Pielęgnacja skóry w czasie ciąży

Podczas ciąży ciało ma specjalne potrzeby. Problemom skórnym można zapobiegać dzięki odpowiednio dostosowanej pielęgnacji skóry, aby w miarę możliwości uniknąć w czasie ciąży problemów takich jak przebarwienia czy pryszcze. Największy organ – skóra – może …

Pielęgnacja skóry w czasie ciąży

Pflegen sie ihre Haut besonders in der Schwangerschaft
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Pielęgnacja skóry w czasie ciąży
  • Podczas ciąży ciało ma specjalne potrzeby. Problemom skórnym można zapobiegać dzięki odpowiednio dostosowanej pielęgnacji skóry, aby w miarę możliwości uniknąć w czasie ciąży problemów takich jak przebarwienia czy pryszcze.
  • Największy organ – skóra – może szybko stracić równowagę podczas ciąży.
  • Podczas ciąży ciało kobiety jest zalewane hormonami, takimi jak progesteron, relaksyna i estrogen. Zapewniają one nie tylko optymalne warunki dla rozwoju dziecka, ale mają również wpływ na wygląd zewnętrzny przyszłej mamy.

Czy to na twarzy, dekolcie, czy na brzuchu – skóra w czasie ciąży często potrzebuje dodatkowej porcji pielęgnacji. U niektórych kobiet nagle pojawia się gładka i różowa, brzoskwiniowa skóra. Dla innych hormony ciążowe mogą mieć odwrotny skutek i powodować problemy skórne. W naszym poradniku podpowiadamy, jak dbać o skórę w czasie ciąży.

1. pielęgnacja skóry twarzy jest bardzo indywidualna dla kobiet w ciąży

Estrogen wpływa na wygląd skóry

Estrogen odgrywa decydującą rolę w gładkiej i elastycznej skórze. Stymuluje tworzenie kolagenu i odnowę komórek oraz jest ważny dla zatrzymywania wilgoci. Estrogen ma również wpływ na pracę gruczołów łojowych.

Podczas ciąży bardzo prawdopodobne jest, że zmieni się struktura skóry twarzy. Niektóre osoby będą miały zauważalnie bardziej suchą skórę, a inne bardziej tłustą. U niektórych osób nie będzie żadnych zmian.

Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, zmiany hormonalne mogą powodować powstawanie trądziku ciążowego. Zarówno w przypadku prostych wykwitów, jak i trądziku, skóra twarzy potrzebuje regularnych produktów pielęgnacyjnych, które wspierają skórę.

Wcześniej jednak konieczne jest dokładne oczyszczanie. Idealnie nadają się do tego celu nie zawierające mydła płyny do mycia i żele oczyszczające – dla każdego rodzaju skóry. W przypadku skóry suchej zaleca się stosowanie nawilżających produktów pielęgnacyjnych.

Produkty bezolejowe powodują jedynie wysuszenie skóry. Jeśli jednak masz skórę tłustą, ważne jest, aby używać produktów, które zawierają dużo wilgoci i nie zawierają tłuszczów ani olejów.Raz w tygodniu pomocne może być zapewnienie twarzy dodatkowej intensywnej pielęgnacji. Aby usunąć płatki skóry lub zanieczyszczenia, można zastosować maseczki złuszczające, maseczki nawilżające lub inne produkty odżywcze.

Wskazówka: Na pryszcze lub trądzik ciążowy można wypróbować maseczkę na bazie drożdży. Drożdże zawierają wiele pomocnych substancji, takich jak witaminy, kwas foliowy i pantotenowy oraz biotyna. Do tej „maseczki drożdżowej” wystarczy rozpuścić świeżą kostkę drożdży w letnim mleku i wymieszać.

2. dekolt również potrzebuje trochę pielęgnacji

Już w pierwszych tygodniach ciąży biust zacznie zauważalnie rosnąć. Tuż przed porodem każda pierś może ważyć o 400 gramów więcej.

Rozciąganie w naturalny sposób obciąża skórę. Dobra pielęgnacja skóry w ciąży powinna więc zawsze obejmować dekolt. Relaksujące i delikatne masaże z pomocą łagodnych olejków do masażu zapewniają, że skóra piersi i dekoltu pozostanie elastyczna.

Poprzez zimno-ciepłe prysznice naprzemienne lub codzienne nacieranie wilgotną flanelą lub delikatną szczotką można dodatkowo napiąć skórę. Aby jednak uniknąć przedwczesnych skurczów, należy pominąć sutki. Po masażu lub rozcieraniu piersi należy posmarować je kremem lub balsamem, który zarówno napina, jak i nawilża skórę.

Ponadto wczasie ciąży absolutną koniecznością jest idealnie dopasowany biustonosz, aby nie obciążać dodatkowo i tak już nadwyrężonej tkanki łącznej.

3. pielęgnacja skóry brzucha jest szczególnie ważna w czasie ciąży.

streifen auf dem bauch in der schwangerschaft
Bez odpowiedniej pielęgnacji na brzuchu mogą tworzyć się nieestetyczne prążki.

Jak już pewnie wiesz, Twój brzuch wymaga dodatkowej pielęgnacji w czasie ciąży. Do czasu porodu Twój brzuch osiągnie obwód około 100 cm na wysokości pępka. Skóra brzucha będzie poddawana odpowiednim obciążeniom. Często skutkuje to powstawaniem pasków, jak również dokuczliwym napięciem lub swędzeniem.

Rozstępy u niektórych kobiet są bardziej wyraźne, a u innych mniej. Paski powstają w wyniku rozdarcia tkanki elastynowej i kolagenowej. W czasie ciąży są ciemnofioletowe, ale po porodzie całkowicie bledną.

Często nie da się ich całkowicie uniknąć. Można jednak zapobiec najgorszemu, stosując odpowiednią pielęgnację skóry. Dwa razy dziennie powinnaś wykonywać masaż brzucha. Należy to robić okrężnie za pomocą rękawicy do masażu. Następnie należy nałożyć na brzuch bogaty balsam lub olejek do ciała. Olej kokosowy może być naturalną alternatywą dla kremów z drogerii lub apteki.

Napięciu i swędzeniu możesz przeciwdziałać za pomocą oleju kokosowego lub oliwy z oliwek. Kąpiele perełkowe nie są zalecane w czasie ciąży, ponieważ mogą pozbawić skórę potrzebnego jej nawilżenia.

3. masaż skubany pomaga w walce z rozstępami

Masaże skubania są szczególnie pomocne przeciwko rozstępom, ponieważ promują krążenie krwi. Aby to zrobić, delikatnie wziąć kremową skórę między kciukiem i palcem wskazującym, rolować i ugniatać go, a następnie wygładzić go ponownie.

Masaż skubany jest zalecany przez lekarzy i położne od 13 tygodnia ciąży. Tutaj znajdziesz szczegółową instrukcję, jak wykonać masaż skubany.

W czasie ciąży naturalnie zmienia się pigmentacja skóry.

W czasie ciąży często zmienia się pigmentacja skóry. Wynika to z podwyższonego poziomu hormonów. Powoduje to, że brodawki sutkowe, areolki, znamiona i znamiona stają się ciemniejsze.

Już w pierwszym trymestrze ciąży na twarzy mogą pojawić się niewielkie przebarwienia pigmentowe. Wywołuje je związany z ciążą wzrost hormonu stymulującego melaninę (MSH).

Przyciemnienie otoczek służy ułatwieniu dziecku znalezienia sutka do karmienia piersią. Na brzuchu często pojawia się tzw. linea nigra. Jest to pionowa, ciemna linia, która biegnie od pępka do kości łonowej. Ta zmiana pigmentowa znika jednak szybko i całkowicie po urodzeniu.

Jeśli przeszkadzają Ci plamy pigmentacyjne na twarzy, możesz je ukryć za pomocą kremu do opalania o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej 20 lub wyższym. Należy jednak w miarę możliwości unikać bezpośredniego światła słonecznego.

5. niektóre produkty nie nadają się do pielęgnacji skóry w czasie ciąży

die haut pflegen
Regularna pielęgnacja twarzy jest szczególnie ważna w czasie ciąży.

Aby znaleźć najlepsze dla siebie produkty do pielęgnacji skóry, najlepiej skonsultować się z profesjonalną kosmetyczką na temat indywidualnego typu skóry. W przypadku niektórych produktów zaleca się jednak ogólnie ostrożność. Należy do nich na przykład wiele olejków eterycznych takich jak:

  • Imbir
  • Laur
  • Werbena
  • Cynamon
  • Cytryna
  • Jałowiec

Mają one działanie wywołujące poród w czasie ciąży lub mogą mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Należy całkowicie unikać produktów zawierających alkohol do użytku zewnętrznego lub produktów z silnymi środkami chemicznymi. Należy również unikać maści i kremów zawierających witaminę A.

Idealnie byłoby, gdybyś do pielęgnacji skóry w czasie ciąży stosowała wyłącznie kosmetyki naturalne. Jeśli masz pytania dotyczące konkretnych produktów, możesz zapytać swojego lekarza lub położną.

Artykuły powiązane