Leki w czasie ciąży: o czym należy pamiętać

Leki w ciąży w zasadzie nie są zabronione. Niektóre leki można, a nawet trzeba przyjmować (np. na astmę czy nadciśnienie). Należy je jednak zawsze przedyskutować z lekarzem. Czy korzyści i ryzyko są takie same? Przyjmowanie …

Leki w czasie ciąży: o czym należy pamiętać

Das müssen sie bei Medikamenten während der Schwangerschaft beachten
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Leki w czasie ciąży: o czym należy pamiętać
  • Leki w ciąży w zasadzie nie są zabronione. Niektóre leki można, a nawet trzeba przyjmować (np. na astmę czy nadciśnienie). Należy je jednak zawsze przedyskutować z lekarzem.
  • Czy korzyści i ryzyko są takie same? Przyjmowanie ciężkich leków na lekkie przeziębienie byłoby fatalne w skutkach i może mieć szkodliwe konsekwencje dla dziecka.
  • Jeśli to tylko możliwe, leki w ciąży powinny być zastąpione naturalnymi, ziołowymi środkami domowymi lub globulkami z dziedziny homeopatii.

Leki a ciąża? To delikatny temat, który zawsze wywołuje niepewność wśród kobiet w ciąży. Co jednak zrobić w przypadku silnych bólów głowy lub poważnych chorób? Czy istnieje lista leków dopuszczonych do stosowania w czasie ciąży?

W tym raporcie przedstawiamy informacje na temat przyjmowania leków w czasie ciąży, dajemy wskazówki dotyczące alternatywnych rozwiązań i pokazujemy, jakie szkodliwe konsekwencje mogą wystąpić w przypadku przyjmowania niewłaściwych leków lub zbyt wielu leków w czasie ciąży.

1. we wczesnej ciąży przyjmowanie leków może prowadzić do poronienia

Wiele kobiet nawet nie wie, że w ogóle były w ciąży. Jeśli organizm został poddany zbyt dużemu obciążeniu (na przykład dlatego, że kobieta cierpi na ataki paniki lub depresję i przyjmowała odpowiednie leki), ciało często odrzuca zapłodnione jajo, gdy zdrowy wzrost nie wydaje się możliwy. Niektóre kobiety zauważają to poprzez opóźnioną miesiączkę lub jeśli we krwi znajdują się kawałki tkanki. Ryzyko przerwania ciąży z powodu niezdrowego (i obciążonego lekami) trybu życia istnieje zwłaszcza w pierwszych 3 miesiącach ciąży.

Zalety i wady stosowania leków w ciąży

  • Mogą zwalczać poważne choroby, które mogą zagrażać zdrowiu matki.
  • Przynieść ulgę przyszłej matce. Jeśli matka czuje się dobrze, dziecko również jest zrelaksowane.
  • W zależności od leku i dawki może dojść do wylewów krwi do mózgu lub wad rozwojowych, a w konsekwencji do szkodliwych następstw, np. upośledzenia dziecka.
  • Niektóre leki sprzyjają porodowi, inne hamują poród w ciąży.

2. należy skonsultować z ginekologiem, kiedy dozwolone jest stosowanie leków w czasie ciąży.

Jeśli matka cierpi na przykład z powodu niepokoju lub silnego bólu pleców, to odczucia te przenoszą się również na nienarodzone dziecko. Im bardziej zrównoważona jest matka, tym lepiej czuje się dziecko.

Niemniej jednak leki powinny być zawsze przyjmowane z ostrożnością w czasie ciąży lub, jeśli to możliwe, nawet zastąpione przez alternatywy (np. Środki domowe). Ale jakie są to opcje?

schwangere mit tabletten und wasser
Niektóre tabletki są ważne. Jeśli jednak istnieją nieszkodliwe alternatywy, należy je preferować.
  • Na kaszel, a także kaszel drażliwy, pomaga miód, gdyż działa przeciwzapalnie i łagodząco.
  • Na wzdęcia, które w ciąży nie są rzadkością, bardzo dobrze działa herbatka z kminku lub kopru włoskiego.
  • W przypadku przeziębienia lub lekkiej grypy (bez gorączki) należy zachować spokój, pić dużo płynów i pozwolić organizmowi na samoleczenie.
  • Herbata z szałwii i ciepłe okłady pomagają na ból gardła. Jeśli masz ból gardła, powinieneś również pić dużo płynów.
  • Infekcje przewodu pokarmowego można wyleczyć poprzez odciążenie jelit. Unikaj stałych pokarmów i pij dużo płynów.

Zasadniczo, jeśli to tylko możliwe, powinnaś unikać leków w czasie ciąży. W razie wątpliwości rozmowa z lekarzem pomoże wyjaśnić wszelkie niejasności i obawy oraz znaleźć alternatywne rozwiązania, które nie zaszkodzą dziecku.

schwangeren wird der blutdruck gemessen
Czasami leki obniżające ciśnienie krwi są konieczne w czasie ciąży. Zawsze pamiętaj, że Twój lekarz również nie chce zaszkodzić Twojemu dziecku i dlatego zawsze będzie rozsądnie dobierał leki!

Jeśli stosujesz leki obniżające ciśnienie krwi (lub inne leki ze względu na istniejące nadciśnienie), chorujesz na zapalenie oskrzeli, masz infekcję grzybiczą lub nawet robaki, nie możesz unikać leków i powinnaś omówić ich dawkowanie ze swoim ginekologiem.

Szczególnie w przypadku alergii (na przykład alergia na pyłki lub katar sienny wiosną, latem), problemów z ciśnieniem krwi, reumatyzmu lub hemoroidów, nie przyjmowanie leków może prowadzić do pogorszenia objawów lub choroby.

2.1 Pomocne, naturalne alternatywy przeciwko powszechnym dolegliwościom podczas ciąży

Środki na mdłości Środki wykrztuśne, które pomagają również przy przeziębieniu Bóle (migrena, bóle głowy, bóle pleców itp.) Biegunka i wymioty
Zjedz małą przekąskę przed wstaniem z łóżka. Pij dużo płynów. Przy migrenach i silnych bólach głowy odpoczywaj w zaciemnionym pomieszczeniu z otwartym oknem. Zaparz herbatę z rumianku lub kopru włoskiego, gdyż uspokajają one żołądek.
Pij dużo płynów. Herbata z imbiru jest bardzo pomocna dla wielu kobiet. Mięta pieprzowa lub eukaliptus (w postaci herbaty lub jako środek do kąpieli parowej lub w wodzie do kąpieli) okazały się dobrymi środkami wykrztuśnymi. Ból pleców jest zwykle łagodzony przez ćwiczenia lub lekkie rozciąganie. Jedz w małych ilościach suchary lub banany, słone paluszki i białe pieczywo. Mają one działanie zapierające.
Jedz przekąski regularnie co kilka godzin, aby utrzymać poziom cukru we krwi na dobrym poziomie. Garnirowanie słonej wody lub używanie jej jako sprayu do nosa łagodzi podrażnione błony śluzowe. Ciepło może złagodzić ból pleców. Niemniej jednak, upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody.

3. przyjmowanie leków w czasie ciąży musi być ważniejsze niż ryzyko dla dziecka.

Zioła jako alternatywa mogą pomóc

Zawsze warto zasięgnąć porady lekarza, który może przepisać środki ziołowe lub ewentualnie homeopatyczne. Zaburzenia snu, strach przed lataniem, zaparcia lub lekkie problemy z krążeniem są zazwyczaj bardzo dobrze opanowane i nie szkodzą dziecku.

Podczas ciąży należy rozważyć stosunek ryzyka do korzyści w odniesieniu do leków i ciąży. O tym, które leki są zakazane lub dozwolone dla kobiet w ciąży do określonego tygodnia ciąży, można dowiedzieć się z listy embryotox. Znajduje się tam kilkaset różnych leków, o których można dowiedzieć się bezpośrednio, jak wysokie jest ryzyko ich przyjmowania dla dziecka lub kiedy ich przyjmowanie jest niewskazane.

Zasadniczo jednak przyjmowanie i korzyści muszą być naprawdę sensowne. W przypadku kobiet w ciąży zakaz stosowania sprayu vital asthma nie jest oczywiście właściwym rozwiązaniem. Jeśli jednak kobieta cierpi na zapalenie spojówek, szuka odpowiednich środków na ból zęba czy przeziębienie, może dokładnie sprawdzić stosowane przez siebie leki.

4. ważne pytania i odpowiedzi

4.1 Zgaga w ciąży: co robić?

Zgaga w czasie ciąży nie jest rzadkością ze względu na zmiany fizyczne. Pomocne jest (zamiast przyjmowania leków) picie mleka, glinki leczniczej (rozpuszczonej do picia) i pokarmów zasadowych, które dodatkowo regulują kwasowość (ziemniaki, roszponka, marchew, jabłka itp.).

4.2 Co robić w przypadku zapalenia pęcherza w czasie ciąży?

schwangere mit kopfschmerzen oder schwindel
Zapalenie pęcherza jest niezwykle bolesne. Antybiotyk od lekarza (który jest nieszkodliwy dla dziecka) przynosi szybką ulgę.

W rzeczywistości kobiety w ciąży częściej chorują na zapalenie pęcherza moczowego, ponieważ bardziej podatne na zarazki. Z tego powodu ginekolog zwykle przy każdej kontroli przeprowadza badanie moczu, aby jak najwcześniej wykryć i leczyć patogeny.

Dlatego ważne jest, aby omówić zapalenie pęcherza moczowego z lekarzem. Lekarz przepisze antybiotyk, który zwalczy patogen bez stwarzania ryzyka dla dziecka. Ważne jest również, aby pić dużo płynów, aby wypłukać zarazki z organizmu. W aptece znajduje się również wiele preparatów ziołowych, które można stosować dla ulgi i które często nie są szkodliwe dla dziecka.

4.3 Zapalenie zatok w ciąży: kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Obrzęk błony śluzowej nie jest rzadkością ze względu na hormony, zwłaszcza na początku ciąży. Zanim bezwiednie sięgniesz po spray do nosa, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Większość sprayów do nosa nie jest dobra dla nienarodzonego dziecka. Alternatywy z solą morską są bardziej godne polecenia, a przecież stan zapalny powinien być najpierw zdiagnozowany przez lekarza, zanim ewentualnie zastosuje się niewłaściwe leczenie, które może nie przynieść ulgi.

Artykuły powiązane