Tkanka łączna kobiety jest szczególnie obciążona podczas ciąży. Rozciąganie w podskórnej tkance może zatem powodować rozstępy.
Chociaż rozstępów nie można uniknąć w 100%, można znacznie zmniejszyć ryzyko poprzez zdrową dietę, masaże i ćwiczenia.
Po uszkodzeniu tkanki łącznej, rozstępy nie ulegają regresji. Możliwe jest jednak zmniejszenie rozstępów za pomocą zabiegów laserowych lub ultradźwiękowych.
[button]Kup olej do ciała w ciąży[/button]
Ciąża to bardzo emocjonujący i pełen wrażeń czas dla par. Brzuch rośnie i rośnie, a dziecko nabiera coraz większych kształtów. Jednak ze względu na nagłe rozciągnięcie tkanki łącznej, u wielu kobiet niestety pojawiają się tzw. rozstępy. Ale jak można zapobiec tym rozstępom?
W naszym poradniku otrzymasz wiele ważnych wskazówek, jak zapobiegać uciążliwym rozstępom. Najpierw wyjaśniamy, jak powstają rozstępy i kto jest szczególnie zagrożony. Następnie wyjaśniamy, jak możesz im przeciwdziałać za pomocą oleju, ćwiczeń i zdrowej diety. Na koniec pokazujemy, jak można poddać leczeniu rozstępy, które już się rozwinęły.
Spis treści
1. rozstępy powstają w wyniku nadmiernego rozciągnięcia tkanki łącznej.
Wiek a rozstępy
Rozstępy
Kolejnym czynnikiem wpływającym na powstawanie rozstępów jest wiek matki. Ponieważ kolagen w tkance łącznej nie jest jeszcze tak stabilny, młodsze kobiety są dotknięte rozstępami znacznie częściej niż starsze.
Kobiety ciężarne przez cały okres ciąży dręczy wiele obaw i zmartwień. Należą do nich m.in. obawy, że baby bump spowoduje nieestetyczne paski, które nie znikną po porodzie.
Podczas ciąży brzuch rośnie średnio o 40 centymetrów w ciągu dziewięciu miesięcy. Wiele wymaga się od tkanki łącznej. Jeśli skóra nie nadąża za szybkim wzrostem, w podskórnej tkance łącznej pojawiają się łzy.
Według różnych badań, około 70 do 90% wszystkich kobiet w ciąży jest dotkniętych rozstępami, które pojawiają się podczas ciąży. Paski mają często długość kilku centymetrów i szerokość około 1-10 mm. Mogą pojawiać się na brzuchu, nogach, pośladkach, biodrach i piersiach.
Najczęstszymi przyczynami powstawania rozstępów skórnych są:
- słaba tkanka łączna
- Nadwaga lub zbyt duże przybieranie na wadze w czasie ciąży
- mało ruchu
- ciąża mnoga
Choć rozstępy nie są chorobą i nie wiążą się z bólem, to jednak stanowią problem kosmetyczny. Niektóre kobiety cierpią z ich powodu tak bardzo, że nie chcą już pokazywać swojej skóry i unikają np. plażowania.
Rozstępy już nie znikają. W większości przypadków jednak pęknięcia po jakimś czasie bledną, tak że nie są już tak wyraźnie widoczne.
Mimo że powstawanie rozstępów związane jest głównie z genetyką, istnieją pewne sposoby, dzięki którym możesz zapobiec rozstępom. Chcielibyśmy przedstawić Ci je w kolejnych rozdziałach.
Możesz również dowiedzieć się, jak zapobiegać rozstępom w tym filmie:
2. zapobiegaj rozstępom poprzez zdrową dietę
Jak już wspomniano, rozdarcia w tkance podskórnej pojawiają się, ponieważ skóra nie ma wystarczająco dużo czasu, aby się rozciągnąć. Dlatego też ogromnie ważne jest, abyś w czasie ciąży nie przybierała zbyt szybko na wadze. Dlatego upewnij się, że stosujesz zdrową i zbilansowaną dietę.
Nie oznacza to jednak, że w czasie ciąży powinnaś przejść na dietę. Ważne jest, aby jeść świadomie. Aby utrzymać nawodnienie organizmu, należy pić co najmniej dwa do trzech litrów wody dziennie. Dzięki temu skóra jest również nawilżona i odpowiednio nie pęka tak szybko.
Zbyt słodkie, bardzo słone i tłuste potrawy również zaburzają równowagę kwasowo-zasadową, co ma negatywny wpływ na elastyczność skóry. Dlatego lepiej jest sięgać po produkty pełnoziarniste, pasteryzowany nabiał oraz owoce i warzywa. Unikaj zbyt dużej ilości mięsa i zamiast tego częściej jedz ryby. Witamina C, witamina A i białka zapewniają lepszą regenerację tkanek.
Wskazówka: Jedz pokarmy, które zawierają dużo witaminy E. Witamina ta znajduje się przede wszystkim w orzechach. Witamina ta znajduje się głównie w orzechach, olejach i niektórych warzywach.
3. regularne masaże mogą znacznie zmniejszyć zakres
W czasie ciąży skóra wymaga szczególnej pielęgnacji. Dlatego już od trzeciego miesiąca ciąży powinnaś codziennie rano i wieczorem smarować brzuch odpowiednim kremem.
Możesz zapobiec rozstępom, regularnie masując brzuch olejkiem. Odpowiednimi olejami są na przykład olej kokosowy lub olej migdałowy. Oliwa z oliwek jest mniej odpowiednia ze względu na jej silny zapach.
Asortyment kremów i olejków jest zazwyczaj tak szeroki, że wiele kobiet nie jest pewnych, które produkty są naprawdę godne polecenia. Stiftung Warentest i inne organizacje konsumenckie prowadzą w tym zakresie testy, w których sprawdzane są środki przeciw rozstępom. W każdym z tych testów wybierany jest zwycięzca testu, na którym można z czystym sumieniem polegać.
Wskazówka: Jeśli chcesz zapobiec rozstępom, możesz stosować również produkty homeopatyczne. Odpowiednie są sole Schüsslera lub odpowiednie maści do stosowania zewnętrznego.
Oprócz masażu olejkiem lub szczotką możesz wykonać również masaż skubany. Pobudzają one krążenie krwi w skórze i rozluźniają tkankę łączną. Naoliwioną skórę należy nieco podciągnąć między kciukiem a palcem wskazującym, a następnie ponownie puścić.
Masaż skubany pozwala delikatnie wstępnie rozciągnąć skórę. Wykonuj go około dwóch do trzech razy w tygodniu, aby osiągnąć efekty. W ostatnim miesiącu ciąży powinnaś jednak powstrzymać się od stosowania masażu skubanego, ponieważ może on wywołać przedwczesne skurcze.
Uwaga: Wzrost skóry może powodować nieprzyjemne uczucie napięcia i swędzenia. W takim przypadku nie należy pod żadnym pozorem drapać, ponieważ może to uszkodzić skórę. Zamiast tego należy stosować produkty zawierające mocznik.
4. wzmocnij tkankę łączną poprzez sport
Kolejnym sprawdzonym środkiem na rozstępy są ćwiczenia. Dostając dużo ruchu i umiarkowane treningi, można pobudzić krążenie krwi. Ponadto, sport wpływa pozytywnie na strukturę tkanki łącznej.
Następujące sporty są szczególnie wskazane w zapobieganiu rozstępom:
- Joga
- Pilates
- Jogging lub spacer
- Pływanie
- Gimnastyka
Z reguły kobiety wysportowane, które uprawiały dużo sportu zarówno przed jak i w trakcie ciąży, są znacznie mniej narażone na rozstępy niż kobiety nie uprawiające sportu.
Innym odpowiednim sposobem na uniknięcie rozstępów jest wykonywanie ćwiczeń rozciągających. Pozwalają one rozciągnąć skórę i poprawiają krążenie krwi. Naprzemienne prysznice również mają działanie napinające skórę.
5. usuwanie rozstępów
Wiele kobiet, które mają już rozstępy zastanawia się jak się ich pozbyć. Niestety, pęknięcia na skórze nie znikają i nie można ich całkowicie usunąć. Jednak ze względu na blizny, po pewnym czasie bledną i nie są już tak widoczne.
Mimo, że niektóre firmy to reklamują, rozstępów nie da się usunąć za pomocą kremów czy olejków. Można jednak poddać rozstępy laserowemu usuwaniu przez specjalistę.
Uwaga: Ponieważ rozstępy są jedynie problemem kosmetycznym, koszty takich zabiegów nie są pokrywane przez ubezpieczenie zdrowotne.
Mały przegląd dostępnych metod usuwania rozstępów znajdziesz tutaj.
6. kup olejek do ciała na ciążę
- Poprawia wygląd skóry w przypadku blizn, rozstępów i zaburzeń pigmentacyjnych
- Nawilża suchą skórę, poprawia jej strukturę, napięcie oraz wygląd
- Nadaje się do codziennej pielęgnacji skóry dojrzałej i suchej
- Z cennymi składnikami witaminowymi i roślinnymi
- Nadaje się do codziennej pielęgnacji dojrzałej i suchej skóry
- OLEJU ODBIERANIA Olej Dermatologiczny Rilastil Rozstępy wykonuje działanie kojące i intensywnie odżywia miękką, aksamitną skórę
- Zmiękczacz Uelastycznia skórę, zachowując powierzchowny film hydrolipidowy skóry
- FORMUŁA Rozstępy Olej Dermatologiczny Zawiera 100% składniki pochodzenia naturalnego i witaminę E do zmiękczania, łagodzącego i ochronnego działania
- DZIAŁANIE Poprawia napięcie i elastyczność skóry oraz pomaga zapobiegać pojawianiu się rozstępów
- SPOSÓB STOSOWANIA Idealny do wstępnego przygotowania otoczki piersi i sutków do karmienia (8°/9 miesiąca) oraz do zapobiegania pęknięciom w tym delikatnym obszarze