Kalendarz rozwoju dziecka po urodzeniu

W pierwszym roku życia dziecko przechodzi przez typowe fazy rozwojowe, których rozrzut czasowy zwiększa się wraz z wiekiem. Deficyty rozwojowe mogą być jednak krótkoterminowo kompensowane lub nadrabiane. Widoczne lub długotrwałe deficyty są leczone w pediatrii. …

Kalendarz rozwoju dziecka po urodzeniu

Ihr Baby durchläuft verschiedene Entwicklungsphasen
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Kalendarz rozwoju dziecka po urodzeniu
  • W pierwszym roku życia dziecko przechodzi przez typowe fazy rozwojowe, których rozrzut czasowy zwiększa się wraz z wiekiem. Deficyty rozwojowe mogą być jednak krótkoterminowo kompensowane lub nadrabiane.
  • Widoczne lub długotrwałe deficyty są leczone w pediatrii. W celu wczesnego wykrycia takich rzeczywistych opóźnień rozwojowych istnieją badania przesiewowe dla dzieci.
  • Po 3 do maksymalnie 5 miesięcy waga zdrowego niemowlęcia podwaja się i rośnie ono o około 15 cm. Pod koniec pierwszego roku życia oczekuje się dziesięciu kilogramów i 75 cm, co stanowi około trzykrotność wagi urodzeniowej.

1. etapy rozwoju niemowlęcia przebiegają w określonej kolejności

Każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju

Kalendarz rozwoju zdecydowanie nie powinien być miernikiem dla noworodka. Tu zawsze obowiązuje zasada: wszystko w swoim czasie. Każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju. Zamiast tego ciesz się z każdego kroku naprzód, jaki robi Twoje dziecko.

Pierwsze 12 miesięcy życia Twojego dziecka to czas szybkiego tempa. Niemal każdego dnia Twoje dziecko uczy się nowych umiejętności i zdobywa wiele doświadczeń, które pozwalają mu raczkować, chodzić i mówić.

W większości przypadków kamienie milowe w rozwoju dziecka występują w tej kolejności:

  • Podnoszenie głowy
  • Chwytanie
  • Obracanie się w obu kierunkach
  • Siadanie
  • Uszczelnianie
  • Czołganie się
  • Stojąc
  • Bieganie

Jednak ta kolejność nie jest ustalona w kamieniu. W rzadkich przypadkach dzieci mogą pominąć raczkowanie i zacząć stać i chodzić bezpośrednio po raczkowaniu.

1.1 Warto zapisywać rozwój dziecka na papierze

Jeśli chcesz zapisywać kamienie milowe w rozwoju dziecka, tutaj znajdziesz plik PDF do wydrukowania. Dla dziewczynek ten sam PDF do wypełnienia dostępny jest również w kolorze różowym.

Oczywiście w erze cyfrowej istnieją już różne aplikacje, których możesz używać do rejestrowania rozwoju dziecka. Odpowiednią aplikację można pobrać tutaj.

2. Pierwszy trymestr w kalendarzu rozwoju dziecka przynosi ze sobą szybki postęp

baby greift nach hand
Celowe chwytanie to często pierwszy kamień milowy w rozwoju dziecka.

W pierwszych 4 tygodniach chwytane są palce, rozpoznawany jest głos matki i poszukiwana jest pierś. W drugim miesiącu dziecko staje się bardziej aktywne. Zaczyna wyraźniej odbierać przedmioty i dźwięki. Teraz i wtedy pojawia się też uśmiech dla dumnych rodziców.

Dopiero po 3 miesiącach dziecko coraz bardziej próbuje nawiązać kontakt z otoczeniem: Jeśli odwrócisz się w jego stronę, potomek może się uśmiechnąć. Teraz stopniowo śledzi mamę i tatę swoimi spojrzeniami.

Dziecko patrzy w kierunku źródła dźwięku, jeśli jest ono wystarczająco interesujące, i przy pomocy różnych dźwięków grucha i mówi do mamusi i tatusia.

Ponadto niemowlęta zwykle w tym wieku zaczynają sięgać po przedmioty i próbują wkładać je do buzi, ale to zwykle jeszcze nie do końca się udaje.

Samodzielne przewracanie się na brzuszek nie jest jeszcze w tym wieku możliwe, ale dziecko coraz dłużej utrzymuje główkę w pozycji pionowej i próbuje podpierać się na przedramionach.

Trening mięśni szyi i pleców odbywa się głównie wtedy, gdy dziecko kopie na kocyku. Gdy dziecko leży na plecach, coraz bardziej zgina nóżki. Jest to ważny punkt w kalendarzu rozwoju dziecka i stanowi prekursora siadania.

Między 3. a 4. miesiącem nadszedł czas na kolejną wizytę kontrolną u pediatry. Jest to badanie U4, podczas którego sporządzany jest przegląd rozwoju słuchu, wzroku i motoryki dziecka.

3. W drugim trymestrze kalendarza rozwoju dziecka można spodziewać się znacznego wzrostu ruchliwości.

baby stützt sich auf unterarme
Opieranie się na przedramionach i uginanie nóg to ważne warunki raczkowania.

W 4 miesiącu dziecko coraz częściej eksploruje swoje otoczenie, sięga po przedmioty i próbuje je wkładać do buzi. W 5 miesiącu istnieje możliwość upadku, ponieważ dziecko próbuje się obrócić. Ponadto wielokrotnie wzrasta zainteresowanie dziecka otoczeniem.

Po osiągnięciu 6 miesiąca ruchliwość dziecka znacznie wzrasta, reaguje ono również na Waszą mowę dźwiękami i potrafi widzieć trójwymiarowo.

Rozmowy z potomkiem stają się teraz coraz bardziej intensywne. Dziecko stale powtarza poszczególne sylaby wyrazów i zaczyna rozumieć znaczenie niektórych słów.

Poprzez postawę, ruch i dźwięki dziecko pokazuje, czy potrzebuje wsparcia. Jeśli rodzice zachęcą dziecko w tej fazie i dadzą mu poczucie bezpieczeństwa, to później chętniej odważy się ono na poznawanie świata.

Leżąc na brzuchu, dziecko wspiera się na wyciągniętych rękach, rozwija trójwymiarowe widzenie i w ten sposób uczy się również szacować odległości.

Być może Twoje dziecko potrafi już obracać się w obu kierunkach, ale jeśli nie, to nie jest to nic złego. Wiek, w którym dzieci uczą się obracać, siedzieć lub raczkować jest bardzo zróżnicowany.

Czasami dzieci potrafią już chodzić w wieku 10 miesięcy. Innym zajmuje to dwa razy więcej czasu. Jednak kolejność nauki jest zazwyczaj taka sama: Najpierw następuje obracanie się z pozycji leżącej do leżącej i odwrotnie, potem siedzenie, raczkowanie i wreszcie chodzenie.

Jeśli Twoje dziecko bardziej żuje przedmioty, produkuje dużo śliny i jest bardzo marudne, mogą to być pierwsze oznaki ząbkowania.

Uwaga: Im bardziej ruchliwe staje się dziecko, tym ważniejsze jest, aby nigdy nie leżało samo w miejscu, gdzie istnieje ryzyko upadku. Chociaż percepcja przestrzenna niemowląt jest wystarczająca, aby rozpoznać, że przepaść jest niebezpieczna, nie potrafią one jeszcze wystarczająco kontrolować swoich ruchów i prawidłowo ocenić niebezpieczeństwa.

Tutaj znajdziesz tabelę dotyczącą rozwoju dziecka między 1 a 6 miesiącem życia.

W trzecim trymestrze w kalendarzu rozwoju dziecka pojawiają się dławienie i raczkowanie.

baby krabbelt
Gdy tylko dziecko zaczyna raczkować, rodzice muszą zachować szczególną ostrożność.

Od 7 miesiąca większość dzieci zaczyna raczkować i próbuje naśladować mowę. Dziecko może zacząć być nieobeznane (stronić od rodziców lub znajomych twarzy). Do 8 miesiąca coraz lepiej radzi sobie również z siedzeniem.

Od 9 miesiąca niektóre dzieci mogą już podciągać się na meble lub rodziców, aby stać i trzymać się. Jeśli dziecko jest trzymane za ręce, może stać przez kilka sekund z całym ciężarem ciała na swoich małych nóżkach. To również przygotowuje je do rozpoczęcia chodzenia.

Unikaj używania pomocy do chodzenia, ponieważ niektórzy eksperci uważają je nawet za szkodliwe. Pozwól dziecku uczyć się w swoim własnym tempie.

Niektóre dzieci w tym wieku opanowały już chwyt szczypcowy. Polega on na zbieraniu okruchów między opuszkami wyciągniętego kciuka i palca wskazującego.

Wiele niemowląt rozwija teraz także wielką sympatię do zabawy w chowanego. Ledwo mama lub tata oddalą się na chwilę, a już szukają kryjówki. Wiele dzieci jest coraz mniej przywiązanych do swojej mamy, a tata staje się coraz ważniejszym partnerem do zabawy.

Czwarty trymestr kalendarza rozwoju dziecka to nauka chodzenia i mówienia.

erste schritte eines babys
To szczególny moment dla rodziców, kiedy dziecko stawia pierwsze kroki.

Do 10 miesiąca siedzenie rzadko sprawia problemy, a dzieci badają twarze osób z otoczenia. W 11. miesiącu niemowlęta nadal często chwytają zbyt mocno, ale chwytanie staje się coraz bardziej udane. Próby chodzenia i mówienia postępują.

Osiągnięto pierwsze urodziny i dziecko stało się maluchem. Większość dzieci potrafi teraz dobrze utrzymać równowagę podczas stania. Podczas chodzenia za rękę dzieci zazwyczaj również robią duże postępy. Do końca pierwszych 12 miesięcy rozwijają się wszystkie istotne funkcje wzrokowe.

W tym czasie dziecko zna już nazwy znanych osób i przedmiotów. Rozumieją również proste zdania, takie jak zakazy czy prośby. Często jednak trzeba je kilkakrotnie powtarzać. Niektóre powoli zaczynają mówić.

Kolejnym powodem do radości jest to, że dziecko coraz lepiej przesypia noc. Jest to oczywiście wielka ulga dla rodziców.

Tutaj znajdziesz przegląd etapów rozwoju między 7. a 12. miesiącem rozwoju.

Artykuły powiązane