- Może to potrwać nawet do 6 miesięcy, aż dziecko będzie potrafiło samodzielnie utrzymać główkę. Do tego czasu bardzo ważna jest cierpliwość.
- Dzięki ćwiczeniom możliwe jest wzmocnienie mięśni dziecka. To może pomóc dziecku w lepszym rozwoju.
- Niewystarczające podtrzymywanie główki w pierwszych miesiącach może doprowadzić do nadmiernego napięcia szyi lub np. do ściśnięcia naczyń krwionośnych.
Samodzielne trzymanie główki dziecka – może to trwać nawet do 6 miesięcy po urodzeniu. Powodem tego jest słaba muskulatura szyi, która musi się najpierw rozwinąć w ciągu pierwszych dni i tygodni życia.
W tym poradniku wyjaśniamy, co możesz robić i na co zwracać uwagę, dopóki dziecko nie będzie w stanie samodzielnie trzymać główki.
Spis treści
1. dopóki dziecko nie potrafi samodzielnie utrzymać główki, ważne jest wsparcie
Na plecy czy na bok?
Jeśli główka odchyla się do tyłu, może to być szkodliwe dla dziecka. Jeśli główka przechyla się na bok, zazwyczaj nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia.
Dopóki dziecko nie potrafi samodzielnie utrzymać główki, ważne jest podparcie. Gdyby główka nie była podparta, po prostu przechylałaby się do tyłu. Może to być szkodliwe dla szyi, jak i samej głowy, jeśli dziecko uderzy głową w stół lub inną twardą powierzchnię, upuszczając ją. Dlatego za pierwszym razem należy być cierpliwym.
W szpitalu położne pokażą rodzicom, jak prawidłowo trzymać główkę. Gdy podnosisz dziecko w pozycji na brzuchu lub w pozycji leżącej, jedna ręka musi zawsze podtrzymywać, a więc leżeć pod głową i szyją.
2 To, kiedy niemowlęta mogą zacząć samodzielnie podnosić głowę, różni się w zależności od dziecka.
Zasadniczo należy pamiętać, że każdy jest inny i inaczej się rozwija. Niektórzy przechodzą przez rozwój szybciej, innym zajmuje to dłużej. To, kiedy dziecko może zacząć samodzielnie podnosić główkę, zależy od dziecka, ale także od ćwiczeń, które możesz wykonywać razem z dzieckiem.
Z reguły mówi się, że samodzielne trzymanie główki dziecka powinno działać jak najlepiej do 6 miesiąca życia. Ponieważ trzymanie główki jest ważnym etapem rozwojowym, sprawdza to również lekarz podczas badania U5. Nie chodzi o to, aby dziecko było w stanie utrzymać główkę w górze przez kilka minut. Nawet pół minuty jest całkowicie wystarczające i pokazuje, że wszystko w rozwoju przebiega normalnie.
Uwaga: Nawet jeśli Twoje dziecko potrzebuje nieco więcej czasu, by móc samodzielnie utrzymać główkę, nie musisz się martwić. Lekarz już zwróci uwagę, czy coś jest nie tak w rozwoju.
3 Niemowlęta mogą ćwiczyć samodzielne trzymanie głowy
W każdym razie zawsze podtrzymuj główkę dziecka, aż zauważysz, że samodzielne trzymanie główki dziecka działa teraz doskonale. To, kiedy możesz zacząć ćwiczyć, zależy od etapu rozwoju dziecka. Często jest to 3 – 4 miesiąc.
Do ćwiczeń można położyć dziecko na brzuchu. Z reguły dziecko zacznie wtedy co jakiś czas samodzielnie podnosić główkę, ćwicząc w ten sposób mięśnie. Jeśli jednak zauważysz, że leżenie na brzuchu jest dla dziecka bardzo niewygodne, to poczekaj jeszcze trochę. Bądźcie cierpliwi dla dziecka, a reszta przyjdzie sama! Po pierwszych próbach samodzielnego trzymania główki często mijają kolejne 2 do 3 miesięcy, aż rozwój dziecka postępuje i siadanie oraz raczkowanie również stają się problemem.
Możesz również wspierać dziecko za pomocą następujących środków:
Pływanie | Odkrywanie świata |
---|---|
Ruch w wodzie automatycznie sprzyja rozwojowi mięśni. Jeśli pójdziesz popływać z dzieckiem, może to pomóc mięśniom rozwijać się szybciej dzięki ruchom w wodzie. | Trzymaj dziecko na rękach tak, aby patrzyło na Ciebie. Teraz odwróć się, wejdź w dziwne przestrzenie lub wydaj dźwięki. Dziecko często z czystej ciekawości podniesie własną głowę i w ten sposób – całkiem przypadkowo – będzie pracować swoje mięśnie. |
Jeśli pozwolisz dziecku poznawać świat, często dość szybko zauważysz postępy w rozwoju. Możesz to również wspierać, zabierając dziecko ze sobą nie tylko w wózku, ale również w chuście.
Zalety i wady chusty do noszenia w podróży
- Szczególnie w chłodnej porze roku dziecko nie może tak szybko ochłodzić się na ciele rodziców.
- Dziecko jest zachęcane do intensywniejszego angażowania się w otoczenie. W wózku zasięg widzenia jest często ograniczony.
- Wiele dzieci o wiele bardziej lubi bliski kontakt z osobą noszącą. Często można uniknąć krzyku lub płaczu podczas pobytu w domu.
- Niektórzy rodzice uważają noszenie na ciele za niewygodne lub czują, że ich swoboda ruchu jest ograniczona.
- W zależności od wieku i wagi dziecka, noszenie go przez dłuższy czas może być bardzo uciążliwe – zwłaszcza jeśli istnieją już problemy fizyczne.
Istnieją jednak inne sposoby, dzięki którym możesz zachęcić dziecko do większego samodzielnego ruchu i tym samym wzmocnić jego mięśnie:
- Baw się z dzieckiem. Połóż przed nim coś na podłodze lub zachęć je do sięgnięcia po twoją rękę, dla której musi się trochę rozciągnąć.
- Jeśli jest taka możliwość i koleżanka ma również dziecko w mniej więcej tym samym wieku, pozwól dzieciom „bawić się” razem. Niemowlęta często zachęcają się wzajemnie do wykonywania pewnych ruchów, nie zauważając tego świadomie.
4. ważne pytania i odpowiedzi
Moje dziecko ma teraz 6 miesięcy i jakoś samodzielne trzymanie główki nie wychodzi mu jeszcze zbyt dobrze. Kiedy muszę zacząć się martwić?
Jeśli sześć miesięcy po urodzeniu nadal musisz podtrzymywać główkę dziecka, ale pediatra mówi ci, że jak na razie wszystko jest w porządku, nie musisz się martwić! Lekarze już wiedzą, jak długo ta faza jest jeszcze w zielonej strefie. Dopiero gdy pediatra uzna, że rozwój jest opóźniony, zostaną podjęte dalsze kroki. Należy do nich na przykład rodzaj delikatnej fizjoterapii.
Co może się stać, jeśli moje dziecko samo podniesie głowę, a ja zauważę to zbyt późno?
Jeśli zadbasz o to, by dziecko nie mogło spaść, gdy na chwilę zostanie samo w łóżku, samodzielne próby podnoszenia główki są zupełnie niegroźne. Dziecko tylko minimalnie podniesie głowę, a więcej niż opadnięcie z powrotem na miękką poduszkę nie jest możliwe! Upewnij się tylko, że wszystko jest zawsze miękko wyściełane i że dziecko nie może spaść ze stołu/łóżka/sofy, wtedy nic się nie stanie nawet jeśli dziecko spróbuje samodzielnie podnieść głowę!