Grając w gry bez materiałów, jesteś w stanie w każdej chwili wyciągnąć pomysł z kapelusza. W ten sposób gry słowne mogą być wykorzystywane niemal zawsze.
Wykorzystaj gry bez materiałów do szybkiej rozgrzewki na lekcjach sportu, aby rozjaśnić atmosferę w przedszkolu i szkole. Nadają się one również do podróży.
Wiele gier bez materiałów nadaje się dla dwóch lub trzech graczy, jak również dla większych grup.
Czy to w domu, na zewnątrz, czy w drodze ,dzieci uwielbiają się bawić. Ponieważ jednak odpowiednie akcesoria nie zawsze są dostępne, w naszym artykule wymieniamy różne gry bez materiałów, które są nie tylko zabawne, ale i wartościowe edukacyjnie.
Aby ułatwić Ci orientację, pogrupowaliśmy poszczególne gry w różne kategorie. Należy pamiętać, że niektóre gry mogą równie dobrze należeć do więcej niż jednej kategorii.
[button]Więcej pomysłów na gry bez materiałów[/button]
Spis treści
1. gry bez materiału, ale z dużą ilością ruchu – idealne dla dużych grup
- Bieganie jak zwierzę (dla przedszkola lub pierwszych klas szkoły podstawowej):
Jako prowadzący zabawę podajesz różne zwierzęta, które wszystkie dzieci mają naśladować jednocześnie, albo każde dziecko w grupie może na zmianę wybierać zwierzę.
Szczególnie nadają się do tego węże, małpy, żaby, koty drapieżne lub ptaki. Dzieci tworzą odpowiedni krajobraz dźwiękowy w tej grze, naśladując odpowiednie odgłosy zwierząt. - Taśma transportowa (dla dzieci ze szkoły podstawowej od klasy 3 lub dzieci z gimnazjum):
Wszystkie dzieci kładą się w rzędzie po dwie osoby z plecami na podłodze i stopami skierowanymi do siebie. Teraz prowadzący grę kładzie na stopach pierwszej pary dużą piłkę, plecak lub coś podobnego, co ma być przekazywane z jednej strony na drugą.
Alternatywnie taśma transportowa może działać w ogóle bez przyborów poprzez przekazywanie dziecka z jednej strony na drugą. - Węzeł gordyjski (dla dzieci od około 5 lat):
W tej grze w pomieszczeniach i na zewnątrz wszystkie dzieci tworzą koło. Teraz wszyscy gracze powoli idą w kierunku środka koła z zamkniętymi oczami i chwytają każdą ręką inną rękę.
W ten sposób powstaje ładna plątanina dziecięcych rąk, a małe lub nawet nieco starsze dzieci zbliżają się do siebie.
Teraz oczy mogą zostać otwarte. Celem gry integracyjnej jest rozplątanie plątaniny bez rozluźnienia rąk. Tło historii węzła gor dyjskiego w przyjaznej dla dzieci formie można przeczytać tutaj.
Więcej gier bez materiału, które najlepiej nadają się na rozgrzewkę i w których ważna jest szybkość reakcji, duch zespołowy oraz zaufanie, można zobaczyć w tym filmie na YouTube:
Oczywiście klasyczne gry na świeżym powietrzu, takie jak łapanie, skakanie czy rzucanie, również nadają się na in-between.
2. gry bez materiałów na następną podróż samochodem
Podczas podróży często nie ma zbyt wiele dostępnego sprzętu lub dodatkowa torba z grami, którą spakowałeś, jest jeszcze w domu, podczas gdy ty jesteś już na autostradzie.
Ale nie martw się, jest wystarczająco dużo gier bez materiałów, aby skrócić czas do przyjazdu:
- Zgadnij tablice rejestracyjne:
Podczas dłuższych podróży zastanów się, jakie miasto może kryć się za skrótem na tablicy rejestracyjnej. Przegląd można znaleźć w starszych mapach ulic lub w Internecie, aby sprawdzić swoje pomysły. - Kto się śmieje pierwszy?
Mruganie, robienie min czy przewracanie oczami – wszystko jest dozwolone, aby rozśmieszyć partnera. Ten, komu jako pierwszemu drgną kąciki ust, przegrywa grę. - Ja widzę coś, czego ty nie widzisz!
Wybierz jakiś przedmiot i miej go na uwadze. Teraz zacznij mówić : „Widzę coś, czego ty nie widzisz i jest to zielone, żółte, okrągłe, kwadratowe, duże, małe lub tajemnicze”. Zadaniem jest teraz zbliżanie się krok po kroku do rozwiązania zagadki poprzez zadawanie pytań. Po tym czasie przychodzi kolej na kolejną osobę, która musi coś wymyślić. Ta gra ma nawet walory edukacyjne. Sprzyja kreatywności, a także koncentracji i osiąga to, że dzieci myślą o konkretnych pytaniach. - Rozpoznawanie melodii:
Nuć różne melodie znanych dziecięcych słuchowisk lub seriali. Pozostali uczestnicy zabawy muszą odgadnąć, jaka to melodia. Jeśli nie jesteś dobry w nuceniu, możesz również śpiewać, klaskać w dłonie lub bębnić palcami. Dzięki tej grze poprawiasz swoje poczucie rytmu i trenujesz pamięć. Sprawia również, że siedzenie w samochodzie przez dłuższy czas jest bardziej znośne.
3. zadania szacunkowe przeciwko powstającej nudzie
Klasyfikowanie wielkości i szacowanie ilości to coś, co dla wielu dzieci jest zaskakująco trudne. Dlatego dobrze jest ćwiczyć właśnie te czynności.
- Odgadnij minutę:
Zatrzymaj czas, podczas gdy grupa dzieci liczy w myślach, aby jak najbardziej zbliżyć się do wyniku. Będziecie zaskoczeni, jak różne są wyniki. Bardzo interesujące jest również sprawdzenie, czy i w jakim stopniu dzieci mogą być pod wpływem innych w tej grze. - Ile szyszek sosnowych znajduje się w okręgu?
Narysuj stopą okrąg na leśnym podłożu i pozwól wszystkim członkom grupy szybko przyjrzeć się temu okręgowi. Następnie odwróćcie się i zgadnijcie. Po wszystkim grupa zbiera się, aby sprawdzić wynik.
4. gry słowne nie wymagają żadnych materiałów
Gry słowne to zabawny sposób na doskonalenie umiejętności językowych:
- Zbieraj słowa:
Ile słów zaczynających się na literę A możesz po kolei wymyślić? Każdy gracz w rzędzie ma tylko kilka sekund na odpowiedź. Gra staje się nieco trudniejsza, gdy zgadzacie się co do pewnych kategorii, jak w klasycznym Stadt Land Fluss. Jakie zwierzęta z literą B lub jakie osobowości z literą D w nazwie przychodzą Wam na myśl? - Wymyślanie historii:
Jako lider grupy podajesz pożądaną historię jako podstawę. Teraz każde dziecko ma za zadanie dodać jedno lub dwa zdania, tak aby stopniowo powstała mniej lub bardziej sensowna historia. - Word jumble:
Pierwszy gracz wymienia jakieś słowo. Zadaniem drugiego gracza jest utworzenie nowego słowa z ostatnią literą poprzedniego słowa. Na przykład, jeśli powiesz doktor, następnym słowem może być trick. Dla starszych dzieci zabawa staje się nieco bardziej skomplikowana, gdy słowa muszą odpowiadać jakiemuś tematowi.
5. zabawy bez materiału w wodzie
Podczas pływania często brakuje niezbędnego sprzętu do gier. Na szczęście są też pomysły na gry, które nie wymagają dodatkowego sprzętu:
- Walka jeźdźców:
W tej zabawie dwoje dzieci zawsze tworzy parę. Jedno dziecko bierze drugie na swoje barki i może rozpocząć się walka drużyn przeciwko sobie. Celem gry jest spowodowanie upadku pozostałych dzieci poprzez zapasy, ciągnięcie i popychanie. Ostatnia para wygrywa. - Nurkowanie:
Kto potrafi najdłużej wstrzymać oddech? Komu uda się zanurkować na najdalszą odległość lub kto dotrze do dna w basenie? Upewnij się, że przez cały czas masz wszystkie dzieci w zasięgu wzroku i że dzieci potrafią już dobrze pływać. - Łapanie na ślepo:
Ta gra jest odpowiednia tylko w małym wyznaczonym obszarze. Jedno dziecko ma zawiązaną oczy szmatką i ma za zadanie złapać pozostałe dzieci.
Kto zostanie złapany, ten zostaje nowym łapaczem.