dziecka jest ważna dla …

O wiele więcej niż dada i woof: odkrywanie języka dziecka

So deuten sie die Babysprache ihres Kindes
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. O wiele więcej niż dada i woof: odkrywanie języka dziecka
  • Nawet jeśli niemowlęta nie mówią jeszcze w naszym języku, nieustannie się komunikują.
  • Jako dorośli musimy indywidualnie interpretować język niemowląt. Przy odrobinie praktyki wychodzi to lepiej.
  • Nauka rozumienia dźwięków i sygnałów rąk dziecka jest ważna dla budowania więzi.

Dzieci mogą nie być w stanie mówić na początku po urodzeniu, ale mogą bardzo dobrze komunikować swoje podstawowe potrzeby. Potrzeba czasu i empatii ze strony dorosłych, aby zrozumieć niuanse unikalnego języka dziecka.

W miarę rozwoju, ekspresja niemowląt staje się bardziej wyrafinowana. W tym samym czasie rodzice słuchają i lepiej dostosowują się do dziecka. Ważne jest, aby reagować na niemowlęta i ich ekspresje. Nawet przy pierwszych słowach, czasami jest prawdziwą tajemnicą, co ma oznaczać „Dada”.

Nasze porady i wskazówki sprawią, że zrozumienie dziecka będzie nieco łatwiejsze. Na początek: wszystko idzie po prostu lepiej, gdy jesteś zrelaksowana.

1. pierwsze odkrycie

schreiendes neugeborenes
Zaraz po urodzeniu dziecko komunikuje się z otoczeniem poprzez swój płacz.

Większość niemowląt przychodzi na świat z płaczem i wykorzystuje go do komunikacji z otoczeniem. A płacz i krzyk trwają przez pierwsze kilka tygodni.
Na początku możesz nie słyszeć różnicy między różnymi dźwiękami, które wydaje Twoje dziecko. Ale stosunkowo szybko rozpoznasz własne dziecko i jego potrzeby. A po pewnym czasie usłyszysz, czego ono chce. Nie potrzebujesz do tego aplikacji, wystarczy trochę spokoju i empatii.
Na początku potrzeby Twojego dziecka są raczej proste. Twoje dziecko płacze, bo jest głodne lub zmęczone. Płacze, gdy jest mu za zimno lub za ciepło albo czuje się niekomfortowo. Ale może też płakać, bo coś jest straszne lub jest przestraszone.

1.1 Budowanie więzi

Dla więzi między Tobą a dzieckiem ważne jest,abyś reagowała na dziecko. To, czy zawsze masz rację w swoich założeniach, nie jest na początku najważniejsze. Dla Twojego dziecka i jego zaufania ważne jest, abyś na nie reagował i wchodził z nim w interakcje.
Jeśli płacze, podnieś go i połóż na kołysce. Albo rozmawiasz z nim spokojnie. Tylko dzięki twojej reakcji dziecko uczy się: jestem słuchany i jestem otoczony opieką. W ten sposób wzrasta jego zaufanie do siebie i do otoczenia.

1.2 Mówienie całym ciałem

Szczególnie bardzo małe niemowlęta komunikują się całym ciałem. Krzyczą całym ciałem i każdy mięsień twarzy jest w ruchu. Rzadko można zobaczyć tak wyjątkowe grymasy jak u niemowląt. Ich cała twarz wykrzywia się, kiedy są przestraszone lub kiedy coś smakuje gorzko.

baby schreit
Krzyk niemowlęcia pokazuje całe ciało.

Podczas płaczu nadmiernie wyprostowuje całe swoje ciało. Takie nadmierne rozciąganie może mieć bardzo różne znaczenie. Może być oznaką bólu brzuszka lub po prostu nadmiernego pobudzenia.
Zwracaj uwagę na wszystkie małe osobliwości swojego dziecka, zwłaszcza w pierwszych tygodniach. Szybko wyczujesz, kiedy coś jest dla Twojego dziecka za duże lub kiedy potrzebuje ono zmiany pozycji.

Rada: Zachowaj jak największy spokój. Nawet jeśli czasami nie jest to takie łatwe, gdy dziecko krzyczy na najwyższych obrotach. Im spokojniejsza będziesz, tym bardziej dasz dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Język migowy

Dla niektórych rodziców, szczególnie pierwszy „pozbawiony mowy” czas z niemowlakiem i maluchem jest trudny. Z myślą o takich rodzicach opracowano język migowy dla niemowląt od 6 miesiąca życia i ich rodziców. Od tego wieku niemowlęta są zazwyczaj motorycznie zdolne do wyraźniejszego porozumiewania się za pomocą mówiących gestów. Ten język migowy oparty jest na klasycznym języku migowym.

2. mali poszukiwacze przygód

Większość niemowląt zaczyna odkrywać swój głos, gdy ma zaledwie kilka tygodni. Wypróbowują różne dźwięki. Zwracają baczną uwagę na reakcje otoczenia.

Wskazówka: nagraj małe filmiki z pierwszych ćwiczeń dźwiękowych Twojego dziecka. Później będziesz cieszyć się tymi wyjątkowymi pamiątkami. Również maluchy uważają, że zobaczenie i usłyszenie siebie jest ekscytujące.

Jak tylko niemowlęta wykonują ruchy motoryczne w wieku około sześciu miesięcy, świat jest naprawdę odkryty. Zaczynają raczkować i gaworzyć do siebie.
Odkrywaj świat razem z dzieckiem i naśladuj jego dźwięki. W większości przypadków dziecko będzie bardzo szczęśliwe z tego powodu i będzie się z tobą radośnie komunikować.

Uwaga: Jak w przypadku każdego rozwoju, tak i tutaj obowiązuje ta sama zasada: Każde dziecko jest inne i ma swoje własne tempo. Podczas gdy niektóre są zainteresowane dźwiękami w młodym wieku, inne są mniej zainteresowane.

2.1 Zawsze odwzajemniaj uśmiech

Nie tylko dla niemowląt ważne jest, abyś odzwierciedlał ich dźwięki. Zwróć uwagę również na mimikę twarzy dziecka. Szczególnie piękne uśmiechy i promienie powinny być zawsze odwzajemnione.
Jeżeli dziecko pokazuje, że jest przytomne i uważne, to również należy aktywnie zwracać na nie uwagę. Rozpoznasz to po uważnym spojrzeniu i obróconym ciele dziecka. Nawiąż kontakt wzrokowy i uśmiechnij się. W ten sposób również przekazujesz dziecku poczucie bezpieczeństwa i ciepła.

3 Po pierwszym roku życia rozpoczyna się nauka mowy.

baby spricht mit papa
Kiedy zaczyna mówić, tata jest bardzo uważnie obserwowany
.

Większość niemowląt zaczyna mówić między pierwszymi a drugimi urodzinami. Jednak i w tym przypadku należy zachować spokój: Każde dziecko rozwija się indywidualnie.
Tak więc rozwój bliźniąt może być również zupełnie inny. Dzieci rozwijają się zawsze zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Ale bez obaw: większość dzieci uczy się języka samodzielnie.

3.1 Język niemowląt a język dzieci

Z jednej strony ważne jest, aby naśladować dźwięki wydawane przez dziecko. Z drugiej strony, ważne jest również, aby mówić do dziecka normalnie. Niemowlę nie potrzebuje dodatkowego języka, jak woof-woof dla psa. Te onomatopeiczne słowa mogą być pierwszymi, które dziecko wypowiada samodzielnie. Możesz zareagować odpowiadając: „Tak, masz rację. To jest pies.”

mutter und baby schauen ein buch an
Książka pomaga małym dzieciom poznawać język i ich świat.

Niektóre dzieci rozwijają wiele własnych określeń na osoby lub przedmioty. Dobrze znane przykłady to „woof-woof”, „meow-meow”, ale niektóre dzieci są znacznie bardziej kreatywne. Należy jednak zawsze tłumaczyć te określenia na „właściwy” język. Niezależnie od tego, jak urocze są niektóre twory słowne.

Ważne jest, abyś nadal reagował na sygnały ręczne i wokalizacje dziecka. Nie jest ono jeszcze w stanie wyrażać się językowo w każdym momencie. Jednak dla budowania więzi nadal ważne jest, aby otrzymało pozytywną reakcję.

Wskazówka: Książki są ważne dla rozwoju językowego dzieci. Oglądaj z dzieckiem regularnie i spokojnie książki. Na początku mogą to być spokojne książki z obrazkiem jakiegoś przedmiotu. Ty nazywasz ten przedmiot dla dziecka. I stopniowo dziecko zapamiętuje słowa. Najpierw jako bierne słownictwo, a w końcu całkiem aktywnie.

Artykuły powiązane