Arkusze obserwacji w świetlicy: moduły tekstowe, wzory i pomoce do formułowania wniosków

Dzięki arkuszowi obserwacji w świetlicy można łatwo udokumentować indywidualne wzorce zachowań dzieci. W ten sposób można łatwo zarejestrować rozwój dzieci w przedszkolu przez cały czas i zastosować ukierunkowane działania wspierające. W naszym artykule pokażemy Państwu, …

Arkusze obserwacji w świetlicy: moduły tekstowe, wzory i pomoce do formułowania wniosków

beobachtungsbogen in der kita
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Kita
  8. »
  9. Arkusze obserwacji w świetlicy: moduły tekstowe, wzory i pomoce do formułowania wniosków
Dlaczego arkusz obserwacji jest przydatny w świetlicy?

Jest to prosty sposób na udokumentowanie obserwacji, które w przeciwnym razie pozostałyby niezauważone. Nawiasem mówiąc, sprzyja to skupieniu uwagi w odniesieniu do obserwacji celowej.

Czy konieczne jest założenie arkusza obserwacji?

Ponieważ coraz więcej uwagi poświęca się wczesnej interwencji, obecnie istnieją również jasne przepisy prawne, które wymagają dokumentowania umiejętności każdego dziecka w świetlicy.

Jaka jest zawartość arkusza obserwacyjnego dla świetlicy?

Zasadniczo arkusz obserwacji służy temu, aby móc jak najbardziej wszechstronnie ocenić dziecko. W tym celu dzieli się go na poszczególne obszary kompetencji, takie jak umiejętności społeczne, rozwój językowy czy umiejętności motoryczne.

Dzięki arkuszowi obserwacji w świetlicy można łatwo udokumentować indywidualne wzorce zachowań dzieci. W ten sposób można łatwo zarejestrować rozwój dzieci w przedszkolu przez cały czas i zastosować ukierunkowane działania wspierające.

W naszym artykule pokażemy Państwu, jak zbudowany jest taki arkusz obserwacji dla przedszkola i żłobka, na jakie obszary zwraca się szczególną uwagę w dokumentacji i jak procedura obserwacji działa w praktyce.

Oczywiście otrzymasz również wzór próbki w formie PDF, który możesz wykorzystać do odhaczenia i wypełnienia.

[button]Dalsze wskazówki dotyczące arkusza obserwacji w świetlicy[/button]

1. rejestrowanie rozwoju dziecka – łatwe z arkuszem obserwacji w świetlicy

einen beobachtungsbogen in der kita ausfuellen
Podczas gdy nauczyciel przedszkola nadzoruje grupę, można poświęcić kilka minut na konkretne obserwacje.

Dziedzina edukacji wczesnoszkolnej coraz częściej znajduje się w centrum zainteresowania polityki. Specjaliści do przedszkoli są rozpaczliwie potrzebni i ciągle pojawiają się nowe cele związane z promowaniem różnych zdolności dzieci.
Dlatego tym bardziej ważne jest, aby zwracać uwagę na poszczególne dzieci i uważnie je obserwować.

Szczególnie wielu starszych wychowawców ma z tym trudności, ponieważ czują się urażeni w swoim pedagogicznym honorze. W wielu przypadkach przeważa pogląd, że są oni w stanie wspierać każde dziecko w sposób, który jest konieczny.

Arkusz obserwacji świetlicy nie powinien być jednak postrzegany jako sprawdzanie umiejętności pedagogicznych, lecz raczej jako pomocne wsparcie.

Zwłaszcza w przypadku większych grup, zmieniających się wychowawców czy nawet placówek, które obywają się bez stałych grup, praca bez arkuszy obserwacji jest nie do pomyślenia.

Odpowiedni wykład na temat wychowania dzieci oraz obserwacji i dokumentacji można znaleźć tutaj:

Wskazówka: Wystarczy wzorować się na naszym przykładzie arkusza obserwacji w świetlicy. 2.

2. Poświęcenie czasu na obserwację – w życiu codziennym nie zawsze jest to łatwe.

kinder mit einer erzieherin im kindergarten
Na czystą obserwację zwykle pozostaje niewiele czasu
.

Nawet jeśli w teorii sensowne jest po prostu obserwowanie dzieci przez jakiś czas, w praktyce nie zawsze jest to zbyt łatwe do zrealizowania. W funkcjonującym zespole należy jednak zawsze zadbać o to, by poszczególni wychowawcy mieli okazję do tego, by przez kilka minut po prostu skupić się na obserwacji.

Często nawet doświadczeni specjaliści są zdumieni, jak wiele można wynieść z małych sytuacji.
Jeśli pójdziesz za naszym przykładem i wykorzystasz szablon arkusza obserwacji w świetlicy w formie PDF, będzie on również dostępny na zebraniach rodziców.

Stosując jasne kryteria i zapisując konkretne sytuacje, problemy z zachowaniem można wyjaśnić rodzicom o wiele lepiej niż próbując opisać zachowania społeczne w ogóle jako trudne lub dziwne.
Często rozmowy są o wiele przyjemniejsze z pomocą arkusza obserwacji lub rozwoju, ponieważ można zorientować się na ustalonych informacjach.

Aby poświęcić obszarowi obserwacji nieco więcej uwagi, należy również omówić w zespole odpowiedni arkusz obserwacji dla świetlicy.
W wielu przypadkach podobne sytuacje są różnie oceniane przez różnych wychowawców.
Potraktuj to jako szansę, a nie jako krytykę własnej opinii. W razie wątpliwości można użyć różnych argumentów, aby znaleźć odpowiednią strategię rozwiązania określonych problemów.

Uwaga: Dokumentacja za pomocą arkusza obserwacji nie jest już w Kicie tylko opcją, ale obowiązkiem (patrz § 13b Ustawy o wychowaniu dzieci kraju związkowego NRW). Przynajmniej co pół roku dokonuje się nowej oceny. 3.

3. Treść arkusza obserwacji w Kita

Celem dokumentowania indywidualnych możliwości każdego dziecka jest możliwość jak najbardziej kompleksowej oceny dziecka. Dlatego też arkusze obserwacjiodpowiednio szerokie i obejmują wiele różnych obszarów.

Obok rozwoju mowy i języka decydującą rolę odgrywają także umiejętności motoryczne i interakcje społeczne.

Konkretnie arkusz obserwacyjny można podzielić na następujące obszary:

einige beobachtungsboegen liegen uebereinander
Arkusz obserwacyjny jest doskonałym sposobem na określenie zmian.
  • Umiejętności językowe: Obszar językowy obejmuje nie tylko liczbę słów, ale także zrozumiałość, gramatykę i inne rzucające się w oczy cechy, takie jak lizanie czy jąkanie.
  • Sprawnośćmotoryczna brutto: Czy dziecko chodzi stabilnie czy krzywo? Czy często upada, czy też bezpiecznie balansuje nad belkami i przeszkodami?
  • Drobne umiejętności motoryczne: Czy dziecko potrafi już trzymać ołówek? Czy namalowane rysunki wydają się filigranowe czy raczej zagmatwane? Czy potrafi posługiwać się nożyczkami?
  • Koncentracja: Czy dzieci są w stanie długo słuchać opowieści? Czy można spokojnie wytłumaczyć zasady gry, czy też często zmienia się punkt ciężkości?
  • Kompetencje społeczne: Jak wygląda interakcja z innymi dziećmi? Czy szuka się kompromisów, czy też dziecko chce zawsze dopiąć swego? Czy dzieci potrafią poradzić sobie z przegraną grą?
  • Umiejętności emocjonalne: Czy dzieci potrafią empatyzować z innymi dziećmi? Czy inne dziecko jest pocieszane lub ignorowane? Czy istnieją szczególne więzi między poszczególnymi dziećmi?

Listę tę można uzupełnić np. o szczególne mocne lub słabe strony dziecka, jak również o szczególne cechy, które nie mieszczą się w jednej z kategorii.

Wskazówka: Dostosuj zdolności do wieku. W grupie wiekowej U3 znacznie łatwiej jest udokumentować różnice i postępy.

4 Dalsze wskazówki dotyczące arkusza obserwacji w świetlicy

Artykuły powiązane