Przedszkole katolickie skupia się na nauczaniu wartości chrześcijańskich.
W praktyce codzienność w przedszkolu katolickim tylko nieznacznie różni się od przedszkoli niekościelnych.
Do katolickiego przedszkola mogą być przyjęte również dzieci niekatolickie. O tym decyduje jednak konkretna placówka.
Według danych Kościoła katolickiego, wNiemczech działa 9.370 katolickich świetlic. We wszystkich z nich przebywa imponująca liczba prawie 600 tys. dzieci.
Ale jak to właściwie jest w katolickim przedszkolu? Jakie są różnice w stosunku do innych przedszkoli i jakie są wymagania przy rejestracji?
W naszym przewodniku znajdziesz informacje na temat katolickiego przedszkola, koncepcji i kosztów rejestracji. Dowiesz się, jak wygląda typowy dzień w katolickim przedszkolu.
[button]Dalsza lektura dla wychowawców i osób zainteresowanych[/button]
Spis treści
1. pozytywny obraz człowieczeństwa obowiązuje w przedszkolach kościelnych
Każdy człowiek jest chciany przez Boga. To znajduje się w centrum filozofii zarówno Kościoła protestanckiego, jak i katolickiego. Wszystkie dzieci mają swoje osobliwości. Tolerancja jest więc jedną z najważniejszych rzeczy, których chce nauczyć katolickie przedszkole.
Przedszkola kościelne uważają więc za swoje zadanie odkrywanie i wspieranie indywidualnych zdolności dzieci.
Rozważania odbywają się zawsze z wiary. Służy to jako podstawa rozwoju koncepcji w poszczególnych przedszkolach. Szczególną rolę w kontekście wychowania odgrywają zatem następujące wartości:
-
- traktowanie wszystkich dzieci z szacunkiem
- rozpoznawanie i respektowanie uczuć i potrzeb
- rozwijanie pozytywnego obrazu siebie
- promowanie kompetencji w różnych obszarach
- Integracja ze społecznością
Oprócz indywidualnego i swobodnego rozwoju własnej osobowości, dzieci powinny być jak najwcześniej uczone znaczenia wiary. Powinny nauczyć się, że w trudnych chwilach mogą liczyć na Boga, swoją wiarę i Kościół.
[kita_suche]Szukasz katolickiego przedszkola? Znajdź przedszkole w pobliżu siebie już teraz![/kita_suche]
2. koncepcja chrześcijańska jest przeżywana na różne sposoby
Zasadniczo wszystkie przedszkola katolickie są objęte oddziaływaniem religijnym. Istnieją różne projekty, które łączą przedszkole ze wspólnotą kościelną. Odbywają się one głównie w święta kościelne, takie jak Wielkanoc, Zielone Świątki czy Boże Narodzenie.
Tutaj na przykład przedszkolaki budują szopkę lub odgrywana jest historia Bożego Narodzenia. Podczas tych zajęć dzieci uczą się współpracy w grupie, wspólnie wykonują prace ręczne i muszą wykazać się talentem aktorskim.
Poza tymi projektami o charakterze religijnym, codzienna rutyna nie jest jednak jednolicie uregulowana. Na przykład w katolickim przedszkolu codziennie rano odmawiana jest modlitwa. W innych instytucjach nabożeństwa religijne odgrywają ważną rolę. Istnieją jednak także różne katolickie świetlice, w których wiara odgrywa jedynie podrzędną rolę.
Aby dowiedzieć się, jak wygląda koncepcja danego przedszkola, najlepiej odwiedzić je osobiście. Oczywiście można również poinformować się o orientacji koncepcyjnej online.
3. codzienna rutyna często prawie nie różni się od obiektów komunalnych
Chociaż istnieje wiele różnych przedszkoli o różnych orientacjach, podstawowa pedagogika jest zwykle podobna. Celem jest wychowanie dzieci, aby stały się pewnymi siebie, wolnymi ludźmi, którzy cenią i szanują innych.
Kiedy dzieci przychodzą rano do przedszkola, wszystkie zbierają się w swoich grupach. W porannym kręgu maluchy mogą opowiedzieć o sobie i ostatnim dniu, a nawet zaproponować, co mają ochotę dziś robić.
Wychowawcy katolickiego przedszkola kładą jednak dodatkowy nacisk na relację z Bogiem. Dzieci opowiadają więc swoje przeżycia Bogu, który ich nie ocenia, a jedynie słucha.
Wspólne śniadania i obiady, prace ręczne i gry oraz prace projektowe wyznaczają resztę codziennej rutyny. W tym procesie wiara katolicka jest rozważana od czasu do czasu, ale nie jest stale obecna.
Oprócz cech charakterystycznych dla edukacji religijnej ważną rolę odgrywają następujące aspekty:
- Wspieranie rozumienia języka
- Nauczanie nauk przyrodniczych (najczęściej poprzez małe eksperymenty)
- Kształcenie kreatywności i muzykalności (często poprzez wspólne śpiewanie, tańczenie i malowanie)
- Promocja ruchu, sportowej postawy i ogólnego stanu zdrowia (zdrowe odżywianie, ćwiczenia sportowe, zabawy ruchowe itp.)
Chociaż aspekt religijny jest dla wielu rodzin jednym z powodów zapisania się do szkoły, nie należy go przeceniać. Doświadczenie pokazuje, że jest to tylko jeden z wielu aspektów wyróżniających katolickie przedszkole.
[kita_suche]Szukasz katolickiego przedszkola? Znajdź Kita w pobliżu już teraz![/kita_suche]
4. ważne pytania i odpowiedzi – FAQ
Czy można zostać przyjętym do katolickiego przedszkola nawet bez wyznania katolickiego?
Przedszkola lub ich sponsorzy sami ustalają kryteria przyjęcia. Według danych Kościoła katolickiego 27% wszystkich dzieci w placówkach wyznaniowych ma pochodzenie migracyjne. Niektóre dzieci mają na przykład korzenie muzułmańskie.
Mimo to zdarza się, że dzieci katolickich rodziców są traktowane preferencyjnie, gdy brakuje miejsc. W Niemczech nie jest to jednak powszechne.
Gdzie mogę znaleźć katolickie przedszkole?
Nie ma strony internetowej, na której można by znaleźć wszystkie katolickie przedszkola w Niemczech. Większość przedszkoli ma jednak swoją własną stronę internetową, na której można je szybko znaleźć. Jeśli szukasz Kita w Archidiecezji Kolonii, możesz poszukać go tutaj.
Jak finansuje się katolickie przedszkole?
Sponsorem katolickiego przedszkola jest zazwyczaj lokalne stowarzyszenie kościelne. Jednak koszty opieki w dużej mierze pokrywa państwo. Z tego tytułu pokrywane jest około 75 % wszystkich wydatków. Sam kościół pokrywa około 15 % kosztów, a pozostałe 10 % finansowane jest ze składek na zasiłki rodzicielskie.
Przedszkole katolickie pobiera pieniądze za opiekę nad Państwa dziećmi, niezależnie od tego, czy są Państwo członkami Kościoła katolickiego i czy płacą podatek kościelny. Podobnie jak w przypadku placówek miejskich, macie Państwo jednak możliwość ubiegania się o dotacje z Urzędu Opieki Społecznej dla Młodzieży, jeśli sami nie jesteście w stanie pokryć kosztów.
5. dalsza lektura dla wychowawców i zainteresowanych
- Güntner, Diana (Author)