Wiosna w przedszkolu: Pomysły na wiosenne projekty

Dni są coraz dłuższe, klimat staje się przyjemniejszy, a kwiaty, które początkowo jeszcze wahały się, czy się pojawić, kiełkują wszędzie. Wiosna w przedszkolu stwarza wiele okazji do wykonywania prac ręcznych czy odkrywania przyrody. W naszym …

Wiosna w przedszkolu: Pomysły na wiosenne projekty

  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Uroczystości w przedszkolu
  8. »
  9. Wiosna w przedszkolu: Pomysły na wiosenne projekty
Co ma do zaoferowania wiosna w ramach zajęć dziennych w przedszkolu?

Wiosna w przedszkolu pozwala na poznawanie przyrody na różne sposoby. Spróbujcie wykonać wiele projektów na świeżym powietrzu, gdy tylko pogoda na to pozwoli.

Jak przybliżyć dzieciom wiosnę jako porę roku?

Ze względu na to, że słońce powoli zaczyna się znowu śmiać, najlepiej sprawdzają się doświadczenia z bliska i aktywne projekty.

Jakie gry nadają się na wiosnę?

Przy wyborze odpowiednich gier na wiosnę należy zawsze zachować elastyczność. Pogoda lubi spontanicznie przeszkadzać w pracy. Na szczęście można też skorzystać z różnych pomysłów na zabawy.

Dni są coraz dłuższe, klimat staje się przyjemniejszy, a kwiaty, które początkowo jeszcze wahały się, czy się pojawić, kiełkują wszędzie.

Wiosna w przedszkolu stwarza wiele okazji do wykonywania prac ręcznych czy odkrywania przyrody.

W naszym poradniku przedstawiamy kilka pomysłów, które zainspirują dzieci w domu i na zewnątrz.
[button]Kup online książki z wiosennymi pomysłami do przedszkola[/button]

1. wiosna w przedszkolu: na łono natury!

Junge mit Lupe
Wiosną jest wiele do odkrycia.

Mało która pora roku lepiej nadaje się do odkrywania niż wiosna. Słońce częściej wychodzi na zewnątrz, a wiele zwierząt wychodzi ze swoich zimowych mieszkań. Zwłaszcza owady w kwietniu i maju występują w dużej ilości i dają dzieciom możliwość przyjrzenia się im z bliska.

Przez całą zimę wiele dzieci rzadko miało okazję cieszyć się przyrodą. Dni, w których śnieg się utrzymuje, są rzadkie i często w zimowe dni dominuje nudna i ponura szarość.
Mimo, że w szczególności kwiecień jest jeszcze często mieszany, cieplejsze temperatury przyciągają zarówno dzieci jak i dorosłych do przebywania na świeżym powietrzu.

Oprócz romansów i gimnastyki w przedszkolu, wiosna jest idealna na wycieczki na łono natury. Wcześniej można wprowadzić dzieci w nastrój zbliżającej się wycieczki poprzez rozmowę o roślinach i zwierzętach wiosną.
Szczególnie przydatne są projekty na temat ptaków, owadów lub mieszkańców lasu. Zagadki dotyczące rozwoju zwierząt (gąsienica – motyl; kijanka – żaba) to kolejny sposób na wprowadzenie w nastrój wiosenny.

Rada: Upewnij się, że wszystkie dzieci są odpowiednio ubrane na wiosenne wycieczki. Szczególnie kwiecień jest często zmienny, więc rano może być jeszcze dość chłodno, a w południe bardzo ciepło.

2. projekty przybliżające dzieciom wiosnę

Kind beim gärtnern
Upiększamy ogródek przedszkolny

Wykorzystaj wiosnę do ponownego zazielenienia przedszkolnych terenów zewnętrznych i stworzenia czegoś nowego.
Wyjdźcie wspólnie na zewnątrz po zakończeniu karnawału i posadźcie różne kwiaty, którymi dzieci będą się opiekować. Jako alternatywa dla kwiatów sprawdzą się też różne zioła, a także jedno lub dwa warzywa, które po kilku tygodniach lub miesiącach mogą trafić na talerz.

Jeśli pogoda nie będzie współpracować, po prostu przenieś projekt kwiatowy do wnętrza i zróbcie razem różne wiosenne obrazki, które możecie powiesić na oknach w przedszkolu.
Postaraj się podsunąć dzieciom pomysły, aby papierowe kwiaty były jak najbardziej kreatywne.

Wskazówka: Zaplanujcie wspólny obraz ek. Poproś, aby każde dziecko narysowało inne kwiaty, które następnie dzieci wytną. Następnie przyklej pojedyncze kwiaty na duży zielony karton, który symbolizuje łąkę.

Jeśli placówka nie ma zbyt wiele miejsca na zewnątrz, projekt sadzenia można przeprowadzić także w pomieszczeniach. Do pierwszych projektów nadaje się trawa lub rzeżucha, ponieważ nasiona kiełkują i rosną bardzo szybko.
Dzieci mogą więc obserwować postępy w odpowiednim czasie.

Eine Bohne keimt.
Zademonstruj moc roślin za pomocą eksperymentu.

Do zilustrowania ogromnej siły natury nadaje się poniższy eksperyment z fasolą i odrobiną gipsu:
Do przygotowania potrzebujesz.

  • kilka pustych pojemników po jogurcie (najlepiej przezroczystych)
  • gips paryski
  • woda
  • fasola
  • duża miska

Wymieszaj gips z wodą w dużej misce zgodnie z instrukcją. Następnie każde dziecko dostaje swój własny kubek po jogurcie, który ma wypełnić mieszanką. Teraz wszystkie dzieci dostają około pięciu do dziesięciu fasolek (w zależności od wielkości kubka), aby wymieszać je w mieszaninie.

Teraz czas na czekanie i obserwację. Już po dwóch – trzech dniach fasolki pokażą swój potencjał i będą rozpychać tynk, który do tego czasu stał się twardy.
Powoduje to kruszenie się tynku, a nawet pękanie tego czy innego jogurtownika.

Jak to się jednak dzieje, że fasolki w stałej masie zaczynają nie mieć żadnego? Najprościej mówiąc, ziarna wydobywają z masy gipsowej niezbędną wodę. Tynk powoli staje się zwarty i twardy. Aby móc rosnąć, sadzonka fasoli powoli rozszerza się i rozrywa otaczający ją tynk.

3. wykorzystaj złe dni

Schneckenrennen
Połącz naukę i zabawę z wyścigami ślimaków.

O ile wiosną w przedszkolu można cieszyć się codziennie, o tyle pogoda w ten czy inny dzień pokrzyżuje nam szyki podczas zajęć na świeżym powietrzu. Ale nawet w deszczowe dni można wprowadzić do przedszkola odrobinę natury.

Dlaczego nie spróbować wyścigu ślimaków? Najpierw wyjdź na zewnątrz w kaloszach i mackintoshu, aby poszukać różnych ślimaków z małymi domkami. Po znalezieniu ślimaka dla każdego nauczyciela i każdego dziecka, wstępna praca jest wykonana.

Teraz potrzebujesz tylko kilku liści sałaty i dużej plastikowej lub drewnianej maty. Ostrożnie napisz kredą numer na każdym domku i umieść ślimaki na środku maty.
Rozłóż liście sałaty wokół zewnętrznej krawędzi, aby ślimaki mogły poruszać się jednakowo we wszystkich kierunkach.
Zwycięzcą zostaje ślimak, który jako pierwszy opanował trasę. Ślimak ten zostaje nagrodzony liściem sałaty.

Wcześniej można wspólnie z dziećmi artystycznie zaprojektować talerz w różnych kolorach, aby pożytecznie wypełnić czas złej pogody.

Piosenki dla dzieci o wiośnie, historyjki dźwiękowe, wiosenne wiersze lub zabawy paluszkowe nadają się szczególnie do przeżywania wiosny w przedszkolu. Na przykład wzrost kwiatów może być zilustrowany następującą mini-opowieścią:

Story Działanie
Ziarno czeka głęboko w ziemi
czekając na lepszą pogodę.
Wszystkie dzieci kładą ręce na ziemi.
Deszcz pada delikatnie, a słońce się śmieje. Wszystkie dzieci bębnią palcami i świecą jak słońce.
Ziarenko słyszy to i widzi i myśli: to byłby śmiech;
Chcę być kwiatem i tak to się robi.
Dzieci wyciągają ręce do góry, ale nadal mają je zaciśnięte w pięści.
Kwiatek rozciąga się i rozciąga,
rozwija kwiat,
jakie to piękne – o mój Boże.
Wszystkie dzieci otwierają pięści i poruszają rękami w przód i w tył.

4. zabawy wzbogacające wiosnę w przedszkolu

Obserwowanie z bliska większej ilości owadów

Dzięki hotelowi dla owadów przedszkolaki mogą lepiej poznać wiele pożytecznych owadów w ogrodzie. Więcej szczegółów na temat przeznaczenia i budowy hotelu dla owadów można znaleźć tutaj.

Dlaczego nie spróbować odmiany klasycznego „Pakuję walizkę„? Wyjdźcie razem na zewnątrz i zbadajcie okolice przedszkola w poszukiwaniu owadów, kwiatów czy krzewów.
Spróbujcie uchwycić aparatem fotograficznym motywy, które pokazują Wam dzieci. Po krótkiej wycieczce wydrukujcie wykonane zdjęcia.

Gdy to zrobicie, mają małą kolekcję, którą możecie wykorzystać do gry w kręgu krzesełkowym. W przeciwieństwie do klasycznej gry, każde dziecko w rzędzie losuje kolejną kartę i dodaje ją do listy.
Pakuję walizkę staje Na wiosennym spacerze odkrywam.
W ten sposób łączy się klasyczną grę w kręgu z zabawą ruchową.

Wskazówka: Starajcie się zawrzeć jak najwięcej różnych motywów. Jednocześnie jednak upewnijcie się, że znacie poszczególne rośliny, owady lub ptaki, które fotografujecie lub odpowiednio to wyszukać.

Jeśli chcesz wzmocnić zaufanie grupy do siebie, gra Ślepa stonoga jest odpowiednia. W tej zabawie wszystkie dzieci ustawiają się w szeregu i chwytają za ramiona osoby stojącej przed nimi.
Teraz wszystkie dzieci oprócz prowadzącego zamykają oczy i idą za pierwszym dzieckiem przez plac zabaw lub przez las.

Użyjcie małych opasek na oczy, aby upewnić się, że żadne dziecko nie może oszukiwać. Ponieważ ta gra wiąże się z dużym zaufaniem i odpowiedzialnością jednocześnie, upewnij się, że każde dziecko czuje się komfortowo.

5. wiosenne prace ręczne

Basteln im Frühling
Przyroda daje wiele możliwości tworzenia rękodzieła.

Wielkanoc przypada w środku sezonu wiosennego, dlatego stwarza wiele okazji do wkomponowania motywów wielkanocnych. Niemniej jednak wiosenny motyw nie zawsze musi polegać na robieniu kurczaczków czy wielkanocnych króliczków.

Zamiast klasycznych motywów wielkanocnych, spróbuj użyć zwierząt, które można zobaczyć na wiosnę. W przypadku większości pomysłów na rzemiosło wiosenne lub wielkanocne, wszystko, czego potrzebujesz, to trochę farby, różne kartony, trochę kleju i trochę wyobraźni.
Aby odzwierciedlić bliskość z naturą, możesz włączyć do rzemiosła poszczególne materiały naturalne. Na przykład malowany ślimak pełza po prawdziwej trawie lub biedronka z papieru siedzi na liściu.
Tutaj znajdziesz jeszcze kilka pomysłów na motywy, aby wiosenne rękodzieła w przedszkolu nie wyszły na opak:

  • Pszczoły, trzmiele, osy
  • Pająki
  • Gąsienice, a później motyle
  • Ptaki z młodymi
  • Myszy lub nietoperze
  • Wiewiórki
  • Jeże
  • Żaby
  • Dziki, zające i jelenie

Wiele pomysłów na kolejne motywy znajdziecie w książkach obrazkowych o wiośnie.

6. Kup online książki z wiosennymi pomysłami do pokoju dziecięcego



Artykuły powiązane