Sprawdzana jest różnorodność możliwości zabawy oraz sposób podejmowania codziennych doświadczeń środowiskowych przez dzieci. Pod uwagę brane są również wielkość i odpowiednia ilość zabawki, konstrukcja, mechanika, kształt, kolor oraz odpowiednia cena.
Ze względu na niezależne i dobrowolne testy, etykieta GS jest uważana za znacznie bardziej znaczącą niż również znana etykieta CE. Ten ostatni jest właściwie stosowany przez samych producentów.
Produkty certyfikowane znakiem Blue Angel muszą być produkowane w sposób przyjazny dla środowiska i być nieszkodliwe dla zdrowia dzieci. Włókna muszą pochodzić z upraw ekologicznych i nie mogą zawierać żadnych szkodliwych substancji chemicznych.
Zabawki dla dzieci powinny sprawiać radość – w najlepszym wypadku powinny zachęcać dzieci do zręczności i kreatywności. Rodzice mogą jeszcze stosunkowo łatwo sprawdzić te wymagania dotyczące zabawek. Kryteria wykraczające poza ten zakres, takie jak bezpieczeństwo dzieci lub zgodność ze zdrowiem, są mniej łatwe do oceny na pierwszy rzut oka. Jeszcze trudniej jest konsumentowi, gdy przychodzi do pytania, czy przy produkcji zabawki przestrzegane są normy społeczne i ekologiczne: Czy pracownicy otrzymują uczciwe wynagrodzenie, czy nie ma pracy dzieci lub nadmiernej eksploatacji lasów deszczowych?
Wielu rodziców wolałoby zabawki, które są produkowane w zdrowy, ekologiczny i społecznie odpowiedzialny sposób. Ale poszukiwanie zabawek, które spełniają wszystkie te kryteria, jest trudne. Dzieje się tak dlatego, że obecnie nie ma znormalizowanego oznakowania zabawek wyprodukowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jednak różne etykiety oferują rodzicom orientację podczas zakupów.
[button]Zabawki wyróżnione prezentowanymi etykietami[/button]
Spis treści
1. „dobrze grać
Znak „spiel gut” przyznawany jest przez Arbeitsausschuss Kinderspiel und Spielzeug e.V. (Komitet Roboczy ds. Gier i Zabawek dla Dzieci). Stowarzyszenie to postrzega siebie jako niezależne doradztwo konsumenckie i specjalizuje się w zabawkach i grach. Doradza rodzicom, producentom, wychowawcom oraz zainteresowanym osobom i instytucjom. Co roku około 600 nowych zabawek jest testowanych przez stowarzyszenie. Opiera się ono na założeniu, że zabawki powinny pobudzać wyobraźnię dzieci. Sprawdzana jest różnorodność możliwości zabawy oraz sposób, w jaki podejmują one codzienne doświadczenia dzieci związane z otoczeniem. Kolejne kryteria przyznawania znaku „spiel gut” to wielkość i odpowiednia ilość zabawki, konstrukcja, mechanika, kształt, kolor i odpowiednia cena. Ponadto sprawdzane jest bezpieczeństwo, przyjazność dla środowiska, jak również materiał i trwałość.
Na stronie głównej spiel gut rodzice mogą znaleźć informacje o nagrodzonych produktach, aktualne wskazówki dotyczące zabawy oraz informacje ogólne na temat zabawek.
2. „GS – sprawdzone bezpieczeństwo
Zabawki dla dzieci oznaczone znakiem GS oznaczającym „sprawdzone bezpieczeństwo” zostały przetestowane przez niezależną jednostkę certyfikowaną. Aby otrzymać znak, zabawka musi spełniać minimalne wymogi prawne dotyczące bezpieczeństwa sprzętu i produktu. Oprócz aspektów zdrowotnych testowana jest również łatwopalność, bezpieczeństwo zabawek elektronicznych oraz aspekty mechaniczno-fizyczne.
Ze względu na niezależne i dobrowolne badania, znak GS jest uważany za znacznie bardziej znaczący niż również bardzo znany znak CE. Ten ostatni potwierdza wprawdzie, że zabawka jest zgodna z dyrektywami WE, ale umieszczają go sami producenci.
3. „fair play
Kampania „fair plays” nie jest foką w ścisłym tego słowa znaczeniu. Prowadzi ona kampanię na rzecz ochrony praw człowieka i podstawowych standardów pracy w produkcji zabawek i jest wspierana przez organizacje i stowarzyszenia kościelne. Wynika to z faktu, że w azjatyckich fabrykach zabawek produkujących na rynek europejski często systematycznie łamane są społeczne i ekonomiczne prawa człowieka.
Kampania zwraca uwagę na te nadużycia. Wzywa producentów i sprzedawców w Niemczech do zapewnienia humanitarnych warunków pracy w swoich firmach dostawczych oraz do wdrożenia Kodeksu Postępowania Międzynarodowej Konfederacji Przemysłu Zabawkarskiego – ICTI – również w firmach dostawczych. Na stronie internetowej „fair spielt” rodzice mogą dowiedzieć się, którzy niemieccy producenci zabawek (dobry przegląd niemieckich producentów i marek można znaleźć na stronie spielzeug.org) uczestniczą w kampanii i mają swoje zabawki produkowane w uczciwych warunkach.
4. „Błękitny Anioł
Niebieski Anioł to stosunkowo dobrze znany znak jakości produktów przyjaznych dla środowiska, którym oznaczane są również zabawki drewniane i materiałowe.
Drewniane produkty certyfikowane Błękitnym Aniołem muszą być produkowane w sposób przyjazny dla środowiska i być nieszkodliwe dla zdrowia dzieci. Kolejnymi warunkami są brak syntetycznych substancji zapachowych, środków zmniejszających palność lub konserwantów drewna oraz to, że drewno ewidentnie pochodzi ze zrównoważonej gospodarki leśnej. W przypadku zabawek tekstylnych przeprowadza się testy w celu ustalenia, czy użyto włókien z upraw ekologicznych i czy uniknięto substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia, takich jak substancje zapachowe lub środki zmniejszające palność.
Certyfikaty nie mogą zastąpić informacji i indywidualnego doradztwa. Pokazują jednak, że warto przyjrzeć się bliżej w sklepie z zabawkami lub przy zakupie zabawek przez internet. Etykiety te mogą pomóc rodzicom w znalezieniu dobrych produktów podczas zakupów zabawek. Mogą również stanowić zachętę dla producentów do produkowania zabawek pobudzających wyobraźnię, które są bezpieczne dla dzieci i nieszkodliwe dla zdrowia oraz zostały wyprodukowane zgodnie z normami ekologiczno-społecznymi.