Z pewnością nie ma konkretnej daty. Sensowne jest jednak wykorzystanie ostatnich, zwykle wolnych miesięcy ciąży na załatwienie spraw urzędowych i zaopatrzenie się w najważniejsze przybory dla nowego członka rodziny.
Jest kilka obszarów, w które powinnaś się zaopatrzyć. Już na wczesnym etapie można rozpocząć zabezpieczanie domu przed niemowlęciem i zakupić większe przedmioty, takie jak łóżeczko dla dziecka czy przewijak.
Ponieważ dzieci w pierwszej fazie życia dużo śpią, nie potrzebujesz zbyt wielu różnych ubrań. Należy jednak zaopatrzyć się w odpowiednią ilość body, aby nie trzeba było dwa razy dziennie uruchamiać pralki.
Najpóźniej na krótko przed narodzinami dziecka pojawia się pytanie, czy wszystko co niezbędne na przyjście małego bundle of joy jest już przygotowane.
Ponieważ wyposażenie pierwszego dziecka jest stosunkowo obszerne, w naszym artykule znajdziesz różne listy dla poszczególnych dziedzin życia. Dodatkowo zagłębiamy się w różnice między latem a zimą oraz pokazujemy, co nie jest obowiązkowym, ale zdecydowanie przydatnym dodatkiem.
[button]Zamów pierwsze wyposażenie dla dziecka wygodnie online[/button]
Spis treści
1. zaopatrz się w pierwsze wyposażenie dla dziecka – im wcześniej tym lepiej
Wielu przyszłych rodziców obawia się zbyt wczesnego rozpoczęcia zakupów pierwszych ubranek dla dziecka. Choć jest to całkiem zrozumiałe, w wielu przypadkach prowadzi do prawdziwych problemów, gdy dziewczynka lub chłopiec ujrzą światło dzienne nieco za wcześnie.
Dlatego wykorzystaj ostatnie miesiące ciąży na sprawdzenie najważniejszych pozycji na liście kontrolnej pierwszego stroju dla dziecka. Z reguły na tym etapie masz dużo czasu i stosunkowo mało obowiązków.
W szczególności nie należy zbyt długo odkładać na później rzeczy, które zajmują dużo czasu. Dotyczy to na przykład wykończenia pokoju dziecka, zdobycia odpowiedniego łóżeczka dla niemowlaka oraz zabezpieczenia przed dziećmi własnych czterech ścian.
Wskazówka: Zakupy pierwszego wyposażenia dziecka najlepiej rozpocząć około 3 miesiące przed planowanym terminem porodu, ponieważ według aktualnych statystyk w Niemczech około 8,6% wszystkich dzieci rodzi się przedwcześnie.
2. pierwsze wyposażenie dla noworodka – tych rzeczy nie powinno zabraknąć w domu
Aby zacząć, możesz skorzystać z poniższej listy jako przewodnika:
- bassinet wraz z materacem zabezpieczającym dziecko (aby zapobiec uduszeniu, jeśli dziecko zaśnie z twarzą na materacu).
- odpowiednie mini pościel (przynajmniej w dwóch egzemplarzach)
- stolik do przewijania lub komoda (w ten sposób można zapewnić niezbędne bezpieczeństwo przy zmianie pieluszek i sprytnie przechowywać wszystko, co jest potrzebne)
- wanienka dla dziecka, chyba że masz bardzo dużą umywalkę, i termometr do kąpieli
- kubełek na pieluchy (jest używany częściej niż większość rodziców chciałaby)
- wózek (aby mieć nadzieję na relaks na świeżym powietrzu; w zimie upewnijcie się, że jest zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi i ma ciepły polar; w lecie nie może zabraknąć żaluzji przeciwsłonecznej, aby chronić dziecko przed bezpośrednim promieniowaniem UV)
- fotelik samochodowy (odpowiedni dla twojego samochodu)
- duża torba na pieluchy i mała torba na pieluchy z najważniejszymi przyborami na czas między kolejnymi użyciami
- czajnik
- sterylizator (do czyszczenia smoczków i butelek)
- kocyk do raczkowania
- śpiwór dla niemowląt
- laktator, w przeciwnym razie może to szybko stać się bardzo bolesne, a matka nie zawsze musi karmić piersią
Rada: W przypadku łóżeczka czy stolika nie ma nic przeciwko używaniu produktów używanych w celu obniżenia kosztów. Natomiast w przypadku materaca nie jest to wskazane ze względu na zwiększone obciążenie roztoczami.
3. rzeczy do codziennego użytku – zadbaj o nie przez pierwsze dni
.
Produkty higieniczne można bez problemu kupić na zapas, dzięki czemu można również wcześnie zacząć.
Dlatego zaopatrz się w następujące pierwsze artykuły dla niemowląt:
- Pieluszki
- Chusteczki nawilżane (bezzapachowe)
- Puder dla niemowląt
- Nożyczki do paznokci (dla niemowląt)
- Flanelę
- śliniaki
- butelka z gorącą wodą
- krem do pielęgnacji skóry
- miękka szczotka (do usuwania luźnych płatków skóry)
Osobistą rekomendację dla pierwszego zestawu można zobaczyć w tym filmie na YouTube:
4. ubranka dla niemowląt – przeceniany czynnik w pierwszym wyposażeniu dziecka
Ubrania są ważne, a szczególnie elementarne dla zimowego dziecka, aby mogło sobie radzić na mrozie. Niemniej jednak brak ubranek sprawia problemy niewielu przyszłym rodzicom, gdyż krewni, znajomi i przyjaciele niemal zawsze sięgają po elementy garderoby, aby ubrać chłopca lub dziewczynkę.
Ponieważ niemowlęta również rosną bardzo szybko, a pierwsze ubranka rzadko wytrzymują dłużej niż 2 miesiące, można się na tym etapie nieco wstrzymać.
Niemniej ważne są następujące elementy garderoby:
- 6 do 8 romperów, body lub kombinezonów z bawełny
- 6 par skarpetek
- 5 do 6 T-shirtów
- 2-3 pulowery
- czapka (również latem, ponieważ przez głowę traci się stosunkowo dużo ciepła)
- w zimie dodatkowo ciepłą kurtkę oraz czapkę z podszewką i rękawiczki.
Na pierwsze tygodnie odpowiednie są rozmiary od 56 do 62. Najlepiej kupić kurtkę o jeden rozmiar większą, dzięki czemu można wybrać także nieco droższą wersję.
Jeśli spodziewasz się bliźniąt, możesz użyć niektórych elementów odzieży dwa razy, ale powinieneś zadbać o pewną indywidualność już na początku.