Przede wszystkim własne urodziny dzieci, Wielkanoc i Boże Narodzenie to stałe punkty w świątecznym roku, ale także wszystkie uroczystości, które oznaczają szczególny kamień milowy – np. rozpoczęcie nauki w szkole.
Festiwale wyróżniają się z życia codziennego, oznaczają dzień jako coś specjalnego i pomagają tworzyć i podtrzymywać tradycje.
Oprócz dorocznych świąt ważne miejsce zajmują zwłaszcza uroczystości komunijne, bierzmowania lub poświęcenia młodzieży.
Ważne uroczystości dla dzieci są zarówno powtarzalne jak i wyjątkowe. Są zabawne, a jednocześnie zawsze wskazują na postęp, który imponuje dzieciom. O tym, które uroczystości są szczególnie ekscytujące dla dzieci, można dowiedzieć się tutaj.
Spis treści
1. ważne wyjątkowe uroczystości dla dzieci
Niektóre uroczystości są w życiu wyjątkowe. Zawsze oznaczają one szczególny punkt zwrotny w życiu. Są zdjęcia, zapraszani są krewni i przyjaciele i w większości przypadków rozpoczyna się nowy etap życia. Uroczystości te zwykle na długo pozostają w pamięci dzieci.
1.1 Rozpoczęcie szkoły jest szczególnie ważne
Dzieci rozpoczynające naukę w szkole są zazwyczaj bardzo dumne, a także nieco podekscytowane. Nie należą już do grona bardzo młodych i wkrótce nauczą się wielu rzeczy, których wcześniej nie znały. Dzieci otrzymują tornister i kompletny zestaw szkolny. Ale nie może zabraknąć również szkolnego rożka!
Z okazji pierwszego dnia szkoły, po uroczystości szkolnej odbywa się zazwyczaj większa lub mniejsza uroczystość w gronie krewnych i przyjaciół. Zaplanuj to odpowiednio wcześniej, aby zapewnić niezapomniany dzień.
Wskazówka: W sklepach takich jak wunderkarten.de można nawet zlecić personalizację kartek z zaproszeniem ze zdjęciem dziecka. Jest to szybkie, nieskomplikowane i zapewnia, że goście będą zawsze łatwo wspominać tę uroczystość.
1.2 Ważne uroczystości dla dzieci w kontekście religijnym
Wiele dzieci nie zna lub przynajmniej nie pamiętawłasnego chrz tu. W większości przypadków są one jeszcze na to za małe.
Bardziej ekscytujące są komunia, bierzmowanie, konfirmacja lub konsekracja: te uroczystości oznaczają punkt zwrotny w życiu, dojrzewanie, dorastanie. Dlatego ważne jest, aby były one odpowiednio celebrowane. Dzieci zapamiętają te uroczystości na długo.
Te uroczystości są bardziej uroczyste i wyrafinowane niż większość innych uroczystości, a dzieci są na nie ubrane i „dorosłe”. Zazwyczaj duża część rodziny przyjeżdża w odwiedziny.
Oczywiście odnosi się to również odpowiednio do świąt i tradycji w islamie, judaizmie lub innych wspólnotach religijnych.
1.3 Festiwale pożegnalne są słodko-gorzkie
W życiu zawsze są takie momenty, kiedy trzeba się pożegnać: Może to być z powodu przeprowadzki, ale także dlatego, że dziecko opuszcza przedszkole i rozpoczyna naukę w szkole. Każda impreza pożegnalna mówi: „Było z tobą miło, będzie nam ciebie brakowało”.
Dlatego te uroczystości mają również bardzo osobisty charakter. Prezenty, gratulacje na przyszłość i listy na pamiątkę są jej częścią. Dzieci z przyjemnością jeszcze raz wspominają, jak wspaniały był dla nich ten dzień – nawet jeśli polały się łzy.
2. Przegląd powtarzających się ważnych uroczystości dla dzieci
Jest kilka ważnych uroczystości dla dzieci, które powracają co roku. Niektóre z nich są związane z kościołem lub tradycją, inne mają charakter osobisty. Wszystkie są na swój sposób ważne dla dzieci, ponieważ zawsze występują w nich rytuały, z których niektóre są dla nich szczególnie przyjemne.
Nie wszystkie wymienione tu festiwale są równie ważne dla wszystkich dzieci, ale są dla większości z nich. Zamiast świąt chrześcijańskich ważną rolę, w zależności od wspólnoty religijnej, odgrywają takie święta jak Eid i Święto Ofiar w islamie czy Chanuka i Jom Kippur w judaizmie.
2.1 Jak pięknie, że się urodziłeś
Co jest ważniejsze i bardziej osobiste niż urodziny? Dzień, w którym wszyscy świętują, że skończyłeś rok, to także dzień, w którym jesteś w centrum uwagi. Fakt, że wszyscy gratulują, dają prezenty i świętują jedno dziecko, jest imponującym i wspaniałym doświadczeniem.
Świętuje się to odpowiednio – tortami, piosenkami, świeczkami, zabawami, a nawet imprezami tematycznymi. Ten dzień należy tylko do dziecka, więc jest cenny.
2.2 Boże Narodzenie to święto rodzinne
W czasie Świąt Bożego Narodzenia spotyka się cała rodzina. Dla wielu dzieci jest to nierozerwalnie związane z piękną opowieścią o Bożym Narodzeniu, z piosenkami i prezentami, z ciastkami, świecami i byciem razem z krewnymi, których nie widuje się tak często.
Udekorowana choinka ma w sobie coś bajkowego, a przytulny dom, który stanowi wyraźny kontrast z często mokrą i zimną pogodą na zewnątrz, jest wygodny.
Boże Narodzenie jest także ważnym świętem dla wielu rodzin niereligijnych.
2.3 Wielkanoc oznacza odnowę
Dla chrześcijan Wielkanoc to najwyższy dzień świąteczny w roku. Ponieważ jednak w całych Niemczech jest to święto państwowe, również wszystkie rodziny niereligijne spotykają się, aby wspólnie spędzić czas i świętować.
Wielkanoc jest jednak świętem odnowy nie tylko ze względu na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa: odbywa się również w momencie, gdy po zimie wszystko się zieleni i rozkwita. Dlatego również dla dzieci jest to radość , że przy sprzyjającej pogodzie mogą szukać w ogrodzie pisanek .
2.4 Impreza letnia jest długo pamiętana
Podobnie jak w wielu firmach, również w przedszkolach często obchodzone jest letnie przyjęcie. Ta pora roku po prostu nadaje się do tego: jest ciepło i pięknie, a wiele rodzin przebywa w tym czasie na wakacjach. Letnie imprezy charakteryzują się grami na świeżym powietrzu, być może małymi scavenger hunts lub innymi zabawnymi zadaniami dla dzieci. Powrót do domu zmęczony zabawą przy wieczornym słońcu również ma swój urok.
2.4 Dożynki mają szczególne znaczenie w instytucjach kościelnych
Święto plonów jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Jego korzenie sięgają nawet czasów przedchrześcijańskich. W tym dniu ludzie dziękują Bogu za obfite zbiory i świętują razem z mnóstwem smakołyków.
Dla dzieci święto to może być bardzo pouczające: uczą się, że jedzenie, które jedzą, nie jest po prostu czymś oczywistym.
2.5 Święty Marcin to Święto Latarni
Niektóre dzieci nie kojarzą jesiennych korowodów lampionów ze św. Marcinem. W wielu przedszkolach czyta się im jednak historię świętego, który podzielił się swoim płaszczem z żebrakiem. Tymczasem dzieci same wykonują swoje lampiony. Chodzenie z nimi i śpiewanie w ciemności wieczorem jest jedną z najbardziej pamiętnych tradycji.
2.6 Św. Mikołaj oferuje słodką niespodziankę
Święty Mikołaj jest na początku adwentu i pomaga dzieciom przygotować się do świąt. Niektóre z zapałem czyszczą swoje buty, aby św. Mikołaj rzeczywiście coś do nich włożył. Znajdowanie rano słodyczy w butach i przypuszczenie, że święty złożył w nocy wizytę w domu, ma swoją magię.
2.7 Sylwester nie jest jeszcze dla bardzo małych dzieci
Bardzo małe dzieci nie potrafią jeszcze poradzić sobie z myślą, że następnego dnia zaczyna się nowy rok. Poza tym potrzebują snu. Ale im starsze dzieci, tym bardziej ekscytujące staje się dla nich to święto: Jeśli po raz pierwszy wolno im zostać na noc, jest to wspaniałe uczucie: w końcu są wtedy „duże”.