Gry zaufania dla dzieci: ćwiczenia integracyjne w świetlicach i szkołach

Praca zespołowa i zaufanie to ważne cechy, których dzieci powinny uczyć się nie tylko w szkole, ale już w żłobku i przedszkolu. W naszym artykule przedstawiamy różne gry o zaufaniu dla różnych grup wiekowych i …

Gry zaufania dla dzieci: ćwiczenia integracyjne w świetlicach i szkołach

vertrauensspiele von eltern mit kindern
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Działalność rekreacyjna
  6. »
  7. Gry zespołowe
  8. »
  9. Gry zaufania dla dzieci: ćwiczenia integracyjne w świetlicach i szkołach
Dlaczego ważne jest, aby dzieci uczyły się zaufania?

Rozwój wielu indywidualnych umiejętności zależy w znacznym stopniu od umiejętności współpracy z innymi. Jeśli brakuje tego ważnego aspektu, życie w społeczeństwie stawia dzieci i oczywiście dorosłych przed wielkim wyzwaniem.

Czy istnieją gry dotyczące zaufania, które są szczególnie odpowiednie dla dzieci w świetlicy?

Im wcześniej dzieci nauczą się budować zaufanie do innych ludzi, tym łatwiej jest im polegać na pomocy innych i współpracować z innymi. Z tego powodu poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na zabawy w zaufanie w świetlicy.

Czym różnią się gry w zaufanie w szkole?

Podczas gdy zdolności dzieci w przedszkolu są jeszcze nieco ograniczone, pomysły na gry w szkole podstawowej, a także w gimnazjum mogą być dość złożone. Niemniej jednak podstawy wielu gier nadają się również dla starszych dzieci, młodzieży, a nawet dorosłych.

Praca zespołowa i zaufanie to ważne cechy, których dzieci powinny uczyć się nie tylko w szkole, ale już w żłobku i przedszkolu.

W naszym artykule przedstawiamy różne gry o zaufaniu dla różnych grup wiekowych i wyjaśniamy, w jaki sposób i w jakim czasie można je najlepiej wykorzystać. [button]Dalsza lektura na temat zaufania i zabaw w zaufanie[/button]

1. gry zaufania jako ważny element edukacji opartej na doświadczeniu

Gry na zaufanie dla dorosłych

Ćwiczenia team-buildingowe to nie tylko coś dla dzieci, ale są wykorzystywane w wielu firmach. Tutaj gry kooperacyjne dla dorosłych są mocno nastawione na experiential education.

W trakcie dzieciństwa istnieje wiele różnych obszarów, w których dzieci uczą się czegoś. Powoli, ale pewnie, poprawia się poczucie języka, dojrzewają umiejętności motoryczne, a także jest wiele do odkrycia w kategoriach poznawczych.

Idealnym sposobem na doskonalenie umiejętności dzieci są gry. Jednak wielu rzeczy nie da się osiągnąć w pojedynkę, dlatego tylko współpraca z innymi prowadzi do sukcesu. Odpowiednim sposobem, aby dać dzieciom w grupie poczucie wspólnoty, są gry dotyczące zaufania i współpracy.

Różne pomysły na gry można wykorzystać jako gry na poznanie się lub do nawiązania bliższego kontaktu między dziećmi.

Im wcześniej dzieci nauczą się polegać na pomocy innych, tym bardziej dojrzeją ich umiejętności społeczne.
Dlatego od czasu do czasu wykorzystuj różne gry, aby dać dzieciom poczucie, co można osiągnąć w społeczności i dlaczego ważne jest, aby móc zaufać innym ludziom.

Wskazówka: Dzięki RespAct, Camp Group gGmbH angażuje się w pomoc dzieciom z problemami zaufania i wspiera integrację w szkole.

2. gry na temat zaufania w przedszkolu

Zaufanie odgrywa ważną rolę w każdym wieku. Aby je promować i dać dzieciom możliwość zaufania innym, ale także wzięcia na siebie odpowiedzialności, w poniższych akapitach znajdziecie kilka odpowiednich pomysłów na gry.

2.1 Prowadzenie i bycie prowadzonym

ein junge laeuft mit einer augenbinde herum
Nie tak łatwo jest znaleźć drogę po omacku
.

Zacznij od ustawienia w przedszkolu małego toru przeszkód. Sprawdza się to zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.
Następnie podziel dzieci na dwuosobowe grupy do tej zabawy. Każda drużyna otrzymuje opaskę na oczy.

Podczas gdy jeden gracz jest oślepiony, drugi gracz ma za zadanie przeprowadzić dziecko bezpiecznie przez tor.

Podczas gry należy pamiętać, aby nie przeciążać dzieci w grupie. Dlatego zacznij od krótkich kursów i prostych ćwiczeń.
Bycie oślepionym, nawet na krótką chwilę, może być bardzo przerażające.

Alternatywnie można zaprojektować grę w taki sposób, że jedna osoba musi przeprowadzić drugą z jednego końca pokoju na drugi, wydając konkretne polecenia.
Ponieważ dla małych dzieci jest to jeszcze stosunkowo trudne, ćwiczenie to nadaje się tylko dla osób w wieku od czterech lub pięciu lat wzwyż.

Wskazówka: Jest nieco łatwiej, jeśli dzieci raczkują zamiast chodzić. Minimalizuje to również ryzyko urazów, jeśli polecenia są dość niedokładne.


2.2 Znajdowanie partnera

W tej grze wszystkie dzieci stoją w dużym kole w pokoju. Teraz wszystkie dzieci mają zawiązane oczy.
Następnie maluchy mają za zadanie na ślepo znaleźć wcześniej wybranego partnera.

Działa to w ten sposób, że wszystkie dzieci poruszają się powoli w ustalonym wcześniej kierunku. Wszyscy gracze powinni wyciągnąć ręce, aby uniknąć kolizji z innymi dziećmi i znaleźć właściwego partnera.

3. gry zaufania dla dzieci w szkole

kinder legen die haende uebereinander
Zachęcaj do pracy zespołowej poprzez gry zaufania
.

O ile w przedszkolu często jeszcze wszystko przebiega w miarę harmonijnie, o tyle w szkołach podstawowych i średnich często dochodzi do wykluczenia i mobbingu.
Aby przeciwdziałać tym zjawiskom na wczesnym etapie, odpowiednie są grupowe gry dynamiczne, z których część może być rozgrywana podczas zwykłych lekcji lub na zajęciach wychowania fizycznego.

Szczególnie ważne jest jednak, aby nauczyciel zawsze miał oko na wszystkich uczniów, aby zapobiec problemom.

W kolejnych akapitach przedstawimy kilka gier dla grup, które najlepiej nadają się do wzmocnienia spójności w klasie.

3.1 Ślepy jeździec

W tej grze dzieci muszą dobrać się w pary. Jednak nieco lepiej dla promowania dynamiki grupy jest, jeśli Ty, jako lider grupy, rzucisz razem pary, które normalnie nie współpracowałyby ze sobą.

Jedno dziecko wchodzi na plecy drugiego. Dolne dziecko, koń, ma zawiązane oczy. Teraz górne dziecko, jeździec, musi bezpiecznie przejechać przez trasę.
W zależności od wieku dzieci i stopnia skomplikowania trasy, można to zrobić na różne sposoby. Można wybrać spośród następujących możliwości:

  • bezpośrednie zwrócenie się do dziecka
  • komunikacja niewerbalna za pomocą nacisku rąk i nóg
  • Alternatywnie możesz użyć wstążki jako łącznika, aby dzieci mogły się swobodniej poruszać.

Wskazówka: Zmieniajcie pozycje po pierwszej sesji.

3.2 Pozwól sobie na upadek

kind springt bei einem vertrauensspiel in die arme seines vaters
Potrzeba odwagi i pewności siebie, aby skoczyć lub pozwolić sobie na upadek
.

Możesz myśleć, że łatwo jest pozwolić sobie na upadek. Jednak wcale nie jest, gdy musisz polegać na kimś innym lub na grupie.

Utwórzcie małe koło. Teraz jedno dziecko staje w środku, z zawiązanymi oczami i pozwala sobie na upadek na zewnątrz, tak aby pozostałe dzieci złapały go, a następnie delikatnie szturchnęły w innym kierunku. W tej zabawie ważne jest, aby dziecko w środku było jak najbardziej sztywne, aby można je było łatwiej złapać i ponownie popchnąć.

Jeśli to ćwiczenie już dobrze działa, można je również uczynić ćwiczeniem z partnerami na zmianę. Potrzeba nieco więcej odwagi, aby pozwolić sobie na upadek z wysokiego pudła w ręce grupy.

4 Dalsza lektura na temat zaufania i gier w zaufanie



Artykuły powiązane