Fontanelle u niemowląt: wszystko, co musisz wiedzieć o miękkich plamach na szczycie czaszki

Miękkie obszary na głowie dziecka, które jeszcze się nie zrosły, nazywane są ciemiączkami. Twoje dziecko ma w sumie sześć ciemiączek. Miękkie obszary na głowie ułatwiają poród – dlatego noworodki zwykle wyglądają na nieco „pogniecione”. Z …

Fontanelle u niemowląt: wszystko, co musisz wiedzieć o miękkich plamach na szczycie czaszki

Die Fontanelle bei Babys
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Po ciąży
  6. »
  7. Fontanelle u niemowląt: wszystko, co musisz wiedzieć o miękkich plamach na szczycie czaszki
  • Miękkie obszary na głowie dziecka, które jeszcze się nie zrosły, nazywane są ciemiączkami.
  • Twoje dziecko ma w sumie sześć ciemiączek. Miękkie obszary na głowie ułatwiają poród – dlatego noworodki zwykle wyglądają na nieco „pogniecione”.
  • Z biegiem czasu ciemiączka zamykają się. Duże ciemiączko nad czołem dziecka zamyka się zazwyczaj w wieku od półtora do dwóch lat, w rzadkich przypadkach trwa to nawet do trzech lat.

Ciemiączka to miękkie miejsca na czaszce dziecka – tutaj czaszka jest jeszcze otwarta pod skórą. W sumie na szczycie czaszki noworodka znajduje się sześć takich szczelin, które natura zaaranżowała nie bez powodu.

1. sprytny wynalazek natury: dzięki ciemiączkom mała główka mieści się w kanale rodnym

Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałby naturalny poród, gdyby natura nie zastosowała tak sprytnych środków zaradczych. W toku ewolucji człowiek nauczył się chodzić w pozycji pionowej, co przyniosło mu wiele korzyści. Miało to jednak również tę wadę, że miednica stawała się coraz węższa. Dlatego sześć ciemiączek na głowie Twojego dziecka jest tak ważne: płytki kostne na czaszce mogą przesuwać się względem siebie i ułatwiają przejście przez kanał rodny. Jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego czaszka dziecka jest otwarta w niektórych miejscach: daje to mózgowi dużo miejsca na rozwój, szczególnie w pierwszych miesiącach.

1.1 Sześć szczelin, które możesz łatwo odkryć i które z czasem same się zamykają

Boczne ciemiączka zamykają się w pierwszych 6 tygodniach życia.

Nie martw się, jeśli zauważysz na główce dziecka zapadnięte miejsce lub wgłębienie. Jest to jedno z sześciu ciemiączek, z którymi noworodek przychodzi na świat. Najłatwiejsze do rozpoznania jest dwu na dwa centymetry, w kształcie rombu, tak zwane „duże ciemiączko”. Znajduje się ono na szczycie czaszki i na wysokości czoła. W zależności od tego, czy dziecko leży w łóżeczku, czy trzymasz je na rękach, ciemiączko jest lekko wygięte na zewnątrz lub do wewnątrz. Czasami pod tym obszarem można dostrzec pulsującą krew, która wygląda jakby została ściśnięta – jest to całkowicie normalne i nie stanowi powodu do niepokoju.

Dziecko ma również większe ciemiączko z tyłu głowy, w kształcie trójkąta o szerokości około dłoni nad karkiem. Cztery inne ciemiączka, które czasem niełatwo zauważyć, znajdują się po lewej i prawej stronie na wysokości skroni oraz na spodzie tyłu głowy. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, gdzie znajduje się ciemiączko, jest delikatne głaskanie palcem główki dziecka. Można w ten sposób odkryć zgrubienia, czasem nawet można poczuć szczególnie wyraźnie pulsującą w jednym miejscu krew.

1.2 Ciemiączka umożliwiają niezakłócony rozwój mózgu dziecka

Rosnący mózg potrzebuje dużo miejsca: dlatego zamknięte czapeczki tylko mu przeszkadzają! Miękkie miejsca na głowie dziecka sprawiają, że płytki czaszki poruszają się i zapewniają, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, niezakłócony wzrost mózgu. Jeśli szczeliny w czaszce zostaną zbyt wcześnie zamknięte, może to rzeczywiście stanowić problem. Ale: To, że nie czujesz małych ciemiączek, nie oznacza, że są one już zamknięte. Zadbaj o regularne kontrole obwodu głowy u pediatry i podziel się swoimi obawami, jeśli masz wątpliwości.

Kiedy ciemiączka są naprawdę zamknięte?

mutter haelt koepfchen des babys, fontanellen sind sichtbar
Sześć ciemiączek można odkryć gołym okiem, ale czasem tylko delikatnie czując palcami główkę dziecka.

Na pytanie, kiedy ciemiączka się zamykają, można odpowiedzieć stosunkowo dobrze i przewidzieć ten czas. Z wyjątkiem dużego ciemiączka na czubku głowy, pozostałe pięć ciemiączek zamyka się stosunkowo szybko.

Już po szóstym tygodniu życia zaczyna się zamykać drugie co do wielkości ciemiączko z tyłu głowy, zwykle ono i ciemiączka boczne zamykają się po roku.
Duże ciemiączko trwa nieco dłużej, zwykle zamyka się w wieku od półtora do dwóch lat. Czaszka powinna być całkowicie zamknięta najpóźniej po trzech latach.

3. Dziurki mogą być niepokojące – wystarczy jednak interweniować w przypadku następujących sygnałów ostrzegawczych

Nie obawiaj się ciemiączek u swojego dziecka. Nawet jeśli w czaszce rzeczywiście są dziury, nie musisz owijać noworodka całkowicie w watę – wystarczą zwykłe środki ostrożności. Ważne jest jednak, aby zwracać uwagę na ewentualną utratę ciepła. Zwłaszcza duże ciemiączko na głowie może powodować utratę sporej ilości ciepła w tym miejscu. Dlatego tak ważne są czapeczki dla niemowląt, ponieważ najmniejsze dzieci nie potrafią jeszcze prawidłowo regulować temperatury własnego ciała.
Jeśli ciemiączko jest wyraźnie zapadnięte i nie zmienia się ani nie porusza nawet w pozycji leżącej, może to świadczyć o braku płynów i o tym, że dziecko jest spragnione. Upewnij się, że twój mały ulubieniec pije wystarczająco dużo, zwłaszcza w gorących temperaturach!

Uwaga: Jeśli ciemiączko jest bardzo wybrzuszone, wydaje się bardzo twarde, jest stale napięte lub spuchnięte i są inne znaki ostrzegawcze, takie jak gorączka i silna wrażliwość na dotyk, proszę zwrócić się do pediatry o poradę. W bardzo rzadkich przypadkach mogą to być objawy zapalenia opon mózgowych.

Artykuły powiązane