W przypadku opieki całodziennej, świetlica w znacznym stopniu zajmuje się żywieniem dziecka. Dlatego też powinno ono wynikać również z potrzeb dziecka.
Zaprojektuj plan menu w sposób zrównoważony i zróżnicowany, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe dzieci. Upewnij się również, że składniki są świeże i wysokiej jakości.
Piramida żywieniowa oferuje zarówno dzieciom jak i dorosłym dobrą orientację dla zbilansowanej diety.
Zdrowe i zrównoważone odżywianie ma ogromne znaczenie dla zdrowia. W przedszkolach, w których oferowana jest całodzienna opieka, dzieci muszą mieć oczywiście również zapewnione codziennie zdrowe posiłki. Na co jednak trzeba zwrócić uwagę przygotowując menu?
W naszym poradniku wyjaśniamy, dlaczego zdrowa dieta jest ważna i jak przygotować posiłki odpowiednie dla dzieci. Dowiesz się również, co musisz wziąć pod uwagę, tworząc plan menu. Na koniec przedstawiamy Ci piramidę żywieniową dla dzieci.
[button]Rekomendacja redakcji: książki kucharskie dla dzieci[/button]
Spis treści
[kita_suche]Szukasz przedszkola? Znajdź przedszkole w pobliżu siebie już teraz![/kita_suche]
1. zaprojektuj menu w sposób przyjazny dla dziecka
Zdrowa dieta odgrywa coraz większą rolę w naszym społeczeństwie. Dlatego jako rodzice powinniście zadbać o to, aby zaoferować swojemu dziecku zdrowe posiłki, które zawierają wszystkie ważne składniki odżywcze potrzebne dzieciom do dobrego rozwoju.
Jednak gdy dziecko uczęszcza do przedszkola, w którym opiekuje się nim również w porze obiadowej, nie są już Państwo wyłącznie odpowiedzialni za jego wyżywienie. W tym przypadku ważne jest, abyś wybrał przedszkole, które zwraca uwagę na zrównoważoną dietę i oferuje odpowiednie plany menu.
Dzieci z nadwagą
Według badań Federalnej Centrali Edukacji Zdrowotnej prawie 9% dzieci i młodzieży w Niemczech ma nadwagę. Odsetek dzieci z nadwagą wzrasta wraz z wiekiem.
Śniadanie jest zazwyczaj pierwszym wspólnie spożywanym posiłkiem. Należy zadbać o to, aby owoce lub kanapki były przygotowane w sposób odpowiedni dla dzieci. Oznacza to, że należy dostosować ilość i sposób podania do wieku dzieci. Podczas gdy dzieci w wieku od roku do dwóch lat nadal preferują owoce w postaci puree, dla trzy- i czterolatków można już pokroić owoce na małe kawałki.
To samo dotyczy obiadu. Jeśli zamawiasz jedzenie z firmy dostawczej, powinieneś określić, dla ilu dzieci i w jakim wieku potrzebne jest jedzenie. Jeśli gotujesz jedzenie samodzielnie w swojej placówce, możesz skorzystać z przepisów lub tygodniowych planów posiłków z różnych organizacji. Tutaj można znaleźć optymalne pod względem odżywczym plany posiłków dla małych i dużych.
2. oferować różne możliwości wyboru
Tworząc menu dla żłobka należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim jedzenie powinno być zróżnicowane. Oznacza to, że każdego dnia w menu oferowane są inne dania. W ten sposób można uniknąć sytuacji, w której dzieci jedzą na przykład tylko makaron lub ryż.
Ważne jestrównież, aby zapewnić dzieciom różnorodność potraw, z których mogą wybierać wielokrotnie. Na przykład, ponieważ niektóre rodziny jedzą tylko wegetariańskie jedzenie, opcje bezmięsne muszą być również w menu.
Coraz większą popularnością cieszą się również posiłki ekologiczne. Tutaj owoce i warzywa pochodzą z ekologicznych upraw, dzięki czemu jedzenie spełnia najwyższe standardy. Niektóre placówki oferują również opcje dla smakoszy, ale w większości przypadków wiążą się one z wyższymi kosztami.
Uwaga: Jeśli przygotowujesz menu, jesteś zobowiązany do oznaczenia alergenów i dodatków. Na zasadzie dobrowolności możesz podać dodatkowe informacje o składnikach odżywczych i wartościach energetycznych.
[kita_suche]Szukasz przedszkola? Znajdź przedszkole w pobliżu już teraz!
3. wykorzystaj piramidę żywieniową jako szablon
Piramida żywieniowa to świetny system, który możesz wykorzystać, aby sprawdzić, czy prawidłowo zaspokajasz swoje potrzeby żywieniowe i czy uwzględniasz wszystkie składniki budulcowe.
Piramida podzielona jest na różne elementy budulcowe i poziomy. Ponadto poszczególne elementy mają różne kolory zgodnie z systemem sygnalizacji świetlnej. Podczas gdy czerwona żywność powinna być spożywana rzadko, zielone elementy składowe to żywność, którą Ty i Twoje dzieci możecie jeść w nadmiarze.
Dolny poziom stanowią napoje. Dla dzieci szczególnie odpowiednia jest woda, słodkie herbaty lub domowe owocowe napoje gazowane. Wystarczające spożycie płynów zapewnia nam wydajność i zdrowie.
Na drugim poziomie znajdują się pokarmy z kategorii owoców i warzyw. Dzieci powinny spożywać ich około 2-3 porcje dziennie. Jedna porcja to mniej więcej garść.
Chleb, makaron i ryż zawierają dużo węglowodanów. Potrzebujemy ich, aby mieć wystarczająco dużo energii na cały dzień. W najlepszym przypadku produkty zbożowe to odmiany razowe, ponieważ zawierają najwięcej składników odżywczych. Dzieci mogą jeść około czterech porcji z tej kategorii w ciągu dnia.
Mleko i produkty mleczne zawierają dużo wapnia, który odgrywa ważną rolę w rozwoju kości i zębów, zwłaszcza u dzieci. Mimo to nie należy przekraczać trzech porcji dziennie. Ryby, mięso i jaja razem mogą być zawarte tylko w jednym posiłku dziennie.
Na dwóch wyższych poziomach znajdują się oleje, tłuszcze i słodycze. Wybieraj je tylko bardzo oszczędnie, ponieważ zawierają wiele kalorii i cukru.
Ważne: Dzieci w wieku od roku do czterech lat powinny spożywać tylko około 1100-1200 kcal dziennie. Dzieci od czterech do siedmiu lat około 1300-1400 kcal.
4. rekomendacja redakcji: książki kucharskie dla dzieci
No products found.