Leki przeciwbólowe podczas karmienia piersią: co wolno matce?

Dla wielu matek bardzo ważne jest, aby na początku karmić dziecko wyłącznie mlekiem matki, ponieważ jest to najzdrowszy pokarm dla niemowląt. Jeśli jednak cierpią na przykład na bóle głowy, często nie są pewne, czy mogą …

Leki przeciwbólowe podczas karmienia piersią: co wolno matce?

symbolbild für schmerzmittel in der stillzeit
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Po ciąży
  6. »
  7. Leki przeciwbólowe podczas karmienia piersią: co wolno matce?
Czy można brać leki przeciwbólowe podczas karmienia piersią?

Tak, istnieje wiele leków przeciwbólowych, których substancje czynne przechodzą do mleka matki tylko w bardzo małych ilościach i dlatego są całkowicie bezpieczne. Najlepiej jest przyjmować te leki bezpośrednio po karmieniu piersią.

Które leki przeciwbólowe są szczególnie wskazane?

Podczas karmienia piersią należy stosować przede wszystkim paracetamol i ibuprofen. W przypadku bardzo silnego bólu można również przez krótki czas stosować opioidy.

Czy istnieją inne sposoby łagodzenia bólu?

W wielu przypadkach środki nielekarskie mogą również pomóc w zmniejszeniu bólu. Pomocne środki obejmują dużo ćwiczeń, regularny odpoczynek i stosowanie technik relaksacyjnych. Należy jednak w miarę możliwości unikać środków ziołowych.

Dla wielu matek bardzo ważne jest, aby na początku karmić dziecko wyłącznie mlekiem matki, ponieważ jest to najzdrowszy pokarm dla niemowląt. Jeśli jednak cierpią na przykład na bóle głowy, często nie są pewne, czy mogą przyjmować środki przeciwbólowe podczas karmienia piersią lub czy ich przyjmowanie nie będzie miało negatywnego wpływu na rozwój dziecka.

Wyjaśnimy Ci, w jakim zakresie możliwe jest stosowanie środków przeciwbólowych podczas karmienia piersią. Uzyskasz informacje, które leki są dozwolone, a których powinnaś za wszelką cenę unikać. Na koniec podpowiadamy, jak możesz pozbyć się bólu za pomocą środków nielekowych.

[button]Dalsze lektury na temat karmienia piersią[/button]

1. przyjmuj jak najmniej leków podczas karmienia piersią

hand lehnt loeffel mit medikamenten ab
Zasadniczo zaleca się przyjmowanie jak najmniejszej ilości leków podczas karmienia piersią.

Bólzęba, ból głowy, ból gardła – z tymi problemami kobiety muszą sobie radzić również w czasie ciąży i karmienia piersią. Zazwyczaj osoby dotknięte tym problemem przyjmują leki, które w krótkim czasie łagodzą ból, dzięki czemu możliwe jest przejście do codzienności.

Kobiety, które są w ciąży, powinny zawsze być bardzo ostrożne, jeśli chodzi o przyjmowanie leków. W najgorszym przypadku może to prowadzić do szkód następczych lub trudności podczas ciąży i porodu.

Ale czy dotyczy to również matek, które nadal regularnie karmią swoje dziecko piersią? Przyjmowane leki przeciwbólowe w naturalny sposób przechodzą do mleka matki, dlatego podczas karmienia piersią należy przyjmować jak najmniej leków. Jednak toksyczność w mleku matki jest często przeceniana. Ponieważ stężenie jest bardzo niskie, zwykle nie ma ryzyka dla dziecka.

Ważne jest, aby zawsze kwestionować konieczność przyjmowania leku. W przypadku silnego bólu, terapia bólu matki zawsze jest na pierwszym miejscu. Zawsze jednak omów z lekarzem, które leki są dla Ciebie odpowiednie. Upewnij się również, że przyjmujesz lek bezpośrednio po karmieniu piersią, aby przed kolejnym karmieniem było jak najwięcej czasu. W razie wątpliwości możesz też wcześniej odciągnąć mleko matki i przechowywać je w lodówce.

Terapia lekami wymaga przerwy w karmieniu piersią lub odstawienia od piersi tylko w bardzo rzadkich przypadkach. Większość monopreparatów jest całkowicie bezpieczna dla dziecka.

Wiele ważnych informacji o lekach przeciwbólowych w ciąży i podczas karmienia piersią znajdziesz również w poniższym filmie:

2. w razie wątpliwości stosuj paracetamol lub ibuprofen.

Okres półtrwania leków

Termin okres półtrwania jest często używany w odniesieniu do tabletek. Opisuje on okres czasu, w którym stężenie substancji czynnej we krwi spada do 50%. Wartość ta jest szczególnie ważna w przypadku karmienia piersią. Lepiej jest przyjmować leki krótko działające, o krótkim okresie półtrwania.

Jeśli karmiąca matka cierpi na uporczywe przeziębienie, migrenę lub silny ból zęba, pilne może być zażycie środków przeciwbólowych, aby odzyskać sprawność. To samo dotyczy wypadku lub kontuzji sportowej.

W przypadku łagodnego bólu, który pojawia się na przykład podczas przeziębienia lub grypy, środkiem z wyboru powinien być paracetamol. Dobre działanie leku, sprawdzonego od dziesięcioleci, zostało udowodnione zarówno w czasie ciąży, jak i w okresie karmienia piersią. Tylko bardzo małe ilości substancji czynnej przechodzą do mleka matki.

Jeśli ból jest silniejszy, można również zastosować ibuprofen. Lek ten ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, dlatego może być stosowany przy silnych bólach głowy, migrenach, bólach zębów, bólach spowodowanych miesiączką lub zapaleniem sutka. Nawet przy stosunkowo dużej dawce dobowej tylko bardzo małe ilości substancji czynnej przechodzą do mleka matki.

Opioidy są silnymi środkami przeciwbólowymi, które powinny być stosowane tylko w przypadku silnego bólu. Dlatego ważne jest, aby wcześniej omówić stosowanie opioidów z lekarzem.

Jeśli pacjent musi przyjmować opioidy przez dłuższy czas, powinien zasięgnąć porady lekarza. W nielicznych przypadkach może być konieczne przerwanie karmienia piersią.


3. leki, których przyjmowanie w ciąży jest surowo zabronione

mutter mit ihrem baby im arztgespraech
Najlepiej jest omówić wszelkie przyjmowane leki ze swoim dostawcą usług medycznych.

Jeśli rozważasz przyjęcie leku przeciwbólowego podczas karmienia piersią, zawsze powinnaś sięgać po sprawdzone środki z apteki. Mają one tę zaletę, że skutki uboczne i niebezpieczeństwa zostały już zbadane przez długi okres czasu. Ponadto powinnaś przyjmować tylko monopreparaty. W preparatach łączonych ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych jest większe.

Istnieją również leki, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na organizm dziecka.
Należą do nich:

  • Leki przeciwkaszlowe zawierające kodeinę.
  • Kwas acetylosalicylowy
  • Leki cytostatyczne
  • Leki immunosupresyjne

Lista ta nie jest jednak w żadnym wypadku wyczerpująca. Koniecznie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania wszystkich leków. Znajdziesz tam informacje, czy można je bezpiecznie przyjmować podczas karmienia piersią. W razie wątpliwości matki powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Na stronie internetowej Centrum Doradczego Embryotox, które jest finansowane przez Federalne Ministerstwo Zdrowia, znajdują się wyczerpujące informacje na temat terapii lekowej w czasie ciąży i karmienia piersią. W odpowiedniej aplikacji można również znaleźć dane naukowe dla ponad 400 substancji czynnych.

4. W przypadku łagodnych bólów postaw na terapie nielekowe

mutter mit kinderwagen sitzt auf einer bank am wasser
Spędzaj jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu
.

W przypadku łagodnych bólów i infekcji zawsze staraj się unikać leków. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy podejrzewasz, że za dolegliwości odpowiadają takie przyczyny jak stres czy zbyt mała ilość snu.

Możliwe jest również aktywne doprowadzenie do złagodzenia bólu bez leków.
Poniżej przedstawiono przykłady działań nielekowych, które mogą przynieść ulgę w łagodnym bólu:

  • Ćwiczenia na świeżym powietrzu (długie spacery, lekka aktywność sportowa).
  • techniki relaksacyjne, takie jak joga, pilates lub trening autogeniczny
  • Regularny odpoczynek i duża ilość snu
  • leczenie ciepłem lub zimnem, w zależności od objawów
  • Masaże na bóle głowy i pleców
  • Płukanie nosa i inhalacje w przypadku przeziębienia
  • Zwiększ ilość wypijanych napojów (najlepiej wody lub niesłodzonej herbaty)

Niektóre matki sięgają również po leki homeopatyczne lub ziołowe. Jednak nawet naturalne środki nie są całkowicie nieszkodliwe, gdyż mogą zawierać toksyczne i szkodliwe substancje. Ponadto tolerancja karmienia piersią często nie była badana lub prawie w ogóle nie była badana.

5 Dalsza literatura dotycząca karmienia piersią

Artykuły powiązane