Projektowanie pomieszczeń w świetlicy: wskazówki dotyczące koncepcji pomieszczeń przyjaznych dziecku

Projekt pomieszczeń w przedszkolu odgrywa w niektórych koncepcjach dużą rolę. Ale jak ważny jest tak naprawdę projekt pomieszczeń w przedszkolu? W naszym poradniku dowiesz się, jakie wyposażenie jest elementarne i w jakim stopniu dzieci korzystają …

Projektowanie pomieszczeń w świetlicy: wskazówki dotyczące koncepcji pomieszczeń przyjaznych dziecku

Raumgestaltung-Kindergarten-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Kita
  8. »
  9. Projektowanie pomieszczeń w świetlicy: wskazówki dotyczące koncepcji pomieszczeń przyjaznych dziecku
Których pomieszczeń w żadnym wypadku nie powinno zabraknąć?

Wystrój pomieszczeń w świetlicy różni się znacznie w zależności od koncepcji. Jednak pewnych podstaw nie powinno zabraknąć w żadnej świetlicy i umożliwiają one sprawne wykonywanie codziennych czynności.

Jak poradzić sobie z dużymi pomieszczeniami w małej liczbie?

Poszczególne strefy tematyczne można wizualnie oddzielić od siebie za pomocą ścianek działowych w pomieszczeniu, jak również za pomocą innej kolorystyki.

Na co należy zwrócić uwagę przy projektowaniu sali w świetlicy?

Przy projektowaniu pomieszczeń należy zwrócić uwagę na zmieniającą się perspektywę dzieci.

Projekt pomieszczeń w przedszkolu odgrywa w niektórych koncepcjach dużą rolę. Ale jak ważny jest tak naprawdę projekt pomieszczeń w przedszkolu?

W naszym poradniku dowiesz się, jakie wyposażenie jest elementarne i w jakim stopniu dzieci korzystają z dobrego wyposażenia.

[button]Dalsza literatura na ten temat[/button]

1. dzieci potrzebują przestrzeni

Kinder spielen draußen
Dużo miejsca do poruszania się sprzyja kreatywności.

Pomysłów na aranżację pomieszczeń w świetlicy jest wiele. Dużą rolę odgrywają indywidualne zainteresowania dzieci. Celem wielu placówek jest umożliwienie dzieciom różnorodnych możliwości swobodnego rozwoju. Często kończy się to dla dzieci przeciążeniem sensorycznym, ponieważ w każdym kącie pomieszczenia jest coś nowego do odkrycia.

Zakładając przedszkole, trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Generalnie jednak obowiązuje dewiza, że mniej znaczy więcej. Dobra koncepcja pomieszczenia charakteryzuje się tym, że daje dzieciom dużo wolnej przestrzeni do poruszania się, a tym samym indywidualnego wykorzystania terenu.

Nie oznacza to bynajmniej, że projekt pomieszczenia w świetlicy jest nieważny. Ważne jest raczej optymalne wykorzystanie poszczególnych pomieszczeń i idealne dostosowanie ich do potrzeb różnych grup wiekowych w przedszkolu.

Poniższych pomieszczeń nie powinno zabraknąć w żadnym przedszkolu:

  • wspólnej sali grupowej
  • pokoju wyciszenia, ewentualnie dodatkowego pokoju do spania dla mniejszych dzieci
  • oddzielne miejsca do spożywania posiłków
  • miejsca na zewnątrz do swobodnego poruszania się

Oprócz sali grupowej do projektowania pomieszczeń zorientowanych na edukację nadają się różne pomieszczenia lub obszary dla różnych obszarów edukacyjnych.

2. aranżacja pomieszczeń w świetlicy powinna być elastyczna

Situationsansatz Raumgestaltung
Upewnij się, że istnieją jasno określone strefy zabaw z dywanami lub przegrodami w pomieszczeniach.

Przy urządzaniu i wyposażaniu pomieszczeń kieruj się potrzebami dzieci. Postaw się w roli maluchów i wejdź na czworaka lub kucnij, aby uzyskać nową perspektywę. W ten sposób możesz odkryć otoczenie z punktu widzenia dziecka.

Ponieważ pokój jest często określany jako trzeci wychowawca, można dostrzec znaczenie projektowania pokoju. Elementarne znaczenie ma nie tylko sam układ pomieszczenia, ale także wzór ścian i wybór odpowiedniej podłogi.

Oprócz mebli przedszkolnych, materiały do zabawy nie powinny być zbyt wystawne. Znacznie ważniejsze jest, aby co jakiś czas zmieniać materiały, aby móc realizować konkretne projekty.
W ten sposób dzieci uczą się pozostawać kreatywnymi i wciąż wpadać na nowe pomysły.

Wskazówka: Jeśli to możliwe, zaangażuj rodziców i dzieci w swoje planowanie. Być może jeden lub drugi obszar można zaprojektować w taki sposób, aby odpowiadał życzeniom Twoich podopiecznych.

3. stworzyć różne obszary – tak to działa

Jeśli masz dużą wspólną salę grupową, ważne jest, aby stworzyć różne obszary. Projektując poszczególne strefy zabaw, zadbaj o to, aby w pobliżu znajdowały się również odpowiednie materiały.
Szczególnie sprawdzają się tutaj pudełka w różnych kolorach i ze zdjęciami zawartości. Dzięki temu dzieci łatwiej się odnajdą i zdecydują, która aktywność bardziej im odpowiada.

Kindergartenbedarf
Nie należy również zapominać o strefie zewnętrznej w przedszkolu.

Oto kilka przykładów możliwych obszarów w przedszkolu:

  • Obszary odgrywania ról
  • Strefy rękodzieła i kreatywnego projektowania
  • kąciki muzyczne
  • Obszary przeznaczone wyłącznie do ruchu
  • Miejsca zabaw dla gier społecznych

Upewnij się, że oddzielasz poszczególne obszary w sposób jak najbardziej wyraźny. Można to zrobić za pomocą innego projektu, jak również za pomocą przegródek.
Unikaj jednak zbytniego mieszania różnych wrażeń na małej powierzchni. Jeśli masz wątpliwości, pomiń jeden obszar i od czasu do czasu zastąp go innym.

Zawsze musi być wystarczająco dużo możliwości, aby dzieci mogły się poruszać i cofać. W strefach relaksu najlepiej zapewnić inną kolorystykę i łagodniejsze warunki oświetleniowe.

Jeśli chcieliby Państwo przyjrzeć się bliżej pedagogice regionalnej i optymalnej aranżacji pomieszczeń, polecamy poniższą pracę licencjacką, którą można znaleźć na stronie Uniwersytetu w Hamburgu.

4. dalsza literatura przedmiotu

Artykuły powiązane