Jak stworzyć urozmaicony poranny krąg w przedszkolu

W wielu żłobkach, przedszkolach i żłobkach dzień rozpoczyna się od tzw. porannego kółka. Tam dzieci i nauczyciele mogą się przywitać i wspólnie zaśpiewać. Ten wspólny rytuał wzmacnia również formację grupową i umiejętności społeczne. Ale jak …

Jak stworzyć urozmaicony poranny krąg w przedszkolu

Morgenkreis-Kindergarten-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Działalność rekreacyjna
  6. »
  7. Gry zespołowe
  8. »
  9. Jak stworzyć urozmaicony poranny krąg w przedszkolu
Jaki jest cel porannego kręgu?

W porannym kręgu dzieci mogą się przywitać, wymienić pomysłami i wspólnie rozpocząć dzień.

Dlaczego takie rytuały jak poranny krąg są tak ważne?

Codzienne rytuały dają dzieciom pewność i bezpieczeństwo. Poranny krąg powinien mieć stałą strukturę.

Jakie pomysły na zabawę można wykorzystać w porannym kręgu w świetlicy?

Siedzący krąg można urozmaicić poprzez opowiadanie historii, opowieści ruchowe i zabawy paluszkowe.

W wielu żłobkach, przedszkolach i żłobkach dzień rozpoczyna się od tzw. porannego kółka. Tam dzieci i nauczyciele mogą się przywitać i wspólnie zaśpiewać. Ten wspólny rytuał wzmacnia również formację grupową i umiejętności społeczne. Ale jak można urozmaicić poranny krąg? Jakie są pomysły na zabawy?

W naszym poradniku znajdziecie wiele ważnych informacji na temat porannego kręgu. Pokazujemy różne sposoby organizacji porannego kręgu i przedstawiamy pomysły zarówno dostosowane do wieku, jak i edukacyjne.

[button]Kup książki z pomysłami na poranny krąg online[/button]

1. poranny krąg wzmacnia świadomość grupy

Morgenkreis gestalten
Siedzący krąg umożliwia interakcję między wszystkimi dziećmi.

Poranny krąg jest od dziesięcioleci integralną częścią codziennej rutyny w przedszkolu lub żłobku. Dzieci siedzą w kręgu, śpiewają razem i opowiadają sobie historie.

Koło ma bardzo szczególne znaczenie. Symbolizuje jedność bez początku i końca. Wszystkie dzieci spotykają się na wysokości oczu, mogą na siebie patrzeć i wchodzić w interakcje. To automatycznie tworzy poczucie „my”.

Krytycy są jednak zdania, że ten siedzący krąg jest staroświecki i nie pasuje już do nowoczesnej pedagogiki. Istnieje jednak ruch przeciwny, który często pochodzi od wychowawców. Podkreślają oni, że ważne jest, aby poranny krąg nie był postrzegany jako przymus, ale jako przyjemność.

W związku z tym bardzo ważną rolę odgrywa projekt. I tak kolejność zdarzeń powinna być przede wszystkim zorientowana na zainteresowania dzieci.

Dlatego też poranny krąg powinien:

  • być dobrowolne
  • być zabawny i przyjemny
  • być ekscytujące, a jednocześnie relaksujące
  • być zróżnicowany

2. codzienne rytuały dają bezpieczeństwo

Familie Kind Geburtstag
Gdy dziecko ma urodziny, można też zaśpiewać urodzinową piosenkę.

W przedszkolu lub żłobku dzieci przychodzą rano o bardzo różnych porach. Zwykle ma to związek z godzinami pracy rodziców. Wiele placówek określa jednak godzinę, o której wszystkie dzieci powinny się tam znaleźć najpóźniej. Ma to zapobiec ciągłemu przychodzeniu i wychodzeniu.

Ponadto poranny krąg można wykorzystać na ogólne powitanie. Szczególnie nadają się do tego piosenki. Wszystkie dzieci siedzą w kręgu. Mogą to być krzesła lub kilka poduszek. Podczas piosenki powitalnej wszystkie dzieci są najpierw witane. Aby uwzględnić różnice kulturowe, dzieci mogą witać się w różnych językach.

Zapowiedź porannego kręgu

Do zapowiedzi porannego kręgu można użyć na przykład śpiewającej miski. Należy jednak dać dzieciom około pięciu minut, aby nie musiały gwałtownie przerywać swojej zabawy.

Wtedy można na przykład sprawdzić, kto jest tego dnia i kogo brakuje. Ponadto można ćwiczyć liczenie. Aby zapewnić orientację, dzieci mogą również wymieniać się informacjami o tym, jaki jest dzień tygodnia, jaki jest miesiąc i jaka jest pora roku. W ten sposób można również świętować urodziny dziecka.

W kręgu można również omówić, jakie zadania są do wykonania danego dnia i jak wygląda ogólny plan dnia.

Po codziennych rytuałach mogą nastąpić różne zabawy. Poniżej zebraliśmy dla Was kilka pomysłów.

3. pomysły zabaw na poranny krąg w przedszkolu

Ziele des Ballspielens im Morgenkreis
Kto trzyma piłkę w ręku, ten dostaje do opowiedzenia pozostałym dzieciom historyjkę.

Istnieje wiele różnych sposobów, aby poranny krąg był ciekawy i ekscytujący. Można bardzo urozmaicić tę ostatnią część w przeciwieństwie do uporządkowanego początku. Dzięki temu dzieci będą się dobrze bawić i nie pojawi się u nich nuda lub nawet brak zainteresowania.

Na przykład w poniedziałek dzieci mogą opowiedzieć, co robiły w weekend z rodziną lub przyjaciółmi. Ważne jest, by wszystkie dzieci słuchały i by nikt nie przerywał narratorowi. Aby było jasne, czyja jest kolej, można użyć np. piłki do opowiadania, którą można przekazywać sobie nawzajem. Badania empiryczne pokazują, że dobrze rozwinięte umiejętności opowiadania ustnego mają pozytywny wpływ na pisanie narracji pisemnych.

Małe opowieści ruchowe świetnie nadają się również do porannego kręgu. Motywują dzieci do uczestnictwa, pobudzają kreatywność i podnoszą samoocenę. Nauczyciel czyta historię, a dzieci mogą dostosować ruchy do opowieści.

Wskazówka: W internecie można bezpłatnie znaleźć wiele różnych opowieści ruchowych.

Wcelu włączenia efektu edukacyjnego można również grać z dziećmi w tzw. gry paluszkowe. Wspierają one rozwój językowy, motorykę małą i zdolność koncentracji. Dzięki zabawom paluszkowym dzieci mogą na przykład uczyć się kolorów, poznawać pory roku lub odgrywać role.

4. Kup książki z pomysłami na poranny krąg online



Artykuły powiązane