W grze konstrukcyjnej dzieci muszą myśleć w głowie o tym, jak coś może wyglądać, zanim w końcu to zrobią. Poczucie osiągnięcia na końcu ma wiele pozytywnych skutków dla rozwoju dziecka.
Nawet bardzo małe dzieci mogą próbować swoich pierwszych eksperymentów z klockami. Starsze dzieci chętnie bawią się klockami Lego lub Lego Duplo. Pod względem złożoności należy orientować się według zdolności, wieku i zainteresowań dziecka.
Zebraliśmy tutaj dla Ciebie szereg różnych gier konstrukcyjnych dla maluchów.
W naszym dzisiejszym artykule zajmujemy się zabawami konstrukcyjnymi. Co stoi za zjawiskiem chęci zbudowania czegoś i w jakim stopniu dzieci już w przedszkolu korzystają z zabawek konstrukcyjnych?
Uzyskacie Państwo informacje na temat znaczenia zabaw konstrukcyjnych dla dzieci na gruncie pedagogiki. Ponadto przedstawimy kilka pomysłów, które mogą Państwo samodzielnie zrealizować.
[button]Rekomendacja redaktora: Wypróbuj różne zabawy konstrukcyjne[/button]
Spis treści
1. gry konstrukcyjne promują rozwój
Gry konstrukcyjne mają jasną intencję: dzieci powinny osiągnąć określony cel za pomocą określonych materiałów. Nie zawsze jednak rodzice lub wychowawcy muszą ten cel określać.
Szczególnie w przypadku pierwszych zabaw konstrukcyjnych dzieci realizują własne podejście i wyznaczają indywidualne cele, które osoby postronne nie muszą rozumieć.
Zgodnie z definicją, z zabawą konstrukcyjną mamy do czynienia zawsze wtedy, gdy poprzez zestawienie ze sobą różnych elementów powstaje jakiś produkt.
Trzy klocki ułożone jeden na drugim są więc, mierząc definicją, czymś, co zakłada już plan i odpowiednią realizację.
Z biegiem czasu zabawy konstrukcyjne, które na początku są zazwyczaj bardzo proste, stają się coraz bardziej skomplikowane i wymagają dużej koncentracji.
Jednak wraz ze wzrostem wymagań rośnie też ryzyko, że dzieci poniosą porażkę w danej zabawie konstrukcyjnej. Jednak możliwość porażki to także szansa na opanowanie pożądanej konstrukcji i tym samym zdobycie pewności siebie.
Rada: Cel gry konstrukcyjnej nie może być zbyt łatwy, aby doświadczyć uczucia szczęścia.
2. gry konstrukcyjne dla różnych grup wiekowych
Dzieci, które być może nawet nie potrafią jeszcze prawidłowo chodzić, często są już zafascynowane budowaniem i tworzeniem. Ich pierwsze doświadczenia zbierane są zazwyczaj w piaskownicy. Pierwsze dzieła sztuki powstają przy użyciu małych foremek, łopatek i wiaderek, a nieco później mini zamki z piasku na rodzinnych wakacjach.
Wewnątrz, dzieci w tym wieku są zwykle entuzjastycznie nastawione do drewnianych klocków lub lubią bawić się plasteliną.
Nieco później dzieci w przedszkolu często przechodzą na bardziej skomplikowane zestawy budowlane, które zawierają modelinę lub umożliwiają łączenie różnych części konstrukcyjnych.
Specjalne zabawki konstrukcyjne są z reguły odpowiednie dla dzieci w wieku 4 lub 5 lat i starszych. Dzięki przyjaznym dla dzieci zabawkom dzieci mają dużą swobodę twórczą.
Oczywiście możliwe jest zbudowanie określonych konstrukcji zgodnie z planem. W tym samym czasie dzieci mogą jednak również zbudować wieżę lub zaprojektować pojazd całkowicie samodzielnie.
Duplo i Lego są więc niezastąpione w tworzeniu gier. W przypadku nieco bardziej wymagających modeli, dzieci muszą zaplanować nawet kilka dni czasu na budowę.
Konkretne instrukcje pomagają dzieciom w tym, by były w stanie zbudować nawet skomplikowane konstrukcje.
W tym momencie ważne jest jednak, aby instrukcje były tak skonstruowane, aby dzieci faktycznie mogły je zrozumieć. Z reguły jednak instrukcje konstrukcyjne nie wymagają słów.
Nawet w okresie dzieciństwa i dorastania zabawy konstrukcyjne odgrywają rolę, której nie należy lekceważyć. Na przykład budowa szopy lub domku na drzewie jest koniecznością dla prawie wszystkich dzieci.
W tym przypadku ojcowie i matki mogą działać jako wsparcie, ale powinni być raczej ostrożni z radami o dobrych intencjach.
Przykład prostej gry budowlanej można zobaczyć w tym krótkim filmie na YouTube:
3. wartość edukacyjna jest wysoka
Z poznawczego punktu widzenia dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne uczą się niezwykle dużo. Muszą wymyślić konkretny plan lub dokładnie wykonać dany zestaw instrukcji, aby opanować daną grę. Wymaga to bardzo wysokiego poziomu uwagi, dzięki czemu dzieci uczą się kierować swoją uwagę na daną grę konstrukcyjną.
Udane zbudowanie konstrukcji prowadzi do poczucia osiągnięcia. Wzrasta pewność siebie i dzieci widzą, że są w stanie opanować kolejne zadania w przyszłości.
Równocześnie jednak dzieci muszą nauczyć się radzić sobie z niezadowoleniem i złością, gdy zaplanowana konstrukcja nie powiedzie się. Jeśli jednak fazy te zostaną przezwyciężone i cel zostanie mimo wszystko osiągnięty, poczucie osiągnięcia jest tym większe.
Ponadto, po stworzeniu konstrukcji, oferują one dzieciom wiele możliwości wykorzystania ich do innych zabaw. Mogą na przykład wcielić się w role poszczególnych postaci w zaplanowanym przez siebie zoo lub odtworzyć życie na placu budowy.
Inne możliwe formy zabawy dla dzieci, takie jak gry z regułami według Piageta, można znaleźć w naszym osobnym artykule.
4. przykłady zabaw konstrukcyjnych
Zabawa jest ważna:
Dzieci poznają świat poprzez gry, aby stopniowo lepiej się w nim odnaleźć. Więcej na temat pytania, dlaczego ludzie się bawią, można dowiedzieć się tutaj.
Oprócz wymienionych już w tekście przykładów istnieje wiele innych gier konstrukcyjnych, które można wypróbować.
Na przykład wykonajcie wspólnie papierowy samolot, a następnie sprawdźcie w praktyce, jak daleko może on polecieć. Można też łatwo przekształcić to w małe zawody, decydując, że najdalszy lot wygrywa małą nagrodę.
Dla mniejszych dzieci odpowiedni jest tor z marmuru wykonany z papieru toaletowego i rolek po ręcznikach kuchennych. Przy odrobinie umiejętności i kleju można wysłać piłkę w podróż przez rurki.
Oczywiście można też próbować swoich siłw trudnych zadaniach z Lego razem z dziećmi lub wystawić ich zręczność na próbę w budowaniu modeli.
W przyrodzie, oprócz budowy domku na drzewie, można zbudować tamę na małym strumieniu. Można też rozważyć zbudowanie szałasu w ogrodzie lub wspólne stworzenie ślimaka ziołowego w przedszkolu.
Wykorzystajcie swoje pomysły i dostosujcie zadania jak najbardziej do wieku. Jeśli jednak zadania są nadal zbyt trudne dla małych dzieci, możecie również pomóc, służąc radą i wsparciem. Szczególnie przy większych projektach nacisk kładzie się na współpracę, natomiast przy mniejszych zadaniach dzieci nie muszą dzielić się poczuciem osiągnięcia.
Wskazówka: Nie bój się używać prawdziwych narzędzi. Z niewielką pomocą i dobrym instruktażem nic nie stoi na przeszkodzie, aby bawić się w konstruowanie.
Zalecenie redaktora: Wypróbuj różne gry konstrukcyjne.
- Materiał: drewno
- Zestaw do montażu toru kulowego składający się z 47 części sprawi prawdziwą radość
- Nadaje się dla dzieci w wieku od 3 lat
- Klasyk, który należy do każdego pokoju dziecięcego. Dzięki różnym kształtom i kolorom zmysły maluchów są wspierane. Postrzeganie kolorów, koordynacja i zręczność są tutaj najważniejsze
- Drewniane klocki o wymiarach 25 mm mają różne kształty. Pudełko doskonale nadaje się do przechowywania klocków
- Wspomaga motorykę – drewniane klocki mają różne kolory i kształty. Zabawa z klockami stymuluje koordynację i motorykę. Nadaje się dla dzieci od 1 roku życia
- 100% drewno z certyfikatem FSC – do produkcji naszych klocków używane jest wyłącznie certyfikowane drewno bukowe. Numer licencji: FSC-C005308 Do kolorowania naszych drewnianych klocków stosujemy wyłącznie farby na bazie wody, które są nieszkodliwe dla zdrowia
- Jakość wyprodukowana w Niemczech – dzięki zaokrąglonym narożnikom i krawędziom, materiały wolne od substancji szkodliwych i zmiękczaczy oraz kontroli jakości gwarantujemy zabawki najwyższej jakości
- Ta zabawka konstrukcyjna dla dzieci zawiera klocki LEGO Classic w 33 różnych kolorach oraz 8 różnych typów okien, drzwi i framug
- Dzieci mogą zbudować rekina, kraba i skarb, a następnie przebudować je w kałamarnicę lub rybę z ogromnymi ustami
- Zestaw znajduje się w praktycznym plastikowym pudełku do przechowywania klocków; wszystkie modele ze zdjęcia można zbudować jednocześnie
- Zestaw zawiera pomysły na zabawki do budowania, a informacje, które ułatwiają dzieciom rozpoczęcie zabawy, znajdują się w Internecie na stronie LEGO.com/classic
- Duża liczba okien, drzwi i kół LEGO ułatwia budowanie tej klasycznej zabawki konstrukcyjnej dla dzieci, która ma inspirować kreatywność