Dieta Louwen: co kryje się za dietą w ciąży?

Obecnie istnieje niezliczona ilość diet, za pomocą których kobiety i mężczyźni próbują schudnąć lub osiągnąć zdrowszy styl życia. Dieta Louwen to „dieta” opracowana specjalnie dla przyszłych matek. Ale czy należy odchudzać się w czasie ciąży? …

Dieta Louwen: co kryje się za dietą w ciąży?

louwen diaet
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Dieta Louwen: co kryje się za dietą w ciąży?
Na czym polega dieta Louwena?

Choć nazwa jest myląca, dieta Louwena nie jest klasyczną dietą, ale specjalnym jej rodzajem. Jej celem jest możliwość przeżycia łatwiejszego i bardziej bezbolesnego porodu.

Jakich pokarmów muszę unikać podczas diety?

Kobiety w ciąży powinny w ostatnich sześciu tygodniach ciąży unikać jak najbardziej węglowodanów prostych. Znajdują się one głównie w cukrze, słodyczach, produktach mącznych i niektórych rodzajach owoców.

Dla kogo dieta Louwen jest odpowiednia?

Zmiana diety jest odpowiednia dla niemal wszystkich kobiet w ciąży, które chcą aktywnie wspierać swój poród. Jeśli jednak cierpisz na chorobę metaboliczną, ta „dieta” nie jest zalecana.

Obecnie istnieje niezliczona ilość diet, za pomocą których kobiety i mężczyźni próbują schudnąć lub osiągnąć zdrowszy styl życia. Dieta Louwen to „dieta” opracowana specjalnie dla przyszłych matek. Ale czy należy odchudzać się w czasie ciąży?

Celem diety Louwen nie jest schudnięcie, ale przygotowanie się do nadchodzącego porodu za pomocą specjalnej diety. Co można jeść na tej diecie, bez czego trzeba się obejść i w jakim zakresie jest to zalecane, dowiesz się w kolejnych rozdziałach.

[button]Pozwól Frankowi Louwenowi pozbawić Cię strachu przed porodem[/button].

1. dieta Louwena jako szczególna forma żywienia

schwangere frau sitzt verzweifelt bei einem psychologen
Wiele kobiet w ciąży boi się bólu związanego ze zbliżającym się porodem.

Słowo dieta w pierwszej kolejności sugeruje, że chodzi o odchudzanie poprzez określony sposób odżywiania. Jednak dieta Louwen nie jest klasyczną dietą odchudzającą. Chodzi raczej o to, by zrobić coś, co zminimalizuje ból podczas porodu.

Najpóźniej w ostatniej trzeciej części ciąży każda kobieta dochodzi do momentu, w którym zaczyna myśleć o porodzie, a nawet oczekuje tego dnia z obawami i lękami. Oprócz wszystkich opcji medycznych, istnieją również inne sposoby na ułatwienie porodu.

Dieta Louwena nosi nazwę od nazwiska jej wynalazcy, prof. dr Franka Louwena. Jest on starszym lekarzem w szpitalu uniwersyteckim we Frankfurcie, specjalizującym się w medycynie prenatalnej i położnictwie. Louwen jest zdania, że poród może być łatwiejszy dzięki specjalnej diecie.

Dieta Louwena opiera się na podobnej zasadzie jak metoda Logi. Metoda ta nie jest jednak odpowiednia dla kobiet w ciąży. Jest ona jednak skierowana zarówno do osób o normalnej wadze, jak i do osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów. Obie diety łączy to, że ich użytkownicy powinni w jak największym stopniu unikać pokarmów zawierających cukier i skrobię.

2. wspomagaj dojrzewanie szyjki macicy dietą Louwen

Indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny jest miarą tego, jak bardzo pokarm zawierający węglowodany wpływa na poziom cukru we krwi. Im więcej cukru znajduje się we krwi, tym wyższa wartość.

Zasadniczo w diecie Louwen chodzi o insulinę, która jest produkowana w trzustce. Jeśli jemy dużo produktów, które zawierają głównie białą mąkę i cukier, poziom insuliny wzrasta. Teraz, gdy trzustka coraz częściej wydziela hormon insulinę, poziom cukru we krwi ponownie spada.

Pokarmy, które powodują te silne wahania, zawierają wiele złych węglowodanów, a tym samym mają bardzo wysoki indeks glikemiczny. Dlaczego jednak należy tego unikać, zwłaszcza w czasie ciąży?

Kiedy insulina jest uwalniana w organizmie, przyłącza się do określonych receptorów, aby wywierać swój wpływ. Jednak hormon tkankowy prostaglandyna, który powstaje głównie pod koniec ciąży, również musi przyczepić się do tych receptorów, więc naprawdę brakuje miejsca.

Ponieważ jednak prostaglandyna musi zmiękczyć tkankę szyjki macicy i wywołać skurcze, duża ilość wydzielanej insuliny może stać się dużym problemem. Fakt, że hormon prostaglandyna nie jest w stanie wywołać skurczów oznacza, że podczas porodu występuje większy ból. Ponadto brak skurczów może oznaczać, że dziecko nie może ruszyć z miejsca i poród musi być wywołany sztucznie.

3. zmiany w diecie w ciągu ostatnich sześciu tygodni – oto pokarmy, których musisz unikać

verschiedene gemuesesorten
Możesz bez wahania jeść prawie wszystkie warzywa

Celem jest więc spożywanie jak najmniejszej ilości węglowodanów prostych, aby utrzymać czystość receptorów dla prostaglandyn. Ale które pokarmy zawierają szczególnie dużo tych węglowodanów? I co można jeść?

Ważne jest,aby nie wycinać wszystkich węglowodanów, ale tylko te, które są złe dla organizmu. Aby dać kobietom w ciąży lepszy przegląd, opracowaliśmy listę produktów spożywczych, które mogą jeść bez problemów. Po tym, znajdziesz kolejną listę produktów, których powinnaś unikać tak bardzo, jak to tylko możliwe.

Nadal możesz jeść te pokarmy zawierające węglowodany:

  • Rośliny strączkowe
  • Ryż (dziki lub brązowy)
  • Owoce, takie jak jabłka, gruszki lub pomarańcze
  • Produkty mleczne
  • Jaja
  • Orzechy
  • Prawie wszystkie warzywa
  • Mięso i ryby

Następujące pokarmy są tabu na diecie Louwen:

  • Cukier
  • Słodycze
  • Produkty mączne (chleb, makaron)
  • Kukurydza
  • Owoce suszone
  • Owoce, takie jak ananas, papaja lub arbuz
  • Miód
  • Ziemniaki

Wskazówka: Tutaj znajduje się tabela, w której możesz szczegółowo sprawdzić ilość węglowodanów w poszczególnych produktach spożywczych.

4 Ta dieta nie jest zalecana dla diabetyków.

schwangere frau bekommt blutzucker gemessen
Jeśli cierpisz na cukrzycę, powinieneś unikać diety Louwena.

Wiele kobiet w ciąży ma już bardzo pozytywne doświadczenia z dietą Louwen. To, że zbyt duża ilość cukru i produktów z białej mąki nie jest dobra dla naszego organizmu zostało już udowodnione w licznych badaniach. Co jednak z badaniami dotyczącymi samej diety Louwen?

Istnieje już wiele badań naukowych na ten temat. W jednym z chińskich badań naukowcy byli już w stanie udowodnić związek między niskim indeksem glikemicznym a terminowym porodem. Brakuje jednak dalszych zweryfikowanych danych, które mogłyby potwierdzić odpowiadające im efekty.

W zasadzie dieta Louwen jest odpowiednia dla prawie wszystkich kobiet w ciąży. Jedynie osoby, które cierpią na chorobę metaboliczną, np. cukrzycę typu 1, powinny unikać tej diety. W tym przypadku zawsze należy wcześniej porozmawiać z lekarzem, aby uniknąć negatywnych konsekwencji.

5) Poradnik Franka Louwena dotyczący porodu

Artykuły powiązane