Język migowy dla niemowląt: Podstawy i wskazówki do nauki języka krasnoludków

Kiedy dziecko płacze, wielu rodziców nie wie, czego ono w tym momencie chce. Po kolei sprawdzane są wszystkie podstawowe potrzeby. Czy dziecko jest głodne? Czy pieluszka jest pełna? A może po prostu potrzebuje uwagi? Rodzice …

Język migowy dla niemowląt: Podstawy i wskazówki do nauki języka krasnoludków

kind macht babyzeichensprache
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Po ciąży
  6. »
  7. Język migowy dla niemowląt: Podstawy i wskazówki do nauki języka krasnoludków
Czym jest język migowy dla niemowląt?

Język migowy dla niemowląt jest odpowiednim środkiem komunikacji z dziećmi, które nie potrafią jeszcze mówić. W tym celu uczy się znaków oznaczających różne podstawowe potrzeby, aby dziecko miało możliwość wyrażenia siebie.

Czy jest sens uczyć niemowlęta języka krasnoludków?

Oczywiście nie ma przymusu, aby dziecko uczyło się języka migowego niemowląt. Jest to jednak dobry sposób, aby jak najwcześniej móc się ze sobą porozumieć. Naukowcy stwierdzili również, że używanie gestów i znaków ma pozytywny wpływ na słownictwo dziecka.

Jakie są oferty nauki języka migowego dla niemowląt?

Pierwszą możliwością jest nauka znaków dłoni z pomocą książki lub aplikacji. Jednak można również wziąć udział w odpowiednim kursie. Ma to tę zaletę, że można wymieniać się pomysłami z innymi rodzicami.

Kiedy dziecko płacze, wielu rodziców nie wie, czego ono w tym momencie chce. Po kolei sprawdzane są wszystkie podstawowe potrzeby. Czy dziecko jest głodne? Czy pieluszka jest pełna? A może po prostu potrzebuje uwagi? Rodzice są zbyt szczęśliwi, aby zrozumieć swoje małe dziecko od razu. Powinno to być możliwe dzięki językowi migowemu dla niemowląt.

W tym artykule wyjaśniamy, czym jest język migowy dla niemowląt i jak Ty i Twoje dziecko możecie się go łatwo nauczyć. Ponadto wyjaśniamy, jak nauka tego „języka” ma sens.

[button]Dalsza lektura na temat języka migowego niemowląt[/button]

1. język migowy dziecka jako pierwsza możliwość komunikacji

Język migowy niemowląt jako samodzielny język?

Chociaż język migowy niemowląt jest formą języka migowego, to jednak brakuje mu ważnych kryteriów, które muszą być spełnione. Na przykład istnieją tylko pojedyncze znaki i nie ma struktur gramatycznych.

Dzieci uczą się mówić dopiero w wieku około jednego do dwóch lat. Oznacza to, że do tego czasu mają ograniczoną możliwość porozumiewania się z rodzicami i osobami z otoczenia. Może to stać się problemem zwłaszcza w sytuacjach, gdy dziecko chce czegoś konkretnego.

Z tego powodu w latach 80. w USA opracowano tzw. baby sign language. Za pomocą różnych znaków dzieci powinny nauczyć się komunikować rodzicom swoje potrzeby. Język migowy dla niemowląt można więc określić jako pierwszą komunikację między rodzicami a dzieckiem.

Idea używania znaków jest bardzo oczywista. Aby porozumieć się z innymi, dorośli również używają czegoś więcej niż tylko słów. Około 55% ludzkiej komunikacji odbywa się poprzez język ciała, mimikę i gesty. Często używamy ich, aby wspierać nasz język w przenośni.

Bardzo niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że używa już języka migowego dziecka. Na przykład prawie wszyscy rodzice używają typowego „falowania”, aby nauczyć swoje dziecko żegnać się z innymi. Dlaczego więc nie wykorzystać tych znaków dla niemowląt, aby ułatwić sobie codzienne życie?

2. język krasnoludków – przydatny czy wynik manii wczesnej interwencji?

baby verstaendigt sich mithilfe von zeichen
Gdy niemowlęta potrafią komunikować swoje potrzeby, znacznie ułatwia to codzienne życie.

To, czy nauka języka migowego dla niemowląt jest konieczna i przydatna, jest dyskusyjne. Podczas gdy w Ameryce język migowy dla niemowląt jest uważany za coś oczywistego, w tym kraju jest wielu krytyków tej koncepcji wczesnej nauki. Krytykują oni przede wszystkim to, że ten sztuczny sposób porozumiewania się jest całkowicie zbędny, ponieważ dzieci bardzo szybko uczą się normalnej komunikacji.

Inna krytyka dotyczy tego, że poprzez naukę języka migowego niemowlęta są narażone na pewną presję uczenia się. Rodzice czasami rozpaczliwie czekają, aż dziecko w końcu da im jakiś znak. Może to prowadzić do frustracji i stresu.

Jednak jest też wiele głosów popierających znaki ręczne dla niemowląt. Fakt, że niemowlęta i ich rodzice komunikują się za pomocą znaków, zanim język zostanie użyty jako środek komunikacji, może znacznie ułatwić codzienne życie. Rodzice nie muszą już zgadywać, ponieważ ich dzieci potrafią zakomunikować swoje potrzeby.

W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Chicago naukowcy zbadali również, w jakim stopniu gesty i sygnały ręczne wpływają na rozwój językowy dzieci. Odkryli, że dzieci, których rodzice łączą wiele pojęć za pomocą gestów, mają większy zasób słownictwa.

3. nauka języka migowego dla niemowląt

Dzieci mogą uczyć się języka migowego dla niemowląt od około 6 miesiąca życia. Jest to jednak tylko wskazówka, ponieważ dzieci rozwijają się w bardzo różnym tempie. Należy wybrać taki czas, kiedy dziecko posiada już wszystkie niezbędne umiejętności motoryczne i jest w stanie utrzymać z Tobą kontakt wzrokowy.

Dzieci często już po kilku tygodniach rozumieją, co oznaczają dane znaki i w jakich sytuacjach są stosowane.

Istnieją różne sposoby nauki języka migowego dla niemowląt. Można to robić samodzielnie w domu lub uczestniczyć w specjalnym kursie.

3.1 Korzystanie z książek, aplikacji i filmów

mutter mit ihrem baby am smartphone
Wiele aplikacji oferuje dodatkowe pomocne wskazówki i zachęty do używania języka migowego dla niemowląt.

Wielu rodziców ma już dobre doświadczenia z używaniem książki lub aplikacji. Istnieje wiele dobrych książek, z których można skorzystać, aby łatwo nauczyć się języka migowego dziecka w domu.

Oczywiście istnieje również wiele dobrych aplikacji, które można wykorzystać do nauki języka migowego dziecka. Aplikacje te często mają tę zaletę, że zawierają filmy, które lepiej niż książki ilustrują poszczególne znaki.

Najważniejszymi znakami, od których należy zacząć, są:

  • Głód
  • Picie
  • Sikanie
  • Zmęczenie
  • Więcej

Jak mogą wyglądać poszczególne sygnały ręczne można zobaczyć na tym filmie:

3.2 Weź udział w kursie

Wielu rodziców chętnie korzysta z okazji, aby wziąć udział w specjalnym kursie. Odbywają się one zazwyczaj raz w tygodniu. Na tych kursach lub warsztatach matki i ich dzieci uczą się pierwszych podstawowych pojęć w formie zabawy. Wykorzystywane są przy tym zabawy paluszkowe i proste piosenki.

Uczestnictwo w kursie ma tę zaletę, że można nawiązać kontakt z innymi rodzicami i wymienić się z nimi pomysłami. Na takich kursach można również dzielić się początkowymi sukcesami. Ponadto otrzymają Państwo wiele cennych wskazówek, które można wykorzystać w domu.

Prowadzący kurs zazwyczaj ukończyli specjalne szkolenia, dzięki czemu posiadają odpowiednią wiedzę. Kurs języka krasnoludków w pobliżu można znaleźć tutaj. Średni koszt 10-12 godzinnego kursu to około 8o do 100 euro.

4. Wskazówki, jak szczególnie dobrze nauczyć się języka krasnoludków

mutter lernt mit ihrem kind babyzeichensprache
Zadbaj o to, by nauka zawsze miała charakter zabawowy.

Nauczenie dziecka języka migowego dla niemowląt nie zawsze jest łatwe. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak sprawić, aby nauka była łatwa.

  • Ćwiczi powtarzaj: Praktyka czyni mistrza; dotyczy to również nauki języka migowego dziecka. Wymieniaj pojęcia i znaki w jak największej liczbie sytuacji. Im częściej dziecko będzie widziało dany znak, tym szybciej nauczy się, co on oznacza.
  • Połączsłowo i znak: Ważne jest również, abyś nie tylko pokazywał znak, ale również powtarzał słowo wielokrotnie. W ten sposób Twoje dziecko od początku uczy się, że istnieje nie tylko znak, ale także słowo na daną potrzebę.
  • Bądź cierpliwy: Większość rodziców uważa, że ich dziecko powinno natychmiast zrozumieć każdy znak. Jednak wcale tak nie jest. Po pierwsze, wszystkie dzieci uczą się w innym tempie. Ponadto może się zdarzyć, że dziecko całkowicie zignoruje jakiś znak i go pominie. Jest to normalne i należy to uszanować.
  • Nie należy zapominać o języku: Nawet jeśli najpierw skupisz się na znakach, nigdy nie powinieneś pomijać języka mówionego. Język migowy dla niemowląt nie może zastąpić mowy. Oprócz języka migowego należy więc jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem, czytać mu bajki lub grać w gry służące rozwojowi języka.

5 Dalsze lektury na temat języka migowego dla niemowląt

Artykuły powiązane