Gry komunikacyjne: Gry kooperacyjne, które promują ducha zespołu

Komunikacja odgrywa bardzo dużą rolę w naszym życiu. Za pomocą słów, gestów i mimiki twarzy możemy np. powiedzieć drugiej osobie, jacy jesteśmy i jak się czujemy. Umiejętność komunikowania się podlega jednak procesowi uczenia się i …

Gry komunikacyjne: Gry kooperacyjne, które promują ducha zespołu

  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Działalność rekreacyjna
  6. »
  7. Gry zespołowe
  8. »
  9. Gry komunikacyjne: Gry kooperacyjne, które promują ducha zespołu
Co należy rozumieć przez gry komunikacyjne?

Gry komunikacyjne to gry grupowe, w których uczestnicy muszą się ze sobą porozumieć.

Jakie obszary obejmuje komunikacja?

Komunikacja może odbywać się nie tylko poprzez język, ale także poprzez gesty, mimikę i język ciała.

Jakie gry komunikacyjne są odpowiednie do wspierania spójności grupy?

W grach komunikacyjnych, takich jak budowanie wieży czy tic-tac-toe, spójność zespołu jest szczególnie ważna.

Komunikacja odgrywa bardzo dużą rolę w naszym życiu. Za pomocą słów, gestów i mimiki twarzy możemy np. powiedzieć drugiej osobie, jacy jesteśmy i jak się czujemy. Umiejętność komunikowania się podlega jednak procesowi uczenia się i musi być stale rozwijana. W końcu współpraca jest możliwa tylko dzięki dobremu porozumieniu.

W naszym poradniku wyjaśniamy, jak można wspierać ducha zespołu za pomocą gier komunikacyjnych. Najpierw wyjaśniamy, jaką rolę odgrywa komunikacja w naszym życiu. Następnie przedstawiamy kilka gier komunikacyjnych, które nadają się zarówno do przedszkola, jak i na urodziny czy wyjście.

[button]Dalsza literatura na ten temat[/button]

1. gry komunikacyjne tworzą zaufanie

DaF
Gry komunikacyjne uczą dzieci wzajemnego zaufania

Gry komunikacyjneto gry, które skupiają się na zachowaniach komunikacyjnych. Jeśli chcesz działać w zespole, musisz koordynować działania z innymi graczami. Jeśli główny nacisk położony jest na komunikację, są to gry grupowe. Mają one na celu przede wszystkim promowanie ducha zespołu.

Nasz dzisiejszy świat jest bardzo międzykulturowy. Wiele osób uczy się niemieckiego tylko jako języka obcego. Tym ważniejsza jest umiejętność porozumiewania się ponad barierami językowymi. W tym kontekście gry stanowią doskonałą podstawę do pierwszego zbliżenia.

Świetną grą komunikacyjną pozwalającą na poznanie innych kultur jest gra Poznajemy się – Rozmawiamy ze sobą – Uczymy się od siebie. Instrukcję i niezbędne materiały do gry znajdziesz tutaj.

Komunikacja jest teoretycznym składnikiem gier, więc można ją uznać za podstawę. Współpraca, czyli składnik praktyczny, opiera się na niej. Dlatego gry komunikacyjne często nazywane są grami kooperacyjnymi. Najpierw omawiane są zadania, które zespół ma do wykonania, a następnie są one realizowane.

Wskazówka: Komunikacja i współpraca odgrywają ważną rolę także w późniejszym życiu zawodowym. Pracodawcy zwracają uwagę, czy kandydaci potrafią pracować w zespole. Tylko w ten sposób można zapewnić dobrą współpracę.

2 Komunikacja odbywa się na różne sposoby

Teambindung
Istnieje wiele różnych sposobów komunikowania się ze sobą.

Gry komunikacyjne i kooperacyjne są wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach. Szczególnie w sporcie budowanie zespołu jest niezbędne, aby wygrać mecz. Dlatego zawodnicy rozmawiają ze sobą przed rozpoczęciem gry, na przykład w celu rozdzielenia ról.

Jeśli uczestnicy są następnie w grze, wymagana jest również komunikacja niewerbalna. Dzieje się tak dlatego, że w niektórych grach osoby stoją tak daleko od siebie, że bezpośrednia komunikacja nie jest możliwa. W tym przypadku gracze mogą jednak pomóc sobie gestami lub mimiką twarzy.

Istnieją pewne cele, które można osiągnąć za pomocą gier komunikacyjnych.
Ćwiczenia komunikacyjne, na przykład, mają na celu:

  • być zabawą
  • nawiązać kontakt
  • pomóc ludziom poznać się wzajemnie
  • wzmacniają poczucie przynależności do grupy
  • promuj zaufanie
  • wspierać interakcje społeczne
  • pobudzać motywację i zaangażowanie
  • Wzmacniać pewność siebie i poczucie odpowiedzialności

Podczas gdy niektóre gry zachęcają do dyskusji, a tym samym promują umiejętności językowe, w innych grach główną rolę odgrywają wiążące umowy. Czasami gry są przede wszystkim zabawą, a czasami nacisk kładziony jest na koncentrację.

Kwadrat komunikacji według Schulza von Thuna

Model ten mówi, że w komunikacie są zawsze cztery komunikaty: treść faktograficzna, ujawnienie siebie, wskazanie relacji i apel. W przekazie słów rolę odgrywają więc nie tylko fakty, ale także np. ton głosu czy relacje między sobą.

Poniżej znajdziesz małą listę gier komunikacyjnych, które można wykorzystać na różne okazje. Niektóre z tych gier zostały przedstawione bardziej szczegółowo poniżej.

  • Budowanie wieży
  • Cicha poczta
  • Gra w wydrę morską
  • Tic Tac Toe
  • Grupa i osoby postronne
  • Malowanie w ciemno
  • Liczenie grup
  • Morderstwo w ciemności
  • Latający dywan

3. tower building – popularna gra zręcznościowa

Kommunikationsspiele
Oprócz klocków budowlanych można wykorzystać wiele innych materiałów.

Budowanie wieży to gra zręcznościowa, która skupia się na dynamice grupy. Celem jest zbudowanie wieży z różnych materiałów, które są dostarczone. Wieża ta musi być wyższa niż wieża innych drużyn. Oprócz umiejętności wymagana jest również praca zespołowa.

Można wykorzystać takie materiały jak klocki. Ale do budowy wieży nadają się również karton, słomki lub gazety. Do połączenia materiałów uczestnicy mogą użyć taśmy klejącej, wykałaczek lub spinaczy.

Proces jest bardzo prosty. Prowadzący grę dzieli uczestników na grupy. Materiały są udostępniane wszystkim. Uczestnicy mają około 10 minut na zbudowanie najwyższej wieży. W tym czasie muszą skoordynować między sobą, jak najlepiej rozwiązać to zadanie. Pracując razem jako zespół, role muszą być jasno rozdzielone. Po zakończeniu uczestnicy mogą wspólnie z prowadzącym zastanowić się nad przebiegiem gry.

4 Cicha Poczta – gra dla młodszych i starszych

Puzzle
W tej grze oryginalny przekaz jest coraz bardziej zniekształcany.

Tę grę zna chyba każdy, bo jest niesamowicie popularna. Silent Post to bardzo prosta gra, która nie wymaga żadnych materiałów do gry. Można w nią grać wszędzie i idealnie nadaje się na przyjęcia urodzinowe dla dzieci czy wyjścia. Z pomocą tej gry staje się jasne, co się dzieje, gdy zdania lub wiadomości są przekazywane przez wiele osób. Starsze dzieci mogą łatwo zrozumieć, jak na przykład mogą rozprzestrzeniać się plotki.

Dzieci siedzą w dużym kole lub w długim rzędzie. Teraz pierwszy gracz myśli o zdaniu i szepcze je do ucha osobie siedzącej obok. Ta wiadomość jest następnie przekazywana kolejnemu graczowi. Wreszcie ostatni gracz musi głośno powiedzieć, jaka wiadomość do niego dotarła. Wynik zwykle bardzo różni się od oryginału, zwłaszcza w dużych grupach, więc świetna zabawa jest nieunikniona.

Wskazówka: Zamiast zdania można również narysować obrazki na plecach osoby siedzącej obok.

Alternatywa: Inną możliwością jest opowiedzenie historii. W tym celu wszyscy oprócz dwóch graczy opuszczają pomieszczenie. Teraz jeden z graczy opowiada drugiemu krótką historię. Następnie do pomieszczenia może wejść trzeci gracz. Teraz dziecko, które wcześniej opowiadało historię, musi ją przekazać trzeciemu graczowi. Następnie wchodzi czwarty gracz i tak dalej. Pozostali gracze widzą bardzo dobrze, jak różne są zachowania interpretacyjne.

5 Tic Tac Toe – bardzo ważna jest tu komunikacja niewerbalna.

Musik Ideen
Zasady są takie same jak w przypadku klasycznego Tic Tac Toe.

Większość osób zna Tic Tac Toe tylko w wersji, w której używa się długopisu i papieru. Jednak ta gra wspaniale sprawdza się również z krzesłami i ludźmi. Celem gry jest ułożenie trzech osób z tej samej drużyny w rzędzie. Może to być układ poziomy, pionowy lub ukośny. Gracze muszą się ze sobą porozumiewać, ale nie wolno im mówić. Można używać jedynie języka migowego.

W grze biorą udział dwie drużyny po trzech zawodników. Krzesła są ustawione w trzech rzędach po trzy krzesła w każdym. Tworzą one pole gry. Teraz dwie drużyny na zmianę umieszczają jedną osobę na jednym z wolnych krzeseł. Gra toczy się do momentu, aż jedna z drużyn umieści trzech graczy w rzędzie lub wynik będzie remisowy. Gdy tylko któryś z graczy zacznie mówić, drużyna przeciwna wygrywa.

6 Dalsza literatura nt.

No products found.

Artykuły powiązane