Huśtawka to duża okrągła tkanina, która zazwyczaj ma różne pętle, aby każde dziecko miało do niej łatwy dostęp.
Koncepcja zabaw na huśtawkach ma na celu budowanie umiejętności pracy zespołowej. Dzieci powinny nauczyć się współpracować, aby osiągnąć cel.
W gry typu swing cloth można grać już w przedszkolu, a także w szkole podstawowej. Oprócz raczej małych dzieci, huśtawki nadają się jednak jeszcze dla starszych dzieci, aby wzmocnić spójność w grupie.
Huśtawki oferują wiele różnych sposobów na nawiązanie kontaktu z dziećmi.
Aby jak najlepiej wykorzystać różne ściereczki, przedstawiamy Państwu różne zabawy na huśtawkach, które są skierowane zarówno do małych, jak i dużych dzieci.
[Przycisk] Zamów bezpośrednio online [/button] odpowiednią ściereczkę do huśtawki do gier.
Spis treści
1. Ściereczka do huśtania – prosty sposób na wzmocnienie spójności
W dzisiejszym społeczeństwie nacisk kładzie się głównie na jednostkę. Chodzi o samorealizację i zaspokajanie własnych potrzeb.
Jednak raz po raz okazuje się , że warto współpracować z innymi, aby wspólnie coś osiągnąć.
Aby praca zespołowa nie zeszła na dalszy plan i aby dzieci wcześnie nauczyły się działać wspólnie w grupie, można wykorzystać odpowiednie zabawy.
Doskonałym narzędziem jest tu huśtawka, którą można wykorzystać na wiele sposobów.
Nie potrzeba długich przygotowań, lecz można od razu przystąpić do realizacji poszczególnych celów. Dla dzieci w przedszkolu odpowiednie są mniejsze płachty huśtawkowe, zwykle o średnicy 3 lub 3,5 metra.
Zwykle mają one nie więcej niż 12 pętli, więc grupa dzieci nie powinna być większa.
Jeśli natomiast chcielibyśmy bawić się w ściereczki do huśtawki z dziećmi w szkole podstawowej, warto pomyśleć o zakupie większego modelu.
Zazwyczaj duża płachta na muchy mierzy około 6 m lub 7 m średnicy i ma 24 pętle. W ten sposób każde dziecko może złapać za pętlę.
Wskazówka: Jeśli liczba dzieci żłobkowych lub szkolnych nie do końca odpowiada liczbie pętli, można oczywiście po prostu chwycić tkaninę rękami bez użycia pętli.
2. zabawy na szmatkach huśtawkowych dla maluchów – te zabawy nadają się do przedszkola
Pomysły na zabawy z tkaniną huśtawkową w przedszkolu powinny być raczej proste, aby maluchy nie musiały się długo zastanawiać, tylko od razu mogły zacząć.
Należy pamiętać, że czas uwagi dzieci jest stosunkowo krótki. W związku z tym, gra w grupie U3 nie powinna trwać dłużej niż 5 do 10 minut.
Po tym czasie można stopniowo wydłużać czas trwania gry.
Według ostatnich badań chęć dzielenia się wzrasta, jeśli dzieci miały możliwość wcześniejszej gry. Co ciekawe, nie wykazano jeszcze efektu w odniesieniu do różnych rodzajów zabaw.
2.1 Nurkowanie na fali – prosta gra dla bardzo małych dzieci
W tej zabawie wszystkie dzieci w grupie trzymają się tkaniny huśtawki. Teraz podnoszą i opuszczają ramiona, aby poruszyć tkaninę. W ten sposób powstają małe i duże fale.
Na polecenie nauczyciela dwoje dzieci puszcza tkaninę i zamienia się miejscami.
W trakcie tej zabawy dzieci nurkują pod kolorowymi falami, co jest dla nich świetną zabawą.
2.2 Odgadywanie przedmiotów – jak wprowadzić do grupy trochę spokoju
Większość zabaw z muchomorem jest bardzo męcząca. Dlatego należy zaplanować także krótką przerwę, podczas której dzieci będą mogły złapać oddech.
W tej zabawie wszystkie dzieci siedzą w kręgu. Między nimi znajduje się płachta huśtawki. Teraz pod tkaniną należy ukryć kilka przedmiotów. Dzieci mają za zadanie rozpoznać poszczególne przedmioty.
Można to zrobić w kolejności, tak że każde dziecko najpierw próbuje zidentyfikować jakiś przedmiot.
Gdy wszystkie dzieci podpowiedzą, następuje rozstrzygnięcie i kolejne dziecko z grupy zaczyna odgadywać następny przedmiot.
2.3 Szalone piłki
Do tej zabawy oprócz materiału do huśtania potrzebne są miękkie piłki. Najpierw wszystkie dzieci trzymają tkaninę. Teraz na środku umieszcza się piłkę i można tworzyć fale.
Celem gry jest stworzenie jak największych fal bez odbicia się piłki od huśtawki.
Stopniowo można dodać kilka piłek, aby skierować koncentrację na różne obiekty.
Wymaga to jednak nieco wprawy i dlatego nadaje się szczególnie dla dzieci w wieku 5 i 6 lat.
3. zabawy z tkaniną huśtawkową dla dzieci w wieku szkoły podstawowej – w ten sposób poprawia się spójność między sobą.
W szkole podstawowej dzieci są już w stanie wykonywać nieco bardziej złożone polecenia i wspólnie się organizować.
W grach typu swing cloth chodzi przede wszystkim o wzmocnienie spójności wewnątrz klasy. W ten sposób można wcześnie zapobiec znęcaniu się i pokazać dzieciom, że cele można osiągnąć szczególnie dobrze razem.
Kilka zabaw z wykorzystaniem swing cloth można zobaczyć na tym filmie:
3.1 Podnosząca się tkanina
Ta zabawa wymaga od dzieci dobrej koordynacji. Najpierw wszystkie dzieci chwytają obiema rękami huśtawkę i powoli wprawiają ją w ruch wahadłowy.
Powinien to być możliwie równomierny ruch.
Można to osiągnąć, jeśli wszystkie dzieci jednocześnie będą poruszać rękami w górę i w dół.
Na sygnał nauczyciela wszystkie dzieci puszczają chustę. Jeśli rzeczywiście dzieje się to w tym samym czasie, to gdy chusta jest w drodze do góry, nadal się unosi.
W ten sposób rozkołysana tkanina przez krótki czas unosi się nad grupą. Teraz dzieci muszą spróbować poruszać się blisko siebie tak, aby po wylądowaniu szmatka zakryła całą grupę.
Wskazówka: Poświęć trochę czasu na tę zabawę z huśtawką, ponieważ prawdopodobnie nie uda się ona za pierwszym razem.
3.2 Rzucanie piłką – jak trenować szybkość reakcji dzieci
.
Do tej zabawy oprócz dużej tkaniny do huśtawki potrzebna jest piłka. Należy ją umieścić na środku tkaniny huśtawki. W tym momencie szmatka leży jeszcze delikatnie na podłodze, więc nie jest napięta.
Na Twoją komendę wszystkie dzieci jednocześnie pociągają tkaninę na zewnątrz, tak że nagle się ona rozciąga. Ta siła wyrzuca piłkę do góry.
Teraz masz dwie możliwości:
- Z jednej strony możesz spróbować ponownie złapać piłkę za pomocą ściereczki, każąc wszystkim dzieciom ruszyć razem w kierunku piłki.
- Z drugiej strony można też szybko wskazać dziecko, które puściło huśtającą się szmatkę i musi samo spróbować złapać piłkę.
Oczywiście zawsze można przełączać się między tymi wariantami w zależności od tego, jak daleko piłka ma szansę wylądować.
Można też rozegrać grę w dwóch grupach z dwiema huśtawkami. Dzieci muszą wtedy próbować podawać sobie nawzajem piłkę.
Wymaga to jednak dobrej koordynacji i wysokiego poziomu koncentracji, dlatego ten wariant nadaje się raczej dla nieco starszych dzieci w szkole podstawowej.
3.3 Karuzela – gra, która wymaga zaufania
Ten pomysł na grę nadaje się do poprawy zaufania między sobą. Należy jednak mieć pewność, że wszystkie dzieci w grupie traktują grę poważnie.
Najpierw na podłodze kładzie się tkaninę do huśtania. Teraz jedno dziecko kładzie się prosto na środku materiału. Wszystkie pozostałe dzieci chwytają za zewnętrzną stronę materiału i podnoszą go.
Teraz dzieci mogą wspólnie obracać płachtę z muchami. W ten sposób zwykła szmatka do huśtawki w jasnych kolorach staje się karuzelą, która zachwyci wszystkie dzieci.